Reklama

Reklama

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (109)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Frank Sinatra je možná úžasný zpěvák, ale není ani špatný herec. Jeho obličej má něco do sebe, co je tak typické pro Američana a on je pro mě přímo ideální americký archetyp. Von Ryanův expres není obyčejný válečný film. Právě, že válka se v něm objevuje spíše jako pozadí obrovské záchrany mužů z italského zajateckého tábora. Je to překvapující a příjemné, jak někteří tvůrci chytře dokázali využít války a železnice, aby natočili zajímavý snímek, který během necelých dvou hodin projede fašistickou Itálií a neodehraje se více než jedna pořádná válečná scéna. Sledování je velmi příjemné, díky postavám ději, který nepostrádá nápad a chuť předvést něco netypického a neprozkoumaného. Velká klasika, které něco k dokonalosti chybí, ale hledat to nebudete, protože po shlédnutí budete spokojeni. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na rovinu hlásím - neměl jsem ani tušení, že takový bonviván jako je Frank Sinatra hrál v jakémkoliv válečném filmu tehdejšího Hollywoodu. Přitom zde rovnou plukovníka letectva americké armády Josepha Ryana. Na svojí dobu se ale jedná o naprosto fantastický válečný film, nicméně poplatný své době. Divák se tu dočká solidního příběhu, perfektní atmosféry, ale místy i rádoby vtipných scén, které z filmu dělají trošku i frašku. Osobně to vnímám jako něco, co se do válečných filmů úplně nehodí, ale ve své době to mělo opodstatnění. Poslední půl hodina ale nabízí velkolepé finále. Tohle si žádný fanoušek válečných filmů nemůže nechat ujít. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděl kdysi, a musím říct že už je to poměrně dost dávno, ještě snad jako malý kluk, myslím že ho tenkrát vysílala ČT 1 k nějakému výročí F. Sinatry, už tenkrát se mě ale moc líbil, po všech stránkách mě zaujal, mile překvapil a především dojal. Frankie Sinatra jako Plk. americké armády J. L. Ryan který s hrstkou svých kumpánů společně uprchnou z italského zajetí, podá v hlavní roli, alespoň si to myslím, skutečně mimořádný výkon kterého se ujal se vší ctí a jeho noblesou. Škoda jen toho smutného konce s tím dobíhajícím vlakem, ten jsem fakt nečekal, ale takový už je někdy osud, mnoho kladných filmových hrdinů, by o tom mohlo povídat. Nejlepší scéna ve filmu? Bylo jich takřka za dvě hodiny víc než dost. Ale kdybych měl vyzdvihnout alespoň dvě, tak určitě tu s těmi hodinkami J. L. Ryana, které se líbili jednomu gestapákovi, a pak třeba ta na nádraží, kde jsou už převléknuti do německých uniforem, a kdy kolem sebe budí značný rozruch! Kolikrát jsem si říkal, vyjde jim to nakonec, nebo ne? 4,5/5* mám pro tento film prostě slabost a považuji ho za jeden z nejlepších, ale myslím si že i celkem neprávem opomíjených a polozapomenutých válečných snímků. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Jak říká Gemini, Frank Sinatra je herec daleko lepší, než Elvis (s jednou malou výhradou a to, že Elvis neumí hrát). Určitě je to jeden z nejpůsobivějších válečných filmů, pro mě stojí někde mezi skupinkou zahrnujících kusy jako: Tucet špinavců , Velký útěk, Kam orli nelítají, Děla z Navarone, Oddíl 10 z Navarone. Frankie v roli, občas mi přijde, že až spíš nedobrovolného amíckýho velitele a letce, pod jehož střízlivým přístupem se podaří utéct ne jednomu, ale téměř všem zajatcům, předvádí svůj standard, což znamená skvělý, ale ne oskarový výkon. A ten konec je opravdu nečekanej. Takhle končí velmi málo snímků, a ještě u míň z nich vám takovéto zakončení vadí. Děj je inteligentní a propracovanej a samozřejmě taky dost zamotanej a napnutej. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • První stanice na trati, kterou vlak projíždí, nese název “Firenze SMN“ nebo také “Santa Maria Novella“. Ve skutečnosti ale průjezdní stanicí není. (džanik)
  • Průměrná délka jednoho záběru není ani 5.5 sekundy. (džanik)
  • Frank Sinatra trval na tom, aby se natáčelo ve studiích Panavision a ne v předpokládaných prostorech, patřících studiu 20th Century Fox. (TheSantiago)

Reklama

Reklama