3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

SoolenJV

Zajímavá výjímka v českém filmu, která by ale mohla být lepší. Hádek hraje velmi dobře, stejně tak ostatní herci, ale příběh a postavy jsou jakoby zahleděné. Plusové body také patří režisérovi za odvahu přivést na plátno hrdinu, rebela bez příčiny, bohéma, básníka, jaký tady ještě nebyl. ()

smrt.ka

Čtyři a půl. Skvělý! scénář, výborný Hádek, spoustu cigaret a recitací - to mám ráda. Pohonem příběhu je dle mého především vývoj a výstřelky hlavní postavy Ivana, přičemž se nám Mašín nejspíš snažil dobové politické pozadí zobrazit očima Ivana, ačkoli to samozřejmě nebylo úplně možné. Vývoj Ivanovy postavy je bohatý, během těch necelých dvou hodin se promění snad stokrát a přesto je to pořád on. A k tomu připočtěme další skvěle charakterově vykreslené postavičky, příjemný humor, hudbu, kameru a nekýčovitou, ač působivou dramatizaci. Tři sezóny mě fakt dostaly. ()

wendelin9

Určitě to není žádný nový skvost české kinematografie, ale nejedná se ani o bezcenný odpad. Film místy ztrácí dech a je pravda, že většina povedených scén/hlášek se objevila již v traileru a film nám nabízí hlavně 'omáčku' okolo, která sestřihy z ukázky zasadí do jednotného rámu. Komu ale nejde upřít velký podíl na kvalitě filmu, je Kryštof Hádek - nadějný mladý herec, který nás (podle mého názoru) jiste ještě nejednou překvapí... Čas strávený sledováním tohotu filmu určitě není promarnění, nicméně dá se využít i líp :) ()

mr.filo

Barevné ale i přebarvené, sladké ale i přeslazené... ovšem zároveň je to neslané a nemastné. To však nic nemění na tom, že jsem se bavil a místy i žasl. ()

TomStall

Dlouho jsem neměl takové nutkání odejít pro neuvěřitelnou nudu z kina. Už kvůli nesympatickým postavám a pseudomoudrostem (ať už to byl záměr či ne) mě prostě absolutně nezajímalo jak to bude dál. V kině to sice nebyly 3 sezóny, ale minimálně 110 minut v pekle. Chtě nechtě musím vyzdvihnout dvě věci: Hádek zahrál skvěle a 3SvP je nejspíš zatím vizuálně nejpovedenější český film. Vůbec formálních chyb není tolik jako je u českých filmů zvykem(snad jen naprosto OTŘESNÉ postsynchrony). Mašín si je bohužel pravděpodobně velmi dobře vědom své technické zručnosti a spoléhá na to, že český divák bude zírat s otevřenou pusou a v rámci kochání se pěknými obrázky si ani neuvědomí, že v podstatě absentuje nějaký obsah a děj. Problém ale je, že v zahraničí je dobré technické zpracování již dávno standard... A nakonec mě celkem dost zklamalo, že se role absolutně nepovedla Krausovi - asi si neuvědomil že už není v Uvolněte se.. ()

filip.novak

Český film se potýká nejen s tvůrčí krizí, která se však v poslední době viditelně léčí, ale také s finanční. Financování českého filmu je odkázáno na sponzory, granty od Ministerstva kultury nebo mezinárodní koprodukce. Právě v poslední možnosti vidím jedinou cestu, jak pokrýt rozpočty podobně ambiciózním projektům. My sami je neutáhneme, vždyť rozpočty českých filmů za posledních 15 let ustrnuly na stejné hranici, inflace jako kdyby neexistovala. ______ K samotnému filmu: Poctivá práce, dobré vypořádání s dobou nástupu komunistů, ale film vyčpí z hlavy neskutečně rychle a čtvrtá hvězdička nezadržitelně bledne. ()

Mrkvič

Třetí film za jeden den v kině a podruhé Kryštof Hádek. A znovu potvrzuje své kvality. 3 sezóny v pekle zezačátku působí hodně svěžím a neokoukaným dojmem a díky vtipným a chytrým veršům tak působí celý začátek film. Potom se ale hlavní hrdina pod tíhou okolností změní a film ztratí tempo i svou vyjímečnost a začne nudit. A přestože nám Hádek pořád předhazuje, jak nejde jen splynout s davem a nechat si všechno líbit, tak přesně to nakonec udělá a nám to má snad ještě připadat děsně mazaný. Filmu by rozhodně slušel výraznější konec. Bohužel je takový jaký je nemastný neslaný jako většina filmu. ()

markuc

na debutujiciho rezisera moc hezky pocin - vytribena kamera, vyborne herecke vykony - hlavne bych vyzdvihl, ze na ceske pomery, film vubec nepusobi "levne" (kompars, dobove dekorace,...) - priste by to ale chtelo dopilovat pribeh a vynechat hlucha mista - za posledni leta se ale jedna o nejlepsi pocin debutanta v ceske kinematografii ()

baruss

WoW český film svetovej úrovne, ktorý sa rozhodne nestratí na žiadnom filmovom festivale. Dosahuje takmer surealistické absolutórium. Literatúra, filozofia, estetika, politológia všetko skĺbené vo vynikajúci film. Je problém natočiť dobrý film o literatúre či filozofii, nehovoriac o tom, že je prakticky nemožné všetko to skombinovať do jedného filmu s takýmto efektom. Paráda. (samozrejme, každý film má svoje muchy. jedna technická - v dvoch lacných záberoch (ničnehovoriacich prestrihoch - ktoré priam bijú do očí) mi komparz vyslovene vadí, druhá už vážnejšia - film vo svojej polovici stráca tempo) 9/10 ()

ecceHOMMO

Pekná dobová atmosféra, skvele zvládnutá technická stránka filmu, avšak pomerne jalový príbeh, v ktorom až samotný záver prináša aký taký konflikt hlavného hrdinu so svetom......v ktorom sa "len tak motá". Podarené...ale bez fanfár..... ()

Kamkon

Dlouho se mi u filmů nevybavovaly asociace k filmům jako u tohoto skvělého dílka: Kabaret s Lizou Minneli nebo s Anglickým pacientem a dalšími filmy. Každopádně to není NIC, co by se podobalo ČESKÉ KINEMATOGRAFII, je to originální film evropský i světový, i když v závěru trochu ztrácí dech a obrací se k jinému tématu. Ale které jiné filmy s touto charakteristikou to nemají? ()

Sfinkter

Bolševická témata v českých filmech mám rád, 3 sezóny mají povedenou výpravu i celkové technické zpracování. Mám jen problém s Kryštofem - nevěřím mu ani slovo, jeho hlas nemá absolutně žádný důraz - to se potom špatně hraje rebel. ()

Pavlínka9

Největší plus tohoto snímku je bezpochyby Kryštof Hádek. Role, která mu byla jako ušitá na míru :) Skvělé exteriéry, zajímavě ztvárněné prostředí doby, kterou jsem opravdu nezažila, ale hlavně dobře představena česká umělecká scéna. Na co byl také kladen důraz ? Na jazyk...nedokážu spočítat kolikrát zaznělo v celém snímku slovo HOVNO :) ale celkově celé "probásnění" dějem hlavní postavou - úžasný. Ale jinak - hláška dne: "Ukaž kozy" :) ()

Raven0

Spíše než o dobovou fresku, jsou 3 sezóny filmem o dospívání jednoho mladíka. Z mladého, pózerského a vyloženě nesympatického hrdiny se postupně stává mladý muž, protřelí životem. Naštěstí vcelku nudná a nikam nesměřující první polovina, se nakonec zlomí do zajímavého, emocemi nabitého finále. O to víc zamrzí decentnost, se kterou jsou ústřední konflikty řešeny. Na rozdíl od mnohem silnějšího a působivějšího Protektora. O vizuálu snad nemá cenu mluvit, ten je na české poměry perfektní. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti