Madagaskar 3

Madagaskar 3

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 90 min

Eric Darnell a Hans Zimmer sa dali zase do kopy a oživili zohratú partiu zvieratiek s typickým a výrazným štýlom hudby, ktoré ma dokázali pobaviť v minulosti a inak nebolo tomu ani teraz. Vtipne a zábavne riešili takmer každú situáciu, ktorú podporovali svojim "divokým" slovníkom. Tvorcovia akciou nešetrili a tento rozprávkový balón ňou poriadne naplnili. Jasne si spomínam na divokú jazda autom, organizovane vniknutie do kasína ako aj použitie mena slávneho pilota F1 Niky Laudu, ktoré prišpendlili divokému šoférovi Martimu, takže bol z neho Marti Lauda. Partia akčných tučniakov trocha dostala červenú, ale za to vtiahnutie ruského tigra Vitaliho to cele napravilo. Niekomu sa môže zdať opakované a nezmenené obsadenie hlavnej skupinky hrdinov menej zaujímavé, čo trocha zapôsobilo aj na mňa a ešte malou záhadou pre mňa ostáva prečo medvedica jazdiaca na motorke nerozprávala. Takže za tuto dávku zábavy dávam 80%.(12.11.2012)

Trojka našťastie kráča v stopách zábavnej dvojky a nudný štýl jednotky relatívne ignoruje. Odŕha sa od reality a je „len“ show s viac či menej navzájom súvisiacimi komickými scénkami. Hlavná nudná štvorica hrdinov našťastie ani teraz nie je príliš dôležitá a prím hrajú nenudní vedľajšáci. Boduje najmä vojenské komando tučniakov, na ktorých sa dá spoľahnúť (až na to nešťastné Monte Carlo, z ktorého sa podľa všetkého nikdy seriózne neplánovali vrátiť). Vydarené výstupy predviedli aj psychopatické šimpanzy a, pravdaže, zlatučký Mort. Ten sa ale mimochodom, a nie je v tom sám, záhadne pravidelne vytráca bez vysvetlenia z deja. Podozrivo pôsobí i etické správanie ústrednej štvorky (Alex po happyende dvojky zrazu absolútne nerieši, čo bude s jeho rodičmi a bez váhania uteká preč z Afriky). Našťastie tvorcovia nemali ani len symbolický záujem o realitu/logiku a o to zábavnejšie scény napísali. Šialená karate-babka chýba.(25.5.2017)

Vždycky jsem měl raději jiné animáky, ale třetí Magaskar hravě dorovnává kvality např Doby ledové, a to i když jsem si to při prvním promítání v kině tak nějak neuvědomoval. Na mě osobně platí druhé shlédnutí a to s větším kolektivem, nejlépe vrstevníků. Jedná se samozřejmě o film hlavně pro děti, ale leckteré pasáže dokážou vážně ohromit i dospělé. I když dvojku moc nemusim, trojka je fakt výborná...90%...[30.07.2012_Kino Šumava_Klatovy](26.6.2013)

Oproti dvojke zlepšenie, ale jednotku by to kvalitou nedobehlo rovnako ako kvalita zmrzliny v kornútku oproti Magnum Almond z Mekaču. Pár scén viacmenej vtipných - viacmenej však pre dospelých, čo vyznelo v kine dosť zvláštne keďže deti boli ticho a 30 ročný "capajdáci" sa smiali na plné ústa. Dosť som bol prekvapený keď som veru často detský smiech nepočul. Možno v záverečnej polhodinke. Mám zmiešané pocity. Asi som čakal viac a očakávania boli väčšie ako mali. Ale musím uznať, že by ma mrzelo keby to nevidím. Stálo to za tie 4 éčka a hodinu a pol "zabíjania" nudy. Strata času to ROZHODNE nebola.(26.6.2012)

Třetí díl tuctové animované série představuje neřízenou střelu. Karambol šílených a ještě šílenějších nápadů, gagů, propracovaných honiček, vizuálních hrátek a odkazů všeho druhu, včetně parafrázování rovnou celých žánrů (heist movie, cirkusová část nabízí uspokojivější esenci cirkusového prostředí než celá Voda pro slony). Může se možná lehce zdát, že se autoři úplně vykašlali na jakýkoliv příběh a postavy a spokojili se pouze s náznaky. Tady si na obranu tvůrců dovolím hádat, že ke stávajícímu týmu přibylo pár zkušenějších borců (hlavně spolupracovník Wese Andersona Noah Baumbach, zodpovědný za spolupráci na scénářích k Životu pod vodou či Fantastickému panu Lišákovi). Nezájem o většinu hlavních postav (nejvíc to k potěše všech schytala otravná zebra s hlasem Chrise Rocka) je dán vědomím tvůrců, že charaktery jsou dané a přidávat nové motivy a traumata k těm stávajícím je zhoubou většiny pokračování úspěšných animáků. Nebo diváky vážně zajímá, že se Diego v druhé Době ledové bojí vody? Ústřední čtveřice se tak stává jakýmsi nekonfliktním a v pozadí stojícím hybatelem děje coby majitelé cirkusu, určující podobu celé té velkolepé show – o té by to celé mělo být a také je. Cirkus je dobrodružství a přece právě po něm ta otravná zebra a koneckonců i jeho tři kamarádi tak hrozně bažili. Zvířecí kvarteto nakonec jednolitě charakterizuje především závěrečné poznání před branami jejich „domova“. A společně s pár dalšími podobně laděnými scénami to rozhodně nebyla poznání, naděje a snění tak patetická a ulepená, jak by jeden od třetího dílu tuctové série čekal. Příběh ani jeho charaktery tak nepovažuji za odbyté, nýbrž stručné a výstižné, těžící z minima maximum, což je výsada mistrů svého řemesla. P.S. A má to skvělého záporáka s několika svěžími superschopnostmi a vytrvalostí Wildy Kojota. A povedený soundtrack.(14.8.2012)

• - Když Marty převezme řízení, v originálním znění řekne "Move over Miss Daisy!", což je odkaz na film Řidič slečny Daisy (1989). (LaserJet)

• - Ve scéně, kdy lev Alex (Ben Stiller) zvedá kabát falešného prince z Versailles a objevuje opici s tučňáky, se ho opice v originálním znění ptá: "What's new pussycat?", na což jeden z tučňáků říká: "Woah, woah, woah!" To dává dohromady refrén známé písně v podání Toma Jonese „What's new pussy cat“. (Čulo)

• - Každá postava v davových scénach mohla mať až 3 telá, 6 hláv a rôzne kostýmy, spolu išlo o viac ako 19 miliónov unikátnych kombinácii. Pre porovnanie, celá metropolitná oblasť New Yorku dosiahla rok pred natočením filmu práve počet 19 miliónov obyvateľov. (peiton)