3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

DonFrolimo

Zfilmovat Bondyho fantasmagorické, opojné, surrealistické a vždy na hraně balancující mládí byl dobrý nápad. Scénář sice zkrotl, přechýlil všechna jména (není mi příliš jasné proč) a bouřlivou dobu zkrátil na reklamní storyboard, nicméně i přes polokýčovitou plytkost si udržel říz, stejně i samotný film - místy vyumělkovaný, nasáklý mnoha klišé, ale neztrácí energii. Tenhle dojem ve mně možná zůstal také proto, že "Prvních deset let" je na tom podobně, ostatně stejně jako celá Bondyho poezie je sympaticky namyšlená, podobná prostoduchým rýmovačkám, primitivistická, až kýčovitá, přeci jen však s nábojem a sdělením. To je důvod proč Mašínovi nezazlívám jeho nejen apolitickou, skoro i nedramatickou výstavbu příběhu. Koneckonců mladej kluk si potřebuje zařádit, všechno má u prdele a má hlavně z prdele kliku, nadto má pocit, že je kdovíjakej umělec. Já si tak Bondyho mládí po přečtení jeho (jistě trochu mystifikační a mytogenetické) knihy představoval a režijní přístup se mi k tomu docela hodil. Kdo by tu chtěl hlubší záběr, ať zváží, o co by tam hloubš zavadil. Já myslím, že by z toho byla jen samoúčelná pornografie (Stačí si přečíst "V zahrádce otce mého"), proto mě zaklenutí příběhu nijak neekluje. Naopak zjednodušující "reklama" dělá Bondyho adolescentní anabázi stravitelnou médiem filmu. Mile mě překvapil výkon Hádka a příjemná trefná hudba. Velmi obstojné tři hvězdy. Čekal jsem hloupoučký film, viděl jsem slušnou českou "předělávku" Total Eclipse. ()

Amaranta

Jako co blbnete, vždyť je to skvělej film! Tak mě zase vyburcovalo srovnání - už jsem začínala být nadšená u Skvělých chlapů, že přirozenost, veselost i frajerské pozérství ujdou a bude z toho švanda, pak nebylo nic, ale hlavně - my to všechno máme tady! Ve třech sezónách! Já chci pernod a švestky, nebo co to bylo, chutnají líp než sýrový sendvič z americkýho nádraží. ()

Blackborne

Parádní kamera, příjemná hudba a hlavně skvěle zvládnutá dobová atmosféra. Jsem rád, že je to v česku stále možné vzhledem k financím. U sympatické herečky v hlavní ženské roli mě snad jen mrzí občas nevychytaný dabing. ()

ringleader

Režisérský debut Tomáše Mašína vypráví příběh, který je i není o českém básníkovi a filozofovi Egonu Bondym. Tomáš Mašín ve filmu dává Bondymu jiné jméno, čímž se pravděpodobně snaží vytvořit univerzální postavu revoltujícího mladíka. Tato univerzálnost je nakonec hlavním problémem celého filmu. Hlavní postava Ivana je špatně vystavěná, nedokončená, povrchní. Tato povrchnost však nepředstavuje vlastnost postavy, jelikož postava postrádá jakoukoli logickou psychologizaci. Ostatní postavy psychologii již postrádají úplně a tak se zdá, že všechny sekvence jsou vystavěny jen pro to, aby si v nich hlavní postava mastila své ego. Jednotlivé scény nenesou žádný význam sami osobě a tak se stává film jen prázdnou snůškou keců a rádoby uhrančivých záběrů. ()

Scaevola

Film, který je specifickou variantou generační výpovědi, staví především na střetu dvou extrémů, které reprezentuje nesnesitelný blázínek a nelidsky pojatý systém, přičemž je zajímavé, že myšlenkově obé vychází ze stejných základů... Nevýhodou snímku je však konstrukce děje, který se rozpadá do jednotlivých, velmi volně vázaných epizod, a spíše než souvislé vyprávění tak připomíná jakousi road-movie, jež se točí na jednom místě. Při neschopnosti hodnotit uměleckou rovinu letmo citovaných veršů i politickou složitost doby, tak pozornost přitahují postavy tu zbytečné (Jana a její milenecké spády), tu nehodící se k celkové koncepci (umírající malíř). Stojí však za povšimnutí, že přes tuto koncepční roztříštěnost snímek neztrácí svou poutavost a cílevědomost. ()

Saxos

Poezie mně nikdy nebavila. Nic na tom nezměnil ani snaživý Hádek. Závěr: jednoduchý, nedoporučuji, vše slovy E. B. - hovno. ()

BarGoldstein

Srágora o dementním retardovi, jehož jediným nadáním je vyslovovat slovo "hovno". Postavit na tomto příběh chce opravdu pořádný kus hovna v hlavě! ()

PTuranyi

Skvelý pohľad na februárovú revolúciu z pohľadu mladého burčského básnika. Mladosť a neviazanosť jeho života postupne naštrbí vzťah s rovnako neviazanou Janou ale hlavne komunistická realita. Výborná atmosféra podporená perfektnými hereckými výkonmi hlavných postáv Kryštofa Hádka a Karolíny Gruszkej ale aj napríklad Martina Hubu. HOVNO revolúcia! ()

Johnnyka

Pěknej film, ale nějak mi tam trošku nesedl Kryštof Hádek (na rozdíl od Tmavomodrého světa), rozhodně nevypadá na 19 let a to mu nepomohl ani jeho mladiství vzhled. Dokázal bych si tam představit někoho jiného, ale zaplať Bůh za takovéhle filmy, v dnešní době přihlouplých komedií a sci-fi se supr efekty, ale plochým příběhem. Krásné zralé ženy přichází tak ve 22 letech alespoň u mě to tak bylo. :-)) ()

saaaky

Po dlouhé době mohu prohlásit, že se na českém kinematografickém plátně objevil solidní kousek. Vtipné, suše humorné scény protknuté sexuálním podtextem i obtížemi odvrácené strany života s pěkným happy endem. Rozhodně jsem se bavil, i když jsem místy ztrácel ponětí o ději. Hovno :-D ! ()

Speedster

Bonn, Emanuel Bonn. Vynikající výkon Kryštofa Hádka ve skvělých reáliích. Hudba výborná, střih místy uspěchaný. Posynchrony filmu škodí. Více filmů o českých velikánech! Jediné, co k tomu můžu říct je.. 70%. P.s.: Mám neuvěřitelnou chuť si někdy zakouřit a přitom si čistit zuby.. ()

Warapeidza

První půlka mi přišla taková studenější, Hádkovi jsem popravdě jeho hlavní postavu moc nevěřil. Nejvíc se mi tam líbilo vykreslení ducha doby. Druhá část byla lepší, tj. hlavně období po "vítězství pracujícího lidu". Rozhodně doporučuju zajít, je to dost nezvyklý film, kterých v českých luzích a hájích nevzniklo moc. A málem bych zapomněl na hudbu a kameru, další pochvala za některé opravdu pocitově působící scény. Dabing zahraničních herců je sice občas opravdu dost nepříjemný, ale nejedná se o nic zásadního. Rozmezí 3-4, ale vzhledem k tomu, že je český film, kterých v podobné kvalitě opravdu nevidíme moc, přikláním se k hodnocení vyššímu. ()

Monyfik

Stále stejné a ohrané thema, které už jsme mohli vidět několikrát. Z nutkání neodejít v první polovině z kina, mě přesvědčilo jen to, že vstup do kina stál nějaký peníz.... Krásná výprava, vše do detailů??? To že někdo natáčí v jedné ulici (Jindřišská) z různých míst, aby to vypadalo pěkně, mi zrovna nepřipadá jako krásná, báječná, úžasná, detailní... výprava. Navíc postava hlavního hrdiny je nejen najivní, ale také bez nápadu, rozumu, nijak nevýrazná, opravdu o H+vně. Ani se nedivím, že postava Ľuboše Kostelného dala Hádkovi do držky. Film roku? to snad omylem. Doporučuji si přečíst pořádně historii v době po válce... Dvě hvězdy za zajímavé vedlejší herecké postavy, Matěj Ruppert, Ľuboš Kostelný, Martin Huba. ()

ste

Herci hrají moc dobře, ale chtělo by jim do děje přidat více dramatičnosti, takhle to chvílemi byla nuda. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti