Reklama

Reklama

Everest – Juzek Psotka

  • Slovensko Everest – Juzek Psotka
všechny plakáty
Trailer
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2008, 26 min

Obsahy(1)

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu. Patril do starej školy horolezcov, ktorá nehľadala v horách naplnenie ambícií, ale mystické spojenie s prírodou. Jeho pozoruhodný život bol veľkým príbehom dosahovania najvyšších vrcholov sveta... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Mám teď jakési horolezecké období, začalo to vynikajícím filmodokumentem Meru. Tohle není až zass tak starejj film, ale oproti Meru je tohle slaboučkej dokumentíček o silném člověku. Asi to byla legenda, co já vím, každopádně týpek kterýho všici respektovali. No, ale co se týče filmařského zpracování, tak taková slovenská nuda v brně. ()

martin1012 

všechny recenze uživatele

Slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, oceněný mnoha cenami na prestižních festivalech, se v tomto dokumentu pouští do retrospektivního snímku, který má přiblížit život a skon jedné z největších horolezeckých legend bývalého Československa – Juzka Psotku. Barabášův horolezecký učitel ve filmu vystupuje prostřednictvím dobových záběrů a zejména vyprávění jeho blízkých kamarádů a příbuzných. Citlivě koncipované dílo, které vnitřně obohatí všechny milovníky horolezectví a horské historie. ()

Reklama

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Čím je tvorca starší, tým viacej prekonáva sám seba. Aspoň by sa teda o to mal snažiť, pretože ako náhle sa nám nepokúsi predať niečo nové, stáva sa ako tvorca nezaujímavým, alebo si prinajlepšom drží svoj štandard, ktorý nedokáže sklamať, čo je dakedy aj lepšie. Barabáš je tvorca, ktorý skúša nové postupy, objavuje nové miesta a vzdáva hold ľudskosti a prírode. Juzek Psotka je historický autoportrét horolezca a človeka, pre ktorého boli hory domovom, túžbou a hrobom. Výpovede jeho kamarátov spolu s dobovými materiálmi tvoria v Barabášovej réžií sentimentálnu( v tom najlepšom slova zmysle) a pôsobivú životnú dráhu človeka, ktorý bol priateľom a vzorom pre mnohých ľudí. Juzek Psotka – Everest predstavuje film, ktorý nemal Barabáš úplne pod kontrolou a ťažko by sa dal nazvať autorským, ale miera skúseností a podobného záujmu, dokázala vytvoriť podobnú emóciu akú máme, keď sledujeme jeho iné filmy. Ďalší z veľkých filmov, ktoré definujú Barabáša ako tvorcu aj ako človeka a ktorý citlivo prezentuje portrét jedného z najvýznamnejších slovenských horolezcov. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Přiznejme si upřímně, o kolika z vás (nás) by se dal natočit takovýto nesmírně lidský dokument?! Tento snímek nemůže ponechat chladnýmy ani ty největší cyniky. Téměř se ani nechce věřit, že Jozef (Juzek) Psotka byl skutečným člověkem z masa a kostí a nikoliv postavou z pohádek či bájí. O tom, jakým člověkem doopravdy Juzek byl, dostatečně svědčí rozhovory s jeho kamarády a rodinou. Že to byl navíc výborný horolezec a parťák, na kterého se za každé situace dalo spolehnout, je už „pouze“ takovou třešínkou na dortu. Pokud bych hodnotil pouze osobu Jozefa Psotky, tasil bych hvězd 6. Pokud přihlédnu k samotnému dokumentu, zarazím se na silných 4*. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mám rád svobodu, ale nejsem kvůli ní ochoten ťapat do míst, která se vyznačují zimou, větrem a absencí mého milovaného kyslíku. Horolezcům samozřejmě trošku závidím jejich pohled na svět, ale tento dokument pro mne nepředstavuje žádný zázrak. Dle očekávání vykreslil Psotku jako správného chlapa, který při šplhání k Bohu nezapomínal pomáhat kamarádům, ale já tu čtvrtou hvězdu dávám spíš za připomenutí svých pocitů ze čtyřiaosmdesátého, kdy jsem hltal zprávy o tom, kterak Psotka s Demjánem jako první (čecho)slováci lezli na nejvyšší kopec světa. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (5)

  • Výstup sa uskutočnil 15. októbra 1984 a Psotka s Demjánom boli vôbec prvými Slovákmi na vrchole Mount Everestu. Spoločnosť im robil šerpa Ang Rit a posledný útok na vrchol trval 8 hodín 30 minút. (airman2655)
  • Jozef Psotka bol vo svojej dobe najstarším človekom, ktorý dosiahol vrchol Mount Everestu bez použitia kyslíka. (airman2655)
  • Zvláštní cena za historický dokument na 6. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů 2008. (Taninaca)

Reklama

Reklama