Kadeř královny Bereniké (TV film)

Česko, 1993, 47 min

Oldřich Daněk

Oldřich Daněk

Alois Nožička

Vynikající daňkovský apokryf z vrcholného období (nejen) egyptských dějin, sestavený z dochovaných útržků básníka Kallimacha, jedné z nejvýraznějších person ptolemaiovské éry, která jej mimo jiné katapultovala do rozhodující pozice hlavního katalogizátora alexandrijské knihovny. Sarkastické bonmoty, které si mezi sebou vyměňují starý, unavený básník a velekněžka chrámu bohyně lásky Klió, tedy Jiří Adamíra a Jiřina Jirásková, jsou nejen vášnivou ironickou přestřelkou, ale především unikátním záznamem mimořádných hereckých výkonů obou protagonistů. K nim náleží právě tak bohorovný astronom v podání Josefa Vinkláře i rozsahem skromnější kreace Hany Maciuchové a Františka Němce. V úhoru soudobé i současné televizní (nad)produkce je Daňkova Kadeř vskutku malým zářivým démantem, jehož leskem bychom se měli nechat oslňovat častěji. Protože je opravdu o co stát.(25.7.2010)

Skvostná ukázka slovní ekvilibristiky, jaká se jen tak neslyší. Je to koncert pod taktovkou Oldřicha Daňka pro pětičlenný orchestr, v němž Jiří Adamíra hraje první housle a ostatní mu skvěle přihrávají. Je vzorovou ukázkou toho, jak lze i s minimálními prostředky docílit maximálního efektu. Škoda, že se v současné televizi nenašel žádný pokračovatel tohoto trendu.(3.2.2012)

Tyhle Daňkovy konverzačky jsou IMHO nejsilnější v rozhlasovém provedení, neboť stojí a padají s uměním kultivovaného hereckého řečového projevu. Jejich televizní zpracování samozřejmě taky není špatné, ale také není to úplně ono. Jako by tu byl obraz tak nějak nadbytečný. Navíc, takový "Dialog s doprovodem děl" je pro mě i jako televizní inscenace přecejen silnější zážitek. Možná za to ovšem může moje antipatie k Jiřině Jiráskové. Přiznávám, nepovažuji ji za nikterak světobornou herečku. Naopak Vinklář i Adamíra se mi v tomto drobném opusu zdáli skvělí. Klobouk dolů před jejich herectvím... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Marthos(25.7.2010)

Pokud se "umí" text na Daňkově úrovni a pokud k němu přistoupí adekvátní, tj. špičkoví herci, je umělecký zážitek ne náhodou, ale zákonitostí. Dvojlom Daňkova záběru, věrná reprodukce antické skutečnosti a její vyzařování do současnosti, je tu doveden k dokonalosti. Jestliže při pohledu na tuto duchovní pastvu něco zabolí, je to vědomí, že z protagonistů tohoto dramatického střípku-démantu dnes žije jediný: Jiřina Jirásková.(30.10.2010)

Dovoluji si poznamenat, že nevypočitatelnost učenců je jeden z největších problémů pro ty, co mají zaručovat jejich klid. – Třeba ta nevypočitatelnost je taky jejich hlavní předností. Vynikající záležitost. Je radost vidět pětici skvělých herců, jak září na malém prostoru. Některé hlášky jsou jak ze zlatého fondu. Učenci, když se dají do chlastu, tak nevědějí, kdy přestat. Jiří Adamíra tradičně nepřekonatelný a Jiřina Jirásková? Nikdo neumí říct slovo "kretén" tak jako ona.(27.1.2019)