3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

WDMD

3 sezóny v pekle - 2 hodiny v teple ..................................................ale ne, zas tak špatný to nebylo. Ty tři hvězdičky to má zcela zaslouženě a chvílema jsem uvažoval o čtyřech. ()

COLOR

85 %. Išiel som na film, o ktorom som nevedel nič, a odchádzal veľmi spokojný. Dobre predajné v zahraničí, v Česku však miestami postsynchróny ťahajú dole zážitok z celej scény. Pôsobivé, dobrá filmarina a pekná kamera. ()

Cocteau

Ze začátku mě zto cela minulo. Dokonce jsem chtěl odejít ze sálu. Postupem času, ale snímek získává sílu a začne bavit. Skvěle vykresléna dobová atmosféra s výtečnou výpravou. ()

Fosgo

Provokativně pozérské je chování hlavního hrdiny, který je ale zároveň filmovým průvodcem přelomu čtyřicátých a padesátých let našich moderních dějin. Jeho mládí, lidská vzpoura, boj za vlastní pravdu ….probíhá v kontrastu s pozvolnou proměnou politických poměrů. I dívčí protagonistka Jana (Karolina Gruszka) doplňuje rebelantství Ivana Heinze (Kryštof Hádek) vzpouzením se konvencím, sexuální svobodou a nevázaností mládí. .....Dosti netradiční je milostný příběh obou protagonistů. Závěrečné potkání se s komunistickou realitou.....tak končí (někdy) rebelantství?! Pozvolný nástup komunistického režimu je vesměs vnímán pohledem pražských intelektuálů. Jen minimálně, a o to silněji, je zobrazen běžný život - například záběr na průjezd nákladního auta s ozbrojenými milicionáři na korbě je působivě mrazivý; stejně působí i útok na luxusní židovský obchod. Tyto dva záběry říkají více, než mnoho vysvětlujících slov. Vizuální stránka filmu je bohatě strhující, je doslova „pastvou pro oči“, většina kritiky ji vyzdvihuje na úkor vlastního děje, jenže příběh je rovnocený obrazové stránce, protože je neotřelý a hlavně přináší dosti jiný pohled na poválečnou zkušenost. A je dobře, že i o nedávné české minulosti byl natočen kvalitní film bez „lakování na růžovo“ a třeskutého humoru za každou cenu - dostatečně jiný, než jaké nám neúnavně předkládají pánové Svěrák či Hřebejk . Jen mě napadá, kolika levicovým intelektuálům se tvrdá komunistická realita začala zajídat, kolik jich později vystřízlivělo? Vzpomenout lze na mnohé, od Jaroslava Seiferta, Konstantina Biebla po mladší Ivana Klímu, Ludvíka Vaculíka....a nelze zapomenout na (ve filmu snad zobrazeného) a později popraveného Záviše Kalandru. ()

MichelG.

Po dlouhe dobe jsem zasel do kina na cesky film, protoze jsem na nej od vsech slysel vesmes pozitivni reakce. Po dlouhe dobe jsem z kina po shlednuti ceskyho filmu odchazel spokojenej a rad ze sem na nej zasel. Kdo ale doposud nevidel tak od filmu necekejte nic prevratnyho. Nejvic se mi libila kamera a atmosfera zachycena v kavarnach, v bytech a celkove ve stare Praze. Mene uz prvni polovina filmu. Protesty a pozy hlavniho hrdiny mi prisly nejaky kycovity a moc nauceny. Mozna se na tu roli K.Hadek moc nehodil. Na druhou stranu dobre zachycenej pocit a rozcarovani po nastupu Komancu k moci, ze to sakra takhle preci nemelo bejt. Nebylo to spatny ale vic jak tri hvezdy dat nemuzu. ()

spawnxp

Pochybuji že tato zbytečnost zanechá v Bondyho ontologickém poli jakoukoliv stopu. Bod za námět a bod za v česku nebývalé technické zpracování. ()

saddamczech

Vůbec to není špatný film. ale jako by to ani nebyl Egon Bondy. Film sice odráží reálie doby, ale nestíhá pokrýt celou šířku Bondyho vnitřního světa, prakticky se ho nedotýká vůbec. Takže pokud bychom sledovali život jistého Jana Nováka a jeho lásky - nic se nestane. 3 sezóny -1946, 1947, 1948 jako z deníku Jana Tleskače. Doporučuji shlédnout a zapomenout na českou tuctovou produkci. ()

rigby

Překvapivě se shlédnutí filmu nepodobalo peklu, ale příjemně stráveným téměř 2 hodinám. Na dnešní českou úroveň vynikající film ve všech směrech. A to i díky předloze nedoceněného Egona Bondyho. ()

cubiczech

Pěkně, pěkně. Narozdíl od Protektora (stejný rok uvedení), se film točí okolo jiné doby s jinou náladou a lidmi. Ale není zas o tolik jiný. Obsazení se povedlo, i když jsem v tom původně nedoufal a byl jsem dost skeptický. Dokáže to navodit atmosféru hnusu a znechucení, stejně tak příjemnou radost. Fakt se to povedlo. ()

