Von Ryanův Expres

• slovenský

Von Ryanov Expres

Válečný / Drama / Dobrodružný

USA, 1965, 112 min

Pravděpodobně jeden z nejlepších válečných filmů co kdy vznikl. Viděl jsem ho kdysi jako dítě a pamatoval jsem si z něj do dnes jen tu závěrečnou scénu. Dlouhý léta jsem potom tenhle film hledal, protože jsem si nepamatoval, jak se jmenoval nebo že tam hrál někdo takovej jako je Frank Sinatra a už vůbec né nějakej Howard. Nedivím se že jsem si zapamatoval jen tu poslední scénu, protože ta je opravdu dech beroucí a vy popoháníte kluky ať makaj, páč za prdelí mají celý Německo a vlak stojí. Neuvěřitelnej film a já jsem rád, že se mi ho podařilo najít a znovu shlédnout. Obrovská poklona všem lidem, kteří ho pomáhali tvořit a tvořili. PS: Goldsmith už tady do nás sype Ramba!!(13.2.2014)

Skvělý dobrodružný válečný film, jaké se už dnes netočí. Frank Sinatra je velmi přesvědčivý, nejzajímavějším charakterem však bude nejpíš major Fincham v podání Trevora Howarda. Na první pohled drsný a bezprostřední voják, ve skutečnosti však psychicky zdecimovaný jedinec, který se snaží v sobě udržet alespoň trochu vojenské cti. Příběh je velice napínavý a závěr vynikající. Říkal jste, Ryane, že pokud se to podaří alespoň jednomu, je to vítězství.(19.2.2005)

Jak říká Gemini, Frank Sinatra je herec daleko lepší, než Elvis (s jednou malou výhradou a to, že Elvis neumí hrát). Určitě je to jeden z nejpůsobivějších válečných filmů, pro mě stojí někde mezi skupinkou zahrnujících kusy jako: Tucet špinavců , Velký útěk, Kam orli nelítají, Děla z Navarone, Oddíl 10 z Navarone. Frankie v roli, občas mi přijde, že až spíš nedobrovolného amíckýho velitele a letce, pod jehož střízlivým přístupem se podaří utéct ne jednomu, ale téměř všem zajatcům, předvádí svůj standard, což znamená skvělý, ale ne oskarový výkon. A ten konec je opravdu nečekanej. Takhle končí velmi málo snímků, a ještě u míň z nich vám takovéto zakončení vadí. Děj je inteligentní a propracovanej a samozřejmě taky dost zamotanej a napnutej.(1.12.2005)

Důvod puštění: Film se odehrává ve vlaku; útěk. Nedosahuje kvalit válečných Kellyho hrdinů nebo Velkého útěku, o Tuctu špinavců nemluvě, ale je to nadprůměrný snímek kterému chybí trochu víc napětí a doprovodné hudby. 3* málo 4 moc. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 7 | hudba 0/7 | humor 1 | akce 3 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(30.7.2012)

Taková malá milá povinnost pro všechny, kteří mají rádi filmy o útěcích ze zajateckých táborů. Začátek trochu připomíná Most přes řeku Kwai, ovšem po půl hodině zjistíme, že gró bude trochu jinde. Ve vlaku, který je plný válečných zajatců, jež by se rádi dostali z okupované Itálie. Frank Sinatra boduje, ovšem, že byl skvělý herec vím minimálně z filmu Odtud až na věčnost (1953). K dokonalosti sice chybí nějaký význačný bod, ke kterému by se divák mohl upnout a ve vzpomínkách se k němu vracet, ale i tak klasika. A dobrá!(15.9.2009)

• - První stanice na trati, kterou vlak projíždí, nese název “Firenze SMN“ nebo také “Santa Maria Novella“. Ve skutečnosti ale průjezdní stanicí není. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Westheimera. (Hans.)

• - Frank Sinatra trval na tom, aby se natáčelo ve studiích Panavision a ne v předpokládaných prostorech, patřících studiu 20th Century Fox. (TheSantiago)