Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka o Labakanovi volně podle Wilhelma Hauffa. Krejčí Labakan dostane zakázku na šaty pro bohatého kupce.  Labakan si ušité šaty vypůjčí a jde v nich ven. Všichni ho považují za pána, zvlášť když platí zlatými knoflíky, které ze šatů utrhává. V jedné hospodě se seznámí s princem Omarem, který jede za svým otcem, kterého nikdy nevděl, protože byl odvezen z domu jako malé dítě. Má vzácnou dýku, kterou se má prokázat. Labakan mu ji v noci ukradne. Na smluveném místě na něj čeká sám sultán, Labakan mu dýku předá, a sultán prohlásí Labakana za svého syna. Omar je dostihne a prohlásí Labakana za podvodníka, ale je zajat a odveden v poutech. Sultánova žena pozná Omara, protože se jí o jeho tváři zdálo. To ale sultánovi jako důkaz nestačí. Sultánka se spojí s princeznou, která byla Omarovi zasnoubena. Ta vyslechne rozhovor Labakana s Omarem ve vězení, ve kterém Labakan nabízí, že mu umožní útěk, když ho nechá být princem. Sultánka prosadí zkoušku, při které oba musí ušít roucho. To Omar nedokáže, naopak krejčí Labakan ano. Ale sultánovi to pořád nestačí. Nakonec rozhodnou dvě skříňky, ze kterých si má každý jednu zvolit. Labakan si zvolí skříňku s nápisem Štěstí a bohatství, Omar s nápisem Čest a sláva. V Omarově skříňce je dýka, v Labakanově jehla. Labakan je prozrazený a mají mu být useknuty ruce... (TV Nova)

(více)

Recenze (34)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Na to, že je táto rozprávka z roku 1984, tak treba uznať, že na svoju dobu je to naozaj vydarené. Táto klasická rozprávka o Labakanovi so všetkými svojimi esenciami a závanom orientu ma celkom dostala. Veľmi pekné kostýmy, dôvtipné dialógy, dej so všetkými rozprávkovými náležitosťami a zaujímavou zápletkou postavenou na zámene postáv - to všetko vytvorilo výbornú kompozíciu. Akurát tá spievajúca ihla bola na mňa trochu moc :D Ale inak super, 4* ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Pár filmů jsem od Dušana Rapoše už viděl a nutno podotknout, že Falešný princ patří k těm nejlepším. Pohádky koprodukované zahraničím se mi většinou moc nepozdávají, ale tady si to sedlo. Vcelku kvalitní jsou herecké výkony a scénář je taky kvalitně napsán. Totiž Československé pohádky s nádechem exotiky jsou většinou nudné a nezáživné, ovšem v tomto případě jsem se nenudil ani minutu. Pohádka disponuje pěknými kostýmy, záživnými dialogy, ale co je hlavní pěknou hudbou a dobře otextovanými písněmi. Takže přestože není bůhvíjak vtipná, je to povedená pohádková záležitost. Jde sice o remake z roku 1956, ale ten jsem neviděl, tudíž mi chybí srovnání. Ovšem pohádky od Wilhelma Hauffa se mi zatím povětšinou líbí. Jen mě překvapilo, že se na scénáři podílel Jaroslav Dietl a jak jsem se díval, tak to vypadá, že je to jeden z mála pohádkových příběhů, kterou napsal, možná jediný. ()

Reklama

Nataniel73 

všechny recenze uživatele

Celkom inteligentná slovenská rozprávka s orientálnym nádychom. Až na pár trápnych scénok sa na to celkom pozerať dalo. Svoju rolu v mojom prípade určite zohrala aj nostalgia keďže som túto rozprávku pozerával ako dieťa. Váhal som medzi dvoma a tromi hviezdami, ale za veľmi sympatickú dvojicu kladných hrdinov, peknú orientálnu hudbu a vydarený koniec som sa priklonil k vyššiemu hodnoteniu. Má to však všetky znaky socialistickej éry takže za mňa priemerných 55%. ()

honz 

všechny recenze uživatele

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil. ()

Piri 

všechny recenze uživatele

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno(?) a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • Rozprávka sa natáčala v okolí Dubrovníka a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)
  • Variant názvu rozprávky bol Rozprávka o nepravom princovi(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film získal nasledujúce ocenenia:
    Čestné uznanie udelené odbornou porotou (Dušan Rapoš, 25. Filmový festival pre deti Gottwaldov - dnes Zlín, 1985)
    Osobitná cena e.a. (23. Festival československého filmu - FČSF Praha, 1985)
    Cena časopisu Kinomechanik (14. MFF Moskva, 1985). (Piri)

Reklama

Reklama