Podoba s Learem nebude náhoda, myslím, že to byl i záměr autorů, i když jsem se to nikdev materiálech nedočetla. Není to western, není to krimi, je to čisté drama, byť dnes místy až úsměvné. Obrazy Spencera Tracyho v nadživotní velikosti - a to hned na dvou místech - symbolizují jeho vládu nad rodem. Dobrá věta hned na začátku: „Člověk, kterej zahodí 10 tisíc dolarů do plivátka, mne znervózňuje.“ Docela dlouho se rozjíždí děj, než vůbec dojde na tu otrávenou vodu, dnes by musel být režisér akčnější, na druhou stranu doba, kdy na všechno bylo dost času, má také něco do sebe. Dojemné bylo, jak Indiánka říkala Tracymu Můj manželi, takové noblesní. Když jede Tracy na konci na koni, je tak úžasně zlomený, že dopředu vycítíme, co se stane. Škoda, že role padoucha byla jasná už na začátku, typově to nemohl být nikdo jiný než Richard Widmarck, on si těch dvanáct ran nožem v Orient Expresu vážně zasloužil. Ale zpět ke Zlomenému kopí. Na konci jsem dumala, kdo vlastně Bena zastřelí, jestli starý indián nebo manželka, nevlastní matka. Já bych volila manželku, režisér si vybral indiána. A ten symbolický vlk nakonec…(31.5.2008)

Oscar 1 : Námět + 1 nominace: Herečka VR - Katy Jurado(20.5.2004)

Komplexní rodinné drama ve westernových kulisách. Spencer Tracy jako panovačný otec v nečekaně fyzické a "záporné" roli je naprosto suverénní. A Joseph MacDonald byl král Cinemascopu.(31.1.2016)

Zlomené kopí není v žádném případě klasickým westernem, proto může lecjakého pravověrného žánrového fanouška zklamat. Jedná se o téměř Shakespearovské drama, hodně mi to připomnělo Krále Leara (s tím rozdílem, že namísto třech dcer, zde jsou čtyři synové). Edward Dmytryk natočil poměrně dost westernů (Warlock, Alvarez Kelly, Shalako), které jsou nad žánrový rámec. Navíc většina příběhu je vyprávěna retrospektivně, což jistě v době natočení nebylo častým úkazem. Rovněž postavy nejsou černobílé a ani horší skutky nejdou na sto procent odsoudit. Dojem z tohoto westernu zejména podtrhují vynikající herci. Žádný není ani trochu toporný, nepřehrávají a jsou přesně typově obsazení. Spencer Tracy byl prostě vynikající, role Matta Deverouxe mu byla napsána přímo na tělo. Jeho mužně drsná výpověď před soudem je nezapomenutelná. Robert Wagner není žádný naivní mladíček, ale na svůj věk velice prozíravý a seběvědomý muž. A jako vždy skvělý Richard Widmark, tentokrát v úloze arogantního a podrazáckého Bena. Jednou z mála výhrad je pro mne malé využití ostatních dvou bratrů, k patřičnému rozřešení film klidně mohl trvat o čtvrt hodiny déle a rovněž nepříliš zdařilý dabing (jediný, kdo se plně ztotožnil s postavou byl Svatopluk Skopal, namlouvající Richarda Widmarka - ovšem film za dabing nemůže). Ale přesto se jedná o velice zdařilé a nadprůměrné westernové drama, které by si zasloužilo mnohem větší uznání a ohlas. 75%.(4.11.2007)

Western řízlý Shakespearem. Bohužel to s sebou přináší i větší míru ukecanosti. Spencer Tracy jako stárnoucí rančer je výborný.(4.11.2007)

Podceňované westernové drama řešící problémy vztahů otce a synů, nástupnictví, i rasismu. Kdyby nebylo několika přece jen přeslazených míst poplatných době vzniku filmu a několika drobných lapsů ve scénáři, kdy postavy mění své motivace rychleji, než by bylo přirozené, byl bych schopen jít v hodnocení ještě výš. S. Tracy v pro mne netypickém prostředí je aboslutně výtečný, K. Jurado zorvna tak.(30.6.2010)

Spencer Tracey v jednej zo svojich životných úloh, aspoň podľa môjho názoru. Jediná výsostne kladná postava je jeho indiánska manželka, všetky ostatné postavy tu sú potom skôr obeťami osudu a keď tu padá meno Shakespeare, tak to nie je vôbec od veci. Je tým, kto má pravdu, Matt, či jeho prvorodený syn? No každý zo svojho uhla pohľadu. Prípadne Matt alebo ďalší podnkateľ, ktorý mu zasahuje do kšeftu a dostanú sa do sporu? Výrazné plusové body u mňa film ale získal aj vďaka nostaligickej strune, keď som postupne zistil, že som ho videl niekedy pred niekoľkými desaťročiami a spoznával aj jednotlivé scény. Ono má z toho človek vždy takú celkom veľkú súkromnú radosť.(28.4.2019)

