Závrať

• Francie Vertige (více)

Skupina přátel se rozhodne navštívit terén, který byl pro veřejnost uzavřen. Stezky se nacházejí vysoko v horách. Je tu však ještě něco nebezpečnějšího než samotný výstup. Skupinka zjistí, že v horách nejsou sami. Dobrodružství se promění v noční můru. (oficiální text distributora)

dubinak odpad!

Nejdřív to vypadalo jako slušný průměrný horůrek,kde se v určitých chvílích docela strachujete,co je zdrojem děsu. Ale tak hloupé,nesympatické a nemyslící postavy jsem už dlouho neviděla. Navíc když vstoupí na scénu rádoby zabiják veškeré kouzlo se ztratí někde za balkánskými skalami. Od druhé poloviny to jde zkrátka zcela do kopru. ()

Fallen_One

Moc milé (adrenalinově napínavé) překvapení. Tohle je přesně případ, kdy sice bylo na toto téma natočeno v různých zemích světa už několik filmů, ale každá ze zemí tomu dokáže vtisknout svůj punc originality. Norský Rovdyr, americké The Hills Run Red, The Hills Have Eyes, španělský Escalofrío a nyní i francouzský Vertige dokazuje, že lze natočit již několikrát ohraný příběh dokonale a svým způsobem i originálně a to ve všech aspektech děje. Neznámí herci - fungují! Francouzština jakožto prvek neokoukanosti - funguje. Charaktery - fungují. Příběh? Je skvělé pozorovat filmy, co ze začátku vypadají jako drama, které se zvrhne v thriller. Jen tak dál! Velké plus patří i výběru přírodních lokalit a pro mě vytouženému zakončení. ()

destroy83

Komentář může obsahovat možné SPOILERY. Velmi kvalitní kousek nové francouzské hororové vlny, ve kterém to tentokrát až tak moc nebolí, ale strach si divák s hlavními hrdiny prožije převážnou část stopáže. A nebojte, na pár krvavých lahůdek spojených s bolestí nakonec také dojde. Ve vlastním příběhu sledujeme partičku Francouzů, kteří si vyrazí trošku zalézt do hor. Když pomineme vzájemné vztahy mezi jednotlivými frantíky, ze kterých tvůrci těží zajímavé zvraty, tak kámen úrazu přichází při pokračování výletu i přes uzavření lezecké trasy, což vůdce partičky hledačů adrenalinu vůbec netrápí. Při výstupu nastávají samozřejmě komplikace, a aby toho nebylo málo, tak s přelomem filmu ze survival hororu v krvavý hixploitation, naráží hrdinové na nelidského horala Antona. Horská kreatura ukáže dobrodruhům i samotnému divákovi, že vysokotanová adrenalinovka (pro jedince trpící závratí doslova smrtící) v první polovině stopáže, byl jen rozjezd pro následná akční jatka zběsilého střihu a zoufalého boje o holý život, která posadí diváka doslova na prdel. Dílko však originalitou moc neoplývá a zápletka je velmi jednoduchá, což u podobných kousků až tak nevadí. Herci působí naprosto přirozeně, ale chování jednotlivých postav jde občas mimo logiku. Hudební doprovod působí dobře. Krvavých scén není mnoho, ale jejich provedení je na výbornou. Výsledný dojem je kvalitní hororová jízda, která diváka ze závraťových kamerových záběrů kopne přímo na ostří nože krvelačného Antona. Hodnotím čtyřmi poctivými hvězdami. ()

PROCESOR

Naháněčky v drsné, divoké krásné přírodě mám rád i když je to pořád dokola. Tady si dovolím jít s hodnocením dolu, protože první polovina filmu se nic moc neděje a závěrečný lov se smrskne na dvě pasti. Týpek co je lovil vypadal, jako z filmu Hory mají oči, což na důvěryhodností také moc nepřidá. ()

V_erus_h

Už dlouho se mi nestalo, že bych se u filmu fakt bála a nemohla po něm spát.. Kdyby se všichni nechovali jak debílci, uvažovala bych ještě o jedné * navíc.. A navíc jsem si připsala další místo na svůj seznam míst, kam nikdy nevkročím aneb viděla jsem moc hororů na to, abych tam šla.. :D ()

HorrFi

Nadprůměrnej mix survivalu a hixplotation hororu.. tohle mi fakt sedlo a ani chviličku jsem se nenudil a takhle by to mělo bejt.. žádný hluchý místa kde se nic neděje nebo se kecá o hloupostech, jenom otázka přežití.. mělo to svižný tempo a chválim i hudbu.. ()

Cedr

Docela dost slušný začátek, zejména díky zajímavému "horolezeckému" prostředí, pěkná příroda a slušná atmosféra pro každého kdo (ne)má rád výšky. Druhá polovina filmu se bohužel zvrhne v naprosto nezáživný už milionkrát viděný podprůměr bez špetky invence, který neděsí a ani nebaví. Škoda. S odřenýma ušima dvě hvězdičky. ()

miguel_111

Mrazivý a napínavý horor z oblasti Balkánskych hôr o parte mladých horolezcov, ktorým sa ich zlé rozhodnutie môže stať osudným. Pre mňa 60% ()

Copacabana

Môj výber padol na tento snímok s vidinou originálneho prostredia, nevedela som si predstaviť horor v horách, pre mňa je docela desivé sa už len pozerať na horolezecké zábery. Tu rovno musím súhlasiť, s tými čo vravia, že prvá polovica bola čosi ako thriller, a vcelku vydarený. Všimla som si, ale to je asi iba môj dojem, že ten pomyselný prechod medzi dvoma časťami, resp. prostrediami bol dosť neprirodzený, nečakaný, všetko sa rýchlo zvrtlo, že človek si ani nestihol všimnúť ako. Naozaj som sa na sledovanie tešila, no negatíva ako nesympatickí herci (chalani boli dokonca niekedy hysterickejší ako baby, čo vyzeralo dosť divne), nelogickosti, sľubujú nám hory a potom aj tak sme v lese, neponúka sa nič nové, okopírované veci z iných filmov, označila by som to dokonca za mierny podpriemer, v tomto prípade asi negatíva dosť prevážia. Ešte šťastie za krátku stopáž . Chcela som dať za 2, ale Francúzi vedia vždy koniec filmu niečím ozvláštniť(áno a tiež tá príroda), čo oceňujem, takže dávam 3, no aj tak mi je ľúto, mohlo to byť aj lepšie. ()

Jizni Tlapa

Ortodoxní Cliffhanger (bez narážky ne jeho lehkou vykrádačku) jistě neocení. Já ale promíjím těch několik absurdit a konstatuji skvěle odvedenou hororovou vyvražďovačku, kde krev a adroš (rozuměj adrenalin)stříká všemi směry. Kde ústřední bandě věřím každý jekot a vyděšené grimasy. Kde při myšlence Based on the true story vstává hrůzou veškeré ochlupení ne-jednomu otrlému hororákovi...kde jsem.....se prostě bál... ()

karlik4801

První půlka byla od té druhé odlišná. Hraje si to na dobrodružný film a pak se to rázem změní na horor s vraždícím retardem, tak jako tomu bylo v Pachu krve 3. Vysení ze skály ubralo filmu logickou kvalitu. No nejedná se tady o nějakou pecku, ani úplnou kravinu. Někoho tenhle film zabavý. ()

Lachtaan

Francouzský mladý Vin Diesel se se svou partou kamarádů, kteří by si všichni do jednoho zasloužili semtam proplesknout, vydal lézt po ferratách v nádherné přírodě balkánského pohoří. Kromě handrkování s přítelém své bývalky nejen jeho, ale i zbytek výpravy najednou z útrob lesa překvapí evropská verze na Pach krve a z hezkých záběrů na mnou milované hory se stane příliš jednoduchý horůrek, který mě děsil jen dokud se ještě lezlo po skalách. ()

oveckaoa

Velmi podobný film jak tohle http://www.csfd.cz/film/244280-stvoreni/. K ději banda ´´přátel,, z nichž jeden se bojí výšek (proč tam lézl je ve hvězdách ) jeden ze sebe dělá velkého vedoucícho a dělá machra jak všechno umí a ví další (plešatý) je tam jakoby omylem a 2 ženské z nichž jedna je tam kdo ví proč (aby ten co se bojí výšek mohl říct že tam lezl kvůli ní jinší opodstatnění tam nemá) a druhá, která jestli jsem to dobře pochopil chdoí s tím plešounem jdou do hor. Film se dělí na 2 části první z horolezectvím (většina té části ukazuje toho co se bojí výšek jak se bojí výšek docela trapné ale funguje to) a druhá obsahuje setkání s Antonem. První část je docela dobrá i když má chyby (ten co se bojí výšek proč tam vůbec lezl a nebo když už tam lezl kvůli té ženské a ostatní mu byly šumák proč tam nelezl jen s ní a musel tam lézt i s ostatními?) Druhá část je na tom podstatně hůře poté co vylezou skálu objeví se v lese kde jich nahání Anton. tahle pasáž je průměrná a nenabízí nic nového co by mohlo fanouška hororu zaujmout nebo co by ještě neviděl. Celkově se jedná o mírně nadprůměrný horor ale hodnocení nechám na 40 procentech jelikož mě nějak osobně moc nenadchl (Od Francie čekám vždy to nejlepší).P.s. navyšovat hodnocení kvůli přírodě mě příjde ubohé to bych musel dat hororu Stvoření 5 hvězd kvůli té přírodě :-) ()

lennyd

Skupina mládežníků se vydává na výlet do Chorvatska, ale narozdíl od většiny české populace nemíří k moři, ale do hor. Stezka po ferratách, kterou mají naplánovanou, je ale uzavřena. To ale není nic, co by dobrodružství chtivé mládeži mohlo vadit, a i přes problémy některých z nich s výškami se do uzavřené krajiny dostanou. Ale až pozdě zjišťují, že zde nejsou sami, a někomu by jejich přítomnost mohla setsakra vadit... První polovina filmu je úžasná, zvlášť ti, kteří stejně jako Loic mají strach z výšek, se ve filmu poznají. Ale nádherná příroda (ještě umocněna skvělou kamerou) to i těmto jedincům skvěle vynahradí. Druhá polovina je sice o poznání horší, a nese s sebou všechny neduhy podobných survival hororů (zabiják je fyzicky výkonný, dokáže být na několika místech zaráz, je nezničitelný a ani několik ran do hlavy kamenem či podříznutý krk jej nezastaví). Ale díky tomu, že jsem se se skupinou teenagerů docela sžil (navíc byli představování docela sympatickými herci), tak jsem o ně měl docela obavy, a to sou taktéž kladné body. Nakonec jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale vzhledem k obecně podprůměrnému hodnocení jsem se přiklonil k vyšší variantě... ()

Phietros

Rozhodně povedený francouzský thriler, který postupně spadá svím napětím a panujícím strachem do hororu. Vše vypadá nevině, parta přátel si vyjede do uzavřené oblasti o které jim vůdce skupiny neřekne na stoupání po skalách! Vše má svůj spád a tak nejprve vidíme jednoho ze skupiny, jak bojuje na skalách s vlastním strachem z výšek. Dále se dostáváme do fáze, kdy dojdou k lávce, kde napětí již houstne, když se lávka utrhne a jedna členka málem spadne dolů.. Pokračují tedy po ocelových skobách a lunu na skalách, které však brzy končí a nezbývá než se vydat po svých nahoru a skusit jinou cestu! Cestu pastí a zápachu smrti! 65% ()

zdenny

Shodou okolností jsem den předtím viděl film "The Descent" a mohu konstatovat, že oba dva tyto filmy jsou vystavěny naprosto totožně. 1. část - sportovní, 2. část - akční. V tomto filmu je ta sportovní (horolezecká) celkem slušná. Kamera i zvuk umí navodit stísňující atmosféru. Ta akční (jakoby horrorová) část je už soubor neustále se opakujících klišé - vypatlaný horal ve svém sporém příbytku něco dělá s lidskými oběťmi. "Něco dělá" píši záměrně, protože zavěšená odřezaná hlava pro mne není vrchol, tím by bylo mučení lidí (možná jsem trochu narušený) a další vynalézačky. Takže jediným trochu high efektem je noha v medvědí pasti - která se ale stala už jakýmsi evergreenem v tomto typu filmů. Takže když někdy půjdu do hor a má noha v takové pasti skončí, řeknu zbytku skupiny, ať rychle letí domů, protože dál v horách se skrývá jedině připitomělý úchyl. Zde bych spíš ale řekl, že tento pitomec, spíš než aby lidi lovil, si hlídá své teritorium. Což z jeho výrazu zuřivosti, když vidí lidi, jde dobře vypozorovat. Koneckonců jeho výkon byl ze všech herců v tomto filmu nejlepší. A dvě hvězdy dávám za fakt super syrově natočené bitky na konci filmu. Tato "frenzy action" by se hodila do mnoha akčních filmů. Čemu jsem se ve filmu ale fakt dost divil, byla dvojitá proměna Luca (nebo jak se jmenoval). Prvně skopne jednoho z party do sklepa a zavře ho (jakoby si myslel, že každá ruka navíc se nehodí), potom sám uteče a nechá v tom i svoji holku, aby se za nějakou dobu jako hrdina vrátil a navíc v bitce celkem slušný. Toto bylo fakt na hlavu. Celkově film dost zbytečný. Kdyby byl natočen před dvaceti lety... PS: Nevím proč, ale ten plešatý chlapec mi neustále připomínal Vina Diesela. ()

darek kartac

Slušný snímek. Zamrzí jen konec filmu. Místo děsivého monstra, vraždí starý sedlák, který se umí ohnat pěstí a vydrží ránu kamenem do hlavy. ()

Tereza666

Poslední dobou si více a více oblibuji francouzské horory. Je to nápaditý, rychlý, perfektně stylizovaný. Vertige jednoznačně patří mezi ně. ()