Mrtvý sníh

Død snø

Dead Snow

Komedie / Horor / Akční / Dobrodružný

Norsko, 2009, 90 min

Dost v pohodě a zábavný "zombie-splatter" s výborným nápadem a prostředím. Nazi-zombáci jsou super, tady no comment. Horší je to již s jednotlivými postavami, z nichž mi žádná nijak nepřirostla k srdci a v podstatě mi byly docela nesympatické, bylo mi jedno kdo jak umře ... Ale o to tu vlastně jde, posledních asi 15 minut je opravdu nářezový "splatter-fest" ... Bohužel mi ale vadily triky a masky. Ty se fakt na dnešní dobu moc nepovedly a nízký rozpočet u tohoto filmu chvílemi opravdu "bolí". Hlavně ty trikové scény a snímání herců před plakáty hor apod. ... Dobré, zábavné, bezmyšlenkovité, mírně vykrádající ... pro fandy horroru pohodová věc, ale nic vyjímečného...(11.4.2009)

Největší chyba byla v tom, že si režisér před natáčením jasně neurčil, co chce vlastně točit. Komediální horor či zombie horor? Někdo si může říct, že je to fuk, ale ono to fuk není, protože první polovina filmu působila spíš vážně a v druhé polovině začala řežba, která působila tak nějak divně. Například v momentě, kdy jim zombíci útočí na chatu, tak jim ukořistí toho tlustýho borce a urvou mu hlavu a ten druhej kámoš, co mu pomáhal se vymanit ze zombie sevření odvětí: ´´Já jsem říkal, že jsme měli jet radši do Sunny Beach´´. To si pak člověk řekne: WTF??? Celkově to prostě od poloviny filmu jde celý do kopru. Viset za střevo ze skály = další WTF! Je to fakt škoda, že si režisér ani scénárista neudělali vůbec jasno v tom, co chtějí točit. Takhle z toho vyšly jen rozporuplné pocity a 50% je asi nejvyšší možné ocenění z mé strany.(6.4.2011)

A vítězem mistrovství světa o nejkrvavější píčovinu se zombie tematikou se stáváááá....Norsko! Opět jeden z těch skandinávských hororů dle osvědčeného receptu. Smíchejte partu mládežníků (nesmí chybět nějaká ňuf mňam kočička, nejlépe dvě) přilej trochu toho sexuálního laškování, osamělou chatu a dvě cisterny krve. V tomto případě možná tři. Co mě vážně bavilo a zaslouží si vypíchnout : černočerný smysl pro humor, jedna fekální scénka (daleko za hranicí dokonce i mého vkusu) a záliba v exploitačních kravinkách, kterou umí dotáhnout až k neuvěřitelným absurditám. Co mě naopak strašně, ale strašně otravuje je ta klasická zombie nuda, kdy borceho desetkrát propíchnete, osekáte, rozpáráte a uhodíte a maňásek zase vstává, chrčí, sápe se po vás a tak furt dokola, blá blá blá, je úplně jedno, jestli mrtvý nacista, nebo jiná tlama, ve výsledku to je nekonečná smyčka, která mě nudí. Nesnáším zombie, takže jsem sama překvapená, že jsem se opravdu docela slušně bavila. Norsko, kurva, rulez!(18.12.2013)

|56%| Celkově průměrný počin, který mě moc nenadchl, ale neurazil. ½ filmu je celkem nudná, postavy mě moc nebavily. Neříkám, že to byli totální idioti (znám horší), ale nezískali si mě. V druhé půli snímku se už konečně něco děje a celkem mě to zabavilo. Vyvraždovačky sice vůbec nepůsobí drsně, ale spíš amatérsky – párkrát jsem se zasmál. Poslední minuty filmu – to už mě začalo hodně bavit, výborně krvavé scény spojené s komediální stránkou, takže mi bylo líto, že film pak skončil. Potenciál to mělo o dost vyšší. Takto je to jen koukatelný průměr.(18.9.2017)

Ale tak jo, pravdou asi bude, že se z toho dalo vybušit o krapec víc, ale na druhou stranu mě to vůbec neurazilo. Na počáteční fázi, kdy ještě nebyli v hlavní roli nazi zombies, šlo asi zapracovat nejvíc. Tady je to nemastný neslaný průměr v tom smyslu, že se to netváří ani jako pořádný horor, ani jako komedie. Já bych to tady radši posunul do extrému buď na jednu, nebo na druhou stranu. Jakmile začne přituhovat, spadne děj do žánru klasické vyvražďovačky, aby nastoupilo odlehčené finále. Jsou to slabší 4*, ale 3* dávám čistému průměru, což toto určitě nebylo díky hákovýmu křiži, střevům, mozku, pěknému exteriéru, pár slušným lekačkám a dokonce i funny momentům. 85%(14.10.2012)

• - Spoiler: Na začátku filmu říká jedna z postav, že v celé oblasti není žádný signál. Přesto se však později při požáru chaty bez problémů dovolá na policii. (imagoo)

• - „Pre mňa existujú dva typy zombie filmov. Staromódne, kde sú zobmie vytvorení z kliatby, a nové, kde vznikli kvôli vírusom a moru," povedal Tommy Wirkola. (Greenpeacak)

• - Tommy Wirkola vyhlásil, že najlepším spôsobom, ako zvýšiť znechutenie štandardných zombie, je dať im nacistický prvok. Na dôkaz toho vo filme využíval historické pozadie nacistickej okupácie v Nórsku. (Greenpeacak)