Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

TonoM

Docela fajn Western, ale vrtá mi v hlavě, kde by tenhle film byl bez Eastwooda? Táhne ho ve velkém...Klobouk dolů 55% ()

BarGoldstein

Řekněme 3,35. Je tam pár hluchých míst, jinak koukatelné, ale koule to zase nerve. Prostě takovej film k večernímu gauči, lahváči a žraní salámu z mastnýho papíru. Kdyby tam Clintoris nacpal nějakou bandu zhůvěřilých pederastů, kterým by se mohli celý film gebit obě strany toho zprofanovaného konfliktu, hned by to získalo nějakou novou dějovou linku. ()

Kral.Prdlin

Záhadný kazatel, o kterém nikdo nic neví, přijíždí do tábora zlatokopů, stává se jejich dobrým přítelem a pomáhá jim se zbavit mocného člověka, který je terorizuje.  Za mě je tento film hodně podceněný. I přes nějaké ty chyby a slabší scény, má tento film nespočet kvalit a hlavně Clinta, který jako vždy předvede skvělý výkon. Jediné, co se mi trochu nelíbilo, byla myšlenka filmu-zesměšnit klasické westerny a vytvořit nový podžánr westernů a celkově tento žánr oživit. To se nakonec nepovedlo, ale filmu to stejně nijak neublížilo. Pokud máte rádi Clinta, westerny a nevyhledáváte moc akce, toto dílo bude pro vás jako dělané.   Je to o trochu horší než Tulák z širých plání, ale je to kvalitka. 80% ()

PTuranyi

Klasický western s neohrozeným hrdinom, ktorý podá pomocnú ruku hŕstke zlatokopov terorizovaných bohatým majiteľom susedných zlatých dolov. LaHood je samozrejme bezškrupulózny "podnikateľ" idúci za ziskom aj cez mŕtvoly.  Proti nemu stojí niekoľko zlatokopov s rodinami a kazateľ stelesnený Clintom Eastwoodom. Situáciu mierne komplikujú milostné vzťahy zlatokopa Hulla so Sárou a jej dcérou a kazateľom. Záverečná prestrelka je už celkom v tradičnom duchu. 70% ()

Muňa

Pomalu se utvrzuju, že jediné westerny, které se mi líbí, jsou ty od Leoneho. Nemůžu říct, čím vším to je, ale teď mě napadají tři věci, co ostatním westernům chybí - pořádný hudební doprovod, nervovité finále a pončo. ()

moorks

Tenhle western mě spíše zklamal než zaujal. Starý Eastwood už tady není, co býval. Vyumělkovaný film, bez pořádných charakterů, průměrná kamera, výkony herců...je z toho cítit velká snaha, ale na dřívější filmy už to nemá! ()

Dr.dogous

BLEDÝ Jezdec. Poklidný život ztatokopecké kolonie, se v mžiku změní překvapivým útokem pistolníků v ruiny. Přihnali se jako bouře z hor a zničili, co se dalo. Lahůdovi pistolnici se snaží kolonisty zastrašit, avšak malomyslní byli včas povzbuzeni, (Estwoodem), kazatelem, který v rouše beránčím krom kázání, má tu odvahu se vzepřít padouchovi Lahůdovi. Bude třeba kazaeli vysvětlit, s kým má "Kazatel" co do činění. Lahůd není pytel sraček. Ale tentokrtá padne kosa na kámen 75% ()

Pythonator

Jediný western s Clintem Eastwoodem z osmdesátých let. Nejspíš si chtěl odpočinout od všech těch kriminálek a zavzpomínat si na žánr, který z něho udělal hvězdu, takže si sám umně zrežíroval tento skromný příběh o tajemném cizinci. Škoda, že se westernům nevěnoval častěji. I když je tohle jeden z těch jeho slabších, tak to mám pořád radši než Drsného Harryho a jiné kriminálky. To westernové kouzlo divokého západu je prostě nenahraditelné. U Bledého jezdce Eastwood uchopil žánr svým realistickým způsobem, který později znova použil u Nesmiřitelných. ()

Bogrant

Nakoľko v 80. rokoch bolo westernu asi ako šafránu, viac-menej poteší každý jeden, i takýto vcelku obyčajný, s typicky pokojným Eastwoodom v hlavnej úlohe, ktorý príde do zasneženého mestečka, príliš dlho sa rozkukáva, potom ho rýchlo vyčistí a znova záhadne odíde. Žiadna veda, žiadna slávnosť. ()

Bragi66

Sedm zlotřilých proti dvěma statečným. Místy dost naivní a dost zdlouhavé, ale třeba to tak ve westernu má být. ()

futislav

Klasický příběh z divokého západu, na můj vkus má až příliš průhledný děj. Ale klaďas je klaďasem, záporák záporákem a na nic si to nehraje. Musím ubrat jednu za stopáž a druhou za dějové nesmysly. Ve městečku o deseti domech a jedné hospodě se dokáže střelec neviditelně přemisťovat z jedné strany na druhou a filmoví zlatokopové asi nikdy nedrželi rýžovací pánev v ruce. Když někoho bacíte pětikilovým kladivem mezi nohy, určitě nenasedne na koně a nepojede pro led. A tak dál. ()

Jasmín

Z nostalgie k westernovému žánru dávám průměr. Bylo to ale slabé, závěrečná přestřelka trochu přitažená za vlasy a při konečném duelu ten Stockburn tahal bouchačku rychlostí šnečího šampiona na 100 m ... a vlastně ji ani nevytáhl :-( ()

Nickkk

Není to úplně klasický western s Clintem na můj vkus je tam málo akce a příliš řečí snad jenom závěr to zachraňuje, ale na jeho předchozí westerny to ani zdaleka nemá možná je to i tím, že už se pomalu měnila doba a tento žánr v 80. letech minulého století tak trochu stagnoval....Nejlepší postava: Preacher ()

Vejvar

Nedavno jsem film zhlédnul v televizi ...jedním slovem bych zhodnotil jako průser. Snad nejhorší film s Eastwoodem co jsem viděl. Akční scény a dialogy jsou neuvěřitelně blbé. Od začátku nalajnovaný a vypočítatelný film a celé to působí spíše jako parodie na westerny. Ten kdo tomuhle filmu dokáže dát víc než tři hvězdičky by se měl stydět ()

JUX

Zabili jste mi pejska, hajzlove, tak si vymodlim Preachera a ten vam da do drzky. Nejdriv ale predvede scenu jak z Mrazika. Asi nejhorsi Eastwooduv western. Je to velka skoda, protoze namet, prestoze neni originalni, ma mnohem navic. Strasna postava Richarda Kiela, jejiz vyvoj je presna kopie vyvoje Jawse. ()

Masinfira

Není to nejlepší Clintův western. Přesto je to opět on a ve formě. Občas hodí hlášku, ale mě osobně prostě stačí, když v té své typické westernové póze vkročí na plátno. V tomto filmu ani není tolik vidět, jako jinde... tzn. není to jen taková one man show, což by mi asi sedělo trochu víc. Film by mohl být klidně delší o to, že by se divák (teda já) dozvěděl něco o jeho minulosti. Jinak nestřílí se tu tolik, jako v jeho jiných filmech... ale to mě osobně nevadí. Jak jsem psal, jestli si nějak představuju Divoký západ, tak právě jako ve filmech, kde hrál on. Nekažte mi tu krásnou a drsnou iluzi. ()