Šípková Růženka (festivalový název)

• Austrálie

Sleeping Beauty

Austrálie, 2011, 104 min

• metal.storm

Keby chcem vidieť nahú devu tak si ju vygooglim, keby chcem vidieť pár ovisnutých postarších penisov tiež si ich vygooglim. Okrem nahej Emily Browning, čo pre niektorých mohlo byť zdatne povzbudivé, nemal tento film vôbec žiaden význam-zmysel. Alebo to malo nejaký skrytý význam a ja som to prehliadla.(9.5.2015)

Tak především, Kubrick to teda není. Ale snaha se upřít nedá. Kamera, střih, nájezdy na polo detail a detail, stmívačky jsou vážně skvělé, herci taky do jednoho excelují. Hudba je uhrančivá a mrazivá a výtečně podbarvuje atmosféru na plátně. Takže forma za pět hvězdiček. Horší je to už u obsahu. Dějová linka je vlastně taková velká skládanka pocitů hlavní hrdinky. Nebo naopak absence pocitů. Ta nepřetržitě řeší svou finanční situaci. A to od kopírování v kanceláři po prostituci. Veškerou práci bere vlastně stejně chladně a odtažitě. Své emoce otevře pouze v přímé přítomnosti smrti. Ale jaký to má význam jsem se nedopátral. Sexuální scény v ložnici jsou nakonec docela zbytečné a mnohdy dost uchylně nechutné, scény večeře jsou svým zřejmým odkazem na Eyes Wide Shut spíš trapné.(9.11.2011)

Rozhodně zajímavé... Popravdě ale ani moc nevím, co si o tom mám myslet. V podstatě mě ten film bavil a do příběhu jsem se neskutečně zažrala. Hltala jsem každé slovo, každý čin hlavní hrdinky, prostě všechno. Celé to mělo takovou tajemnou atmosféru a já si pořád jen kladla otázky a těšila jsem se, že na konci aspoň na některé dostanu odpověď. A nedostala... A to je pro mě to zásadní minus, kvůli kterému musím hodnotit takto nízkým hodnocením, i když jsem až do poslední chvíle čekala, že dám víc. Film skončil tak nějak bez pointy a než jsem si to uvědomila, bylo po titulcích. A vlastně to tím pádem nemělo ani žádnou myšlenku. Jen jsem se poučila o tom, jak si můžu jednou vydělat na školu a jak se baví staří páni. No, aspoň ta atmosféra a tajemství, to mělo něco do sebe...(17.5.2013)

"Videl som už všeličo. Koňa plakať, hada šťať, aeroplán na oblohe cúvať." Ale niečo ako Sleeping Beauty som naozaj ešte nevidel. Áno, je to odťažitý a neosobný art, nad ktorým by bolo treba opäť siahodlho hĺbať (a divácky zážitok by mi to, myslím, nezlepšilo) a hoci má vcelku pôsobivú, chladnú atmosféru a skutočne zaujímavú hlavnú hrdinku, nie o tom som chcel. Chcel som totiž napísať o dôvode, prečo sa na mojej tvári počas celého sledovania zračil nechápavý "dafuq?" výraz. Tým dôvodom je Emily Browning. Vážení, vysvetlite mi, ako režisérka presvedčila túto talentovanú a krásnu mladú herečku, aby účinkovala v tomto - a teraz v žiadnom prípade nezveličujem - soft porne, kde sa takmer každých päť minút objavuje KOMPLETNE nahá a kde si o ňu otierajú chlpaté vajcia a animálne ju olizujú šesťdesiat až sedemdesiatroční dedovia? Čo jej za to sľúbila? Čím jej opantala hlavu? Tučným šekom? Prísľubom návalu festivalových ocenení? Je to iba môj odhad, ale myslím, že keď už bolo po všetkom, musela Emily naozaj, ale naozaj hrubo mindžovať.(20.4.2012)

• Lamiczka

Pardon, asi jsem natvrdlá, nebo opravdu netuším, co tím chtěla autorka říct. Vybrané momenty z dívčina života, práce levné dívky, pseudopřátelství, další práce, nabídky k sňatkům atd. Celý je to dost vo ničem. Ani ta erotika nestojí (doslova!) za řeč, kromě celkem ucházející nahé postavy Emily Browning.(18.2.2012)

• - Růženku si měla původně zahrát představitelka Mia Wasikovska, avšak dala přednost hlavní roli ve snímku Jana Eyerová (2011). (Mafyn)

• - Film byl v roce 2011 vybrán do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Cannes. (acsmp)