Hrdinou je líný krejčovský tovaryš Labakan, který se oblékne do přepychových šatů pro bohatého emíra a když vidí jak uctivě jej lidé na tržnici zdraví využije příležitosti, která se mu nečekaně naskytne. Seznámí se totiž se sultánovým synem Omarem, který vyrůstal u vznešeného káhirského paši a nyní se vrací domů. Labakan mu ukradne poznávací znamení, sultánovu dýku, a vydává se za něj. Sultánova žena však pozná svého pravého syna a přiměje sultána, aby oba muže podrobil zkoušce. Oba mají dokázat svou zručnost ušitím korunovačních šatů, což se samozřejmě povede jen skutečnému krejčíkovi Labakanovi. Aby nebylo pochyb rozhodne se sultán ještě pro jednu zkoušku. Výpravná filmová pohádka natočená ve spolupráci Slovenských a Německých filmařů, vypráví známý příběh spisovatele Wilhelma Hauffa, který už v padesátých letech natočil Václav Krška pod názvem Labakan. Novým prvkem v pohádkovém příběhu je mluvící kouzelná jehla, natáčelo se v moravské Lednici a jugoslávském Dubrovníku a ve filmu zpívá Darina Rolincová. (oficiální text distributora)

MM_Ramone

V roku 1984 natočil slovenský režisér Dušan Rapoš rozprávku "Falošný princ". Labakan je krajčírsky učeň, ktorý by chcel byť bohatý a žiť v blahobyte. Je to však leňoch, podvodník a klamár. Keď sa mu naskytne príležitosť, tak sa začne vydávať za vznešeného sultánovho syna Omara. Nakonec však sultánova manželka odhalí jeho lož. Nikdy som nemal rád takéto variácie na arabské, orientálne príbehy. Takže ani Rapošov "Falošný princ" na mňa nijak zvlášť nezapôsobil. ** ()

zdeny99

Falešný princ je slovenský remake našeho starého Labakana s finanční pomocí z Mnichova. I proto se jedná o výpravnou pohádku, která byla natáčena v chorvatském Dubrovníku, který dozajista připomíná v pohádce orientální svět. Spolupráce s Německem se skutečně vyplatila, i proto je výsledkem precizní filmařská práce s neokoukanými herci čtyř států (Němci, Slováky, Jugoslávci a také s pár Čechy). Mě se z herců nejvíc líbil skutečný princ a především půvabná Kamila Magálová v roli princovy matky, která tou dobou měla teprve 34 let. Naopak jugoslávský herec Svetislav Goncič v hlavní roli mě velice zklamal. V porovnání s Eduardem Cupákem ze starší verze jasně prohrál. Zároveň i děj pohádky není tak poutavý jako původní Labakan, čemuž odpovídá slabší průběh zkoušek, které musel falešný princ s tím skutečným podstoupit. Nebýt finančního příspěvku ze Západního Německa jednalo by se o podprůměrnou pohádku, která by zřejmě nebyla ani natočena. Takto je to alespoň lepší průměr díky hercům, kameře a neokoukaným exteriérům. [941. hodnocení, 24. komentář, 55%] ()

Anderton

To si tu robíte s tými dvojhviezdičkovými hodnoteniami srandu? Čo mám ešte pre boha od československej rozprávky čakať viac? Falošný princ vyzerá výpravne, má super kostými a masky, ponúka klasickú rozprávkovú myšlienku, ktorá osloví ako deti, tak dospelých, peknú princeznú, šarmantného princa a hlavného hrdinu, ktorý musí dostať poriadnu lekciu od a do života. Určite najlepší Rapošov film a vianočná klasika. ()

cure

Moja obľúbená rozprávka, ktorú môžem každý rok. Spojenie nemeckých peňazí a slovenského filmárstva bola dobrou voľbou. Pekná výpravná rozprávka so zaujmavým príbehom a veľmi sympatickým hlavným hrdinom. K tomu ako bonus pekný hudobný motív. Jediným mínusom je výkon pravého princa. No a zariadenie na rušenie odpočúvania je tu efektné.... rovnako ako aj pán Effa. ()

honz

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil. ()

• Variant názvu rozprávky bol Rozprávka o nepravom princovi(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film získal nasledujúce ocenenia:
    Čestné uznanie udelené odbornou porotou (Dušan Rapoš, 25. Filmový festival pre deti Gottwaldov - dnes Zlín, 1985)
    Osobitná cena e.a. (23. Festival československého filmu - FČSF Praha, 1985)
    Cena časopisu Kinomechanik (14. MFF Moskva, 1985). (Piri)
  • Po rozprávkach Soľ nad zlato (1982) a Perinbaba (1985) bol film treťou spoluprácou nemeckej produkčnej spoločnosti Omnia Film München so slovenským štúdiom Koliba. (Raccoon.city)