Významný polský spisovatel Henryk Sienkiewicz napsal v roce 1896 román "Quo vadis", ve kterém na půdorysu romantického milostného příběhu líčí počátky křesťanství v Evropě a vypráví o krutém pronásledování a vraždění křesťanů za vlády římského císaře Nerona. V roce 1951 vznikla v pořadí čtvrtá (avšak první zvuková) filmová adaptace tohoto historického románu. Režisér Mervyn LeRoy natočil dokonalý film pro velké plátno, maximálně věrný knižní předloze. V popředí filmu je sice ústřední milostný motiv Marka Vinicia a Lygie, ztělesněných tehdejšími hollywoodskými hvězdami první velikosti Robertem Taylorem a Deborah Kerrovou, skutečnou dominantou je však herecký výkon Petera Ustinova, který za efektní portrét římského krutovládce Nerona dostal kromě oscarové nominace také Zlatý glóbus. V němé epizodce jedné z Lygiiných otrokyň se krátce mihne tehdy šestnáctiletá Sophia Lorenová a v jedné z davových scén údajně účinkuje Elizabeth Taylorová, která v roce 1950, kdy film vznikal, trávila v Římě líbánky se svým prvním manželem, hoteliérem Nickem Hiltonem. Jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů počátku 50. let byl realizován v římských ateliérech Cinecitta a ve vybraných italských exteriérech s tehdy rozmařilým rozpočtem 7 milionů dolarů. Vysloužil si nominace na 8 Oscarů, nezískal však ani jednoho. Divácký úspěch filmu však podnítil hollywoodské tvůrce k natočení celé série výpravných biblických a náboženských eposů. (Česká televize)

vito_corle

Quo Vadis- Je skvělí historický film. Nádherné kostýmy, hudba a skoro skutečný antický Řím. Peter Ustinov jako šílený císař Nero podává neskutečný výkon. Recituje, skládá básně a zpívá, jako by šílený Nero fakt ožil. Epické scény hořícího Říma jsou skvělé. Zápas svalnatého obra, který v aréně bojuje proti obrovskému býkovi nahání hrůzu. A z vyvražďování křesťanů se člověku až dělá těžko. Americká verze není tak drastická jako ta polská. Konec křesťanů sice nevyvolává polskou nevolnost, ale člověk se i tak zamyslí čeho všeho jsou lidé schopní. ()

Narciska

70 let a film neztratil nic ze své působivosti. Dnes by dali více bojových scén, vybrali jiné herce a jinak je oblékli a nalíčili, zvládli by působivější vyústění v aréně, ale jinak... nadčasové dílo. Stejně jako dílo H. Sienkiewicze. Lidé jsou zbabělí a takoví o to víc touží po moci a další jsou znudění a tak hledají stále větší vytržení, až překročí hranice mamonu a zvrhlosti... A vprostřed nich, pár těch, co jsou schopni položit život za společnosti prospěšné hodnoty, jež mi dávají sílu a inspiraci. ()

strikeman

Kdo četl knihu, snad mi dá zapravdu, že tento snímek je ze všech adaptací nejvyvedenější, zejména díky hercům, kteří dokázali otisknout na plátno duši předlohy - to se týká zejména ztvárnění postav Petronia a Nera. Kniha je samozřejmě dějově mnohem rozsáhlejší, nicméně z hlavních zvratů a silných momentů zde nic nechybí (i když je zde pár menších "kosmetických" úprav, vcelku citlivě provedených, aby příběh mohl skončit v nějakém rozumném čase). V určitém věku jsem zhltal a oblíbil si snad všechna Szenkiewiczova podstatná díla - často se v návaznosti na takovou výchozí situaci stává, že je čtenář k filmovým ztvárněním velmi kritický - v tomto případě jsem však velmi spokojen. 90% ()

Artard

Mam rad staré filmy, preto nemôžem uveriť, že to píšem, ale na toto som moc mladý, alebo možno nie som dosť kresťan. ()

Rathalos

Quo Vadis je dalsim monumentom na filmovom platne,ktory sa zaraduje medzi skvosty,nieco take je hriechom nevidiet,este musim spomenut jednu vec a to,ze ak je postava Cisara Nera bola vykreslena doveryhodne,tak musim uznat,ze to bol mega-ko*ot a psychopat,odpad ludskej spolocnosti,nieco tak ubohe by sa nemalo ani narodit,ale spat k hodnoteniu,jasna patka...:-) ()

Al44...

Očekával jsem daleko více. Na druhou stranu přenést do filmového stvárnění veškeré scény, myšlenky a emoce obsažené v báječné knižní předloze není dost dobře možné. Velmi dobře zahraný Nero a Petronius, ostatní herci mi byli spíše nesympatičtí. Na to jak je film dlouhý, je tu povícero nudnějších pasáží. ()

Adiemus

Ty příšerně hollywoodské milostné scény mě pokaždé znechutily, ale vzápětí všechno vykompenzoval Peter Ustinov jako Nero a koneckonců i přesvědčivě nechutná Patricia Lafattová v roli jeho ženy. Naopak mě nijak nezaujal Robert Taylor jako Marcus Vinicius. Deborah Kerrová v roli Lygie mi nepřišla jako bůhvíjak oslňující; daleko půvabnější se mi zdála Martina Bery jako Eunice, ale pánové to možná vidí jinak. Jenže i když znám předlohu, film dokázal udržet mou pozornost téměř tři hodiny, a to se o většině filmů stejného žánru (například Spartaka jsem velice rychle vzdala) ani o jiných, značně kratších filmech, rozhodně říct nedá. ()

Mik_e

První z řady velkofilmů zlatého Hollywoodu a pro mě i film číslo jedna z těch, které jsou zasazeny do starého Říma. Kouzelný technicolorový snímek (krásně syté a výrazné barvy) podle geniální předlohy Sienkiwiczovy si mě získal hned napoprvé úžasnou výpravou, silným příběhem, i na dnešní dobu výborně zvládnutými akčními a davovými scénami a typově skvěle obsazenými herci. Takový Peter Ustinov, jeho Nero je již legendární.. Stopáž je přesně akorát, děj se nevleče, narozdíl třeba od Ben Hura. ()

Amonasr

Na svou dobu jistě velkolepý film, na tu dnešní však přespříliš melodramatický a patetický. Také náboženská horlivost, která z filmu čiší, již působí poněkud teatrálně. ()

helrohir

Ďalší klasický historický snímok poplatný dobe svojho vzniku, prekypujúci opulentnou výpravou a tisíckami štatistov, ale taktiež je často plný pátosu, a vzhľadom k svojej dĺžke občas presiakne na povrch aj trocha nudný a tiahly dej. Herecky je najvýraznejší Peter Ustinov v roli cisára Nera. V každom prípade ide ale o naozaj monumentálne filmové dielo, ktoré si už len z historického hľadiska zaslúži uznanie. 70%. ()

Pitryx

Tomuhle snímku se musí přiznat špičková výprava a herecké obsazení. Se zbytkem je to pro mne poněkud horší. Hodně často jsem se u toho nudil. Nečetl jsem knihu, a a ni to nemám v plánu, takže nemohu srovnávat. Asi bych ji přečíst nedokázal, pokud jsou tam takové zdlouhavé a nudné pasáže jako ve filmu. Peter Ustinov skvělý Nero, přímo tfuj bych řekl, naproti tomu se zde také našly postavy nevýrazné. Pro mne těžko stravitelný snímek který rozhodně netoužím vidět podruhé. Asi nejsem ta správná divácká skupina. ()

yntelygent

Stara klasika,na tychto filmoch ma fascinuje hlavne praca s komparzom,dnes sa vsetko da vytvorit animaciou,filmari hlavne ti hollywoodsky maju k dispozicii to najlepsie technicke vybavenie ake je k dispozicii.V roku 1951 sa to muselo tocit s realnym komparzom...musela to byt haluz koordinovat stovky ci tisice ludi.Inak sa samozrejme jedna o typicku romancu,ake boli vtedy v mode....a vlastne su v mode dodnes.Postava Nera je stvarnena perfektne....skratka film ma prilis vela kladnych stranok a preto si zasluzi full hviezdne hodnotenie... ()

ostravak30

Viděl jsem remake z roku 2001, který měl podobnou stopáž a zdála se mi ke kvalitě filmu přepálená. Nicméně tento film je rozhodně lepší v mnoha ohledech. Jednak je tu skvostná výprava, úchvatné jsou i kostýmy, ale i když se jedná o počátek 50. let dost kvalitní jsou triky. Samotnou kapitolou je pak obsazení. Jak jsem se dočetl, celá řada později slavných herců se zde objevila v malých roličkách a přiznám se, že jsem je vskutku nepoznal. Geniální výkon ale předvedl Peter Ustinov. Nevím, kdo ho porazil na Oskarech, ale za jeho ztvárnění šíleného Nera si ji zasloužil, leč dvě ceny se nerozdávají. On si ale na své přišel a to právě za roli v jiném filmu ze starověku - Spartakus. ()

Petr59

Na dobu, ve které byl film natočen, byl film určitě velkým úspěchem, pokrokem a asi jeden z nejlepších, který byl v té době natočen. Rozhodně bych neřekl, že slavný historický film Gladiátor a film Qou Vadis, od sebe dělí neuvěřitelných 50 let. Kdybych nevěděl, kdy byl Qou Vadis natočen, řekl bych, že asi v 80.letech. Opravdu na 50.léta to bylo obrovské dílo. I dnes však film nemůže být zapomenut, ale myslím si, že filmy typu Gladiátor, atd., už byl překonán. Film byl rozhodně velmi velkolepý a nákladný a to nejen na tehdejší dobu. Herecké výkony byly úžasné, což bylo i řádně oceněno v Oscarových nominacích. I děj byl hodně dobrý. Přesto jsou věci, které by se daly filmu vytknout. Chvílemi mi film připadal takový "suchý". Nechci říct přímo nezáživný, ale s mnohými událostmi se ve filmu dalo více pracovat. Nevím jestli to tak mělo být, jestli to tak skutečně v dějinách bylo, ale film se podle mého soudu, velmi zaměřil na křesťanství, namísto historické situace. Třeba z velkého požáru v Římě, se toho dalo vytěžit daleko více. Naopak scény, kde se křesťané modlí a zpívají, kde poslouchají svá kázání, dostaly až moc prostoru. Celkově mě film spíše přišel jako propagace křesťanství, než-li zpracování tehdejších historických událostí. A tím nemyslím, že křesťané k Nerově vládě nepatří, ale tvůrci se zkrátka nezachovali neutrálně a daváli silně najevo, svůj vlastní postoj ke křesťanství. Nevím, možná to tak mělo být, ale mě by více vyhovovalo, kdyby se film více zaměřil na historické události, než na samotné křesťany. Když film porovnám s jinými historickými filmy, tak mi Qou Vadis připadá průměrný, ale jednu hvězdičku přidávám za to, že je to film 60 let starý a i přesto, zůstal víceméně záživným. ()

Cannonball

Určite nie je jednoduché sfilmovať quo vadis ale predsa by bolo dobré ponechať to naj z knižky. Výborný Ustinov zatieni každého aj samotný Rím v plameňoch, je to škoda lebo kniha nebola o Nerovi. Najviac mi chýbala výrazná osobnosť Petronia a viera samotná. ()

emma007

Nero je dokonale šialený a dokonale recituje nad horiacim Rímom (jeho verše by človeka fakt rozplakali), Lygia je dokonale nevinná, Marcus je najskôr dokonale namyslený a potom dokonale statočný, Petronius a Euniké ma dojali, hoci sa filmári ani nesnažili naznačiť im rozrezané žily. Keď kresťania začnú v aréne spievať, mám zimomriavky a tlačia sa mi do očí slzy. Len škoda, že vo filme nedali väčší priestor Chilónovi. Tento filmový epos je skrátka ukážkou toho, ako sa kedysi robili historické veľkofilmy. ()

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014