Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

HappySmile

Nevím, nevím, nějak se nemůžu rozhodnout, jak tento film zhodnotit... Na jednu stranu sice skvělý Forest Whitaker a i ostatní jeho kolegové, kteří se do rolí opravdu vžili, na stranu druhou ale těžko uvěřitelný příběh. Vlastně mi ani tak nejde o samotný příběh jako spíš o to rychlost, jakou se celá situace odvíjela. SPOILER: Vadilo mi, že se dozorci tak rychle uchýlili k týrání vězňů a vlastně hned na začátku experimentu začali své kolegy šikanovat. Chtělo by to je ukázat jako normální lidi, kteří se ze začátku chovali v požadovaných mezích a postupem času nad nimi zvítězil pocit moci a začali se chovat tak, jak se chovali. Ale při takto přímém rozdělení na "dobré" a "špatné" hned od začátku mám prostě problém s uvěřitelností celého vyprávění. ()

rakovnik

Zajímavý psychothriller, který ale podle mého až tak šokující není, tyto "americké" přídomky by si mohl autor obsahu klidně odpustit. Postavy jsou poměrně jednoduše, i když až příliš přímočaře nalajnované, ale zahrané výbornými herci, především Brodym a Whitakerem. Brodyho násilnický pacifista je vůbec zajímavá postava. Děj slušně ubíhá a i pro poměrně krátkou stopáž jsem se nenudil, takže proto také slušné hodnocení. ()

Marqta

Zajímavá psychologická záležitost. Možná spíš "duchovního" typu, než toho "dějového". No, příběh je dobrý i když není nijak pestrý ani nápaditý- co se týče předvídatelnosti a zápletek. Myšlenka je tam zpracována dalo by se říci- vyčerpávajícím způsobem, protože o moc víc se z toho ani dle mého názoru vytěžit nedalo. Pak samozřejmě stojí za zmínění vždy skvělý Adrien Brody. A přesto, že dávám "jen" tři (trochu silnější) hvězdičky a nemíním si v blízké době tenhle filmový zážitek zapakovat, tak mi věřte, že jsem se ani chvíli nenudila. ()

Martin741

Vyborny remake nemeckeho filmu Das Experiment z roku 2001. Paul Scheuring je zrucny reziser, stiesnena a strasidelna atmosfera je dalsim plusom filmu. K tomu dvaja vyborni herci ako Adrien Brody a Forest Whitaker, kde vedie hlavne Whitaker, ktory hra psychopata na urovni. Film, ktory za nemeckym originalom v nicom nezaostava. 76 % ()

johny89

Asi jsem se měl podívat na německou verzi. Tohla byla agónie, kde bylo spousta nevyužitého potencionálu. Myslím, že lepší scénář podle skutečných událostí bych dokázal napsat i já. Naprosto trapný byl konec, kdy se otevřela vrata a najednou všichni se přestali bít. Dává to vůbec v takové situaci smysl? ()

Aljak

V podstate len zreckylkovaná verzia vynikajúceho nemeckého originálu Das Experiment z roku 2001. Avšak oproti originálu to výrazne celé zaostávalo a nebyť hereckých és v podobe Adriena Brodyho a Foresta Whitakera, tak by to bola ešte väčšia katastrofa. Keby som predtým nevidel originál, asi by som bol oveľa viac nadšený, no teraz mi to nedá neporovnávať tieto dve verzie. Táto mi však prišla dosť nepodarená, zbytočne tendenčne prehnaná v niektorých scénach a zlomoch v deji, no a narvať takýto príbeh do 90 minút, tak to nemohlo skončiť veru príliš dobre. Kto si chce pozrieť kvalitný film o slávnom Standfordskom experimente, tak odporúčam ten nemecký... Das Experiment ()

cariada

Po druhé to samé, kdo viděl německou verzi , tak ho film nijak nepřekvapí. Já sice tu verzi viděl už před dost lety, přesto si jí pomatuju. Tohle samozřejmě není špatné, hlavně ten rádoby bachař se ukázal v pěkném světle. Opravdu nechtěl bych být součástí podobného experimentu. Lidi jsou schopni pro peníze všeho docela se děsím, čeho bych asi byl schopen já? I když si říkám, že bych se choval normálně, ale kdo ví? ()

Streeper

Tak tohle bylo vážně psycho. Nikdy bych neřekla, že by Forest Whitaker dokázal zahrát to, co předvedl v tomhle snímku. Klobouk dolů před tímhle bláznem. Adrien Brody nezklamal a v hodně scénách jsem ho upřímně litovala, nicméně za kvalitu snímku rozhodně může taky zajímavý námět a skvělé zpracování. ()

ProNotor

Z psychologického hlediska výživný film, bohužel styl natočení a některé ryze americké pohnutky mě docela vadily. Každopádně celkem silný zážitek a téma k zamyšlení. ()

Adush93

Musím se přiznat, že německý originál jsem neviděla. Takže nemohu srovnávat. Atmosféra byla přirozeně gradující, hudba perfektně zapadala do chladných prostor. Nemohu opomenout výkon Adriena Brodyho. Všechny na něm prováděné excesy jsem prožívala s ním. Takový vztek na jednoho nejmenovaného dozorce jsem u filmu dlouho neměla. Líbilo se mi prolínání drsných obrazů z cely a éterických obrazů z Indie. Neuvěřitelná filmová chemie, která opravdu fungovala. Celou dobu se mi hlavou honily myšlenky typy "Kdo za tím vším stojí? Tohle přece nemůžou!" a nebo ano? Vždyť lidé jsou (jako) zvířata. ()

enjoi

Další ukázka toho, že lidi jsou ve své podstatě jenom zvířata. Škoda jen horšího zpracování. Ve filmu je několik naprosto nelogických okamžiků, což bych ještě skousnul, ale konec už jsem opravdu nerozdýchal. Co je moc, to je moc. Kdyby scénárista vymyslel lepší zakončení, dávám klidně o hvězdu navíc, takhle 50 %. ()

mike007

Nebylo to špatné, ale prvotnímu Experimentu z roku 2001 to nesahá ani po kotníky. Předvídatelnost děje je zde poměrně jasná od začátku až do konce. Když už chcete vidět tu pravou experimentální psychoshow, jukněte na originál. ()

Wormboy

Americky remake povodneho nemeckeho experimentu, ktory bol kvalitnejsi po kazdej stranke. Zaver je len korunkou, ktora zvyraznuje diametralny rozdiel medzi tymito dvoma filmami. 2,5/5* ()

Pajky3

Ach jo ty američani. Naprosto zbytečnej film, který oproti originálu jde hodně dolů. Jako samostatný film je to prostě průměr, ale jako remake kvalitního snímku je to průšvih. Nejvíc mě naštval konec s finální spourou. Doufam, že tak nedopadne i ten pokus s Tatumem za rok. ()

J0hny5

Bavilo mě to víc než původní neměcká verze, která mě celkem nudila a ani jsem ji nedokoukal. Na tohle se dá v klidu podívat, jen mi to přišlo nedotažený, možná i nelogický.... Zajímavý téma to určitě je, kvalitněji udělaný než původní verze taky, ale přišlo mi to nereálný a určitě zcestný oproti tomu jak to bylo skutečně. 65% ()

kvasiva

Neviděl jsem originál, takže hodnotím pouze tento film. Nápad zavřít někam skupinu lidí s různými rolemi - no už to tu bylo. Ale film se s tím pere docela statečně. Jediné co mi vadilo byli tak moc pro mě nesympatičtí hlavní herci. 40-letý černoch žijící stále se svou matkou se najednou dostal do pozice, kdy on dává rozkazy, do pozice dozorce a začne si ukájet své ego na vězních. A vězeň 77, který místo, aby si rychle vydělal peníze, tak se se*e do všeho a všech kolem a jen dává příležitosti dozorcům k trestu. Film celkem OK, námět taky OK, ale herci KO. Jediný herec, který se mi líbil byl Clifton Collins Jr. alias vězeň 17. Celkově průměr. ()

blitzer

Ten konec mi přišel už moc vyhrocený, resp. nevěřím tomu, že ve skutečném experimentu to nechali zajít tak daleko. Nicméně stanfordský experiment sloužil pouze jako předloha, takže beru, že film se ho nemusel držet na 100 %. Jinak samozřejmě musím ocenit výkon Foresta, který se v poslední době stále více dere do mé top10 mezi herci. ()

Hans.

Německému originálu to nesahá ani po kotníky. Špatné vyvíjení a následné chování postav a neskutečně blbej konec, tím to zmršili úplně... ()