MUNRO

Neuvěřitelná nuda,stejně jako Protektor trapné,vyumělkované,fádní..Není možné film dokoukat a neusnout.Kryštof Hádek vymetá bary,poflakuje se,skládá přiblblé básně,prožívá erotické románky a to vše je zabalené do nudného a nepoutavého balení.Film přesně pro Ty,kteří při hodnocení nezohledńují vtipnost,zajímavost a napínavost děje,ale hodnotí vyumělkovanost... ()

Nerajohn

Řeknu vám, co všechno mi tenhle snímek připomenul. Časovými ročními předěly Protektora. Na něj nemá. Vkládáním veršů kupodivu Kleinovy básníky, jejichž poetičnost ba i naivita se mi líbí stokrát víc, než hrubost sezón. Sexuální rovinou starší a zkušenější ženy se zajícem Předčítače. Na něj taky nemá. A takhle bych mohl pokračovat dál. Film nedrží pohromadě, v podstatě na mě dělá dojem klipů. Navíc obdivovat člověka bez úcty k autoritám, navíc, když motivace k tomuto chování nebyla nikterak vysvětlená ( a smrt matky k tomu snad proboha nestačí...)odmítám. Film se mi nelíbil, nebyl jsem schopen ani dokoukat. Slabota. ()

Dana1926

Rebel chtěl dělat revoluci, byl drzý a dělal si všechno po svém. Tehle film je v něčem jiný, což se mi zamlouvá zajímavý příběh kluka, který se postupně probírá ze svojí najivity. Zjištujě že nic tady není takové jak si myslel. Kryštof Hádek je úžasný. Dobrý soundtrack a básničky, skvělý film....Ti tvoji Češi dokážou být pěkný svině to si pamatuj... ()

Lethe

Tomáš Mašín si pro svůj debut jako námět vybral mně osobně velmi imponující předlohu a to mládí Egona Bondyho. Bohužel na mě výsledek příliš velký dojem neudělal. Kamera je nanapadnutelná, skandinávsky čistá. Režijně překvapivé byly surrealistické momentky. Celý film je prošpikován jak citacemi Bondyho (a to zejména mé oblíbené poémy "Zbytky eposu", podotýkám jen, že byla napsaná až mezi lety '54 a '55), tak i dalších autorů a nedá se říci, že by to vyznělo zcela naprázdno. Jenže aby měl Mašín volnější ruku, vytvořil jakési básnické stvoření na základě Bondyho předlohy (a také Rimbaudovy? -3 sezóny v pekle) a vytvořil prokletého básníka 50.let československých. Dopadlo to jako když kreslíte portrét bez reálného živého modelu - stylizovaně, neopravdově, pohádkově zkresleně. A to ani nemluvím o love story s uměle vyšponovanou femme fatale. Líbezný Kryštof Hádek byl pro mě prvních 30 minut jako drsný revolucionář nestravitelný, naopak zbytek filmu, kdy se dostal do citlivější polohy, mu sednul skvěle. Karolina Gruszka někdy až příliš přehrávala. Komentář nemůžu zakončit jinak než citací: Po tramvajích, po Národním divadle, i po mřížích hrobu Václavova budu s Tebou psáti sprostá slova. Na své školní sešity, na eiffelovku, na uši cizích psů budu psáti insinuace svého snu. ()

Borin.P

Je škoda, že 3 Sezóny v pekle se rozjedou až v závěrečné třetině, do té doby je to jen neuspořádaná básnička nahodilých momentů, které spolu skoro vůbec nesouvisí. Jinak zajímavě natočené a celkově zpracované, lepší 3* ()

Evbad

Doslova jsem se protrpěl celým filmem až k posledním deseti minutám. Ale ty opravdu stojí za to. Takže jen kvůli nim to není propadák. Pravda je, že Bondyho poetika mi není blízká, ale pokud ji ze sebe navíc valí Hádek se svým dětským hláskem ala Petr Bajza z Bylo nás pět, tak to je opravdu už moc silná káva. ()

Benjo

Je to drsná depka a Hádek je správně napřesdržku, ale je to vynikající film....nechapu komentář Malarkey .....proč by příběh nemoh člověka nasrat.....?....Tenhle je na tom přímo postavenej... ()

Kozlowski8

Příběh z poválečné doby, kdy se komunisté pomalu začínají dostávat k moci, doby která nepřeje rebelům, pozérům, provokatérům a současně bohémům, bezstarostně se pohybujícím ve svém básnickém a alkoholovém opojení. A přesně takový je Ivan, který si svůj báječný život vychutnává až do chvíle, kdy tvrdě narazí...Výborné herecké výkony Hádka i Karoliny Gruszké, dobře vystižená atmosféra doby, přesto tomu chyběly koule. Příběh byl chudý, nemastný - neslaný, celá stavba příběhu měla vygradovat v silnou pointu, což nepřišlo. Škoda, myslím, že za pár měsíců na film zcela zapomenu. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti