Epizody(7)

Mladý inženýr Velínský stojí o práci v leteckém podniku. Konstruktér inženýr Solana o něj nemá zájem. Až když se zřítí vrtulové letadlo a Velínský objeví příčinu havárie, místo dostane. Vzápětí nastává problém, které se táhne celým seriálem - Velinský usiluje, aby továrna vyráběla proudová letadla... (oficiální text distributora)

Lukiz

Taková klasická seriálová produkce konce 80. let. Řídký děj, hezké záběry bez souvislostí, dialogy o ničem, jen aby se to natáhlo na několik hodin. ()

Tomatec

Náhodou jsem stihnul konec druhého dílu a byl jsem mile překvapen, nebudu hodnotit, scénář ani politické angažmá, ale jinak kamera s režií zabodovali. Hodně mě vadí hraná spisovná mluva od uklízečky přes ředitele a dabing hlavního hrdiny, který, jak už tady někdo podotknul, dosti ruší. Letící delfín je plnohodnotný seriál, kdyby to natáčeli dnes, měli by jeden záběr letadla a pět místností ve studiu. Určitě mrknu na další díl. ()

JSYSMHJF

Zatím 3*, musela jsem si chvilku zvykat, první díl mi přišel dost hrozný, mdlý, nezábavný, pomalý, ale díl od dílu se to zlepšuje, tak asi vydržím...je to spíš takové ze života, tedy ze života toho provozu, vývoje atd. , tak to čověk asi musí brát, snad trochu jako polodokument, někteří herci mohli být lepší nebo role lépe obsazeny, zatím žádné bůhvíjaké výkony, aby se dalo radovat z herecké práce, snad Karel Greif, Ladislav Frej, Stanislav Zindulka, zejména jsem byla zvědavá na Ladislava Chudíka, no, myslím, že trochu nevěděl, co s tím, ačkoli dobrý standard určitě, tím spíš, že je to děláno tak, že herci jsou vlastně jenom prostředníky pro sledování zápasu o nové letadlo, anebo vědci, technici atd. prostě takoví jsou, nedokážu posoudit. Připojuji se k nevhodnosti dabingu hlavního hrdiny, je tak výrazný, až ruší. Oceňuji prostředí a poučení nám neználkům, že se něco takového dělo. ()

laco176

No ja som dal za štyri. Nehodnotím hercov ale to okolo, je to fakt reálne, veľmi som sa o to zaujímal, dokonca som ešte na L29 robil technika lietadla a dejiny vývoja tohoto geniálneho cvičného prúdového lietadla sú tu zachytené fakt pravdivo, akurát premenovali konštruktéta Vlčka na Velinského. Vlčka nám závideli na celom svete. Škoda jeho predčasnej a maximálne zbytočnej smrti. ()

zabacek8 odpad!

neuvěřitelná slátanina, kterou nemohl zachránit ani pokus o nasazení oblíbených doktorů Sovů (Chudík a Frej) z veleúspěšné Nemocnice. Bohužel ani p. Kačer neměl co zahrát a tak jedinou koukatelnou scénou zůstala obnažená to Ivanka Vávrová :-). Větší napětí snad bylo i v muži na radnici. Některá dílka mohli klidně v trezoru zůstat .... ()

