Reklama

Reklama

Sedm epoch rocku

(seriál)
  • Velká Británie Seven Ages of Rock (více)

Epizody(7)

Autoři sedmidílního dokumentárního cyklu BBC Sedm epoch rocku jsou přesvědčeni, že rocková hudba poskytla k proměnlivosti doby originální soundtrack. Oproti tomu Libor Pešek po vysílání Radiožurnálu prohlásil, že poprock není hudba; Laco Deczi charakterizoval rockové hudebníky slovy: "Rockoví hudebníci jsou ti, co hrají rok na nástroj". Rock je fyziologický vzdor, rytmicky potvrzuje gravitaci, zatloukáním down beatů, těžkých dob do země. Odtud kritici ortodoxního rocku přezdívají rockery na sudokopytníky. Postupem doby se rocková hudba stala věrohodnou politickou a uměleckou silou. Do hudby vnesla větší hlasitost a osobitý postoj. Rock se zrodil z blues, ale postupně začal dospívat a vydal se stovkami rozmanitých, vzrušujících směrů.

Seznam jednotlivých dílů :   01. Zrození v roce 1963-1970
02. Art Rock 1966-1980
03. Punk 1973-1980
04. Heavy Metal 1970-1991
05.
06. Alternativní Rock 1980-1994
07. Indie 1980-2007 (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (138)

Nick Tow

všechny recenze uživatele

Dokument som nevidel, ale kolegovi "rudeboy" (autorovi anotácie) musím pošepkať, že The Velvet Underground mali s art rockom spoločné asi toľko ako Motörhead s jazzrockom - a nič na tom nemení ani fakt, že sa kamošili s Andy Warholom. The Velvet Underground hrali presne to, čo majú v názve a čomu obyvatelia Brna tak pekne hovoria "ándroš". P. S. Kolega "Rudeboy" zareagoval na môj koment, aby uviedol veci na pravú mieru: Velvetov vraj medzi art rockové kapely zaradili samotní tvorcovia dokumentu - v rámci jeho členenia na žánrové kapitoly. Takže sa Rudeboyovi ospravedlňujem a svoju "výčitku" adresujem tvorcom seriálu. So žánrovými škatuľkami je samozrejme vždy kríž - hranice štýlov sú natoľko krehké a pohyblivé, že keby sa zišlo na pive päť hudobných publicistov, je možné, že by kapelu The Velvet Underground napchali do piatich rôznych vriec. Aj v hudobných encyklopédiách som pri VU našiel všeličo: garage rock and roll, underground, anti-pop, independent , noise... Každá z týchto charakteristík mi predsa len k tejto "neučesanejj" kapele sadne viac, než vysoko leštený, sofistikovaný a hráčsky ekvilibristický art rock, reprezemtovaný skupinami typu Yes, Emerson, Lake & Palmer, Asia, Gentle Giant, Camel, Rush, SBB či trebárs mojou srdcovkou menom King Crimson. ()

heyda 

všechny recenze uživatele

No jako dokument samotný je to tak nějak normální, obyčejný. Prostě jsou tam záznamy klipů, rozhovorů se samotnými zpěváky, kytaristy, publicisty nebo fanoušky. Pro nezaujatého diváka normální pořad, jenže já jsem rocker a metalista, takže jsem hodně nadšenej z tohoto pořadu a nemůžu dát méně než plný počet hvězdiček a všem fanouškům rocku doporučit. Každý hudební žánr má svoji historii a je zajímavé do této historie nakouknout a vybavit si třeba i staré známé otřepané hity např.: od Black Sabbath, Led Zeppelin, Sex Pistols, Pink Floyd atd. ()

Reklama

erased 

všechny recenze uživatele

Kdesi jsem slyšel že je tento dokument zajímavější skupinami, které ignoruje než těmi, kterým se věnuje. Chápu, že vylíčit v těch několika málo hodinách celou historii největšího hudebního žánru je šílený úkol, ignorace většiny podžánrů, kdy se víceméně v každém díle řeší pouze jeden je hřích, který bohužel jen částečně dohání fakt, že o popisovaných skupinách se toho člověk doví opravdu hodně. Přesto ale celý dokument vidím spíše jako nevyužitý potenciál, který si přinejmenším zaslouží nějaký druh rozšíření. Jako nejlepší díl vidím celkově ten o alternativním rocku - Kurtův životní příběh mě málem dostal na kolena, přestože mi je jasné, že je zde jeho přáteli a obdivovateli popisován poměrně idealisticky. Naopak největším zklamáním byl heavy metal, při kterém jsem se už z osobního přesvědčení rozcházel prakticky s každým řečeným názorem. ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Hodnocení 7 Ages of Rock jsem se rozhodl rozdělit na tři části (podle mého vztahu k jednotlivým stylům či kapelám): A) co se mi líbilo; B) co bych nemusel; C) co mi chybělo; 1. díl: The Birth of Rock A) i když nic z toho vyloženě neposlouchám, tak se mi líbili The Who, Rolling Stones, Animals, Bob Dylan; B) Cream; C) Jimi Hendrix (za to ale může ČT), Janis Joplin, Doors. 2. díl: Art Rock A) zajímavý bylo to stavění zdi, ale na druhou stranu mi to přišlo jako pohrdání fanouškama, jinak art rock skutečně nemám rád; B) Velvet Underground, Pink Floyd, Genesis, David Bowie, Roxy Music; C) nic, bez tohoto dílu bych se obešel. 3. díl: Punk Rock A) Ramones, Sex Pistols, Patti Smith, Clash, Television, Damned a story o triku s "nesnáším Pink Floyd" :D; B) nic, tenhle díl byl prdel; C) punk běžně neposlouchám, takže ani nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 4. díl: Heavy Metal A) Black Sabbath (škoda, že nezmínili i Diovu éru), Deep Purple (zařadil bych do Hard Rocku), Judas Priest, Iron Maiden, Mötley Crüe (i když je neposlouchám), Ozzy Osbourne, Metallica; B) nesnášim Tipper a Ala Goreovi (více o případu JP zde); C) to se nedá všechno vyjmenovat, tak jen namátkou: Megadeth, Anthrax, Manowar, Motörhead, Saxon. 5. díl: Stadium Rock A) Led Zeppelin (jediný z týhle "kategorie", který trochu poslouchám), Queen, Kiss, Dire Straits, U2; B) Bruce Springsteen, Police, Bon Jovi; C) tenhle díl jsem nepochopil, podle mě nic jako Stadium Rock neexistuje... kategorie rocku podle místa konání je imho nonsens, jinými slovy chyběly mi tu všechny skupiny, který mám rád, protože snad všechny vystupují mimo jiné taky na stadionech. 6. díl: American Alternative Rock A) Nirvana, R.E.M., Pixies, Pearl Jam, Mudhoney; B) Black Flag; C) když nepočítám R.E.M. který řadím do středního proudu, tak znám z tohohle žánru (dá-li se vůbec Alternative Rock nazvat svébytným žánrem) jenom Nirvanu, takže nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 7. díl: British Indie A) celkem zajímavý bylo vystoupení Suede, ačkoliv jsem o nich slyšel prvně; B) Smiths, Oasis, Stone Roses, Blur (WTF?), Libertines, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand; C) chyběla mi zkrácená stopáž tohohle nudnýho dílu o pofidérních pop/rockových kapelách. Celkové hodnocení: A) první a samozřejmě čtvrtý díl, částečně díl třetí a šestý; B) díl druhý (jehož zařazení do cyklu ovšem chápu), pátý a sedmý; C) cyklus bohužel nesplnil moje očekávání, který jsem měl po shlédnutí prvního dílu, co nemůžu tvůrcům vůbec odpustit je absence dílu o Hard Rocku - pro mě snad nejrockovější kategorii celýho rocku - kde měly bejt skupiny jako Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC a plno dalších... škoda :-( ()

chalp 

všechny recenze uživatele

Konečne sa to objavilo aj tu na csfd, výborný hudobný dokument skúmajúci nazásadnejšie vývojové fázy rocku, popu, punku, metalu a vačšiny subžánrov.Nezmestilo sa tu bohužiaľ všetko, ale to by bol názov zrejme 200 rockových vekov.Určite odporúčam pre osvieženie a možno aj nadobudnutie niektorých vedomostí, ktoré by mal ovládať každý hudobný fanatik. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama