poster

Lupiči těl

 • USA

  Body Snatchers

 • Slovensko

  Lupiči tiel

Sci-Fi / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1993, 87 min

Režie:

Abel Ferrara

Předloha:

Jack Finney (kniha)

Kamera:

Bojan Bazelli

Hudba:

Joe Delia

Producenti:

Robert H. Solo

Střih:

Anthony Redman

Scénografie:

Peter Jamison

Kostýmy:

Margaret Mohr
(další profese)
 • Dudek
  ***

  Sakra, sakra, to je ale divný film. Opravdu nevím jak jej objektivně zhodnotit. Můžu jej zatratit za jeho přihlouplý děj, ba co více zkritizovat za jeho naprostou prázdnotu a přímočarost, ale proč to dělat, když celkově to tak hrozné nebylo. Kritizovat je docela snadná věc a Lupičích těl se nabízí přímo obrovské množství věcí, které se k tomu nabízejí, ale u podobného projektu nemá žádný smysl zkoumat maličkosti. Problém tu však je, opravdu nevím co mám chválit Samotný příběh je banální a ubírá se od bodu A k bodu B. Autoři nezakládají děj na zbytečných oklikách a jdou prostě rovnou na věc. Po seznámení s hlavními hrdiny a pár symbolickými odkazy - které se snaží tvářit záhadně, ale v dnešní době již nemají šanci překvapit - máme konečně možnost nahlédnou pod samotnou pokličku tohoto temného hororu. Mladý chlapec – velice nesympatická postava – je totiž svědkem podivného jevu, jeho matka zemře a ze skříně se zrodí nová. Je jasné, že dítěti nikdo neuvěří, ale horší je fakt, že ona v tom není sama, ba právě naopak, tajemné mimozemské organismy napadají celou vojenskou centrálu a její okolí. Na rozdíl od svého předchůdce si tento remake na nic nehraje, tvůrci se nezabývají tvořením atmosféry ani změnami charakterů samotných hrdinů – ti zlý jsou prostě ploché osoby bez emotivního jednání, které běhají jen když je to nutné. Snímku schází jakýkoli náboj či moment překvapení, vše nám ale vrací formou zajímavých efektů, které jsou sice laciné, ale rozhodně neuráží. Celkově je tento horor naprosto čistým průměrem, neboť poměr kladů a záporů zůstává na mrtvém bodě. 50%(4.6.2006)

 • tron
  **

  Je to matné. Má to niečo z hororu, sci-fi, trileru i psychologickej drámy. Nakoniec to ale ani poriadne nevystraší, sci-fi prvky sa obmedzili na dve naivné vety a pokusy o psychológiu postáv radšej ani komentovať nebudem (spravidla sa obmedzila na „dvaja krásni mladí ľudia opačného pohlavia po sebe hádžu dlhé, detailné a mlčanlivé zaľúbené pohľady"). Zopár v dobrom nechutných scén, pomerne originálne zasadenie tuctového deja do netuctovej vojenskej základne, traja štyria dobrí herci (bohužiaľ v podporných rolách) a stopové stopy po zlovestnej, napínavej atmosfére ohrozenia. Iné spriaznené kúsky ma bavili oveľa viac (Vec, Invázia lupičov tiel s Donaldom Suterhaldnom, Fakulta). Dokonca aj matní Vládcovia bábok (tiež so Sutherladom).(12.8.2017)

 • Visáč
  ***

  Aj keď ide o Ferrarov ojedinelý výlet do vôd mainstreamu, je to stále pomerne chladné a neprístupné dielo. Štúdiový budget + kameraman Bojan Bazelli = (na Ferraru) prekvapivo slušný vizuál. Gabrielle Anwar je sice v najlepších rokoch, ale celý cast drtí "mamča" Meg Tilly. Staršie verzie Body Snatchers som nevidel, ale pochybujem, že disponujú takou dávkou podvratnosti ako tahle Ferrarova hra na pozdného Carpentera. Je to celé typicky "po ferrarovsku" nedopečené, ale ta kombinace hezounov kalibru Beverly Hills 90210, odľahlej vojenskej základne a mimozemšťanov, podbarvená apokalyptickým "no fate" feelingom priam vyzýva k opakovanému zhliadnutiu - ideálne z ošuntelej VHSky.(15.2.2017)

 • gudaulin
  **

  Původně jsem klasifikoval film jedinou hvězdičkou, když jsem si ho srovnal s vynikající Invazí zlodějů těl z roku 1978. Pak jsem si řekl, že to není úplně fér a přidal ještě jednu, byť nerad. Lupiči těl totiž na plné čáře neprohrávají jen s literární předlohou, což se koneckonců dá pochopit, neprohrávají jen se svým výše uvedeným předchůdcem, který patří do zlatého fondu filmů žánru sci fi. Na body totiž jednoznačně vítězí i původní filmová verze Invaze lupičů těl z poloviny 50. let, což bylo mimochodem béčko jako vyšité - nicméně sympatické béčko, které dokázalo atmosféru studené války úspěšně převést na filmové plátno. Právě atmosféra Lupičům těl zoufale schází, a přitom v ní spočívá přitažlivost tohoto příběhu. Problém je jednak ve scénáři, který situuje děj na vojenskou základnu, kde se ale vojáci už z podstaty tváří pořád stejně, a tím znemožňují divákovi vychutnat si tu proměnu po napadení a transformaci. Druhým průšvihem je rutinní řemeslník Ferrara, který má na svém kontě řadu průměrných snímků a Lupiči těl z nich nijak nevybočují. Režijně je to nenápadité a unylé. Celkový dojem: 45 %.(17.11.2007)

 • Goldbeater
  **

  V pořadí již druhý remake Siegelovy klasiky nenabízí kromě změny prostředí nic moc nového. Ta televizní a místy až dokumentární kamera se mi moc nelíbila. Film působí tak trochu tuctově, což si dle mého názoru tahle látka nezaslouží. Pomohl by mu i rychlejší rozjezd, ze začátku jsem se trochu nudil. Ve finále jsou Lupiči těl stále ještě koukatelný snímek, který na každého jistě bude působit jinak.(19.7.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace