Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

mouzi

Uplne debilni film o nicem. Hodne zajimava a koukatelna je ta rotoskopie, ale to je asi tak vsechno. Marnost nad marnost. 1* za cernou a 1* za bilou. ()

gezper

Forma zvítězila na obsahem a to na plné čáře! Vizuální zpracování na jedničku, audio doprovod na jedničku. Ono slovo doprovod není úplně na místě, protože hudba dotváří jeden úžasný smyslům lahodící celek. I herci hrají, lze-li to v tomto případě tak napsat, velmi dobře. Navozená atmosféra jak filmová, tak sekundárně na mě přenesená v kině, dýchne a vtáhne na člověka hned prvním, druhým záběrem. ALE .. Příběh? Kde, co? Nenechali pár stránek vytrhnutých v šatně? Zhruba tak každou druhou? Postavy jsou velice chabě vykresleny pro potřebu jejich pochopení. Mezi nimi nějaká ta interakce i retrospektivní - takže to nutí zamyslet kdo je kdo, co tam asi dělá, počítat si roky, odhadovat stáří obličejů, .. Šance pochopit proč ten dělá to a ten zas ono? Ne! Drtivou dobu se tápe, brodí audiovizuálem, čekajíc na příběhového godota. Zamýšlím se rád. Ale nad nějakým souborem vstupních informací od tvůrců. Tyto jsou bohužel velmi pečlivě tajeny. Celá dějová linka, ač ve výsledku prostinká, je záměrně zamlžena tak neprostupným oblakem, že bez nějakého předchozího nachytření si nelze - byť jednoduchou - příběhovou osu patřičně vychutnat a pochopit alespoň částečně v průběhu. Tohoto dopředu lehce si vědom záměrně jsem nečetl témět naprosto nic o ději, chtíc si vyzkoušet 'zda to dám'. Dal. Ale až ke konci. Navíc jsem stále čekal, že se tam opravdu něco zásadního stane. A pak když to skončilo, tak jsem si řekl jen jedno vnitřní velké 'WTF?!'. Naprosto nechápu důvod přítomnosti cca 1/3 filmu, pracovně jsem si ji pro sebe nazval 'pražská bába'. Nejen že zabírala neúměrnou část filmu, ale pro vybranou část z komiksu to nemělo absolutně žádný význam. Ani nijak zásadně nerojzvíjela postavy. Chápu, že není snadné převést rozsáhlejší dílo. Ale proč vpravovat a ponechávat části, které vy výsledku nemají co říct. Anebo mi něco velmi podstatného uniklo. Určitě to letos slízne nějaké lvy, ale 'bude to stačit'? Nevím nakonec jak dopadla původní plánovaná nominace na oskara z CZ. Ale doufám, že to nakonec neprošlo ani do užšího výběru. Protože tohle nemá šanci ve světové konkurenci jako celek uspět. Trochu škoda počinu z českých luhů a hájů za bratru pouhých 80M CZK, který se na jednu stranu tak povedl a na druhou kulhá, až skoro amputován o celou končetinu. Být to dotaženo, tak to mu fandím, ať to vytře pánům v Hollywoodu zrak. EDIT: text psán před udílením -> 3 lví nominace to proměnilo a do oskarů se to nezapojilo. [60%] ()

aannemer

Dějově velmi slabé, příběh sotva zaujme. Zpracování se mi ale líbilo a atmosféra mi přišla hodně autentická. ()

Mukl007

Dlouho jsem se k tomuto filmu nedostal, a o to větší bylo teď mé zklamání. Převést hraný film do formy komiksu jistě nápad má, ale tím to bohužel končí. Celkový děj by se dal převyprávět tak v 5, maximálně 10 minutách. Pokud se ale má člověk hodinu koukat na déšt, či záběry na koleje, kde se nic neděje a hraje k tomu unylá hudba, tak by musel být ten děj opravdu nosný, aby to za to stálo. Zde tomu tak není. Krobot opět kopíruje svůj toporný herecký styl, který sice někdy funguje, ale zde, kde animace nedovolí divákovi vnímat skutečný výraz obličeje a musí se tedy řídit pouze podel hlasu, je to velmi slabé až uspávající. Suma sumárum, slabé 2* a to pouze za neotřelou metodu zpracování a vánoční písničku od Neckáře. ()

Evbad

Animace i atmosféra jsou sice pěkné, ale rozhodně to nevydá na celý film. Děj je rozvláčný, jakoby se sami tvůrci nechali unést svými animacemi a rozhodli se je rvát do diváka horem dolem. Když už to vypadá, že se strhne nějaká akce, je po několika sekundách "zabita" líným vyprávěním. Naprosto mi chyběla motivace postav pro jejich jednání. Forma prostě převážila nad obsahem. Celkově velké zklamání po halasně vyhlašovaném útoku na Oskara... ()

Lenny09

Dle mého na české poměry skvělá animace a co se týče děje, ten tam podle mě byl taky. Trochu temný a skrytý, ale byl tam. U mě 100%. ()

necrosrandist

Když si odmyslím poutavý vizuál, je to scénáristické zoufalství a poměrně velký prů*er. Na druhou stranu je grafická stylizace rozhodně relevantní a atmosféru to má. Forma ale obsahu dává tak na p*del až je z toho člověku ouzko a hodina dvacet se ve finále zdá jako krutých 120 minut ničeho. ()

gpx

Někde jsem četl (tuším, že v knize "Jak napsat dobrý scénář"), že film by měl diváka zaujmout během prvních 10 minut. Pokud tak neučiní, může začít nudit. Já jsem čekal půl hodiny, ale ani tak jsem ve filmu nenašel žádný důvod proč se dívat dál. ()

Brenda.Ch

Špičková animace. Zbytek nepochopitelný. Celou dobu jsem si kládla tu otřepanou otázku - co tím chtěl básnik říci ? ()

jjjerry

Hezká animace to bohužel nezachrání. Chyběl mně silnější příběh nebo aslespoň jeho lepší vyprávění, vysvětlení. Hudba ujde. Občas je to ale vážně nudné, zdlouhavě zbytečně natažené. Líbilo se mně ale zobrazení nádraží, té nádražní putyky. Životy lidí pro které je nádraží domovem ()

speedtox

jsem velice zklamán, dávám 2 hvězdičky za provedení. Příběh stojí za starou bačkoru. Rád ohodnotím dobrý film ale někdy to prostě nejde :( ()

fafejt001

PRO MNE JEDNOZNAČNĚ ZAJÍMAVÝ POČIN . NĚCO MNE NA TOM FASCINOVALO , NEVÍM CO . FAKT ZVLÁŠTNÍ . ASI TEN ALOIS . JOJO . ()

panWallace

animace parádní..s tím naproste souhlasím.. po vizuální stránce je film dokonalý.. ale jinak je to tak kurevská nuda, že jsem měl co dělat to dokoukat a těch nějakejch 80 minut se mi zdálo snad nekonečnejch. ()

Horác

Alois Nebel se plouží se svěšenými rameny. Nemyslím jen postavu samu, myslím celý film. Je mi to líto, protože výtvarná stránka je podmanivá. ()

Flamik

Zklamání. Po tom jak byly všude reklamy, mluvilo se o tom v televizních novinách, opětoval se soundtrack, sem čekal mnohem víc. Takle to dopadne tak, že ani nevím co sem si měl odnýst a zapamatovat, co k sakru bylo hlavní myšlenkou?, proč se něco takovýdleho natočilo ? ()

kolodej1

docela těžko se mi to hodnotí, výtvarná stylizace je opravdu zajímavá, i atmosféra dost funguje, za tohle si tvůrci zasouží pochvalu, jen škoda, že film nefunguje jako příběh. V tomto smyslu se jedná o selhání, jakoby se tvůrci vyčerpali už tím výtvarným nápadem a na příběh samotný jim už síly nezbývaly. 50%. ()

Johanita

Nesouhlasím, že by v tomto případě forma zvítězila nad obsahem. Děj mi přišel dostatečně zajímavý, k animaci a formě filmu mi sedl perfektně. Mimochodem, animace výborná. Fakt jsme si to užívali. No, víc jak tři hvězdičky bohužel dát nemůžu... Ten konec! Něco tomu prostě chybí. Nějaká hlubší pointa, větší náhled, jasnější rozuzlení...Škoda, že si autoři nedali ještě trochu více práce a nepřidali dalších 5, 10minut příběhu. Mně by to teda bodlo. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014