Drama / Horor / Thriller / Fantasy

Velká Británie, 2009, 108 min

Asi bych i tusil o co reziser usiloval, ac toho dosahl tak napul. 'Opijejici' atmosferu, fajn nedobovou hudbu, i jeden dva dobre herecke vykony do filmu dostal, osudovost a silne momenty temer vubec. Ke vsemu mu kameraman vsechno pokazil levnym tv-stylem, kdy i ta spina vypada navonene. Presto musim film ocenit. V mnoha smerech je krasne cynicky a podvratny. __ Knihu jsem necetl a v nahledu na film to dela asi jen plus. Budis trochu nepravem 4 hvezda za story, z ktere jsem znal jen nejzakladnejsi myslenku.(30.12.2009)

Osobne si myslím, že veľmi slušné spracovanie kvázi nesfilmovateľnej knihy. Ale takých nesfilmovateľných záležitostí sme tu už mali neúrekom a ono skôr ide o formulku tých kritikov, ktorí chcú byť zaujímaví za každú cenu. Moja najväčšia výhrada ani nesmeruje k tvorcom ako skôr k osobnému poznaniu, že toto bola látka vhodná pre Universal v 30. rokoch alebo Hammer o niečo neskôr. Dočkali sme sa ale niečoho podobného od MGM v 1945, žiaľ ako to dopadlo, som ešte nezistil. Inak casting taktiež nedopadol vôbec zle, Firth a Barnes sú uveriteľní a do svojich úloch zažratí. Grayov hneď dvojitý prerod by sa ale možno hodil viac do seriálového rozprávania. Skok po veľkej časovej medzere je až príliš zjednodušujúci, celkom by ma zaujímalo, ako prežíval Gray svoje nočné mory a vyvíjala sa jeho psychika aj v týchto dobách. 70%(16.3.2018)

• xxmartinxx

V Obrazu Doriana Graye se píše, že není větší hřích než vulgarita. Tenhle film je velmi vulgární. Vulgární na úrovni, že obraz musí na diváky doslova bafnout, aby se lekli, a vydávat chrčivé zvuky, aby bylo jasné, že s ním není něco v pořádku. A nevadilo by mi, že je o něčem úplně jiném, než byla předloha - že Wildeovu filozofii úplně vynechává a nabízí místo ní něco jiného, jednoduššího a povrchnějšího (třeba úplně chápu, že se soustředí na téma nestárnutí coby cesty k nesmrtelnosti, které je v knize na posledním bodě zájmu). Ale nahradit komplexní témata motivací typu "v dětství ho týrali" je prostě líné. Problém taky je, když se obsadí do hlavní role takové poleno bez charismatu, že šarmantnost Graye pro ostatní nedává smysl. Nebo že kvůli efektnosti musí nakonec vypuknout oheň, což v podstatě bere smysl celému závěru. Přijde mi podivné, že tak filmový příběh zřejmě zatím nikdy nebyl dobře zfilmován a částečně z toho vidím podceňování publika - třeba to, jak moc filmaři posunují konflikt okolo Sibyl Vane, protože se zřejmě bojí, že by diváci nepochopili, k čemu vlastně došlo. Škoda.(13.5.2017)

Dobrá, na čisté čtyři to asi nemá, ale já jsem nějak záhadně fascinován dekadentními hrdiny (viz. mých nepochopitelných pět hvězd Libertinovi ). Každopádně samotná postava Doriana Graye posouvá hodnocení o hvězdu nahoru... Pravdou je, že originál Oscara Wilda je zde značně přepracovaný což však není tak úplně na škodu. Oliver Parker "pouze" přidal trochu na gradaci a filmové gramatice, aby šel snímek trochu lehčeji uchopit. Někdo to může brát jako znásilňování předlohy - pro mě je film jiné médium, které hold musí využívat jiných prostředků a děvka Dorian mi je prostě sympatický jak originálně tak tady. Technicky je vše přizpůsobeno faktu, že celý snímek stojí na jediné postavě, proto je kamera i střih možná trochu netypická. Jediné s čím mám výraznéjší problém, je až moc hororové nastavování jinak povedené atmosféry. Horory však letí a řekl bych že tohle požadovali páni producenti... Přesto čtyři hvězdy a spokojenost. You have the only two things worth having: looks and youth.(29.12.2009)

Velmi zdařila adaptace pro mě vcelku nudné a natahované knížky. Kdyby se film tolik nezaměřoval na casual sex, tak by to byl přepis dost doslovný (ale chápu, lidi se na něco do kina lákat musí). Herecké obsazení je super, Colin Firth ve spíše záporné roli překvapil, Ben Barnes (ačkoli není blonďák) do role Doriana padl jak prdel na hrnec.(1.2.2013)

• - Film financovala Národná lotéria prostredníctvom UK Film Council's Priemere Fund a to sumou 500 000 libier. (Greenpeacak)

• - Dorian Gray (Ben Barnes) hrá v scéne s klavírom jazzovú pieseň "The Crave" od Jelly Roll Mortona, ktorá bola prvýkrát nahraná v roku 1939 aj napriek tomu, že dej filmu sa odohráva okolo roku 1880. (mips_)

• - Jedná sa o druhý film herečky Rachel Hurd-Wood (Sybil Vane), v ktorom má hlavná mužská postava večný život. Prvým bol Peter Pan (2003). (just_pie)