poster

Everest – Juzek Psotka

 • Slovensko

  Everest – Juzek Psotka

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2008, 26 min

Režie:

Pavol Barabáš

Kamera:

Pavol Barabáš

Hrají:

Jozef Psotka
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Mám rád svobodu, ale nejsem kvůli ní ochoten ťapat do míst, která se vyznačují zimou, větrem a absencí mého milovaného kyslíku. Horolezcům samozřejmě trošku závidím jejich pohled na svět, ale tento dokument pro mne nepředstavuje žádný zázrak. Dle očekávání vykreslil Psotku jako správného chlapa, který při šplhání k Bohu nezapomínal pomáhat kamarádům, ale já tu čtvrtou hvězdu dávám spíš za připomenutí svých pocitů ze čtyřiaosmdesátého, kdy jsem hltal zprávy o tom, kterak Psotka s Demjánem jako první (čecho)slováci lezli na nejvyšší kopec světa.(21.1.2013)

 • Marek1991
  ***

  Na spracovanie života takej osobnosti by to chcelo viac než len necelých 30 minút. Barabáš mal urobiť aspoň 2 hodinový dokument ako spomienku na tohto človeka a ak by televízie chceli niečo kratšie, tak to mohol zostrihať do kratších verzií a bolo by to všetko fajn, pretože kto by chcel vedieť viac, tak by si potom pozrel aj celú verziu. Toto je taký klasický spomienkový dokument s výpoveďami blízkych a nejakými fotkami a videami.(8.1.2014)

 • Šakal
  ****

  Přiznejme si upřímně, o kolika z vás (nás) by se dal natočit takovýto nesmírně lidský dokument?! Tento snímek nemůže ponechat chladnýmy ani ty největší cyniky. Téměř se ani nechce věřit, že Jozef (Juzek) Psotka byl skutečným člověkem z masa a kostí a nikoliv postavou z pohádek či bájí. O tom, jakým člověkem doopravdy Juzek byl, dostatečně svědčí rozhovory s jeho kamarády a rodinou. Že to byl navíc výborný horolezec a parťák, na kterého se za každé situace dalo spolehnout, je už „pouze“ takovou třešínkou na dortu. Pokud bych hodnotil pouze osobu Jozefa Psotky, tasil bych hvězd 6. Pokud přihlédnu k samotnému dokumentu, zarazím se na silných 4*.(22.4.2011)

 • cheyene
  ****

  Myslím, že každý, komu něco hory a jejich zdolávání říká, má zájem o podobné snímky, přičemž nezáleží na jejich délce. Everest - Juzek Psotka nejvíce nadchne diváky se slabostí pro horolezectví či turistiku a pobyt v horách. Autentické záběry, výpovědi horolezců a také životní osud Jožo Psotky je velkým lákadlem.(17.12.2011)

 • ScarPoul
  *****

  Čím je tvorca starší, tým viacej prekonáva sám seba. Aspoň by sa teda o to mal snažiť, pretože ako náhle sa nám nepokúsi predať niečo nové, stáva sa ako tvorca nezaujímavým, alebo si prinajlepšom drží svoj štandard, ktorý nedokáže sklamať, čo je dakedy aj lepšie. Barabáš je tvorca, ktorý skúša nové postupy, objavuje nové miesta a vzdáva hold ľudskosti a prírode. Juzek Psotka je historický autoportrét horolezca a človeka, pre ktorého boli hory domovom, túžbou a hrobom. Výpovede jeho kamarátov spolu s dobovými materiálmi tvoria v Barabášovej réžií sentimentálnu( v tom najlepšom slova zmysle) a pôsobivú životnú dráhu človeka, ktorý bol priateľom a vzorom pre mnohých ľudí. Juzek Psotka – Everest predstavuje film, ktorý nemal Barabáš úplne pod kontrolou a ťažko by sa dal nazvať autorským, ale miera skúseností a podobného záujmu, dokázala vytvoriť podobnú emóciu akú máme, keď sledujeme jeho iné filmy. Ďalší z veľkých filmov, ktoré definujú Barabáša ako tvorcu aj ako človeka a ktorý citlivo prezentuje portrét jedného z najvýznamnejších slovenských horolezcov.(29.12.2011)

 • - Výstup sa uskutočnil 15. októbra 1984 a Psotka s Demjánom boli vôbec prvými Slovákmi na vrchole Mount Everestu. Spoločnosť im robil šerpa Ang Rit a posledný útok na vrchol trval 8 hodín 30 minút. (airman2655)

 • - Zvláštní cena za historický dokument na 6. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů 2008. (Taninaca)

 • - Jozef Psotka a Zoltán Demján boli druhou výpravou na svete, ktorá dosiahla Everest bez použitia kyslíka mimo klasickej cesty. (airman2655)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace