Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

ev001

horor to tedy určitě není a thriller - no...budiž. každopádně mně se to hodně líbilo a film jsem si pustila ještě několikrát. výborně natočeno, výborné herecké výkony,já jsem spokojená a doporučuji! jen bych řekla, že je to jeden z filmů, na který se nedá dívat kdykoliv, člověk na něj musí mít náladu. ()

Jiri9

Horor. Určitě ne. Fantasy thriller. Možná. Ovšem nuda a šeď. Příběh 0. Nějaká hlavní dějová linka 0. Výkony herců průměr. 1*. Filmu zdar!!! ()

petros25

Mě se to líbilo, ale hlavně ten závěr se od Wildovi předlohy hodně liší. Tam totiž skončil tím, že chtěl svoje svědomí umlčet zničením obrazu, tady si ke konci uvědomoval svojí špatnost. Obraz by stejně shořel, ale on se naopak chtěl očistit. Třeba ve vztahu k tý jeho dceři se nezachoval jako hnusák a když šlo do tuhýho, tak jí zachránil, mimo jiný i před ním samým (viz jeho sny a to že si uvědomoval, jak je špatnej člověk). Ovšem co já tu vidím je, při troše chuti dál rejžovat možnost druhýho dílu :) Klidně by se mohl narodit malej Doriánek a ten obraz co se tak pěkně "vyčistil" na konci "koukal" docela živě, jako by se tam duše Doriana skovala :D Ano bylo by to definitivní znásilnění předlohy a ano bylo by to podle mě hodně zajímavý. ()

marky.04 odpad!

Četla jsem knihu, která byla celkem dlouhá. Mnoho stránek, hodně zdlouhavých vět a souvětí, frází, spousta filozofie, spousta zbytečných slov... Ale i přesto jsem tu knihu dočetla. Za to tenhle film, který byl kratší než kniha, na ten se nedalo dokoukat do konce, jinak bych asi umřela nudou. ()

forLeni

Tento film mě po jeho shlédnutí přiměl k tomu, že jsem si přečetla i původní knižní předlohu. A musím konstatovat, že film se hodně, téměř na 99 % své předlohy drží. Sice v knize je Dorian blond s modrýma očima, ale mě osobně více "sedl" tmavovlasý Dorian Gray ve filmu. Jelikož mám ráda filmy z doby staré Anglie, i to byl jeden z důvodů, proč jsem se na tento film chtěla podívat. A musím říci že v tomto směru film nezklamal - ponuré a špinavé anglické ulice, nevěstince a celkové vykreslení dané doby se povedlo. Navíc přidané mystické prvky - to jak se mění obraz Doriana Graye a finální odhalení obrazu je myslím také velmi zdařilé. Nevím sice proč v popisu filmu je uváděno, že se jedná o horor, pod pojmem horor si totiž představuji něco zcela jiného, spíše bych tento film nazvala mysteriózní nebo jak uvedla ČT - film s prvky hororu, ale to nic nemění na tom že film na mě zapůsobil poměrně dobře. Rozhodně na mě nepůsobil jako laciný béčkový film, což jsem zprvu po přečtení obsahu čekala. Obraz Doriana Graye je prostě přepis knižního románu, který se velmi věrohodně drží předlohy a nesnaží se být za každou cenu kasovním trhákem. A to je v jeho případě dobře. ()

killberrybil

Kdybych nečetl Wildeův originál, asi bych dal čtyři hvězdy, ale děj byl totálně překopaný a moc knížce neodpovídal. Na druhou stranu obraz vskutku vyjadřoval pocity, které měl, manipulace lidmi byla impozantní a atmosféra ponurá. Takže tři hvězdy jsou fér. ()

fw.nina

Pre mňa prekvapujúco hodnoverný Colin Firth v roli cynického lorda Henryho, ktorý sa ochotne podujme sprevádzať mladého Doriana dekadentnou anglickou spoločnosťou a nevestincami . Napriek tomu, že poznám knižnú predlohu takmer naspamäť, zo začiatku som mala pocit, že nevinne pôsobiaci a plachý Ben Barnes sa nenechá zlákať na krivé chodníčky. Bojazlivého mladíka zahral podľa mňa veľmi presvedčivo. ()

janejudyjune

Nemám ráda filmová zpracování dobrých knih a už vůbec ne televizní zpracování, ale tohle mi vyrazilo dech. Nerada bych se pana Wildea dotkla, ale tahle adaptace je ještě působivější než kniha. Velmi dobře volení herci. Skvěle zahrané. Změny obrazu jsou opravdu až skoro děsivé. Prostředí, ve kterém se Dorian pohybuje díky své odolnosti je správně odporné a dokonale podtrhuje zvrhlost jeho činů. I když to není úplně přesně podle knihy, příběh je poutavý a zajímavý. Velmi se mi také líbila hudba, která všemu dodává správnou hororovou atmosféru. Klobouk dolů - zpracovat klasiku tak mistrným způsobem nedokáže jen tak někdo. Dorian už od prvního pohledu vypadá jako naivní narcisista. Asi není, co bych tomuto filmu vytkla, byl nad má očekávání. ()

jaHanicka

Kdo četl knížku a zamiloval se do ní tak jako já, ocení tohle ztvárnění, pro mě zatím ze zhlédnutých nejbližší knize. Vnitřní rozpory a děsy Doriana jsou sice natočeny tak otřesně, že je těžko je pochopit (připomnělo mi to hlad, vztek a bolest, které cítila při proměně na upíra Bella v knize Breaking Dawn a ve filmu dvakrát zamávala hlavou a bylo po všem). Ale stejně jako nejdou opravdu kvalitně a věrně ztvárnit knihy od S.Kinga, Oscar Wilde už bude asi dalším takovým autorem... Pro mě 4* za Barnese s panenkovským ksichtíkem, Firthovi za to, že tu roli vzal, a za super hudbu (všiml si někdo vůbec, že je tam i hudba?) Mimochodem, pokusy o hororovou atmosféru to spíš zesměšňujou... ()

Bambulka89

Veľmi pekne spracované dielo, ktoré som poznala z knihy. Film má atmosféru. Na môj vkus je až príliš erotický, ale beriem to ako umelecké stvárnenie Dorianovho bohémskeho života. Herca Bena Barnesa poznám z Narnie, preto som ho na začiatku prijala ako nevinného chlapca, ktorý prišiel do mesta. No tak ako sa Dorian postupne zamotával do svojich hier so ženami aj moje vnímanie Bena sa akosi zmenilo, už to pre mňa nie je ten herec z rozprávok pre deti ale sexi mladí muž. ()

megadony

Přání asi mnoha lidí- být věčně mladý, krásný, všechno zkusit... ale co přijde pak, když už není co objevovat a duše páchne hůř než londýnská stoka... Tuhle knížku Oscara Wildea o rozpadu lidské osobnosti zbožňuju. A i film je celkem dobrý, i když se nedrží úplně literární předlohy. Ben Barnes hraje dobře toho floutka s bezchybnou tváří a Colin Firth, zosobnění cynismu, sedne mu to. ()

ivvi

Filmová adaptácia Doriana Graya sa len pramálo drží knižnej predlohy, takže tí, ktorí sa spoliehali, že snímka nahradí neprečítaný originál, majú smolu. Film si zachoval charaktery postáv a ich osudy, čo sa však nedá povedať o celkovom priebehu filmu a taktiež jeho zápletkách. Efekty, kostýmy a samozrejme pán Firth stoja za výbornú, ale výber mnohých hercov vrátane toho najpodstanejšieho do svojich charakterov vôbec nesadli a pokazili tak dojem nádejnej snímky... Okrem toho pár hluchých scén, pri ktorých som len márne čakala na notoricky známe prehovory do duše mladého Doriana od cynika Henryho, či aspoň dávku akcie...neúspešne. No tak to asi dopadne, keď má človek vysoké očakávania. Myslím, že pán Wilde by mal podobný názor. ()

schnitzek

Nejdříve jsem viděla film, byla jsem nadšená, poté jsem si přečetla knihu a chtěla znovu vidět film. Bože, to je ale šílenost... Nechápu, jak se mi to mohlo líbit. ()

mato331

Zo zápisníka viktoriánskeho boháča: DEŇ PRVÝ: Milý deníček, môj dobrý priateľ, maliar, dnes namaľoval nádherný obraz mojej maličkosti. Vyzerá neskutočne. Bola by sranda, keby starol miesto mňa. Škoda no, volá ma môj kolega boháč, vraj sa ide chľastať do nejakého vyhláseného bordelu. Príliš sa mi to nepáči, ale predsa nezostanem outsiderom. DEŇ 27: Postupne zisťujem, že tento život nie je najhorší. A čo je najlepšie, zjavne na mňa nemá žiadny vplyv. DEŇ 145: časom som odhalil, že ten obraz fakt starne za mňa a ja môžem piť čo chcem a koľko chcem, pretiahnuť čo chcem a koho chcem a odnesie to obraz. No nie je to husté? DEŇ 146: Nie je. Ten maliar, čo maľoval ten portrét by ho rád videl. To by bolo nemilé a tak som ho nasekal na kusy. DEŇ 155: Našli telo. Zdrhám. 25 ROKOV PO TOM: Tak som späť. Moji priatelia nechápu, ako je možné, že vyzerám rovnako. Veď oni sú už dôchodcovia. A jeden z nich má peknú dcéru, asi ju pretiahnem. DEŇ NEVIEM: Asi mi kvapká na karbid. Počujem hlasy. Nespoznávam sa. Môj najstarší priateľ niečo tuší, musím ho zastaviť... Toľko k deju. Dobré, ale zase žiadna výhra. A pokrivkáva technická stránka filmu, menovite strih. Pár krát bola zmena záberu divne nenadväzujúca. Ako celok teda priemer. SFZ hodnotí na tri. ()

Wiceman

Doriana Graye mám rád. Už při čtení Wildea mi tenhle floutek přirostl k srdci a vidět ho na stříbrném plátně plní mé srdce radostí. I přes TV look se jedná o velmi povedenej kousek a poměrně i dost věrný ztvárnění knižní předlohy. Ben Barnes se svým dětským ksichtíkem se dle mého názoru na postavu Doriana Graye hodí sakra dobře. Umí se tvářit jako štěňátko a hlavně v pozdějších fázích života i nesmlouvavě a temně, což k prohnilý duši Doriana sedí. Ta mystérie kolem zaprodání své duše za život plnýho sexu, drog a násílí, aniž by se na vás jakkoliv podepsal zub času mě vždycky hrozně fascinovala. Právě proto tomuhle filmu dávám tak vysoké hodnocení. Rád si ho pouštím znovu a znovu a tiše Dorianovi závidim. Krom toho proměna jeho obrazu je fakt správně odpudivá a film tak chytá tak trochu i hororový nádech. Co se týká ostatních postav .... Colin Firth klasicky hraje Colina Firtha, Rebecca Hall je pro mě nevýraznej černej puntík na jinak dobrym filmu a Ben Chaplin by mohl být více ... emotivní vzhledem k tomu, že hraje malíře Basila. Pět hvězd a zařazení k top nejoblíbenějším filmům mého žebříčku. ()

evita_

Jedna celá hviezda výlučne pre Colina Firtha. Film ako taký si zaslúži, žiaľ len jednu... Hlavná dejová línia, že Dorian nestarne... áno, ale to sme vedeli všetci a presne to sme aj čakali. To, čo malo film dotvárať ako vedľajšie udalosti, ktoré by pritiahli pozornosť diváka úplne chýbali. Prvá hodina nuda, záver sa trocha vzmáhal, ale veľké zázraky neurobil... K žehleniu ako kulisa ok... ()

andydufrsn

Oproti románu dost erotické a dost dekadnentní. Ale myšlenka nestárnutí a nepřenášení odrazu špatných vlastností duše na obraz tváře, je zde zachycena dobře. ()