Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

AloisNeuman

Hodnotím pouze vizuální stránku filmu, která se mi moc líbila. Co se týče příběhu nic extra možná pro lidi, kteří pamatují tu dobu. ()

Nekroskop

Vizuálně zajímavé, ale to není hlavní důvod, proč se na film dívám. Tím je děj a ten je tu tragický. Pointa mi byla jasná pomalu hned na začátku, takže pak už jsem jen čekal, jak k ní film dospěje. A bylo to dlouhé čekání. Postavy se tam jen tak bez cíle pohybují, bez šťávy, bez tempa, jen tak plynou, jako ostatně celý film. Být to natočené klasicky, jsou to stěží dvě hvězdy. ()

Gendarme

Nápad zfilmovat komix je dobrý, provedení je dobré, zde napsaný obsah téměř obsahuje celý děj filmu. Ale není to špatné. ()

vincchuppo

Líbilo se mi to. Nebylo to nějak extra záživné, ale mělo to výpovědní hodnotu i tempo, bylo to pěkně zpracované. Za mě 3.6* ()

Henry Morgan

Děsuplnné papouškování replik, z čehož leda Roden vypadává, což není ovšem způsobeno jeho kdovíjakou filmovou invencí, ale bezeslovným scénářem. Škoda, že celý děj a všechny zvraty působili tak komiksově samozřejmě a vůbec nebyly přirozené, navíc děj hodně kulhal, vlastně byl totálně nesouvislý a takřka iracionální-beznohý. Výkony herců připomínaly mistry amerických osmdesátek,ovšem Stallone má ochrnutou polovinu obličeje a jeho hypomimika je lékařsky potvrzená. A nemluvná Krobotova nátura jen líže úroveň majestátně ponurých a tajemně charismatických osamělých jezdců, ať už na motocyklu Harley nebo s mečem v ruce. ()

kraval

Toto zpracování komiksu se příliš nepovedlo. Co funguje v sešitech jako drsně temné napětí v syrovém prostředí, v podivně rozhýbané formě působí bídně a nudně. ()

Inozuka

Vítězství formy nad obsahem. Vizuálně super, ale jinak dost nudné a rozvláčné s jednoduchou zápletkou a někdy nepochopitelným dějem ... ()

Cranham

K čemu je hezké zpracování, když to nemá příběh. Respektive příběh by se dal odvyprávět za deset minut, takhle to je hodinu a půl naznačování. Někomu se to může zamlouvat, ale mě to nestačilo. Možná tak zamyšlení nad tím, že život před listopadem a po listopadu 89 se vlastně nezměnil. Ano, lvy to dostane, bohužel.. ()

sunfreedom

Dávám 3* a to jenom kvůli animaci a celkovém vzezření. Je to moje největší filmové zklamání tohoto roku. Nechci se teď vůbec ohánět věcmi typu "nejlepší je vždyck kniha", ale nedotažený děj u všech tří epizod, naprosto zabitá role Karla Rodena (ne jím, ale autory), no prostě provar... je to fakt na snězení popcornu, vypití Coca-Coly a jít domů. Po titulcích jsem se sám sebe ptal "co to jako mělo znamenat". ()

stan87

Čtyři hvězdičky jsou možná pro někoho moc, ale můj názor je takový... Pokud srovnám pro a proti nemohu film Alois Nebel zařadit do šedého průměru 3 hvězd! Plusy: - snaha o přiblížení "těžké" reality let 1945 a 1989, - nový průkopnický styl = tzv. rotoskopie, - hvězdné obsazení v čele s Miroslavem Krobotem (Karlem Rodenem, atd.). Mínusy: - mnohdy dlouhotrvající proluky v ději (např. mlhavé chvíle) - občasná jednotvárnost... Závěr: Na závěr musím uznat, že tento film mně potěšil svou snahou o vyjádření reality (protektorátních let a revolučních 80. a 90. let) + jedinečností mezi českým průměrem (rotoskopie, dramatičnost), ale i trochu zklamal pomalým chvílemi až nudným dějem! Avšak novátorství se musí podporovat! Jen tak dál! ()

Looka

75% po nudnějším začátku, kdy sledujeme opakované patálie na záchodě se děj pomalým tempem rozjede až k finální katarzi. ()

Albyx

70%, velmi dobré zpracování, "slabší" příběh.. Pro mne bylo zajímavé vidět nádraží na Bílém potoku, které znám-zvláštní pocit :-)... ()

zzuba

Film, který se táhne jako med, jak atmosférou tak i dějem. Četl jsem v komentářích slova jako atmosferické, mlhavé, hypnotizující, to všechno je pravda. Kdyby se měl film odehrávat kdekoliv jinde než v Sudetech, měl by být jiný, ale takhle je to přesný. To že se nic moc neděje do celku jaksi patří a že je příběh v podstatě banální, to se nám možná jen zdá. Filmy o křivdách minulosti tu budou vždycky a tenhle je rozhodně lepší z nich. Po dle mě se jednoznačně převedení komixu na plátno povedlo. ()

UncleSam

Nevím kolik komentujících tady četlo předlohu. Ta je podle mě klíčem k celému filmu, a kdo ji četl, má vyhráno :) ()

Schneefee

krásně nebelovské, kdo četl komiksy, toho to asi tolik nezaskočí...tleskám vizuální stránce filmu, pro mě je bez chyby :) ()

Hltal jsem každou vteřinu každé minutky a po opuštění kina přišel rozpačitý pocit, že vlastně nevím, o čem to pořádně bylo. Každopádně atmosféra a animace jsou geniální a rozhodně stojí za to Nebela jednou shlédnout. Podruhé bych na něho ale nešel. ()

DadysGirl

Přeceňované... Film 3* + 1* za animaci... Vizuálně dokonalé... Animace povedená... Herci dobří... Ale to je asi tak všechno... z kina jsem odcházela rozpačitá a ani přes noc se mi ten zážitek neusadil na pevné místo... Atmosféra a podání fílmu bylo skoro na 5*, ale samotn příběh tak na 2*... Ovšem nemůžu říct nic výrazně záporného (také proto jsem sklouzla ke 4* a ne 3*)... Ale prostě nevím... Velké plus má u mě film i za to, že v úterý (po třech týdnech promítání) v 18:30 bylo skoro plné kino a to se mi nestalo už hodně dlouho... ()

Akitenshi

No teda... pět hvězdiček, ale kdybych měl dát hvězdičky jen za to, jestli se mi to líbilo, tak by jich bylo méně. Film není depresivní, tento film je deprese sama o sobě. Ale lidi... je naprosto dokonalá. Prvotřídní ztvárnění podivného příběhu, smutek obklopuje smutek a já ani nemám touhu brečet, protože v tom nevidím jakýkoliv smysl. Je to konečně něco nového, český film se posouvá, možná ne veselým směrem, ale konečně zase novým. Díky ()

johhny007

Pro mě nuda a taky ikdyž je to na České poměry zvláštní desing tak se mi to prostě nelíbilo ----45%----- ROZPOČET: € 2.5 million ()

deric

Film díky technologii zpracování obrazu nabízí briliantní vizuální podívanou, ovšem to je tak asi vše, co nabízí. Scénář je mlhavý jako jesenické hory a děj se táhne jako sopel z nosu. Jako režijní debut velmi dobré, ale příště bych vybral lepší předlohu. Možná je komiks pro čtenáře více srozumitelný, ale očekávat od diváka, že se spokojí s takovým koncem, je trochu moc. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014