Dorian Gray

Dorian Gray

Drama / Horor / Thriller / Fantasy

Velká Británie, 2009, 108 min

Příběh o tom, jak se člověk může štítit odrazu vlastní duše. Nebo taky o tom, jak to může dopadnout, když se naše chování nereflektuje v nás, ale v něčem / někom jiném. To vše navíc ve dvou osách; té hlavní, kde Dorianův příběh zachycuje známý obraz, a i té vedlejší, kde si lord Henry "vychová" společníka, jakým je on sám, než mu dojde, že Dorian ve své nelítosti zašel ještě dál. Tyto dva paralelní příběhy pak zabaleny do látky ala příběh napsaný Oscarem Wildem, který se ale kvůli snaze zavděčit se divákovi s předlohou v mnoha momentech rozchází (kdo viděl Othella, ví, že to pro Parkera není zas tak netradiční). Nicméně vizuálně je to hezké a obrazy a Colina Firtha ja ráda.(3.2.2011)

Sex drogy a málo záběrů na jeden obraz. Nevídaný nesoulad ve vhodnosti dvou obsazených herců, v hlavní roli je totiž dětská tvářička (jasně, záměr, ale odsud posud), která dokáže vypadat tajemně, nebo rozervaně jen dvakrát a ani jednou oboje najednou a to jen díky kameře a hudebnímu podkresu, zato zas Colin Firt exceluje do nebeských výšin a zcela upřímně by mě víc zajímal film o jeho postavě, kde by byl samotný Dorian pouze vedlejší rolí. Ale i takhle se povedlo vytvořit dobrej film, kterej se snadno sleduje, rozhodně nenudí a je dobrý (vzdejme hold fotogenickému Londýnu a dobré výpravě), v závěru z velké části i díky výborně Rebecce Hall.(3.3.2014)

• Skrk

Na film jsem se těšil už delší dobu a čekal jsem vynikající film, který skvěle přenese Wildeovo mistrovské dílo na plátno. Jelikož to režíruje Oliver Parker (kterému se tak skvěle povedlo natočit další Wildeovo dílo "Jak je důležité míti Filipa"), film se povede. - Řekl jsem si naivně. Bohužel jsem se zmýlil. Hůř se to natočit nedalo: Vymýšlí si jen co se dá. Tím myslím, že z Doriana udělali "kurevníka", homosexuála (v knize to rozhodně nebylo tak okatý); nové postavy a např. nalezení Basilova těla WTF?). Kromě parádní atmosféry je bohužel film příšerně nudný - měl jsem co dělat, abych vůbec vydržel. Téměř konec (metro) a závěr bylo snad to nejhorší ve filmu. Oscar Wilde se musí obracet v hrobě! P.S. -> Ben Barnes je dřevo a Colin Firth v roli Henryho příšerně nesympatický. Ovšem má to i své světlejší stránky a tou je dokonalá atmosféra doby, kterou jsem si představoval. Takže alespoň něco.(28.12.2009)

• predators

Abych řekl pravdu, tak jsem se dost nudil a měl jsem co dělat, abych oka nezamhouřil. Ačkoliv to vypadá, že si Dorian užíval života plnými doušky, v podání režie Olivera Parkera se zmohl akorát na postelové hrátky s holkama, někdy teda i s klukama, jak bylo možno vidět (teda né uplně, naštěstí a i tak to stačilo) a na hrátky s čertem. :-) Přitom se mohlo jednat o slušnou děsivou! podívanou. Takto jenom nuda, děs, běs... 35%(17.1.2010)

Asi bych i tusil o co reziser usiloval, ac toho dosahl tak napul. 'Opijejici' atmosferu, fajn nedobovou hudbu, i jeden dva dobre herecke vykony do filmu dostal, osudovost a silne momenty temer vubec. Ke vsemu mu kameraman vsechno pokazil levnym tv-stylem, kdy i ta spina vypada navonene. Presto musim film ocenit. V mnoha smerech je krasne cynicky a podvratny. __ Knihu jsem necetl a v nahledu na film to dela asi jen plus. Budis trochu nepravem 4 hvezda za story, z ktere jsem znal jen nejzakladnejsi myslenku.(30.12.2009)

• - Zatímco v originále namluvil hlas obrazu sám Ben Barnes, ztvárňující Doriana Graye, který byl pak počítačově upraven, v českém znění pro tyto postavy byly obsazeni dva dabéři. Martin Písařík nadaboval živého Doriana a Jaroslav Kaňkovský pak hlas obrazu. (funhouse)

• - Jedná sa o druhý film herečky Rachel Hurd-Wood (Sybil Vane), v ktorom má hlavná mužská postava večný život. Prvým bol Peter Pan (2003). (stefi7773)

• - V knižnej predlohe má Dorian kučeravé blond vlasy. (Carol Pifková)