Když do zajateckého tábora v Pescaře v Itálii dorazí v srpnu 1943 plukovník amerického letectva Joseph L. Ryan (Frank Sinatra), najde tu skupinku zbídačelých špinavých spojeneckých anglických vojáků. Po nepovedeném pokusu o útěk celé jednotky se nacisti rozhodnou vězně převézt na bezpečnější a snáze hlídatelné místo. Ale plukovník Ryan se nevzdává a nakonec se jim podaří utéct znovu a všem. Cesta do bezpečí "neutrálního" Švýcarska pokračuje úspěšně i přes všemožné obtíže. Ale vlastně ani není důležité, jestli se tam dostanou všichni, protože "když se to podaří alespoň jednomu Ryane, je to vítězství". (monolog)

monolog

Jak říká Gemini, Frank Sinatra je herec daleko lepší, než Elvis (s jednou malou výhradou a to, že Elvis neumí hrát). Určitě je to jeden z nejpůsobivějších válečných filmů, pro mě stojí někde mezi skupinkou zahrnujících kusy jako: Tucet špinavců , Velký útěk, Kam orli nelítají, Děla z Navarone, Oddíl 10 z Navarone. Frankie v roli, občas mi přijde, že až spíš nedobrovolného amíckýho velitele a letce, pod jehož střízlivým přístupem se podaří utéct ne jednomu, ale téměř všem zajatcům, předvádí svůj standard, což znamená skvělý, ale ne oskarový výkon. A ten konec je opravdu nečekanej. Takhle končí velmi málo snímků, a ještě u míň z nich vám takovéto zakončení vadí. Děj je inteligentní a propracovanej a samozřejmě taky dost zamotanej a napnutej. ()

Djkoma

Frank Sinatra je možná úžasný zpěvák, ale není ani špatný herec. Jeho obličej má něco do sebe, co je tak typické pro Američana a on je pro mě přímo ideální americký archetyp. Von Ryanův expres není obyčejný válečný film. Právě, že válka se v něm objevuje spíše jako pozadí obrovské záchrany mužů z italského zajateckého tábora. Je to překvapující a příjemné, jak někteří tvůrci chytře dokázali využít války a železnice, aby natočili zajímavý snímek, který během necelých dvou hodin projede fašistickou Itálií a neodehraje se více než jedna pořádná válečná scéna. Sledování je velmi příjemné, díky postavám ději, který nepostrádá nápad a chuť předvést něco netypického a neprozkoumaného. Velká klasika, které něco k dokonalosti chybí, ale hledat to nebudete, protože po shlédnutí budete spokojeni. ()

Kulmon

Taková malá milá povinnost pro všechny, kteří mají rádi filmy o útěcích ze zajateckých táborů. Začátek trochu připomíná Most přes řeku Kwai, ovšem po půl hodině zjistíme, že gró bude trochu jinde. Ve vlaku, který je plný válečných zajatců, jež by se rádi dostali z okupované Itálie. Frank Sinatra boduje, ovšem, že byl skvělý herec vím minimálně z filmu Odtud až na věčnost (1953). K dokonalosti sice chybí nějaký význačný bod, ke kterému by se divák mohl upnout a ve vzpomínkách se k němu vracet, ale i tak klasika. A dobrá! ()

Karlos80

Tento film jsem viděl kdysi, a musím říct že už je to poměrně dost dávno, ještě snad jako malý kluk, myslím že ho tenkrát vysílala ČT 1 k nějakému výročí F. Sinatry, už tenkrát se mě ale moc líbil, po všech stránkách mě zaujal, mile překvapil a především dojal. Frankie Sinatra jako Plk. americké armády J. L. Ryan který s hrstkou svých kumpánů společně uprchnou z italského zajetí, podá v hlavní roli, alespoň si to myslím, skutečně mimořádný výkon kterého se ujal se vší ctí a jeho noblesou. Škoda jen toho smutného konce s tím dobíhajícím vlakem, ten jsem fakt nečekal, ale takový už je někdy osud, mnoho kladných filmových hrdinů, by o tom mohlo povídat. Nejlepší scéna ve filmu? Bylo jich takřka za dvě hodiny víc než dost. Ale kdybych měl vyzdvihnout alespoň dvě, tak určitě tu s těmi hodinkami J. L. Ryana, které se líbili jednomu gestapákovi, a pak třeba ta na nádraží, kde jsou už převléknuti do německých uniforem, a kdy kolem sebe budí značný rozruch! Kolikrát jsem si říkal, vyjde jim to nakonec, nebo ne? 4,5/5* mám pro tento film prostě slabost a považuji ho za jeden z nejlepších, ale myslím si že i celkem neprávem opomíjených a polozapomenutých válečných snímků. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Westheimera. (Hans.)
  • Plukovník Joseph L. Ryan (Frank Sinatra), ale i ostatní, chodí téměř celý film ozbrojeni samopaly MP 38 (ráže 9 mm , schránkový zásobník na 32 nábojů), ale na opascích mají sumky se střelivem do pušky Kar 98k (nábojová schránka na 5 nábojů, ráže 7,92 mm ).
    Přestože mají u pasu střelivo úplně jiné ráže, nikdy jim v žádné přestřelce náboje nedojdou. (montywalsh)
  • Trevor Howard byl teprve druhou volbou pro roli majora Finchama. (džanik)