Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

dopita

Western natočený podle tradiční šablony. Do města přijede osamělý jezdec se záhadnou minulostí, ujme se slušných a utlačovaných a skope prdele chamtivým a nenažraným. Není to bůhvíjakej film, ale zase je poctivě udělanej. Slušnej průměr. ()

Vaklaf

Je to sice z Eastwoodovejch filmů spíš takovej slabší, ale přesto na mě fungoval výborně. Je to sice předvídatelný, stručný jak jazykově (o ukecaný pistolníky nikdo nestojí) tak dějově (na nějaký flashbacky z minulosti jsem byl sice zvědavej, ale nakonec jsem byl rád, že na ně nedošlo - stačí náznak, že taková minulost byla) a etický moudra pěkně na úrovni westernový pohádky. Nádhera, prostě Clint... ()

Landauer

Když jsem film viděl poprvé, moc mě nenadchl, protože opravdu není příliš akční a leckde zasmrdí "osmdesátkami". Na druhé zhlédnutí, poté, co jsem viděl Jezdce z širých plání a Psance Joseyho Walese a naladil se na Eastwoodovu strunu, jsem si všiml několika narážek a náznaků, z kterých se dala docela dobře vyčíst minulost tajuplného reverenda a také zlého šerifa a přede mnou se najednou vynořil úplně jiný film. Za tuhle skrytou vrstvu, díky které se Bledý jezdec skutečně stává napínavou podívanou, ale divák ji musí hledat, dávám hvězdičku navíc. Jen si říkám, že by se možná Eastwoodovi povedlo víc, kdyby natočil právě to, co se odehrálo před tím. ()

peetriss

Na Bledém jezdci jde vidět, že se Clint Eastwood cití ve westernovém žánru jako ryba ve vodě, a i přesto, že bych se nenazýval fanouškem westernů, tento se mi celkem líbil. ()

prezdivaka

Vše, čemu se Clint vysmívá ve svém oceňovaném filmu Nesmiřitelní, je v tomto filmu obsaženo. Všechna westernová klišé. Střelba od pasu na 50 m, trefující pistoli v ruce nebo desperáti, kteří na vás útočí po jednom, až když vyřídíte jeho kámoše. Byly toho tuny. Film je jinak ohromná nuda. Divím se, že po něm Eastwooda ještě k režii pustili, ale v USA je western prostě kult, proto na IMDB má ještě vyšší hodnocení. ()

Zombi

Film očividně inspirovaný knížkou Jezdec z neznáma, kterou jsem kdysi četl a která je opravdu výborná. Škoda že se atmosféru z knihy nepodařilo přenést i do filmu, ten sice není špatný, ale při srovnání s knihou nutně končí jako poražený. O určitém citovém pnutí mezi Kazatelem a Sárou či Megan se dozvíme překvapivě až z jejich vlastních slov, nikoliv na základě náznaků, pohledů atd., závěrečná přestřelka vlastně ani přestřelka není, Kazatel se většinou jen někam schová a pak odbouchne maníka kterej jde kolem, taky mi tu chyběla výraznější hudba, ani nepostřehnete, že tam nějaká byla. I přes mé výhrady stojí film za vidění. ()

Alf

western, který jsem dokoukával jen s velkým sebezapřením, velmi často působil jako jakási sebeparodie, ovšem bez náznaku humoru, zato prostoupený naprosto hloupými dialogy (stále mi ještě z nich běhá mráz po zádech), a němými scénami stejného ražení ("marshal" a jeho zástupci), neherec Eastwood přesvědčil i po "režisérské" stránce, hvězdička za několik málo panoramatických záběrů... ()

jilda

Clint jako kazatel, co umí i střílet.Nesmí chybět velká přestřelka na závěr a spravedlivá Clintova pomsta. Nádherné lokace v horách Idaha. ()

Brejlil

Clint Eastwood už jeden "mystický" western natočil (Tulák z plání), ale tento se mu výrazně vymkl a šílí. Tajemný jezdec, který se objeví za četby Apokalypsy a začne chránit skupinu zlatokopů před zlým kapitalistou s neekologickým způsobem těžby. Akčních scén pramálo, logiky ještě méně. Vrcholem blbosti je mladá dívka (která našeho hrdinu miluje a klidně by s ním skončila v posteli), která se jede podívat do dolu kapitalistova a skoro se stane obětí vilného podnikatelova synáčka. Skoro, zasáhne náhoda v podobě tajemného jezdce. Hm... nějaké klady? Asi jen kamera a překrásná příroda. To je tak všechno. Ještě že se Clint poučil z chyb a natočil mnohem, mnohem lepší filmy. ()

reich

Clint Eastwood, v roli kazatele, ale i neznámého jezdce jde chránit nebohé zlatokopy před lstivým magnátem LaHoodem (Richard Dysart). Nejdříve se ho LaHood snaží uplatit, ale když to to kazatel nepřijme, tak na scénu se dostává Stockburn, kterého ztvárňuje excelentní herec John Russell a jeho zkorumpovaná banda šerifů, kteří slyší jenom na jedno, na peníze.  Eastwood zde hraje klasicky neznámého mstitele, který sleduje svým způsobem vlastní zájmy, ale jako správný klaďas pomůže nebohým zlatokopům. Samotný film navíc je zasazen do ne až tak tradičního prostředí prostředí, do hor, které pokrývá sníh a prostředí krásného údolí se zlatokopy a těžaři. Po dolarové trilogii a filmech jako Dva mezci pro slečnu Sáru nejlepší western. 100% ()

Klajnik

Clint Eastwood měl pocit, že western je v osmdesátkách neprávem mrtvý, a tak natočil film, který tento předpoklad jenom potvrdil. Nepřišel totiž s ničím novým. Prakticky natočil remake starého westernu Shane (dnes už prakticky nekoukatelný, western pro báby), kde se rovněž kovboj přidá postaví za utlačované usedlíky, které se snaží vyhnat nějaký zbohatlík. Opět vyhraje a opět se na místě dlouho nezdrží. Sice je to méně načančané, má to lepší tempo a při výstřelu vyprskne krev, ale beztak je to poměrně velká slabota, páč jsem viděl westerny, které jsou surovější a špinavější, mají lepší tempo, výživnější vyobrazení násilí i záživnější děj a postavy. Protagonista: Eastwood zde opět hraje bezejmenného a tajemného pistolníka, ale tentokrát mu to schéma moc nefunguje. Jeho slavní westernoví "hrdinové" totiž nebyli zosobněním ctností a divák mohl přes to jejich ticho a pohledy dumat nad tím, o co že jim to vlastně jde. Zde je to zřejmé a žádný obrat nenastane. Snad sem jen vnáší jistý prvek mystična, který už byl svázán s Clintovým protagonistou v jeho prvním režírovaném westernu High Plains Drifter z roku 1973, takže i to jsme viděli jinde a líp (navíc protagonista v HPD byl zajímavý aspoň tím, jakým hovadem byl). Zdejší protagonista není zajímavý a prvek mystična zde nedává takový smysl - působí samoúčelně, navzdory tomu, že se s ním zde Clint pokoušel pracovat ještě méně okázale. V praxi to ale vypadá třeba tak, že se Clint nesmyslně ztrácí nepřátelům z očí nehledě na to, že s kloboukem má dva metry a každý jeho krok cinká. Nevadí mi žánrovka, pokud je pořádně výživná, funkční a je si vědoma svých předností. Jenže tenhle film výživný není - je zaměnitelný a není pamětihodný. Na zůčtování v některých westernech nelze zapomenout, ale tohle naprosto není ten případ. Neviděl jsem ještě všechny westerny, v nichž Eastwood hrál, ale tohle je ten nejslabší z těch, které rovněž i natočil (doporučuji spíš: Outlaw Josey Wales nebo Unforgiven). Pale Rider nemá kvalitní scénář. Už jsem předznamenal, že to jde znát na příběhu, jenže to postihlo i kvalitu dialogů a vedlejších postav. Konverzace mezi protagonistou a zbohatlíkem fungovala (typické westernové oťukávání se), ale jiné dialogy mezi postavami byly občas křečovité a patetické (viz. otravná pátnáctiletá dcera). ()

Jeremiah

Další z typických chlapáckých rolí C.Eastwooda, v kterých se cítí nejlépe - tajemný, osamělý a spravedlivý kovboj / zde kazatel /, který jede pomoci utlačovaným , tentokrát proti mocnému a bezohlednému podnikateli. V tento okamžik mě to nutí napsat - a kdo pomůže nám, a je nám vůbec pomoci ??? Za atmosféru, herecký výkon C.Eatswooda a jakousi naději při boji proti chamtivosti a bezohlednosti - 3. ()

sandinista

No luxus. Nádherná příroda, Clint Východnídřevo, ochrana slabých před mamonářem. Já jsem byl na výsost spokojen. Western podle mého gusta. 720p ()

kkarx

V 80. letech se šlo v rámci westernu (když už se něco udělalo...) buď cestou popcornosti (Mladé pušky, Silverado) nebo syrovosti (Tom Horn, Psanci) a tohle je ten nejlepší z druhé kategorie. ()

GMVajgl

Z toho filmu něco vyzařuje. Možná je to tím, že se Clint v roce 1984 rozvedl s Maggie a tady v roce 1985 po něm pálí mladá sexy Megan i starší Carrie. Možná by režisér neměl být zároveň herec v hlavní roli, protože ze sebe udělá někoho ve stylu Mary Sue. V rozumném příběhu řídícím se nějakými zákonistostmi by to hlavní hrdina nemohl přežít. Schylovalo se ke střetnutí. Jenže na konci si elitní skupina pistolníků, obrazně řečeno, sundá před Clintem kalhoty a předkloní se. Ale možná, že Clinta nějaký divákovy námitky nezajímaj. Ten už dávno odjíždí směr zapadající slunce. ()