Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka o Labakanovi volně podle Wilhelma Hauffa. Krejčí Labakan dostane zakázku na šaty pro bohatého kupce.  Labakan si ušité šaty vypůjčí a jde v nich ven. Všichni ho považují za pána, zvlášť když platí zlatými knoflíky, které ze šatů utrhává. V jedné hospodě se seznámí s princem Omarem, který jede za svým otcem, kterého nikdy nevděl, protože byl odvezen z domu jako malé dítě. Má vzácnou dýku, kterou se má prokázat. Labakan mu ji v noci ukradne. Na smluveném místě na něj čeká sám sultán, Labakan mu dýku předá, a sultán prohlásí Labakana za svého syna. Omar je dostihne a prohlásí Labakana za podvodníka, ale je zajat a odveden v poutech. Sultánova žena pozná Omara, protože se jí o jeho tváři zdálo. To ale sultánovi jako důkaz nestačí. Sultánka se spojí s princeznou, která byla Omarovi zasnoubena. Ta vyslechne rozhovor Labakana s Omarem ve vězení, ve kterém Labakan nabízí, že mu umožní útěk, když ho nechá být princem. Sultánka prosadí zkoušku, při které oba musí ušít roucho. To Omar nedokáže, naopak krejčí Labakan ano. Ale sultánovi to pořád nestačí. Nakonec rozhodnou dvě skříňky, ze kterých si má každý jednu zvolit. Labakan si zvolí skříňku s nápisem Štěstí a bohatství, Omar s nápisem Čest a sláva. V Omarově skříňce je dýka, v Labakanově jehla. Labakan je prozrazený a mají mu být useknuty ruce... (TV Nova)

(více)

Recenze (27)

honz 

všechny recenze uživatele

Výpravné filmové zpracování orientální pohádky německého autora období počátků romantismu Wilhelma Haufa (mj. autor oblíbené Hospody ve Spessartu). Příběh Labakana, krejčovského tovaryše, kterému nevoní práce a pošilhává po životě šlechtice, a jeho kamarádky jehličky. Když si "zapůjčí" nádherné šaty, které ušil pro šlechtice, dostane se mu shodou okolností na vlastní kůži zakusit to, o čem zatím jen snil. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Falešný princ je slovenský remake našeho starého Labakana s finanční pomocí z Mnichova. I proto se jedná o výpravnou pohádku, která byla natáčena v chorvatském Dubrovníku, který dozajista připomíná v pohádce orientální svět. Spolupráce s Německem se skutečně vyplatila, i proto je výsledkem precizní filmařská práce s neokoukanými herci čtyř států (Němci, Slováky, Jugoslávci a také s pár Čechy). Mě se z herců nejvíc líbil skutečný princ a především půvabná Kamila Magálová v roli princovy matky, která tou dobou měla teprve 34 let. Naopak jugoslávský herec Svetislav Goncič v hlavní roli mě velice zklamal. V porovnání s Eduardem Cupákem ze starší verze jasně prohrál. Zároveň i děj pohádky není tak poutavý jako původní Labakan, čemuž odpovídá slabší průběh zkoušek, které musel falešný princ s tím skutečným podstoupit. Nebýt finančního příspěvku ze Západního Německa jednalo by se o podprůměrnou pohádku, která by zřejmě nebyla ani natočena. Takto je to alespoň lepší průměr díky hercům, kameře a neokoukaným exteriérům. [941. hodnocení, 24. komentář, 55%] ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

To si tu robíte s tými dvojhviezdičkovými hodnoteniami srandu? Čo mám ešte pre boha od československej rozprávky čakať viac? Falošný princ vyzerá výpravne, má super kostými a masky, ponúka klasickú rozprávkovú myšlienku, ktorá osloví ako deti, tak dospelých, peknú princeznú, šarmantného princa a hlavného hrdinu, ktorý musí dostať poriadnu lekciu od a do života. Určite najlepší Rapošov film a vianočná klasika. ()

Piri 

všechny recenze uživatele

Je to skvelé, komické aj tragické. Jedna z tých lepších slovenských rozprávok, ktorá sa stala už tradičným vianočným programom slovenských televízií. Možno to pôsobí lacno(?) a infantilne, ale je to natočené dobre s vtipnými nápadmi. Nezabudnuteľná Magálová a mladučká Monika Žigová. Nemožno neopomenúť aj výrazný prejav (aj keď krátky) českého herca Romana Skamene, iba pár úloh má takto výrazných, odkiaľ si ho ľudia pamätajú a toto je jedna z nich. Výborná hudba, kostýmy, výprava a aj herci, samozrejme aj slovenské verzie piesní sú výborné (Noga/Rolincová) - tie by mali byť povinne na CD. Len slovenský postsynchrón mal zopár múch, Noga mal normálne dabovať Labakana, nielen spievať, ale inak je to nadabované dobre. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

V roku 1984 natočil slovenský režisér Dušan Rapoš rozprávku "Falošný princ". Labakan je krajčírsky učeň, ktorý by chcel byť bohatý a žiť v blahobyte. Je to však leňoch, podvodník a klamár. Keď sa mu naskytne príležitosť, tak sa začne vydávať za vznešeného sultánovho syna Omara. Nakonec však sultánova manželka odhalí jeho lož. Nikdy som nemal rád takéto variácie na arabské, orientálne príbehy. Takže ani Rapošov "Falošný princ" na mňa nijak zvlášť nezapôsobil. ** ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • Bojové a jazdecké scény zabezpečovali korporácie Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel v Bratislave a Jazdecký oddiel TJ Elán pri Slovenskom filme. V snímke môžeme počuť spievať Darinu Rolinsovú, ktorá nahovorila aj animovanú Ihlu, Miroslava Nogu a Spevácky zbor Lúčnica. Hudbu do rozprávky nahrala taktiež aj populárna slovenská skupina YPS. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Variant názvu rozprávky bol Rozprávka o nepravom princovi(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Rozprávka sa natáčala v okolí Dubrovníka a v Lakšárskej Novej Vsi. (corona)

Reklama

Reklama