Film Patton je portrétem jednoho z nejgeniálnějších válečníků dvacátého století, který získal v roce 1970 celkem 7 Cen Akademie, včetně kategorie za nejlepší film. Jeden ze získaných Oscarů patřil také Georgovi C. Scottovi, a to za jeho triumfální ztvárnění George Pattona, jediného spojeneckého generála, kterého se nacisté skutečně obávali. Charismatický Patton, který sám navrhoval vlastní uniformy a nosil šestiranovku se slonovinovou rukojetí, věřil, že v minulých životech byl válečníkem. Vymanévroval Rommela v Africe a po operaci Den D vedl své jednotky v nezastavitelném tažení napříč Evropou. Jak byl brilantní, tak byl odbojný. Svými schopnostmi dokázal, že jeho nestálá osobnost byla jednou z největších zbraní, kterou nepřítel nedokázal nikdy porazit. (Česká televize)

Maq

Navzdory různým nepřesnostem v reáliích je to docela zajímavý válečný film o zajímavé osobnosti. ()

YURAyura

7/10 My nevojaci tem zelenym mozkum tak zavidime moznost nekoho pri-zabit a byt vymyte oddani svemu veliteli az za hrob, kazdopadne je to propadanda, na kterou se da dobre divat a neurazi - Scott je dobry jak parek! ()

Thomassi

George S. Patton Jr. byl jeden z nejkontoverznějších generálů ve druhé světové válce. A tento velkofilm, který v roce 1971 dostal Oscara za nejlepší film, je právě o jeho působení v roli generála v letech 1943 - 1945. Když se řekne válečný velkofilm, myslí se tím válka s velkými bitvami. A tady je to skutečně vidět. Ať už to jsou bitvy v Africe nebo v Evropě, jsou natočeny skvěle a monumentálně. Jaká ale stála opravdu za vidění, byla bitva v Ardenách, která je asi nejlépe vyzobrazena. Film se ale nezabývá pouze válčením, je také o Pattnově osobnosti, o tom jaký měl charakter a jak se choval (nehorázně odsuzoval zbabělce a ulejváky a naopak velmi si cenil skutečných bojovníků, viz událost na Sicílii, kdy vyfackoval jednoho vojína). Film má výbornou výpravu, skvělého režiséra, ale kdo opravdu táhne vše, je George C. Scott. Je to naprostý Patton a jeho výběr do role se vyplatil jak nikde jinde. Malinko mi ale vadilo, nebo spíš byla škoda, že tvůrci to pojali stylem skoků z jedné bitvydo druhé. Jasně, kdyby ne, film by měl další dvě hodiny. Ale přece jen se mohli věnovat trochu více konce války, třeba jak chtěl táhnout na Prahu, ale nebylo mu to dovoleno. Jinak ale jeden z nejlepších válečno-životopisných filmů. ()

Herr_Flick

Producent Frank McCarthy byl členem Pattonova štábu během 2. světové války? Russ Meyer byl válečný kameraman během 2. světové války? A přesto z toho vznikne toto? Nesmyslnost bitev, nepřesnosti a těžká technika je směšná. Za výkon George C. Scotta a z respektu k Pattonovi dávám za ***. ()

Aiax

Tady u mně zbývalo do absolutního hodnocení jen málo. Nejvíc mi vadilo, že si celý film vystačil s jedinou pořádnou bitevní scénou. Ale jinak má tenhle snímek tolik předností, že je zbytečné všechny je tady vyjmenovávat. Hlavně je to příjemná změna, vidět zase výborný válečný velkofilm z úrovně vyššího velitele a ne z onoho obyvklého a už dost únavného "pohledu prostého vojáka v poli". Navíc Patton byl skutečně výjimečná a mimořádně zajímavá osobnost. Super. ()

Thewho18

Po shlédnutí tohoto filmu by člověk řekl, že druhá světová válka byla báječná sportovní soutěž, kde spolu závodily dvě velké primadony Patton a Montgomery o to kdo dřív nakope Němcům zadek:). Poctivá válečná propaganda natáhlá do potřebné délky pro historický velkofilm. ()

Aleee89

Zatím nejlepší Schaffnerův film, který jsem viděla. Válečné snímky nepatří mezi mé oblíbené a délka tohoto kousku mě už předem omračovala, avšak Generál Patton si mě dokázal získat. Válečné scény se střídají s těmi komornějšími a všechno dohromady tvoří působivý portrét jedné velké historické postavy. Oceňuji i edukativní potenciál, herecké výkony. Film mě bavil, nenudil, zaujal. ()

d-fens

už po úvodnom energickom proslove Pattona pred obrovskou americkou vlajkou je jasné, kto zaujme k tomuto filmu (a postave) aký postoj :) Ak máte radi vojnové filmy, kde sa autori snažia čo najviac priblížiť pohľadu bežného vojaka v poli, sťažujúceho sa na velenie, nespravodlivosť, krutosť, nezmyselnosť vojny, trpiaceho mindrákmi, píšuceho listy domov svojej milovanej žene, rodine, mamičke - nepozerajte to .... ak obdivujete pacifistický postoj Olivera Stonea (áno toho pacifistu Stonea, ktorý postavu Alexandra Veľkého obdivoval natoľko, že o ňom natočil film:) - nepozerajte to..... toto je totiž príbeh novodobého "Alexandra Veľkého" alebo "Napoleona", ktorí sa však v novej dobe musí prispôsobovať politikom, diplomacii, slušnému slovníku, kde čo povie médiám ...... jediné, čo by som filmu vytkol je trošku prehnaná karikatúrnosť Montgomeryho, a prílišné kladenie dôrazu na "obdiv" nacistov voči Pattonovi ()

Carlossss

Generál Patton byl milován a nenáviděn. Jeho metody byly hodně kontroverzní, ale účinné. Byl to voják, ale nebyl politik. Patton byl zkrátka osoba plná rozporů a film o něm působí stejně. Na jednu stranu vás ohromí válečné scény a na stranu druhou si říkáte, že toho amerického patriotismu už bylo dost... Snímek jako celek na mě působil velice nadprůměrně a za zvláště povedenou považuji pasáž, kdy Patton táhne na Messinu. Neškodilo by více soudnosti, protože Patton zde sice není vykreslen jako kladný hrdina, ale spíš jako chudák, který je obklopen jenom parchanty, co mu házejí klacky pod nohy... ()

Joe321

Well, the hell with the Mongoloid Russians. We've given them Berlin, Prague, God knows what else. The war shouldn't be over. We should stop pussyfooting about the Russians! We'll have to fight them anyway. Why not do it now, when the army's here? ()

Martin741

George-a Pattona som vzdy akosi prechadzal z II. svetovej vojny, to mi viac imponoval Georgij Zukov, ale film je vydareny obraz tohoto generala, ktory bojoval v II. svetovej vojne. 71 % ()

M.i.k.e

ač je Patton brán jako válečný (velko)film, primárně jde o profil jednoho z nejznámějších a nejprovařenějších generálů historie a k mému velkému překvapení z něj sám Patton nevychází úplně dobře. Byl sice velkým válečníkem ale také to byl docela magor, který by pro svojí slávu neváhal obětovat prakticky cokoliv a kohokoliv. Je nicméně potěšující, že tahle klasika nejde cestou nekritické adorace slavné postavy a naopak se nebojí popsat věci tak jak byly (viz.Pattonovo ignorování rozkazů v Itálii a předháněná s Montgomerym, incident v nemocnici). Zpětně nás může jen mrzet, že po válce zasáhla politika a Pattonovi a jemu podobným nebylo umožněno vypořádat se s Ruskem, kterému generál celkem oprávněně nevěřil a neměl je rád. Třeba by se dnes nedělo to co se děje. Na kdyby se každopádně nehraje a o tomhle si můžeme nechat leda tak zdát. George C. Scott v hlavní roli fenomenální...80% ()

Rocky88

Nádherné zobrazení dokonalého válečníka - a ani nemusí mít metráky svalů a M60 v ruce :) . Schaffnerova režie je skvělá, o hereckém výkonu George C. Scotta není potřeba mluvit. Vaše ucho pohladí nádherná hudba Jerryho Goldsmithe a oči oslepí bojové efekty. Škoda jen, že mi scénář ve druhé pětině filmu připadal neskutečně zdlouhavý. Ale vzhledem k tomu, že scénář psal Copolla, tak se ani nedivím. On mi vždycky připadal připadal v určitejch fázích nudnej... ()

shyster

Podařený životopisný film, který ukazuje generála Pattona jako živou bytost. Ne jako všechny ty dnešní filmy, které jsou na jedno brdo. ()

Wladi.mir

I přes stáří snímku jde o vynikající válečný film, který sleduje jednoho z nejgeniálnější generálů historie. Na to, že film má bezmála tři hodiny, mě film hodně bavil. Dokonce jsem se i nasmál, protože G.S. Patton byl docela fanatický velitel a vtipný člověk k tomu. Pro mě je tento válečný film jedním z nejlepších. ()

C0r0ner

Stopáž se na tom podepsala, plus mě mrzela absence osvobozování Plzně, což se ale vzhledem k době vzniku dá pochopit. Každopádně se ale jedná o parádní válečný film, který svým technickým zpracováním strčí do kapsy většinu současných snímků. Skvělý portrét skvělého generála. 85% ()

Wormboy

Vyborny vojensky velkofilm s nezabudnutelnym Scottom. Film o tom, ze len absolutny fanatik dokaze porazit absolutny fanatizmus. Na to, ze ide o snimok o v podstate najvyznamnejsom generalovi Spojenych statov, film netrpi prehnanym amerikanizmom a hlisoidnostou a prihluplym patos dnesnych americkych velkofilmov...(cest vynimkam). ()