Reklama

Reklama

Sedm epoch rocku

(seriál)
  • Velká Británie Seven Ages of Rock (více)

Epizody(7)

Autoři sedmidílního dokumentárního cyklu BBC Sedm epoch rocku jsou přesvědčeni, že rocková hudba poskytla k proměnlivosti doby originální soundtrack. Oproti tomu Libor Pešek po vysílání Radiožurnálu prohlásil, že poprock není hudba; Laco Deczi charakterizoval rockové hudebníky slovy: "Rockoví hudebníci jsou ti, co hrají rok na nástroj". Rock je fyziologický vzdor, rytmicky potvrzuje gravitaci, zatloukáním down beatů, těžkých dob do země. Odtud kritici ortodoxního rocku přezdívají rockery na sudokopytníky. Postupem doby se rocková hudba stala věrohodnou politickou a uměleckou silou. Do hudby vnesla větší hlasitost a osobitý postoj. Rock se zrodil z blues, ale postupně začal dospívat a vydal se stovkami rozmanitých, vzrušujících směrů.

Seznam jednotlivých dílů :   01. Zrození v roce 1963-1970
02. Art Rock 1966-1980
03. Punk 1973-1980
04. Heavy Metal 1970-1991
05.
06. Alternativní Rock 1980-1994
07. Indie 1980-2007 (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (138)

rudeboy 

všechny recenze uživatele

Tvorcovia dokumentu sa nám pokúsili v siedmych častiach predostrieť stručnú históriu rocku, čo je nesmierne ťažký cieľ, pretože do tak krátkeho časového úseku (7x50min) nie je možné vložiť relevantné množstvo informácií a tak je dokument vopred odsúdený kĺzať sa len po povrchu zvolenej problematiky. Ak sa hlbšie zaujímate o určitý druh rocku (art, punk, metal, britpop...) a máte o ňom niečo načítané, tak tu sa nedozviete skoro nič nové. Na druhej strane treba povedať, že dokument je len stručným náčrtom dejín rockovej hudby a aj napriek tradičnej schéme dokumentárneho seriálu neurazí, ale skôr poteší každého diváka, ktorý si rád rozširuje obzory svojho poznania (teraz nehovorím o drogách :-D) a zapĺňa voľné medzery svojho teoretického hudobného poznania. Na záver si neodpustím poznámku, že tento dokument by sa dal skvele využiť na vyučovacích hodinách predmetu hudobná výchova či umenie a kultúra. ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Hodnocení 7 Ages of Rock jsem se rozhodl rozdělit na tři části (podle mého vztahu k jednotlivým stylům či kapelám): A) co se mi líbilo; B) co bych nemusel; C) co mi chybělo; 1. díl: The Birth of Rock A) i když nic z toho vyloženě neposlouchám, tak se mi líbili The Who, Rolling Stones, Animals, Bob Dylan; B) Cream; C) Jimi Hendrix (za to ale může ČT), Janis Joplin, Doors. 2. díl: Art Rock A) zajímavý bylo to stavění zdi, ale na druhou stranu mi to přišlo jako pohrdání fanouškama, jinak art rock skutečně nemám rád; B) Velvet Underground, Pink Floyd, Genesis, David Bowie, Roxy Music; C) nic, bez tohoto dílu bych se obešel. 3. díl: Punk Rock A) Ramones, Sex Pistols, Patti Smith, Clash, Television, Damned a story o triku s "nesnáším Pink Floyd" :D; B) nic, tenhle díl byl prdel; C) punk běžně neposlouchám, takže ani nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 4. díl: Heavy Metal A) Black Sabbath (škoda, že nezmínili i Diovu éru), Deep Purple (zařadil bych do Hard Rocku), Judas Priest, Iron Maiden, Mötley Crüe (i když je neposlouchám), Ozzy Osbourne, Metallica; B) nesnášim Tipper a Ala Goreovi (více o případu JP zde); C) to se nedá všechno vyjmenovat, tak jen namátkou: Megadeth, Anthrax, Manowar, Motörhead, Saxon. 5. díl: Stadium Rock A) Led Zeppelin (jediný z týhle "kategorie", který trochu poslouchám), Queen, Kiss, Dire Straits, U2; B) Bruce Springsteen, Police, Bon Jovi; C) tenhle díl jsem nepochopil, podle mě nic jako Stadium Rock neexistuje... kategorie rocku podle místa konání je imho nonsens, jinými slovy chyběly mi tu všechny skupiny, který mám rád, protože snad všechny vystupují mimo jiné taky na stadionech. 6. díl: American Alternative Rock A) Nirvana, R.E.M., Pixies, Pearl Jam, Mudhoney; B) Black Flag; C) když nepočítám R.E.M. který řadím do středního proudu, tak znám z tohohle žánru (dá-li se vůbec Alternative Rock nazvat svébytným žánrem) jenom Nirvanu, takže nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 7. díl: British Indie A) celkem zajímavý bylo vystoupení Suede, ačkoliv jsem o nich slyšel prvně; B) Smiths, Oasis, Stone Roses, Blur (WTF?), Libertines, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand; C) chyběla mi zkrácená stopáž tohohle nudnýho dílu o pofidérních pop/rockových kapelách. Celkové hodnocení: A) první a samozřejmě čtvrtý díl, částečně díl třetí a šestý; B) díl druhý (jehož zařazení do cyklu ovšem chápu), pátý a sedmý; C) cyklus bohužel nesplnil moje očekávání, který jsem měl po shlédnutí prvního dílu, co nemůžu tvůrcům vůbec odpustit je absence dílu o Hard Rocku - pro mě snad nejrockovější kategorii celýho rocku - kde měly bejt skupiny jako Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC a plno dalších... škoda :-( ()

Reklama

Le artist nova 

všechny recenze uživatele

Musím souhlasit s většinou komentářů, zásadních kapel, které určitě změnily vývoj hudební scény a nebyly zde vůbec zmíněny, je mnoho. To je sice velká chyba ale nemohu to vytknout filmu, protože ten co se týče zpracování byl na skvělé úrovni. Rozhovory s lidmi, kteří určitě měli co říct k dannému tématu, podařené záběry a dokonce se to více či méně obešlo bez klišé kolem Nirvany. ()

Drak9 

všechny recenze uživatele

Pro kazdeho fanouska rocku a metalu, jako jsem ja, toto dilo nebude nic prevratneho. Jelikoz stopaz kazdeho dilu je okolo 45 minut, tak musi pocitat s tim, ze se moc novinek nedozvi a pouze oprasi sve vedomosti o rocku a metalu a dozvi se par zajimavosti. Velkou nevyhodou je celkem zretelna neobjetivita, kdy se autori vetsinou zameruji na britske kapely nebo vybiraji, pro me mene zname kapely a pro vyvoj rocku ne tak podstatne kapely. 1.dil - Pocatky rocku - 5/5* - Skvely dil, ktery mapuje pocatky rocku, jeho vyvoj z blues pres skupiny Roling Stones, Cream, Bob Dylen, Animals, The Kinks a hlavne The Who, ty povazuju za ty, kdo dal rocku styl rebelu. Mnohym zde muze chybet The Beatles a The Doors a me osobne Jimi Hendrix, jako jeden z nejlepsich kytaristu vsechn dob. 2.dil - Art rock - 3/5* - Hubda, ktera me teda moc nebere a tutiz se i ni ani moc nezajimam. Trosku me tento dil nudil, jediny co me trochu zaujalo byly Pink Floyd a Genesis, ruzny maskary a malovatka Davida Bowieho, Velten Underground a The Roxy (ktery teda vubec neznam) me neprijdou pro rock az dulezity a prevratny. 3.dil - Punk - 5/5* - V tomto dile se zabivaji prevazne tremi kapelami, nejvice Sex Pistols, pak Ramones a The Clash. Zminili i Patty Smith, Television. Zabivali se spise duvodami vzniku punku a jeho nasledky na lidech. 4.dil - Heavy metal - 5/5* - Hudba memu srdci nejblizsi. Historie metalu, od jeho vzniku kapelou Black Sabbath, pres samotneho Ozzyho, Deep Purple, ktery bych spise zaradil do hard rocku, Judas Priest, Iron Maiden. Vadil me zde glam metal, ktery neuznavam a posledni kapelou byla Metallica. U nich se bohuzel nezminili o Cliffu Burtovi, ktereho povazuji za dusi Metallici, ale venuji se zde nejakymu manazerovi, kterej jejich hudbu uplne pohrbil a udelal z ni komercni sranec. 5. dil - Stadium rock - 3/5* - on by to nebyl spatnej dil, kdyby stadium rock jako zanr vubec existoval. Navic vsechny kapely, ktere az doted v jednotlivych dilech zminili, az na punk, by mohli do teto kategorie zaradit. Led Zeppelin na zacatku pouze zminili, pote se venovali Queen, Kiss, Bruce Springsteen, kteremu se venovali nejvic, pote The Police, Dire Straits a nakonec U2. 6. dil - American alternative - 4/5* - dil prevazne o Cobainovi z Nirvany, obcas zmini i nekoho jinyho napr. Pixies a prostor je zde take pro R.E.M. Zajimavy dil o tom, jak se nekdo nedokaze vyporadat s popularitou. 7.dil - British Indie - 2/5* - jde to vubec povazovat za rock? Ono dost napovi jen to, ze v tomto dile vickrat reknou slovo pop nez rock. Tento styl uz jde mimo me a proto vetsinu kapel ani neznam. Stvalo me chvastani Gallagra z Oasis a celkove tento dil do konceptce poradu moc nezapada. Celkove hodnoceni: Celkove dokument hodnotim kladne, velmi dobre se povedli uvodni dily 1., 3., 4.. Nejvetsi slabinu vidim v absenci Hard rocku. To je primo svatokradez opomenout nejvic rockovej zanr a skupiny jako ACDC, Led Zeppelin zminit jen v par vetach a totez o Deep Purple. ()

Smoulin 

všechny recenze uživatele

Kvalitní, zároveň značně povrchní. Ale co víc do těch 50 minut nacpat... Ultimátně mě však zabíjí dabing. Slyšet Rouse jak svým dementním paleontologickým hlasem říká: "polibte si prdel" bylo nejprve úsměvné, pak lehce odstrašující a nakonec jsem byl zle podrážděný. O ostatních překladatelských "perlách" radši nemluvit... ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama