Komisař Clouseau na stopě

• Česko Komisař Clouseau na stopě aneb Výstřel v temnotě (více)

Na zámku milionáře Ballona je čtyřmi výstřely zastřelen řidič Migel. Maurice, který našel u zastřeleného řidiče služebnou Marii Gambrelliovou, zavolal policii a zůstal v místnosti, aby Maria nemohla utéct. K případu je přivolán komisař Clouseau, který začne s vyšetřováním svým osobitým způsobem, ale záhy je z případu odvolán, neboť se komisař Dreyfus obával, že Clouseau na zámku zesměšní policii. Ráno je však případ vrácen Clouseauovi, neboť pan Ballon si Clouseaua osobně vyžádal. Maria Gambrelliová byla ještě večer uvězněna, neboť je hlavní podezřelou, ale inspektor Clouseau, který se do Marie zakoukal, je přesvědčen, že Marie jen někoho kryje. Clouseau se rozhodne Marii z vězení propustit, jelikož předpokládá, že sledováním Marie odhalí pravého vraha. Clouseau začne se sledováním Marie hned od věznice v převlečení za prodavače balónků. Clouseau je místním strážníkem zatčen, neboť nemá povolení k prodeji. Clouseau najde Marii v zámeckém skleníku – ta má v ruce zkrvavené zahradnické nůžky a na zemi leží probodnutý zahradník Georges. Maria je opět uvězněná, ale Clouseau ji propustí, aby ji mohl sledovat a odhalit skutečného vraha. Komisař Dreyfus už je na pokraji nervového zhroucení, protože kamkoliv Clouseau vkročí, způsobí chaos. Už jsou čtyři mrtvoly a Clouseau stále trvá na své verzi, že Maria Gambrelliová není vrahem. Clouseau jde večer s Marií do několika klubů, což má za následek další čtyři mrtvé lidi, ale tentokrát je jasné, že chce někdo odstranit Clouseaua. Inspektor Clouseau svolá všechny obyvatele zámku do jedné místnosti, aby jim údajně odhalil vraha. Přitom očekává, že vrah se dá na útěk, jakmile Clouseauův pomocník Hercule zhasne. Když nastane tma, dají se na útěk všichni a k odjezdu ze zámku použijí auto inspektora Clouseua. Nikdo netušil, že komisař Dreyfus zešílel a umístil do Clouseauova auta bombu, která po pár metrech vybouchne… (TV Prima)

GOREGASM

Pana Bublouna, Bujóna a někdy i monsieur Ballona mám vrytého do šedé kůry mozkové nejen díky fenomenálnímu troubovi zvoucímu se jacques Clouseau, kterého doslova udělal Peter Sellers. Clouseau je prvotřídní nemehlo, ale zároveň ďábelský stratég a kriminalista, kterého ani několikerý nezdar neodradí od dalšího šíleného plánu. Pokud si mohu jej dovolit citovat: "Vše, co dělám, mám předem naplánované". Bránice destruující koncept geniálně šíleného inspektora, který během nevyzpytatelného vyšetřování postupně dohání svého šéfinspektora (brilantně roztikaný Herbert Lom) za hranici psychického zdraví a nevyhnutelně se za asistence svého zbraňového píra zamiluje do okouzlující Marie Gambrelli (ještě více okouzlující Elke Sommers), skutečně nemá hluché místo. Sellers válí na všech frontách, ale jak už jsem říkal, není to jen o něm. A Shot In The Dark má skvělé tempo, ďábelský vykombinovanou zápletku a nesmrtelný hudební motiv. 100% ()

MickeyStuma

Druhý snímek se šarmantním a poněkud zbrklým inspektorem Jasquesem Clouseauem, natočený ihned následující rok po prvním dobrodružství v severoitalském Benátsku „Růžový panter“ (1963), kromě nového případu, netýkající se však již vzácného diamantu jmenující se Růžový panter, ale vraždy, nově představuje dvě nové postavy doprovázející etudy Clouseaua. A jedná se o snímek považovaný za nejlepší a hlavně za nejzábavnější z celé série. Možná je to i tím, že se vlastně paroduje detektivní tvorba Agathy Christie, což se také naznačuje jménem Clouseaueova asistenta. Jméno Hercule si s Agathou Christie jistě spojí každý. Takže se tentokrát celá etuda pohybuje kolem luxusního panství a kromě situační komedie se už daleko více klade důraz na nejrůznější skopičiny, která nás v oblasti klasického filmu dodnes baví především v podání dvojice Laurela a Hardyho. Tady Clouseauovi nahrává sluha Cato, který neustále útočí v těch nejnevhodnějších chvílích, aby posílil inspektorovi reflexy, což příběhu dodává v zábavném podání akčnější ráz a celou humornou náturu především doplňuje Charles Dreyfus, coby šéf, který je Clouseauovou neschopností pomalu přiváděn do stavu šílenství. A funguje to. Jacques Clouseau je tedy již tentokrát skutečně na stopě, a kde se objeví, tam na ničem nezůstane nit suchá. Tímto druhým snímkem byl tedy vytvořen hlavní vzorec celé série a byl použit naplno. Snímek baví po generace a je stále zaslouženě vyhledáván. Zajímavostí je, že je příběh založen na francouzské hře „LʼIdiote“, ve které ale inspektor Clouseau nefiguroval. Hra byla adoptována pro Broadway pod názvem ΅ Výstřel do tmy“, což je také podtitul tohoto snímku, a zahráli si v ní Walter Matthau a Julie Harris. Pro film byl scénář samozřejmě náležitě upraven. V roce 2000 Americký filmový institut ocenil skvělé komedie a tento snímek zařadil na 48. místo mezi klasiky všech dob. Možná by si to zasloužilo posunout o něco výš. ()

emdvojka

Som fanúšik inšpektora, ale tento diel sa mi vôbec nepozdával, Peter Sellers to tentokrát nezvládol, najradšej mám diel Ružový panter opäť zasahuje, tento pokus ma bohužiaľ neoslovil... ()

Yomega

Pro mě osobně podstatně horší než první díl. Chyběl mě tady David Niven jako Sir Charles Lytton, chyběl mě rafinovaně zábavný příběh a nakonec mě chyběl i samotný Růžový panter. Je sice pravda, že Peter Sellers dostal mnohem více prostoru k uplatnění svého geniálního komického talentu, ovšem to mě tady překvapivě nestačilo. ()

Laca1313

Spolu s Růžový panter znovu zasahuje nejlepší film série. Jedná vtipná scéna střídá druhou, u některých jsem skoro učůrával smíchy. Je tu jen minimum hluchých míst,u kterých by se člověk nudil.A Elke Sommer je fakt nádherná :) ()

Torgal

Korene v divadelnej hre sa tomuto filmu uprieť nedajú a hlavne vďaka tomu to nie je len o sebavedomom blbcovi Clouseauovi. Krimi zápletka tu hrá svoju rolu, no je zahnaná ad absurdum a podriadená zábave. Sellers sa ale ešte drží trochu skrátka a humor ešte nie je tak koncentrovaný a vycibrený, to najlepšie zo série ešte len malo prísť. 7/10 ()

Rudyamon

Četl jsem mnoho komentářů k druhému dílu Růžového pantera a i já se přikláním k názoru, že v podstatě je toto pravá "jednička" panterské série. V předchozím dílu se sice komisař Clouseau vyskytl, ale prvoplánově byl pravděpodobně myšlený jen jako kompars ke Claudii Cardinale. Až když tvůrci pochopili jeho potenciál, začalo se točit se Selersem v hlavní a jediněčné roli. Komisař Clouseau na stopě je komedie nabitá jeho nenapodobitelným humorem, ač přece jen šedesátá léta jsou z filmu cítit se všemi klady i zápory (alespoň z dnešního pohledu). Ve filmu jsou už i postavy, které ke komisaři patří a to Kato, jeho šílený sluha a taktéž šílený komisař Dreyfus, a které ho budou provázet i v dalších dílech. Film je plný skvělých hlášek (Chcete se podívat na tělo? Bude mi potěšením ...), na kterých se člověk skvěle pobaví. Na rozdíl od předchozího, řekněme "nultého dílu", jsem tentokrát neusínal a nenudil jsem se, z toho důvodu hodnotím jednoznačně o stupínek výše - 4 hvězdičky - 75%, a až se dobře vychrápete slečno, posviťte si na toho architekta ... :-) ()

markotter

Rád bych se podíval na nějakého Růžového pantera, kterého jsem kdysi miloval a mohl jsem se u toho umlátit smíchy. Pokud to bylo stejný jako Clouseau na stopě, tak potěš prdel. Veškerý humor je totiž izolován do scének, kde někdo někam padá, ubližuje si apod., ale bez nějaké větší vazby na děj a postupem času se z toho stává stereotypní nuda. Prostě taková groteska s velmi primitivním dějem. Jenže groteska trvala 10 minut...Takže když Clouseau poprvé spadl do kašny, tak jsem se mlátil smíchy, ale postupem času mi úsměv zamrzal na rtech až zamrzl úplně. ()

Psycho.R

Až jsem byl překvapen, jak mě druhý díl nudí. Clouseau tu stále ještě není tím komisařem, jakého známe a celý film je velmi komorní (jestli jsem správně vyrozuměl, tak je film podle divadelní hry, což by dávalo smysl). Ovšem věřím, že další díl bude lepší. ()

Ceberus

Mno, slabé tři hvězdy. Ano, je to celkem vtipné, ale ve srovnání s jinými komediemi docela vlažné. Až teď jsem si spojil, že komisař Dreyfus je vlastně padouch z Vinnetoua, takže herec má u mě plus za široký rozptyl. Sellersova stoicky klidná a kamenná komedie je zase základem pro Nielsena a Sheena v budoucích filmech Zuckerů a Abramse. A dokonce bych řekl, že dabing Stanislava Fišera je i lepší než originál, protože zní více jako hlas ňoumy. 😀 ()

gemi

Neviděl jsem to snad čtvrt století! Zábava je to kvalitní, ale tempo je na dnešní poměry už přece jenom trošku pomalejší. Ne že by to byla nuda, ale některé záběry jsou prostě strašně dlouhé, takhle se už dávno nestříhá. ()

junxi91

Hloupý a neschopný Clouseau vyšetřuje několikanásobnou vraždu a při tom způsobuje chaos a také brání jednu krásnou a mladou blondýnku. Film začíná pohledem do venkovského sídla milionáře Benjamina Ballona, kde vidíme jeho obyvatele přecházet mezi jednotlivými místnostmi. V domácnosti žijí: Ballon a jeho manželka Dominique, hlavní komorník Henri LaFarge, jeho manželka Madame La Farge, kuchařka ,hlavní řidič Miguel Ostos, druhý řidič Pierre a jeho žena  Dudu, hlavní služebná, zahradník Georges a jeho žena Simone, druhá služebná, třetí služebná Maria Gambrelli a druhý komorník Maurice. V pokoji Marie dojde k výstřelům a je zde nalezen mrtvý Miguel. Na místo vraždy je povolán ten nejlepší z nejlepších, inspektor Clouseau se svým asistentem Herculem Lajoyem.Hlavní podezřelá je Marie, protože byla Mauricem objevena s kouřící zbraní v ruce. Komisař Dreyfus však Clouseaua odvolává z vyšetřování, aby to nemehlo nezkazilo tento ostře sledovaný případ. Další den se Clouseau klasicky rve se svým sluhou Catem na základě jejich neplánované dohody. Dreyfus dostal pokyn, aby se Clouseau vrátil k vyšetřování, a to díky Ballonovu politickému pokynu. Clouseau celý případ rozebírá na tabuli a při tom vše konzultuje s Herculem a dojde k závěru, že Maria je nevinná. Naopak si myslí, že Maria chrání skutečného vraha, kterým by mohl být samotný Ballon. A tak zařídí její propuštění z vězení a hned poté dojde k dalším dvěma vraždám. Zahradník Georges je nalezen mrtvý ve skleníku a u něj stojí Maria s zakrvácenými nůžkami a v nudistickém Slunečním táboře je zavražděna Dudu, a důkazy také směřují k Marii. Clouseau pořád věří, že je nevinná a Dreyfus je z něj a jeho skandálů vytočený a doufá, že zavražděným ve Slunečním klubu je Clouseau. Clouseau si s Ballonem zahraje kulečník a při tom roztrhne plátno, zlomí několik tág a zboří stojan na tága - asi nejvtipnější scéna ve filmu, při které Clouseau přímo obviní Ballona ze dvou vražd. Ve skříni Mariiny ložnice je nalezeno další tělo a Clouseau je opět odvolán od případu a poslán na Martinik. Avšak i Dreyfus začne být při konzultaci s kolegou podezřívavý vůči Ballotovi, který se snaží s Mariinou pomocí někoho krýt. Dreyfus je donucen vnějšími okolnostmi vrátit Clouseaua k případu. Clouseau si užívá krásný večer s Marií, se kterou navštíví muzikální vystoupení a při tom se ho neznámý vrah snaží zlikvidovat. Clouseau má však jako vždy z prdele kliku a všechny pokusy o jeho zabití si odnesou celkem čtyři nevinní lidé. Případ se stane mediálně proslulým a jeho teorie začíná vypadat jako pravdivá, z čehož se Dreyfus začíná nervově hroutit. Clouseau nakonec svolá celou Ballotovu domácnost a začne dávat dohromady fakta v naději, že se někdo přizná. A začnou se dít věci. Dominique se přizná, že zabila Miguela omylem, protože si myslela, že má poměr s Marií. Madame LaFarge zabila Georgese, protože s ním měla poměr a myslela si, že ji chce opustit kvůli Dominique. Simone zabila Dudu, aby si udržela poměr s Pierrem a Ballon zavraždil Henriho, protože měl poměr s Dominique. Takže vlastně prcali všichni se všemi a kvůli tomu se vzájemně vraždili. Pierre také odhalí, že Maurice a Dudu vydírali Dominique. Následně Hercules rozsvítí světla a všichni se vydávají na útěk a chtějí ujet pomocí Clouseauova auta. Do něj však už předtím Dreyfus nastražil bombu s úmyslem zabít Clouseaua. Dreyfus stál také za smrtí čtyřech nevinných přihlížejících během rande Clouseaua s Marií. Bomba exploduje a všech šest zvrhlíků a vrahů zahyne. Dreyfus pod tíhou událostí ztrácí rozum a Hercules jej odvleče pryč. Clouseau je konečně sám na bytě s Marií a chce si s ní opět zapíchat, ale vyruší je Cato, který je dle dohody překvapí, ale nakonec po boji skončí v bezvědomí. Prostě ztřeštěná krimi komedie s nešikovným Clouseauem, který to dá dohromady s jednou krásnou blonckou a odhalí zapeklitý případ v domácnosti jednoho milionáře, zatímco Dreyfus díky Clouseauovi pomalu ale jistě ztrácí rozum.  () (méně) (více)

donkocicak

Krásná 60. léta, krásná Elke Sommer, vtipné a napínavé... a pokud k tomu přidáme první dabing, máme tu nádherný film :) ()

Rattlehead

Konečně je tu máme všechny - šíleného komisaře Dreyfuse a šíleného sluhu Katoa. Teprve s nimi začíná ta pravá série o Růžovém panterovi, byť tento díl stojí tak trochu mimo. Úvod je skvostný - hemžení postav v jednom dlouhém záběru nám vlastně dává najevo, že v tomto domě spí všichni se všemi. K tomu ta krásná píseň, nádhera. Peter Sellers a Herbert Lom se pak překonávají v komičnosti, nádherná Elke Sommerová dodává krásu a něhu, George Sanders aristokratickou vážnost. Jolanda by o tomto filmu nejspíš prohlásila : "Hodně vysoko míříš". ()

pekas

Tak jsem si řekl, že dám po mnoha letech Sellersovi šanci. Jestli jsem třeba nedospěl do jeho humoru. Bohužel některé věci se nemění a já musím konstatovat, že další šanci plánuji zase za hodně dlouho. Prostě mě jeho humor nic neříká a dokonce jsme se na tom shodli se ženou. ()

Maica

Skvělý komišař Clouseau. Výborný film a navíc absolutně geniální vyřešení případu! Moc se mi to líbilo, protože to bylo opravdu vtipné a ani ne moc dlouhé. ()

Pitryx

Proti prvnímu filmu naprostá pecka. Strhávám jen za začátek, kde jsem byl nucen skoro pět minut poslouchat hudbu, která je mi protivná a dívat se na zmateně pobíhající postavy. Tohle šlo jistě zkrátit. Ale jinak se prostě panu Sellersovi nedá nic upřít a o zábavu je po celou dobu filmu opravdu postaráno. Vřele doporučuji. 201503079716/9807 ()