Lekce neslušného chování

• Velká Británie Easy Virtue (více)

Larita, krásná a rozvedená Američanka, se ve Francii seznámí s pohledným anglickým mladíkem Johnem a záhy se za něj provdá. Ihned po svatbě se vydávají k jeho rodičům na starobylé anglické venkovské sídlo, aby jim John představil svou okouzlující ženu. Johnova matka má ihned averzi vůči své nové snaše. Naopak Jim, Johnův otec, v ní nalezne spojence a spřízněnou duši v tomto staropanensky nudném prostředí. Začíná hra bez pravidel... V níž ten (respektive "ta") nejdůvtipnější vyhrává. Anebo prohrává...? Komedie, plná typicky sarkastického anglického humoru.V hlavních rolích účinkují Jessica Biel (Iluzionista) a Ben Barnes (Hvězdný prach). Jejich výkony dokreslují Colin Firth (Deník Bridget Jonesové) a na cenu akademie nominovaná Kristin Scott Thomas (Anglický pacient). (oficiální text distributora)

Boogeyman

Jak mám rád Colina Firtha, zadumané hledění v dáli by nemuselo být jeho trademarkem, který musí cpát do každého filmu. Lekce neslušného chování je pěkný film, mám jistou slabost pro austenovskou Anglii a zde jsem si jí mohl užít do syta, přitom v pěkném vizuálním balení. Až na to Firthovo přemýšlivé čučení ( no jo, pan Darcy se nezapře) herecky perfektní, především Kristin Scott Thomas v roli typicky austenovsky hysterické matky. Příjemně překvapila i Jessica Biel. ()

hippyman

satira nastavující zrcadlo snobství a pokrytectví aristokratické konzervativní rodiny... humor není vždy jen suchý a ve filmu jsem prostě žral colinovu apatii a i-don't-give-a-shit komentáře... bohužel příšerně ukecaná a rozjívená první půlka bez většího smyslu mi nedovoluje jít na víc než 60% ()

IQ Tiqe

Skvělá atmodféra, hudba, kostýmy; zkrátka provedení je dokonalé. Navíc krásný anglický humor v podání herců, které mám rád (až na Colina Firtha, ačkoliv tahle role mu sedla geniálně). Určitě nezapomenu na Jessicu Biel, jak tančí tango ve večerních šatech! Vadou na kráse je příběh, od něhož jsem očekával vtipnou tendenci až do konce. Ne, že by nebyla, ale čekal jsem asi víc. 75%. ()

Anderton

Pokiaľ máte Jessicu Biel zaškatuľkovanú neviem v akých úlohách, tak tu by vás mohla príjemne prekvapiť. Pre mňa bola jej Larita najsympatickejšou a najprirodzenejšou postavou filmu a bolo to aj jej pričinením. Inak klasická britská kostýmová vidiecka konverzačka, kde sa stretávajú tradície, láska a intrigy pod jednou strechou. Mne takéto filmy vyhovujú ako oddychovky pre príjemne strávený večer a Lekcie nie sú výnimkou. Nie je to však film, ktorý by okato poškuľoval akademickosťou po cenách a možno je mi tá ich menšia ambicióznosť aj sympatickejšia. Ani sa mi nechce vymenovávať výhrady, snáď len som trochu nechápal, keď sa spolubývajúci viackrát poriadne navzájom pourážali a v ďalších scénach už bolo všetko vyžehlené. ()

Smok

Svojská američanka z Detroitu milujúca život kontra konzervatívna anglická meštiacka rodinka. Čo z toho asi tak môže vzniknúť? Tvorcovia navyše pridali štipku humoru a skvelé herecké obsadenie. Normálne, že aj Jessica sa dala stráviť, ba priam (a nebojím sa použiť ten výraz) vychutnať. K tomu anglické vidiecke sídlo, až mi sánka padla a príbeh osadený do starých dobrých medzivojnových časov, no čo budem zbytočne písať - proste jedlé. ()

pm

Otec vyhořelý válečnou zkušeností, matka ubitá finační nejistotou a děti nepostižené osvětou, vše jistěno solidními herci...zaděláno bylo na příjemné drama. Ale první hodinu jsem protrpěla, protože ta rozjívená forma mi nesedla, navíc jsem chvílemi měla pocit, že sleduji parodii. ()

Ant

Opravdu obrovské překvapení, takhle jsem se u filmu nebavila už věky. Úžasný ostrovtip, okouzlující casting a naprosto svěží a neokoukaný scénář, to všechno zabaleno do vizuálu 20's. Filmu pak vévodí skvělý jazzový soundtrack, na kterém se taky podílelo duo Biel+Barnes. Jeden z nejlepších britských filmů za poslední dobu. ()

Mariin

Vizuálně tradičně velmi pěkné, brtitské. Rozhodně žádná fraška, pouze sarkasmus a ironie, která v závěru přechází do velmi vážného tónu. To je nejslabší stránka toho filmu: scénář. Jinými slovy, ono je snadné karikovat starý řád, aneb je snadnější bořit než stavět.. ()

nash.

Dokonalé propojení jízlivě suchého britského humoru a dramatu s tragickými podtóny, plné vybroušených dialogů, okouzlující dobové atmosféry, skvěle rozehraných situací a výtečně vykreslených postav, kterým dominuje Colin Firth v roli sarkastického komentátora. Film, který vás chytne sice pomalu a možná i nenápadně, o to však důkladněji, a hlavně, nepustí nejen až do strhujcího závěru, ale dokonce ani po jeho skončení. ()

WANDRWALL

Každý den dostávám lekce z neslušného chování. A na to mám chodit ještě do kina? Pryč s takovými názvy. Je to přitom jen český název, neb anglický překlad je hóódně daleko jinde. ()

eLeR

Možno divadelná hra by ma ohúrila, ale tento film som čakala lepší. Thomas bola parádna, Biel tiež milo prekvapila, hlášky niekedy výborné, ale niektoré scény mierne trápne, pesničky čarovné a kankán jedinečný. ()

dopitak

Místy hodně trapné, místy naopak půvabně vtipné moderně pojaté retro s poměrně odvážným soundtrackem, který se mi však líbil. Ať už se v průběhu sledování postavíte na jakoukoliv stranu, určitě budete přinejmenším sympatizovat s Firthem a taky dost tušit, jak tohle může nakonec dopadnout. ()

Chrustyn

Průměrná komedie o rozverné dívce, která se přižení do anglické, zásadové (rozuměj nudné) rodiny, jejíž život svým svérázným životním stylem, převrátí naruby. ()

marhoul

Tento film jsem úmyslně přehlížela řadu let, Jessica mě odrazovala, moje chyba. Dneska si mi dostalo nečekaně příjemného překvapení a už teď je jasné, že se k Lekci neslušného chování budu ráda vracet i v budoucnu. A jak se znám, časem zvednu hodnocení na plný počet. Moc se mi to líbilo! A Jessica? Skvělá! ()

mat.ilda

Vážně jsem netušila, že dostanu přesně to, co čekám, a ještě v dárkovém balení! Ale co se divím, ve které jiné zemi bych mohla narazit na typickou austenovskou rodinku, kde vládne vybroušený sarkasmus a pečlivě volená slovní spojení užívá i ten nejposlednější sluha? A všichni jsou lovely - hlavně díky zkostnatělé morálce a pokryteckým předsudkům, a to já ráda, naproti tomu svěží zámořský vánek, přinášející základy pravidel bez předpisů, dává vzniknout neodolatelnému tření, z kterého odletují jiskry, osvětlující příchod nové doby - o to se s nepřehlédnutelnou oslnivostí stará snová Jessica Biel, v zápolení o štěstí s největším sokem v lásce - matkou svého muže, přesnou Kristin Scott Thomas, za lehce stranícího dohledu neodolatelného Colina Firtha, kterého nelze neregistrovat ani mimo obraz, stačí jediné slovo či jen zamžená periferní přítomnost :-O. Divadelní ráz, který však vůbec není na škodu, zjemňuje citlivě upravený dobový hudební podkres, navozující lehkost nového bytí a zvláštní péče věnovaná kostýmům - simply delicious... ()

jojinecko

Predovšetkým dva plusy (úžasná Jessica a to prenádherné prostredie anglického vidieka) robia z tejto štýlovej komornej záležitosti ešte príjemnejšiu "podívanú", ako sa môže po prvých nudných 20 minútach zdať...Pohodový film. ()

Stanislaus

Skvělí herci, krásné anglické dobové prostředí a takový ten nezaměnitelný britský humor - vypadá to skvěle, ale na mě to všechno působilo jako hodně nestabilní sestava, která se měla každou chvíli rozpadnout. Byla tam spousta vtipných scén, ale vedle nich byly i dost nudné pasáže. K hercům nemám výtky, protože výběr byl dobře zvolený a jelikož mám slabost pro dobové filmy, tak jsem si tu liboval. Zkrátka taková průměrnější komedie, která mohla být údernější a rozhodně se dala natočit lépe. ()

Nettrass

Dosti opožděné školicí lekce z ministerstva školství, které EU nebyla ochotna proplatit. Byly určeny pro začínající matky, jak se měly chovat, aby nechovaly. ()

MontyBrogan

Jessica Biel nikdy nebola pôvabnejšia. V dobovom oblečení a účese pred kamerou úplne žiarila, čo si zrejme aj uvedomovala. A tak si jej postava Američanky vtrhla v nemeckom aute na anglický vidiek naučiť prudérnu rodinu svojho novomanžela niečo o prsmopolitnosti. Urobila v ich honosnom sídle taký prievan, že sa jej podarilo vyvetrať aspoň trochu pretvárky, tiež však aj pokaziť nejednu situáciu. Škoda len, že mám za sebou pár podstatne vtipnejších britských komédií z podobného obdobia. ()

rikitiki

Prvních dvacet minut filmu je břitká konverzační komedie, která postupně začne sklouzávat do dramatu. Což je problém, protože takový předěl působí násilně. Jinak ale snímek disponuje hravou kamerou, výbornou výpravou a dobrými hereckými výkony. I když - můj milovaný Colin Firth je perfektní ve chvílích, kdy je zlomený nebo sarkastický, zato scénu vášnivého tanga jsem mu neuvěřila ani na moment. Postavu Lality měla zcela zjevně hrát o něco starší žena. Jako celek je to ale příjemný, chytrý a občas i dost vtipný film. /31. 3. 12./ ()