Šípková Růženka

(festivalový název)
  • Austrálie Sleeping Beauty

V psychologickém australském filmu režisérky Julie Leigh se seznamujeme s Lucy (Emily Browning), tajemnou dívkou a mladou univerzitní studentkou, kterou pronásledují neustále životní problémy. Její život nabere jiný směr poté, co se přihlásí na inzerát tajemné agentury, která svým zákazníkům poskytuje erotický servis. Lucy se noří do světa spánku a jako novodobá Šípková Růženka slouží jako prapodivný spící společník klientům agentury. (ČSFD)

zelvopyr

Kdysi herečka byla vzásadě totéž co prostitutka, poslední dobou se ten rozdíl zase pomaloučku stírá... Trochu s rezervou -- ale obecně vzato... P.S. nízké hodnocení proto, že asi ještě nejsem tak starý, abych nad tou holkou slintal jako oni pánové a abych ani nevyžadoval, aby to byl film (což jsem si myslel, že bude)   :) ()

hellstruck

Tak pánové, jestli jediné, čeho jste si po celý film všimli byla Emiliina malá prsa, tak Vám tleskám za Vaše IQ,které není o nic větší.. Jinak k filmu.. co mi to přineslo? Dozvěděla jsem se, jak si vybrat ten správný odstín rtěnky (:D) a poučila jsem se, jak se baví staří pánové. Žila jsem v mylném přesvědčení, že se baví golfem nebo vysedáváním u televize a hle.. Nejspíš budu mít pár dní noční můry.Ale teď vážně, ve Sleeping Beauty jde o jakési rádoby artové soft porno postrádající jakoukoli logiku nebo skrytou myšlenku. Autorka asi musí mít nějaký mindrák z dětství, nechci si představovat, kde na ten nápad přišla.Hlavní hrdinka je plochá (myslím povahově),abych s postavou mohla sympatizovat nebo jí litovat,musím o ní něco vědět-co ji k tomu,že se stala spící společnicí vedlo?Proč byla taková jaká byla?Jenže tady divák jen civí na její divné neopodstatněné divné chování a přemýšlí,jestli je sjetý on nebo paní režisérka.Tohle je celé špatně..pojmout to jinak,bylo by to skvělé,protože potenciál to určitě má.Emily je dobrá herečka,ale čekala bych od ní trochu víc.. A ty dlouhé záběry na slečnu,jak utírá stůl nebo kopíruje nějaké papíry..páni,napětím jsem skoro nedýchala.. ()

Ant

Dokonale zneklidňující záležitost. Už dlouho jsem neměla u filmu tak nepříjemný pocit. Na druhou stranu mi ale vadila tajemnost ze strany Lucyiny postavy, protože se nikdy nedozvíme, co ji vlastně k jejímu povolání donutilo, ani proč má takový problém navázat vztah. Nicméně i přesto nebo právě proto ten film funguje. Jedná se v něm totiž spíše o samotný prožitek než o hlubokou zápletku. ()

Vančura

Pseudoartová ptákovina, rozkročená někde mezi vypjatou teatrálností a bezděčnou směšností. (Ne vážně, vidí-li člověk ty obskurní večeře, kdy skupinku chlípných staříků obsluhují spoře oděné krasotinky, musí se jen popadat za břicho). Hlavní hrdinka mi byla svou nevyzpytatelností nesympatická a snímek vyvolává více než otázek, než nabízí odpovědí. O motivech jejího chování nesděluje vůbec nic, neznáme její minulost, osobní život ani přesný věk. Je s podivem, jak vůbec dokáže časově skloubit dvě brigády, studium vysoké školy a hru na Šípkovou Růženku, kdy zdrogovaná pravděpodobně prospí velkou část dne (zatímco s ní její bizarní klienti provádí bůhvíco - zvědavost ohledně toho, co se s ní děje, zatímco spí, nakonec dožene i samotnou Lucy). A co je vlastně Lucy zač? Bezstarostná intelektuálně nekomplikovaná osůbka, která si proplouvá životem s občasnými náhodnými známostmi a drogovými experimenty? Oběť nešťastného dětství? Smrtelně nemocná dívka, která si chce na osudu vyvzdorovat intenzitu posledních dní života? Emancipovaná mladá dáma, která jen chce žít život naplno? Nešťastná žena zhrzená nevydařenými předchozími vztahy? Amorální kurvička, která podléhá snadno vydělaným penězům? Latentní lesba nenávidící muže? Nebo snad nymfomanka? Éterická Emily Browning, na jejímž hereckém výkonu je tento film postavený, by mohla být vším a současně ničím z toho - kontrast mezi její nevinným kukučem a lascivně zaujatou pozicí dovoluje promítat do ní v podstatě libovolné osobní představy, kdy v ní každý může vidět někoho jiného. Když však vyprchá počáteční okouzlení, které jsem vůči jejímu půvabnému zjevu pociťoval, dostaví se jen útrpné čekání na to, jak tohle celé asi dopadne, vyplněné jejím opakovaným svlékáním a oblékáním. Když se herečka na kameru odhalí poprvé, člověku se zatají dech, když se to opakuje podesáté, už je to jenom otravné. Ve scéně, kdy jeden klient pohazuje se spící Lucy jako s kusem masa, toto vysvitne naplno - její nahota už není vzrušující, je jen bolestně tělesná, zranitelná a kromobyčejně přirozená, jako nahota žen v sauně či na nudapláži, na níž už není vzrušujícího vůbec nic. I proto mě překvapily kostýmy, jež nosily obsluhující dívky u večeře a které jim obnažovaly ňadra (na mysl se hned dere představa podprsenek pro kojící ženy) - nedokážu si představit nic víc antierotického, než podobnou obnaženost, která neponechává jakýkoli prostor fantazii. Pojďme to nějak zakončit - osobně tento film shledávám umělecky nicotný a protivně přesexualizovaný - méně je někdy více. Proboha, nebo si snad myslíte, že je náhoda, že nejpopulárnější herečka na ČSFD je Natalia Portman, která se v žádné své roli nikdy neukázala nahá? Když doběhly závěrečné titulky, uvědomil jsem si dvě věci: jak moc zbožňuji Buñuelův snímek KRÁSKA DNE (vedle něhož se ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA krčí jako nepodařený epigon) a jak intenzivně prožívám osud biblické Zuzany - marná sláva, ve spojení starce s krásnou mladou ženou bylo odjakživa cosi vrcholně odporného a zneklidňujcího. ()

Garson

Šípková Růženka je film o studentce Lucy,která je z mého pohledu neskutečně sexy.Je velmi pracovitá,ale protože nemá dostatek peněz na nájem i když vymetá různé brigády tak zkusí vkročit do jiných vod a najde si brigádu kde se nástupní pohovor vede ve spodním prádle a jelikož se jedná o občasnou práci tak jí vždycky řidič odveze v autě do obrovské vily a noblesní žena jménem Clara jí dá vypít lektvar s uspávacím prostředkem a ona pak nahá leží na velké posteli,spí jako Šípková Růženka a nějaký starý dědek si vždycky zaplatí službu,že může nahou Lucy ve spánku ohmatávat.Protože jsem nedohledal v češtině "escortní" film MES CHÉRES ETUDES(2010) tak jsem se spokojil aspoň s tímto filmem,který měl také něco do sebe. ()

• Film byl v roce 2011 vybrán do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Cannes. (acsmp)

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)