honza.g

Toto dílo se jeví jako výjimečné v mnoha ohledech v žádném z nich špatným směrem. 1/ je to spíš jeden dlouhý film, nejen nesrovnatelný s tasemnicemi typu Dalas nebo s nijak nenavazujícími položkami jako u Chalupářů, ale obtížně porovnatelnými s českou klasikou typu Nemocnice (13 dílů svírá jakýsi dějový oblouk, postavy se vyvíjejí). Zde jde o jednu story (vývoj proudového letadla po česku, tj. takřka "na koleně" - v éře socialismu jakýsi standard), ostatní dějové odbočky jsou jen pro dokreslení atmosféry a přesnější charakteristiku postav. 2/ je to napůl dokument - zdá se, že čím víc zná člověk historická fakta (nejen) o vzniku L29 a o poměrech v socialistických továrnách typu Aero Vodochody, tím víc uznává pravdivost filmu. 3/ postavy nejsou literární, nejsou dešifrovány natolik, aby se z nich staly typy. Prostě jsou to reální lidé. Proto tam nejsou žádní provaření herci (s výjimkou Chudíka, Freje a Nového žádný v té době neměl za sebou větší roli ve velkém seriálu, a tihle tři se celkem drželi zpátky. Neherec Tomas v hlavní roli byl skoro nutnost, kdyby tam byl někdo s ambicemi, těžko by se udržel, aby na sebe nestrhnul pozornost. Tomas přesto dokázal zobrazit určitý růst od mladého inženýra s elánem k rozvážnému vedoucímu, který umí jednat s lidmi, ale stále sleduje hlavní cíl. 4/ málo známý a málo úspěšný režisér - a přece nepodlehl tlaku mocné televize a nenechal je (ani v revoluční době) řádit s nůžkami - klobouk dolů. 5/ pečlivost v dobových detailech byla o něco nižší než na jakou jsme zvyklí třeba v hraných dokumentech Jiřího Stracha, ale ve své době byla nadprůměrná. Jediným kazem na kráse bylo pár záběrů žižkovského vysílače na obzoru, - ten v 60.letech opravdu stát nemohl. Film rozhodně není agitka, byť vliv komunistických funkcionářů bych očekával větší (ale šlo o rok 1961-2, strana už pochopila, že politruci nemohou kecat do všeho, zejména ne do odborných záležitostí, kde jde o peníze. Srovnání s Plechovou kavalerií je nespravedlivé, tenhle krátký seriál s dlouhými díly lze srovnávat s tím nejlepším, co v tomto oboru vzniklo v poslední době (Vyprávěj, Zdivočelá země). Většinu inscenací, co ČTv dává v neděli večer by každý díl nechal za sebou. ()

orgoj0143

Silný nádech socialistických vzdělávacích pořadů formou pseudo biografie ing. Jana Vlčka. Ale z hlediska technického zpracování vysoce odborného tématu o konstrukci ve vývojovém středisku, musím říci, že pro mnohé nudné téma zvládl Vladimír Kavčiak na jedničku. Možná je mi tento svět za prknem poněkud bližší než ostatním, a proto i přes všechny kudrlinky v podobě řešení mezilidských vztahů jsem si vychutnával každou minutu. ()

Robur888

Spíše odborný seriál pro úzkou skupinu diváků. Aby dosáhl širšího záběru, je zde poněkud uměle přidán vztahový propletenec, který však na mě působí příliš nevěrohodně a nuceně. Seriál popisuje podrobně v téměř 8 hodinách vývoj slavného letounu L-29. Naivně jsem se těšil na vyvrcholení a soutěž konkurenčních prototypů v Moninu u Moskvy (v seriálu nazván Porošino), kde vygraduje napětí a bude vidět zákulisí soutěže, popř. i jiné typy letadel. Tomu se však tvůrci rafinovaně vyhnuly v posledním díle hláškou „jistě vyhrajeme a já bych tam byl zbytečný a budu mezitím pracovat na novém prototypu“. Jako zajímavost mohou působit hlášky jemně popichující režim s vidinou blížící se revoluce: ´Nepovolí nám investice, protože jsme si„zapomněli ten úspěch naplánovat.“´, „Na poroučení větru, dešti nejsme dost moudří.“ a nebo, že rozsáhlá vývojová konstrukce s jedinečnými úspěchy „může získat jen 3 byty“ pro zaměstnance a že hlavní konstruktér jezdí do práce na kole. ()

1234Horymir

Asi chyběli peníze na výpravu, vše je tam ošuntělé, včetně letadel - jakože originální domek i letadla, ale od těch padesátých let se na ně nesáhlo. Jinak i Muž na radnici měl svižnější děj a lepší obsazení. A to už je co říct. ()