Lupiči těl

• USA Body Snatchers (více)
Trailer

Ze své normální existence je rodina Maloneových vržena do hrozného snu - do světa, kde jsou životy lidí vysávány, aby byly nahrazeny bezduchými a bezcitnými vetřelci. Kdysi normální lidé se všemi lidskými emocemi se nyní stali mlčenlivými automaty s prázdnýma očima. Ti, kteří se nezměnili, jsou pohlcováni strachem a zoufale popírají chování svých drahých. Nakonec popírají své vlastní životy. (Warner Home Video CZ)

Trailer

gudaulin

Původně jsem klasifikoval film jedinou hvězdičkou, když jsem si ho srovnal s vynikající Invazí zlodějů těl z roku 1978. Pak jsem si řekl, že to není úplně fér a přidal ještě jednu, byť nerad. Lupiči těl totiž na plné čáře neprohrávají jen s literární předlohou, což se koneckonců dá pochopit, neprohrávají jen se svým výše uvedeným předchůdcem, který patří do zlatého fondu filmů žánru sci fi. Na body totiž jednoznačně vítězí i původní filmová verze Invaze lupičů těl z poloviny 50. let, což bylo mimochodem béčko jako vyšité - nicméně sympatické béčko, které dokázalo atmosféru studené války úspěšně převést na filmové plátno. Právě atmosféra Lupičům těl zoufale schází, a přitom v ní spočívá přitažlivost tohoto příběhu. Problém je jednak ve scénáři, který situuje děj na vojenskou základnu, kde se ale vojáci už z podstaty tváří pořád stejně, a tím znemožňují divákovi vychutnat si tu proměnu po napadení a transformaci. Druhým průšvihem je rutinní řemeslník Ferrara, který má na svém kontě řadu průměrných snímků a Lupiči těl z nich nijak nevybočují. Režijně je to nenápadité a unylé. Celkový dojem: 45 %. ()

tron

Je to matné. Má to niečo z hororu, sci-fi, trileru i psychologickej drámy. Nakoniec to ale ani poriadne nevystraší, sci-fi prvky sa obmedzili na dve naivné vety a pokusy o psychológiu postáv radšej ani komentovať nebudem (spravidla sa obmedzila na „dvaja krásni mladí ľudia opačného pohlavia po sebe hádžu dlhé, detailné a mlčanlivé zaľúbené pohľady"). Zopár v dobrom nechutných scén, pomerne originálne zasadenie tuctového deja do netuctovej vojenskej základne, traja štyria dobrí herci (bohužiaľ v podporných rolách) a stopové stopy po zlovestnej, napínavej atmosfére ohrozenia. Iné spriaznené kúsky ma bavili oveľa viac (Vec, Invázia lupičov tiel s Donaldom Suterhaldnom, Fakulta). Dokonca aj matní Vládcovia bábok (tiež so Sutherladom). ()

MM_Ramone

Americký spisovateľ Jack Finney napísal v roku 1955 kultový sci-fi román "Invázia zlodejov tiel". Pojednáva o sofistikovanej invázii mimozemšťanov s cieľom ovládnuť našu planétu. Infiltrujú sa do ľudských tiel a plne ovládajú ich myslenie a konanie. Prvýkrát bola táto literárna predloha sfilmovaná už v roku 1956. Tú som doposiaľ nemal možnosť vidieť. Zhliadol som však snímok z roku 1978, ktorý natočil režisér Philip Kaufman. Tento remake na mňa zapôsobil veľmi kladne, pridelil som mu štyri hviezdičky. Teraz som si pozrel ďalšiu variáciu na túto klasickú alien silence attack tému. Pod názvom "Lupiči tiel" (Body Snatchers) ju v roku 1993 zrežíroval Abel Ferrara. Táto filmová adaptácia je hodne horrorovo ladená, čo sa mi páčilo. Tri hviezdičky si dozaista zaslúži. *** ()

*CARNIFEX*

Úprimne, pustil som si to len kvôli starému beťárovi - POMOVI :D ... keby nedal 4 hviezdy, asi by som sa neodhodlal. Lenže tento akýsi "miliónty" remake "Invázie zlodejov tiel" nie je absolútne zlou záležitosťou, ktorá by nemala dostatočnú kvalitu minimálne priemerného snímku. Mnohí budú namietať, že originál je originál, lenže ani "Pedro" už dnes nie je to čo bývalo. Masky či efekty solídne (keď sa objavia), príbeh jednoduchý, trošku pomalšie sa rozbieha, no samotný nádych splnil veškeré očakávania sci-fi hororu (teda najmä myšlienkovo). Ja osobne som spokojný, pričom by tá "štvrtá" možno bola aj na mieste .. ()

Dudek

Sakra, sakra, to je ale divný film. Opravdu nevím jak jej objektivně zhodnotit. Můžu jej zatratit za jeho přihlouplý děj, ba co více zkritizovat za jeho naprostou prázdnotu a přímočarost, ale proč to dělat, když celkově to tak hrozné nebylo. Kritizovat je docela snadná věc a Lupičích těl se nabízí přímo obrovské množství věcí, které se k tomu nabízejí, ale u podobného projektu nemá žádný smysl zkoumat maličkosti. Problém tu však je, opravdu nevím co mám chválit Samotný příběh je banální a ubírá se od bodu A k bodu B. Autoři nezakládají děj na zbytečných oklikách a jdou prostě rovnou na věc. Po seznámení s hlavními hrdiny a pár symbolickými odkazy - které se snaží tvářit záhadně, ale v dnešní době již nemají šanci překvapit - máme konečně možnost nahlédnou pod samotnou pokličku tohoto temného hororu. Mladý chlapec – velice nesympatická postava – je totiž svědkem podivného jevu, jeho matka zemře a ze skříně se zrodí nová. Je jasné, že dítěti nikdo neuvěří, ale horší je fakt, že ona v tom není sama, ba právě naopak, tajemné mimozemské organismy napadají celou vojenskou centrálu a její okolí. Na rozdíl od svého předchůdce si tento remake na nic nehraje, tvůrci se nezabývají tvořením atmosféry ani změnami charakterů samotných hrdinů – ti zlý jsou prostě ploché osoby bez emotivního jednání, které běhají jen když je to nutné. Snímku schází jakýkoli náboj či moment překvapení, vše nám ale vrací formou zajímavých efektů, které jsou sice laciné, ale rozhodně neuráží. Celkově je tento horor naprosto čistým průměrem, neboť poměr kladů a záporů zůstává na mrtvém bodě. 50% ()

• Tento film byl natočen během dvou měsíců roku 1992 na bývalé základně pro výcvik pilotů amerického letectva Craig Air Force Base nedaleko alabamského města Selma. Základna byla uzavřena a dnes slouží jako civilní letiště s názvem Craig Field Airport. (Trajektt)