Lupiči těl

• USA Body Snatchers (více)
Sci-Fi / Horor / Thriller / Mysteriózní
USA, 1993, 87 min

Celý napínavý příběh se odehrává v uzavřeném prostoru vojenské základny chemické brigády, kam přijíždí na inspekci ekolog dr. Steve Malone. Ve shodě s tradicí hororu devadesátých let však hlavní postavou není on, ale jeho šestnáctiletá dcera Marty. Ani ona si však dlouho neuvědomuje podivné chování některých obyvatel posádky, což není zase tak neobvyklé, neboť vojáci jsou divní, tváří se nepřístupně a mají vyhaslé pohledy, i když jsou normální. Když si pak Marty uvědomí, že něco opravdu není v pořádku, je už téměř pozdě. Vetřelci útočí, omotávají své oběti tenkými šlahouny a zmocňují se jejich těl i vědomí a vytváří kopie, které jsou od originálů téměř k nerozeznání podobné. Tyto kopie pomáhají lovit a zabíjet ty, kdo ještě nenápadné invazi nepodlehli a chystají se k útoku. Nakládají kamiony slizkými kokony a jdou do světa šířit zkázu. Zbývá už jen poslední šance na záchranu světa a pouhá hrstka těch, kdo jsou schopni nebezpečí vzdorovat. (oficiální text distributora)

tron

Je to matné. Má to niečo z hororu, sci-fi, trileru i psychologickej drámy. Nakoniec to ale ani poriadne nevystraší, sci-fi prvky sa obmedzili na dve naivné vety a pokusy o psychológiu postáv radšej ani komentovať nebudem (spravidla sa obmedzila na „dvaja krásni mladí ľudia opačného pohlavia po sebe hádžu dlhé, detailné a mlčanlivé zaľúbené pohľady"). Zopár v dobrom nechutných scén, pomerne originálne zasadenie tuctového deja do netuctovej vojenskej základne, traja štyria dobrí herci (bohužiaľ v podporných rolách) a stopové stopy po zlovestnej, napínavej atmosfére ohrozenia. Iné spriaznené kúsky ma bavili oveľa viac (Vec, Invázia lupičov tiel s Donaldom Suterhaldnom, Fakulta). Dokonca aj matní Vládcovia bábok (tiež so Sutherladom). ()

gudaulin

Původně jsem klasifikoval film jedinou hvězdičkou, když jsem si ho srovnal s vynikající Invazí zlodějů těl z roku 1978. Pak jsem si řekl, že to není úplně fér a přidal ještě jednu, byť nerad. Lupiči těl totiž na plné čáře neprohrávají jen s literární předlohou, což se koneckonců dá pochopit, neprohrávají jen se svým výše uvedeným předchůdcem, který patří do zlatého fondu filmů žánru sci fi. Na body totiž jednoznačně vítězí i původní filmová verze Invaze lupičů těl z poloviny 50. let, což bylo mimochodem béčko jako vyšité - nicméně sympatické béčko, které dokázalo atmosféru studené války úspěšně převést na filmové plátno. Právě atmosféra Lupičům těl zoufale schází, a přitom v ní spočívá přitažlivost tohoto příběhu. Problém je jednak ve scénáři, který situuje děj na vojenskou základnu, kde se ale vojáci už z podstaty tváří pořád stejně, a tím znemožňují divákovi vychutnat si tu proměnu po napadení a transformaci. Druhým průšvihem je rutinní řemeslník Ferrara, který má na svém kontě řadu průměrných snímků a Lupiči těl z nich nijak nevybočují. Režijně je to nenápadité a unylé. Celkový dojem: 45 %. ()

Phobia

Mimozemská invaze je tady... už zase. Dosti bylo análních sond, tentokrát nám rovnou ukradnou naše velectěné tělesné schránky a sem tam někoho zcela bezdůvodně ušetří (pročpak chlapečka pustili ze školky v normálním stavu, byl snad proti všem těm alienům v přesile?). A co by to byl za film bez pořádných hrdinů: profesora ekologie (nebo co to bylo za nesympatického fouňu), jeho malého synka s děsivým dabingem, pohlednou pubertální dceru a kůůůl vojenského pilota, co po nezletilé barbie jede jak slepice po flusu. Ufouni anektují vojenskou základnu a hrdinové utíkají a utíkají a utíkají a... chrrrrr... chrrrrr... chrrrrr. Lehce podprůměrný skyfi rádobythriller, zpracováním určený převážně mladšímu publiku. 40% ()

Deimos

TV/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// +posledních 30 minut bylo celkem v pohodě, ještěže to nemá delší stopáž, Gabrielle Anwar a pár slušných záběrů -strašně pomalej rozjezd, hlavně ze začátku působí jak film s nizkým rozpočtem, dlouho trvá než příjdete na to která bije, navíc musím říct že námět měl mnohem větší potenciál/// Tenhle film je mixem nového seriálu Invaze a filmu Noční můra. Což je určitě zajímavé, ale bohužel je to špatně zpracované. Navíc je to hodně nudné a být to fakt delší tak to hraničí s únostností. Takže spíše ruce pryč, snad jen že by vás zaujala mladičká Gabrielle./// Celkem 43%/// ()

Dudek

Sakra, sakra, to je ale divný film. Opravdu nevím jak jej objektivně zhodnotit. Můžu jej zatratit za jeho přihlouplý děj, ba co více zkritizovat za jeho naprostou prázdnotu a přímočarost, ale proč to dělat, když celkově to tak hrozné nebylo. Kritizovat je docela snadná věc a Lupičích těl se nabízí přímo obrovské množství věcí, které se k tomu nabízejí, ale u podobného projektu nemá žádný smysl zkoumat maličkosti. Problém tu však je, opravdu nevím co mám chválit Samotný příběh je banální a ubírá se od bodu A k bodu B. Autoři nezakládají děj na zbytečných oklikách a jdou prostě rovnou na věc. Po seznámení s hlavními hrdiny a pár symbolickými odkazy - které se snaží tvářit záhadně, ale v dnešní době již nemají šanci překvapit - máme konečně možnost nahlédnou pod samotnou pokličku tohoto temného hororu. Mladý chlapec – velice nesympatická postava – je totiž svědkem podivného jevu, jeho matka zemře a ze skříně se zrodí nová. Je jasné, že dítěti nikdo neuvěří, ale horší je fakt, že ona v tom není sama, ba právě naopak, tajemné mimozemské organismy napadají celou vojenskou centrálu a její okolí. Na rozdíl od svého předchůdce si tento remake na nic nehraje, tvůrci se nezabývají tvořením atmosféry ani změnami charakterů samotných hrdinů – ti zlý jsou prostě ploché osoby bez emotivního jednání, které běhají jen když je to nutné. Snímku schází jakýkoli náboj či moment překvapení, vše nám ale vrací formou zajímavých efektů, které jsou sice laciné, ale rozhodně neuráží. Celkově je tento horor naprosto čistým průměrem, neboť poměr kladů a záporů zůstává na mrtvém bodě. 50% ()

• Tento film byl natočen během dvou měsíců roku 1992 na bývalé základně pro výcvik pilotů amerického letectva Craig Air Force Base nedaleko alabamského města Selma. Základna byla uzavřena a dnes slouží jako civilní letiště s názvem Craig Field Airport. (Trajektt)