Falešný princ

Falošný princ

The False Prince

Pohádka

Československo / Východní Německo, 1984, 90 min

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre.(4.1.2016)

Moja obľúbená rozprávka, ktorú môžem každý rok. Spojenie nemeckých peňazí a slovenského filmárstva bola dobrou voľbou. Pekná výpravná rozprávka so zaujmavým príbehom a veľmi sympatickým hlavným hrdinom. K tomu ako bonus pekný hudobný motív. Jediným mínusom je výkon pravého princa. No a zariadenie na rušenie odpočúvania je tu efektné.... rovnako ako aj pán Effa.(11.10.2007)

• MM_Ramone

V roku 1984 natočil slovenský režisér Dušan Rapoš rozprávku "Falošný princ". Labakan je krajčírsky učeň, ktorý by chcel byť bohatý a žiť v blahobyte. Je to však leňoch, podvodník a klamár. Keď sa mu naskytne príležitosť, tak sa začne vydávať za vznešeného sultánovho syna Omara. Nakonec však sultánova manželka odhalí jeho lož. Nikdy som nemal rád takéto variácie na arabské, orientálne príbehy. Takže ani Rapošov "Falošný princ" na mňa nijak zvlášť nezapôsobil. **(23.11.2017)

To si tu robíte s tými dvojhviezdičkovými hodnoteniami srandu? Čo mám ešte pre boha od československej rozprávky čakať viac? Falošný princ vyzerá výpravne, má super kostými a masky, ponúka klasickú rozprávkovú myšlienku, ktorá osloví ako deti, tak dospelých, peknú princeznú, šarmantného princa a hlavného hrdinu, ktorý musí dostať poriadnu lekciu od a do života. Určite najlepší Rapošov film a vianočná klasika.(21.12.2012)

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil.(27.1.2012)

• - Bojové a jazdecké scény zabezpečovali korporácie Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel v Bratislave a Jazdecký oddiel TJ Elán pri Slovenskom filme. V snímke môžeme počuť spievať Darinu Rolinsovú, ktorá nahovorila aj animovanú Ihlu, Miroslava Nogu a Spevácky zbor Lúčnica. Hudbu do rozprávky nahrala taktiež aj populárna slovenská skupina YPS. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Rozprávka sa natáčala v okolí Dubrovníka a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)

• - Variant názvu rozprávky bol Rozprávka o nepravom princovi(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)