Děkuju za návrat Jany Andresíkové na filmová plátna. Zasloužila si to a musím říct, že mi chyběla i na televizních obrazovkách. Troška pohádky umí. Jak je u něho častým zvykem (jevem), tak i zde obsadil málo známé a neokoukané herce. Konkrétně to byli ti, co hráli Štěpána a Štěpánku. Je tedy dobře, že jim tak renomovaný režisér dává šanci, aby se ukázali. Myslím si, že Sabina Laurinová si měla prohodit roli s Bárou Munzarovou. Sabina působila až moc afektovaně. Padne tu zmíňka o jiné známé pohádce. David Suchařípa pronese větu o Dorotě Máchalově z pohádky S čerty nejsou žerty. Ta věta byla docela trefná, i když za uši trhající. Nechápu to nízké hodnocení, ale to je samozřejmě věc názoru.(30.9.2011)

• Payushka

Rozhodně ji nechci vidět podruhé. Nelíbí se mi její nápad, herecké projevy, stupidně napsané dialogy ani vlezlé fanfáry při příjezdu krále (na ty bohužel jen tak nezapomenu). Stejně jako mně je z těchto věcí ale nevolno, davoví diváci, kteří se pohádky brzo dočkají na Nově, budou spokojeni. Uslyší trošku vtípků o ptácích? Uslyší. Uvidí unylou lásku mezi dvěma absolutně zapomenutelnými mladými herci? Taky uvidí. Zasmějí se imbecilnímu čertovi a retardované pohádce? Zasmějí. Mise splněna.(11.11.2011)

Aby to čert spral ! Peklo jakoby právě procházelo krizí identity - a nevědělo, kterak se správně předvést: Mělo by být spíš trochu ňoumovské, aby snad nezvedená dítka přespříliš nevyděsilo ... nebo by si mělo zjednat řádný respekt, aby nakonec nebylo všem pro smích (včetně batolat) ? Mělo by si počínat bezcitně a nekompromisně či uznale a spravedlivě ? Nakonec zvolilo jakousi střední cestu, která se bohužel neukázala jako zlatá. Lucifer sice pouští hrůzu, leč kolem sebe má bandu nemotorů, kteří dělají peklu jen a jen ostudu. Tím pádem není nutné, aby Štěpán coby zachránce spanilé princezny Štěpánky ztrácel dobrou náladu. Jenomže právě to je zcela zásadní chyba ! Hrdinové by se přece měli potýkat s takovými překážkami, které by byly hrdinů hodné - při jejichž zdolávání by se milí hrdinové trochu zapotili. ----- Nicméně dost už bylo kritiky ! Pokud budu brát Troškovu pohádku jako tradičně pozitivní, laskavou a mírně rozvernou záležitost, nemám jí v podstatě co vytknout (kromě naprosto nevstřícného Lucifera, který se do takového veskrze sluníčkově naladěného vyprávění tak úplně nehodí - viz předchozí poznámky k nejednoznačné prezentaci pekla). Jedná se o dílko výpravné, vybavené nadprůměrně fotogenickými lokacemi, slušivými dobovými kostýmy, ryze současnou mluvou a vesměs sympatickými herci a herečkami (maličko prkenného Václava Šandu coby Štěpána neřeším). A především: Tahle pohádka vlastní jasně danou koncepci, které se drží, která jí propůjčuje kouzla všech přítomných kladných nadpřirozených bytostí i opravdových lásek. Má zkrátka všechno podstatné, co chybělo pohádkám "Z pekla štěstí" (1999), "Z pekla štěstí 2" (2001) či "Nejkrásnější hádanka" (2008). Takže nevidím důvod, proč trochu nepřimhouřit oči a nenadělit jí 4*.(3.5.2015)

Týjo, pohádka, která se dokonce dá dokoutat, toť za posledních 10 let úkaz vskutku nevídaný. A divím se podruhé, neboť za ní stojí sám troškař české pohádkové tvorby. Ne, nejde o žádný zázrak, trademarky páně režiséra jsou stále přítomny v množství větším než malém (výprava utržená ze řetězu, pištění, příliš infantilní dialogy a humor), přesto se mi nechtělo zvracet a to je co říct. Je to tak 50 %, vzhledem k uvedenému budu hodný. BTW František Němec si coby čert úkol s trháním vlasů za podobných okolností už jednou odkroutil, konkrétně v pohádce Chytrá princezna.(4.2.2012)

• Chickenka

Další ukázka toho, jak česká pohádka upadá a samotný "pan režisér" Troška je toho důkazem. Pohádka nejen, že nepobaví, ale unudí k smrti. Měla jsem co dělat, abych u ní neusla. Především téměř většinu času se tam nic neděje a zapeklitá situace je vyřešena během pár minut. Volba proměny princezny v temný přízrak není špatná, ale jestli je pohádka určena menším dětem, tak ty z toho budou mít akorát noční můry. Jediné, co se mi líbilo byly kostýmy a výprava, ale to stačí pouze jen na jednu *.(28.12.2011)

• - První scénář k pohádce byl napsán 15 let před jejím ztvárněním. Troška ho měl posléze natáčet v roce 2008, ale to chyběly peníze. Když se konečně sešlo nezbytných 36 milionů, během čtyř měsíců byl upraven scénář a mohlo se začít. (Robbi)

• - Pod stejným názvem vznikla v tehdejším Československu již pohádka Čertova nevěsta (1975). (M.B)

• - Protože filmaře neměli dostatečný rozpočet, přispěl režisér Troška filmu pěti miliony korun, které získal jako porotce v Talentmanii (2010)na Nově. (Allica)