V království, kde král jezdí jen na lovy, prosí netrpělivá královna svatou Kryšpínu o miminko. Když jí dojde trpělivost, obrátí se na čerta, žijícího nedaleko ve starém rozpadlém mlýně a královně se zakrátko narodí holčička. Malá princezna vyrůstá po boku Štěpána, který je synem královniny komorné a časem se do sebe zamilují. Když vyjde najevo, že královna podepsala smlouvu s čertem a princezna se má stát v den svých osmnáctých narozenin Luciperovou nevěstou, uspořádá král ples, kde se má Štěpánka zasnoubit s princem z jiné země a tak uniknout svému osudu. Jedním z nápadníků je i Luciper, kterého však Štěpánka odmítne. Ten ji zakleje do přízraku, zjevujícího se pak každou noc na terasách zámku. Štěpán se ji rozhodne vysvobodit a pustí se do boje proti peklu. Svou odvahou a především silou své lásky vykoná tři úkoly, které mu čert zadá. Při posledním úkolu svou chytrostí přemůže dokonce i samotného Lucipera a svou Štěpánku vysvobodí z moci pekla. Oba je pak čeká krásný a pohádkový život. (Bontonfilm)

Megynka

Tato pohádka mě hodně překvapila a opravdu se mi moc líbí ... nejen herecké výkony, ale také originální věci, které v jiných pohádkách nenajdete, což dost překvapí, neboť mě osobně přijdou všechny pohádky skoro totéž ... hrozně se mi líbí okamžik, kdy je princezna mezi smrtí a životem - nádherně uděláno .. ()

montenegro

Klasická Troškovina. Královna se 3 měsíce po svatbě domnívá, že dítě si vymodlí u svaté Kryšpínky, až Bára Munzarová jí musí vysvětlit že "děti přece nosí čáp nebo vrána- že prostě vždycky je v tom nějakej pták"- aspoň v něčem budou mít děti jasno:-) ()

altaica

PROLOG: Za ty prachy, co v tom Troška utopil, si zaslouží řádný rozbor. Tohle nešlo napsat stručně. Bohužel. PRO MUŽE:ŽBLUŇK!!! To byl výstřik výkalů. To spadl až na dno jezera hrochů plného žabích sr*ček poslední mýtus, že Zdeněk Troška umí točit pohádky. Neumí. Dokonale to dokázal už v Z pekla štěstí 2 a nyní to jen potvrdil. Temnou a démonickou předlohu Boženy Němcové přepracoval na přeslazenou břečku, snad aby dokázat být v opozici drsnějším současníkům jako je Harry Potter, kterým nerozumí a natočit by je ani neuměl. Evidentně zapomněl, že jeho Jasněnka měla úspěch právě proto, že byla méně sladká a více akčně strašidelná, než pohádky točené v té době. Děj je přímočaře jednoduchý. Po 10 minutách s 95ˇ% přesností odhadnete kompletní děj – s jedinou výjimkou – to že kletba dolehne na hrdinku až po hodině projekce by nevymyslel ani zlomyslný skřítek. Troška nechápe, že v roce 2011, když už se použije jednoduché schéma, pak děj musí být více akční. I proto se dnes netočí jednoduché pohádky, ale spíše fantasy s propracovanou zápletkou i hlubším vykreslením postav. Pominu, že herci díky doslovnému přepisu námětu, což bylo evidentně na škodu, neměli co hrát a děj tím utrpěl hned na úvod Trošku smrtelný úder. Kromě režijního pojetí vlastního děje, které by film dokázalo potopit samo o sobě, bylo největší tragédií samotné ztvárnění postav – scénáristou (opět i Troška) a samotnými herci. Hlavní postavy byly zprzněny mladými ochotníky, které nikdo nezná a jejich herectví je doslova strašidelné. Notoricky známou Achillovou patou Trošky je výběr hlavní mužské postavy. Vzpomeňme jen na buzinku Radka Valentu, kterého i gay komunita neoznačila za gaye, ale slečnu omylem zrozenou v jinošském těle, a že tím Princezna ze mlejna utrpěla, tak o tom ani potom. U Štěpána (V.Šanda) šlápnutí vedle dotáhl k dokonalosti. Nedovedu si představit žádnou lidskou bytost, lhostejno jaké sexuální orientace, která by toužila se s podobným paňácou ztotožnit, neřku-li mu ve filmu fandit. V jeho pojetí není Štěpán hrdina typu rek ani typu lišák, ale prostoduchý, lehce retardovaný chasník s permanentně pootevřenou hubou z níž dominují dva veverčákovské hlodáky. To na obdiv žen a lásku princezny moc nevypadá, spíš na trojku s Chipem a Dalem. Jedním slovem DAD (dokonale asexuální debil). Princezna (Josífková) má být živá a “šít s ní čerti” – zde se to projevuje tak, že lítá všude kolem jak pominutá (asi skrytá hyperaktivita) neustále se tlemí (duševní nedostatečnost?). Také by měla mít jistou dávku odbojnosti a působit zřejmě emancipačně (že to je v době princezen kokotina na entou ponechme stranou.), jenže jí chybí vlastní výraz, spontánnost a celkově lidská osobnost. Jejich vztah je na samostatnou kritiku. Štěpán byl při jejím narození, dal jí dokonce jméno, královna hysterčila po dítěti tak moc, až pomohl čert, ale pak dala holčičku na starost synovi služky, po celý její život s ní trávil veškerý čas a nejspíš ji už dávno někde na seně defloroval a nyní bác. Nesmí si ji vzít. Scénář ode zdi ke zdi Královna (Laurinová) udělá vše, aby měla dítě. Pikanterií je, že nespíš vše, kromě standardní šukačky. To ji zkrátka nenapadlo. Prostě blond. Pak se o výchovu nestará a chůvu-společnici dělá Štěpán. Proč ale královnu nenapustil král, který se tváří, že ví vo co go, ví bůh. Navíc by bylo i po tom málu děje, kdyby si prosadil u čerta svou a narodil se chlapec. Myslím si, že kotrmelec s Luciperem-hnědopichem by byl i na Trošku trošku moc a naplnění smlouvy svatbou by padlo pod stůl. Král samotný se vyjadřuje jak nádeník a kromě lovu má evidentně všechno na háku. K Suchařípovu pojetí krále vidláka s mnohadenním strništěm na ksichtě už vážně chybí jen Start bez filtru v hubě a pár lahváčů v ruce. Průšvihovou plejádu těchto ochotnických výkonů uzavírá čert, který nápadně připomíná, či spíše kopíruje svého předchůdce v Princezně ze mlejna. K pitvoření a imbecilitě, kdy neustále o něco zakopává a následně se bací do hlavy o věci okolo, chybí už jen “Sem malej, ale šikovnej.” Což by se možná i hodilo, když královna ví, že dítě dostane přes ptáka – tj. pouze čáp a vrána. Pak by to nebyla už pohádka, protože čert by klidně dodal “Bude to hodna královnicta a svlítne si ty satycty.” Ale konec srandy. Čert v podobě čerta byl ubožák a nemehlo, ovšem když se objevil na scéně v podobě lokaje ( v zelené kamizolce, jak jinak, že?), tak z něj byl bystrej chlápek, vostrej jak žiletka. Čert ví, proč je IQ čerta v originál balení poloviční oproti čertovi v převleku. Pozitiva jsou v dalším odstavci.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Co pan Troška vlastně chtěl? Potěšit malé i velké diváky (bohužel nic) a zaujmout je výtvarnou koncepcí a atmosférou.(To celkem klaplo) . Šlo mu především o zdůraznění vizuální stránky pomocí rokokových kostýmů Josefa Jelínka a prostřednictvím romantické kamery Davida Ployhara , vybrané přírodní exteriéry a zámecké interiéry, počítačové triky – to vše dohromady má vzbudit dojem živých obrazů jak z pláten starých mistrů. Tolik záměr. Nutno říci, že výprava filmu je opravdu monstrózní. Peníze z rozpočtu jsou ve filmu skutečně vidět. Trochu samoúčelně. Kostýmy jsou sice úchvatné, ale po celý děj filmu naprosto stejné!!! Takže král, královna i dvořané nosí i po 20ti letech v nichž se děj odehrává stejné hadry. Takže i nafouklá pompéznost je po pár scénách v pr*eli. Hudba se ne vždy strefí do správného okamžiku i nálady a leitmotiv je vysloveně vlezlá záležitost. Co se však povedlo (a stojím si zatím, i když řada kritiků hovoří o kýči) je kamera a celkové obrazové podání. Rochnil jsem si, rochnil. Přesně tak to má být, záběry u pat lesních velikánů, práce s paprsky slunce ve skalách, zákoutí řeky s chalupou čertů, jezero s bandou éterických tančících víl. Trikové stránce také není co vytknout. Rozvrkočené princezní strašidlo bylo dost dobré a soška Kryšpíny (jediná inovace a bůh za ni zaplať) dokonce vynikající. Ta se navrch postarala i o tu trošku humoru a nadhledu, které jinak ve snímku zoufale chybí. Kameňáckou narážku na ptáky nepočítám, protože malí diváci ji nepoberou a dospělým připadá lascívně trapná. Musím ještě zmínit postavu Lucipera, kde na minimálním prostoru František Němec vytvořil velmi působivého vládce pekel. Shrnuto jedna hvězdička za výpravu, kostýmy a Františka Němce a druhá za vizuální obžerství – obrazy na hranici možností kompozice, práce se světlem a atmosférou, to vše doplněné vhodnými filtry a triky. Pokud bych to měl ještě někdy vidět, tak zlikviduji nejprve zvuk, pak většinu hereckých scén a budu se kochat záběry kamery v tajemném lese, v zámeckém parku, u jezera atd. Kamera na Oskara, scénář, režie, herci, dialogy a hudba – na odstřel!!!          HLÁŠKA: Děti nosí čáp nebo vrána, prostě je v tom vždycky nějaký pták. // () (méně) (více)

Nikol10

Tak úplné špatné to nebylo, kostýmy a prostředí moc pěkné samozřejmě,jenže této pohádce zkrátka chyběl šmrnc. Určitě se na ní příště už nepodívám. Eva Josefíková je nejhezčí moderní princezna,byla jsem její postavou velmi potěšena. Ovšem co mne iritovala neskutečně byl ten chasník Štěpán, kde ho prosím Vás nabrali? Už kvůli němu bych to znovu vidět nechtěla!!! Jedna hvězdička,za kostýmy,druhá za krásnou princeznu. ()

topi80

Velmi koukatelná pohádka, která za onu koukatelnost vděčí mimo jiné i skvělé práci s ženskou a dívčí krásou, tímto zdravím Leknínovou vílu. Že se nešetří na kostýmech, to už beru u Zdeňka Trošky jako samozřejmost, zde se navíc přidávají i působivé kulisy, které se značně oprostily od typické lacině kýčovité české pohádkovost. Obzvláště prostředí ponurého lesa s onou strašidelnou barabiznou se povedlo. Pokud se ale začneme zabývat postavami a příběhem, narazíme na nedostatky, které jsou bohužel typické pro režisérskou ruku Zdeňka Trošky. Přes typicky se pitvořící postavy bych se ještě dokázal překlenout, ale jaké má dětský divák cítit napětí, když čert je spíše trouba k politování? Obsadit místo čerta hračku plyšového medvídka, tak to vyzní stejně. Neznám předlohu Boženy Němcové, ale také plnění úkolů mně připadá příliš jednoduché a postrádající jakékoliv napětí, i když musím říci, že nápad s tím, aby Stěpán Leknínovou vílu o její zrcátko poprosil, místo aby se jej pokoušel pokoutně uzmout, mě docela pobavil. Ale třetí úkol, to už byl jenom formalitní trapas. Přesto z novodobých pohádek určitě nadprůměr, u něhož lze uvažovat o opětovném zhlédnutí. ()

Godhaj

,,Kdepak, vždycky je v tom nějakej pták.“ Nezačíná to vůbec špatně, atmosféra rokokové pohádky tam je, triky jsou hezké a Laurinová v úvodu ukazuje velmi přirozené herectví. Jenže pak začnou vyskakovat chyby. Především mužští představitelé stojí za starou bačkoru, jak král, tak i Štepán. Především postava Štěpána je scénáristické zlo. Štěpánův jediný charakterový rys je ten, že miluje Štěpánku a tím to končí. Nemá svou osobnost, ani emoce, prostě nic, jen miluje a nic víc. Je proto trochu otravné sledovat ho po celou dobu, jak se pořád a pořád plahočí za Štěpánkou. Jak to u Trošky bývá, neobejde se pohádka bez křepčení, řvaní a šílených čertů. Příběhu dojde v půlce stopáže definitivně dech a já nevěřícně sledoval Štěpána, proč vlastně plní nějaké tři úkoly, které nedávají smysl a je v nich spousta nelogičností. ()

Scraffy

Ďalšia "klasická" rozprávka od Zdeňka Trošky, ktorá je podľa knihy Boženy Němcovej. Kostýmy tu sú veľmi pekné a celkovo vizuál je pekný, ale príbeh je priam strašný. Chápem, že pre deti to môže byť celkom pekná rozprávka, ale mne vôbec nič nehovorí. A navyše som z nej znechutený, lebo keď som bol menší, tak som túto rozprávku videl 4 krát v kine! A to bolo na mňa moc. Neznášal som tú rozprávku a keby som si ju mal pozrieť teraz, tak sa môžem ísť rovno zastreliť. Jedna hviezdička je čisto len za kostýmy a celkový vizuál. Nič viac, nič menej. ()

Pulper

Klasické Troškovy devízy: nádherné scenérie, krásné kostýmy a mraky komparzistů. I přesto musím dát za tři. A to proto, že po Sunshine (asi by se našly i další kousky) se jedná o další film, který mě zhruba do půlky příjemně navnadil, aby posléze velmi zklamal. Odkaz na Dorotu Máchalovou je vtipný, jenže jsem si pak uvědomil, že v pohádce S čerty nejsou žerty měli rohatci úplně jinou roli, tudíž si Zdenda pěkně naběhl. Animace sv. Kryšpíny je udělaná pěkně, jenže žádná taková světice (jak jsem zjistil) neexistuje. Cizí princové jsou blbě pojmenovaní a trapní, až to bolí. Hlavní hrdina je nesympatický a nehezký, královna zahraná špatně a král to moc nevylepšil. Přilétání a odlétání zakleté princezny prakticky nemělo žádný smysl, a u sexy víly Lekníny jsem čekal nějaký lepší konec. Anabáze Štěpána probíhala levou zadní. Žádné problémy, žádná beznaděj. Všechno jen otázka času. Fuj. To Karel Zima se vyřádil. Svým výkonem předčil i ostříleného barda Němce. ()

ŠpetaMarek

Čekal jsem peklo a prvni hodina byla vcelku vkusna (az na par nevkusnych vtipu), pak to ale mělo skončit a začalo se to místo toho překombinovávat. ()

ANTYCHRYST

Rozhodně to lepší z tvorby od Trošky.. Občas trošku křečovité..ale dá se to.. Nejlepší z celé pohádky je hudba a zejména melodie co provází celý příběh ta se hodně vyvedla.. celá music je hodně nadstandardní na české poměry. 55% Štěpán to je hroznej pičus nevycvalanej..spravnackej..:) ()

JajinkaBec

Tak tohle opravdu ne-e. Jako kdyby to nemělo hlavu ani patu, krom toho mi ani charakterově nesedli hlavní hrdinové. Princezna rozmazlená, hrdina bez kapky pokory, hysterická královna a král, co si neumí dupnout. Ano, vím, že je to pohádka, a že v tom člověk nemůže hledat sedmý div světa, ale aspoň trochu... já nevím. Logiky? Přiblížení postav? Od začátku do konce mi byli cizí! Jedinou hvězdičku dávám za výpravu, kameru, kostýmy. V tomhle je na Trošku spolehnutí. Scéna, kdy mířili král s královnou na ples byla úchvatná a neměla daleko od historických filmů a Versailles. ()

Marrianna

Jelikož jde o pohádku bývám vždy více shovívavá. Na pohádku jdu připravena jako malé dítě, chci se culit, zasmát, fandit dobru a přát zlé zlu. Jsem ráda, že se Troška vymanit z ječivosti pohádky Z pekla štěstí, kvůli které má u mě Troška pořád vroubek. Každopádně Čertova nevěsta mě dala co jsem chtěla - dětskou radost. Souhlasím s tím, že zde zřejmě nepůjde o kandidáta na pohádku století, ale rozhodně nejde o tvůrcův špatný vtip, za který by měl být kamenován. Vybrané interiéry a kostýmy byly nádherně, zvládnuto na jedničku. Velmi se mi líbila i Němcem ztvárněna postava pána pekel - ten kostým mu naprosto slušel. Malinký problém jsem měla s potrhlým čertíkem - po excelentní Blanarovičové, které nejen v Jasněnce vykouzlila čarodějnici naprosto geniálně, ale její ztvárnění čertíka v Princezně ze mlejna je téměř legendární. Ovšem jde o zvyk, takže jsem se snažila odpoutat od zajetého a pak už jsem měla opravdu jen pěkný zážitek z celého příběhu. PS: Faktem je, že královna, která by to přece jen "prubla" mě krapet tahala za uši. ()

Pavlunka

Dnešní pohádky to je fakt utrpení. Zdeněk Troška a jeho čertíci mě strašně nudí. Když už by se měla pohádka rozjet tak skončí.Nemluvě o tom že Štěpán svou milovanou Štěpánku získal nějak moc snadno. A to o těch ptácích? Nevím zda to byl účel nebo se to jen vymklo z režisérových rukou. ()

pekas

Krásná hudba. Pěkné efekty. Hezké interiéry. Dá se toho pozitivního najíc celkem dost. Jenže charakteristický Troškův rukopis se ukáže hned při první přeměně čerta na čerta. Ano, dokud je za člověka, má něco do sebe. Jenže se přemění v pizizubého šilhajícího infantilního čerta a jsme zase v těch, že to tak musím říct, Troškovejch sračkách. Nejkrásnější hádanka vypadala jako mírný vzestup, ale už jsme zase zpět v "mistrových veselých kouscích", na které jsem si už stačil vypěstovat alergii. 35% ()

McMastamind odpad!

Z Troškovy kýčovité rádobyčeské poetiky se mi chce už pár let zvracet a tato přehlídka hlouposti a neoriginality na tom nic nemění. Až si Zdeněček najde nějakého přítele a odejde do důchodu, tak začne český film zase možná za něco stát. ()

Safir

No, až na tu mizernou hudbu, hlavního hrdinu, zápletku, příběh, čerty... Vlastně je těch "až" příliš mnoho. Jednu hvězdu dávám za Františka Němce. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková