Šípková Růženka (festivalový název)

• Austrálie

Sleeping Beauty

Austrálie, 2011, 104 min

Paní Leighová měla patrně zábavné dětství s vitálním dědečkem Stenlym, který ji na dobrou noc kuchtil odvar z makovic, aby se jí při tom prstění něco hezkého zdálo! Co čert nechtěl, asi se u toho jednou probudila, a když začala mít ve čtyřiceti tiky, poradil jí její psychiatr vyblít své trampoty na plátno, aby jí z toho traumatu náhodou nesrostly stydké pysky. Hvězda Savcova punče neměla po poslední klapce evidentně do čeho píchnout, a tak nepohrdla ani odpudivými geronty s gigantickým přirozením velikosti zamindrákovaného liliputa. A tak je na světě absurdní anatomický průvodce temnými zákoutími slečny Browningové, která je na tuhle roli sice trochu plochá, ale zato škaredá, a nepochybně prokrví ego nejednoho staříka i bez modrého zázraku!(1.11.2011)

Velice zvláštní / nejednoznačný / bizarní / surreální / neskutečně originální a (pro někoho) snad i perverzní film, jenž by si určitě zasloužil zevrubnější analýzu. Já zmíním snad jen to, že velmi podstatný je element či motiv SPANÍ, který by měl vyvolávat nemálo asociací (jistý způsob života pln apatie, (p)oddanosti, lhostejnosti,…). Však již titul vystihuje mnoho. ~ Hlavní představitelka Lucy se pohybuje životem bez emocí, rutinně, přičemž jádro jejího bytí tvoří škola a několik různých prací či brigád, z nichž se ta nejnovější značně vymyká normálu. Vytvoří se jakési dva rozdílné světy, jež vedle sebe existují a v nichž Lucy střídavě pobývá. Už samotný fakt, že se v tom druhém nechává dobrovolně uspat, aniž by věděla, co s ní poté zákazníci praktikují, je alarmující a zneklidňující. Stejně jako nevážení si sama sebe, prodávání se, izolování se od okolí apod. Ta podstatná sdělení, jež nám chce autorka a zároveň režisérka Julia Leigh sdělit, jsou skryta (za symboly), zakódována, případně jen naťuknuta, zkrátka: Diváku snaž se, popusť uzdu své fantazii, zapoj mozek a dedukuj. A stejně na spoustu otázek odpověď nenajdeš! ~ Složitá, komplikovaná a záměrně chladná až odtažitá záležitost o křehkosti i zvrhlosti, o marasmu i přirozené kráse, rozhodně však ne film na zrelaxování. Film esteticky zajímavý, s jasně danou a dodržovanou formou i slušnou dávkou nahoty. Zneklidňující, avšak na Shame zřejmě nemá. ~ ~ Někteří lidé předstírají smrt. Já předstírám život.(13.5.2012)

• zelvopyr

Kdysi herečka byla vzásadě totéž co prostitutka, poslední dobou se ten rozdíl zase pomaloučku stírá... Trochu s rezervou -- ale obecně vzato... P.S. nízké hodnocení proto, že asi ještě nejsem tak starý, abych nad tou holkou slintal jako oni pánové a abych ani nevyžadoval, aby to byl film (což jsem si myslel, že bude)   :)(25.2.2012)

Jsem si nejdříve myslel, že se podle anglického názvu jedná o novou verzi pohádky o Šípkové Růžence. Mladá dívka v tomhle filmu opravdu usíná, ale pro zcela jiné účely a za jiných podmínek. Naše hrdinka jménem Lucy se rozhodne něco si přivydělat a na inzerát přijme práci luxusní společnice pro bohaté a hlavně zvrhlé páprdy, kteří poté, co je jí její šéfovou podáno uspávadlo, si s ní můžou v posteli dělat co se jim zlíbí, akorát pohlavní styk je zakázán. Chudák holka jen vzdáleně tuší, co to s ní ti chlípníci ve spánku provádějí a krutou pravdu se dozvídá až už je pozdě. Emily Browning většinu filmu toho na sobě moc nemá, což pánské publikum potěší. Import z Austrálie usiluje o to, aby šokoval a režisérka prokázala nejen svůj sklon k perverzi, ale také to, že je schopná natočit hodně divný film se zvláštním charakterem hlavní postavy, který si hodně těžko získá příznivce z řad běžného konzumního diváka. Ten se filmu obloukem vyhne a ostatní si ho pustí ze zvědavosti. To samé jsem udělal i já. 60%(31.10.2011)

• Myrreczech

Nevím, proč se rozčilujete, že ten film je výborný a že ho nikdo nechápe. Jenže film, který se tváří skandálně a snaží se mít nějakou vyšší myšlenku, ale ani jedno z toho nemá je prostě špatný. Navíc proložený milionem naprosto zbytečných, hloupých a hlavně nesmyslných scén. A plochá nahá Emily s haldou jiných nahých žen s opravdu ošklivými přednostmi jen doplňují nevkus tohoto snímku.(30.10.2011)

• - Růženku si měla původně zahrát představitelka Mia Wasikovska, avšak dala přednost hlavní roli ve snímku Jana Eyerová (2011). (Mafyn)

• - Film byl v roce 2011 vybrán do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Cannes. (acsmp)