Remake "House of Srangers", aj keď v zmenených kulisách - bankára E.G. Robinsona vystriedal veľkostatkár S.Tracy. Ak mám porovnávať oba filmy, v mnohom má navrch originál. Rodinné vzťahy boli viac prepracované, súdny proces viac uveriteľnejší a záver napínavejší. V úlohách otcov sa predstavili dvaja úžasní herci a obaja boli aj v tejto úlohe skvelí a výrazne tiahli jeden či druhý film, no kým Tracy bol na synov len drsný, Robinson bol miestami fakt hajzel (tých on vedel vždy zahrať úžasne), takže tam sa tá vzbura synov dala viac chápať. Ak by som nevidel originál, dostal by tento film odo mňa o jednu hviezdu viac, no takto je to len mierny nadpriemer.(14.11.2018)

Rozhádaná rodina rančera Devereauxe, kterému se tři synkové moc nevyvedli a jeden se vyvedl velmi dobře, ten poslední, kterého měl s Indiánkou. Sice je zde westernové ladění, ale tenhle příběh by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoliv době. Bohužel to ale nemělo moc šťávy. Joe (Robert Wagner) byl takový hezounek, který byl za hodného, ale přitom působil spíš jako ťululum. Śkoda nevyužitého potenciálu Richarda Widmarka v roli nejstaršího syna Bena. Ten dokázal rozhodně zahrát víc. Táta Devereaux (Spencer Tracy) byla velmi dobře zahraná role. Na konci jsem zůstal tak nějak v rozpacích, protože Tracy táhnul film nahoru, kdežto všichni ostatní opačným směrem. A ještě mi vrtá hlavou, proč Irovi dali francouzské jméno???(17.11.2007)

Ranč jak má být a jeho rodina, která si vše po letech pěkně vyříká z očí do očí.(4.11.2007)

• danecek24

12. Zlatý Glóbus za rok 1954 - cena (1) - *Nejlepší film (podporující porozumění) - Edward Dmytryk(19.1.2009)

1) Něco málo o té zlomové éře v dějinách Divokého západu, kdy TĚŽBA započala své vítězné tažení proti PŮDĚ a VODĚ, v němž - jen tak mimochodem - úspěšně pokračuje dodnes ... pouze s drobnými a víceméně pokryteckými a klamavými ústupky. 2) Něco málo o rodičích a dětech - vlastních i nevlastních, což je poměrně vděčné téma, které nabízí bezpočet proměnných. 3) Něco málo o světském právu, které - jak známo - nemusí vždycky znamenat i spravedlnost. 4) A něco málo O LÁSCE - v různých podobách, která vás může spasit stejně jako zahubit. ----- Možná je trochu naivní ... spíš klasické drama nežli klasický western - když vám se srdcem na dlani předkládá svůj světonázor, ale nemůžete mu upřít poctivou snahu obsáhnout různé odstíny tmy i světla, nejenom černou ... a bílou.(23.5.2016)

• zette

Spencer Tracy byl vyborny herec a v tomto filmu je jedinou svetlou strankou. Jinak se jedna o neskutecne plochy a nudny film. Ani western, ani drama.(16.4.2013)

• Martin741

Ked uz western, tak jedine klasicky western, nemam rad tieto mixy westernu so Sejxpirom /ja viem, Shakespeare/. Dokonca aj Dmytrykov The Caine Mutiny je u mna vyssie nez tato planoba, Spencer Tracy nevyuzity a nudny. 30 %(26.9.2015)

Síce westernové prostredie, ale ide o rodinnú drámu s výborným obsadením, ktorá si zaslúži 4*.(31.1.2018)

Mno na jednu stranu jsem Bena chápal proč byl tak najetej do Josepha, ale nemusel nakonec ze sebe udělat takovýho horsefuckera, přece jenom byly bratři. Scéna u soudu se mi líbila asi nejvíc, když starej Matt obhajoval krávy.(9.11.2013)

Fajne rodine drama, takřka shakespearovské. Spencer Tracy jako drsná hlava rodiny a vládce svého dobytkářského impéria výborný.(21.4.2019)

Spíš než western v pravém slova smyslu, se jedná o psychologické (learovské) drama. Taková stylová jednohubka (rozuměj krátká).(4.11.2007)

Drama ve westernovém prostředí. Spencer Tracy je bezvadný, ale sám celý film neutáhne a ani tam celou dobu není. Na koho pak padá tíha jsou čtyři bratři, kteří jsou nevýrazní.(23.5.2016)

Netradičný konverzačný western líznutý aj melodrámou, ktorý ma neoslovil. Len slabé tri hviezdy.(21.4.2019)

Zajímavé drama z divokého západu, kde v hlavní roli exceluje Spencer Tracy, jeho výkon je opravdu mimořádný a zápletka filmu také není k zahození.(1.4.2012)

<< předchozí 1 2