Rozmarná léta českého filmu

(pořad)
Česko, 2010, 20x52 min

Účinkují:

Aňa Geislerová, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová (více)

Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

Jádrem celého projektu je cyklus dvaceti dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro Českou televizi připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jednotlivé díly se snaží formou jakési filmové kroniky zmapovat rok od roku nejzásadnější události, okamžiky, historické milníky a tvůrčí počiny v našem domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Součástí dokumentů bude nejen historický exkurz do doby zdánlivě nedávno minulé, ale také ukázky z filmů a především originální výpovědi, názory, lidské postoje a vzpomínky více než dvou stovek osobností s tímto oborem úzce spjatých.

Ke slovu se tak dostanou nejen herecké hvězdy jako např. Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Klára Issová, Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Jiří Macháček, Jan Budař, Vlasta Chramostová, Daniela Kolářová, Iva Janžurová, Lenka Vlasáková, Zuzana Stivínová či Tomáš Hanák, ale také režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec, Alice Nellis a řada dalších, kameramani, producenti a filmoví recenzenti. V rámci dokumentů diváci shlédnou také unikátní rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení. (oficiální text distributora)

mira007

" Český film patří mezi šest nejstarších na světe" touto hláškou začíná dvacetidílný cyklus, který se ohlíží za filmovou tvorbou naší země po sametové revoluci. Co díl to jeden rok, který je okomentován v historickém kontextu, přehled filmů co se natočili a vzpomínky aktérů. Tohle mne bavilo. ()

arcticsky

Již po prvním dílu musím napsat, že mne to maximálně bavilo bez ohledu na názory některých "filmových fanoušků". Možná časem uberu z hodnocení, ale zatím se na další díly těším jako malý kluk....a i po druhém dílu nemám co měnit...stále mne baví "veselé příběhy z natáčení" zde prezentované :-)..............a po třetím dílu je již jasné, že nejvyšší hodnocení měnit nebudu! ()

HouseMK

Myslím, že tohle tu opravdu chybělo. Pořad, v němž se filmové osobnosti - nejen herci a režizéři - vracejí do let začátků nové éry "svobodné" české kinematografie až po současnost. Nemusí vás bavit, nemusíte se zúčastněnými souhlasit...ale jde o jejich pohled a výpověď o dané době a vy si na ně můžete udělat svůj vlastní názor. Výběr následujících filmů možná není podle mého gusta (mohli připojit neokoukané filmy lépe vystihující dobu a náladu, např. Kouř, Sedím na konári..., Vojtěch, řečený sirotek), ale to už bych chtěl asi moc. P.S. Hodnoceno po prvních třech dílech. ()

joudas

Chápu, že se to nemusí líbit každému, ale přesto mě zde některá hodnocení zaráží. Podle mě se jedná o velmi zajímavý dokument o tom, jak to bylo s českým filmem po revoluci. Nechybí rozhovory s režiséry, herci a dalšími zúčastněnými osobami, ukázky z filmů i zajímavosti ze zákulisí. Zatím však pojednává o letech, kdy jsem ještě pořádně nevnímal svět kolem sebe (poslední díl – 1993) a které mě tudíž dost zajímají. Uvidíme, jestli stejně zajímavé budou i další díly/roky. ()

kacirek_

Pěkně zpracované dějiny českého filmu, v každém dílu zpracován jeden filmařský rok. Člověk se dozví kupu zajímavých věcí a kolikrát je překvapen, co se všechno u nás točí:-). Velmi se mi líbí pojetí České televize, která po každém dílu vysílá největší skvost z daného roku. Více takovýhto dokumentů.... ()

Mike.mk1

Ani po shlédnutí posledního dílu si nemám na co stěžovat. Na podrobnější pohled na českou kinematografii je těch dílů ještě málo, ale dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí o kterých jsem neměl ani páru a dostal inspiraci na shlédnutí několika méně známých filmů. Jen víc takových pořadů. ()

Ombak▼Penari

Jestli se fakt zajímáte o film a přistupujete k české porevoluční tvorbě se stejnou skepsí jako já, tak tento seriál je jedinečná příležitost jak snadno dohnat všeobecný přehled. Rok po roce podrobně provede tím podstatnějším, co se v oblasti filmu událo - nové filmy, debuty nových tvůrců, události kolem televizí a Barrandova, filmové festivaly, zahraniční produkce u nás... Pustit si to dvakrát dokola a základní přehled máte v hlavě. Pak už si jen vybrat, co zaujalo. Podle mě to nemohlo dopadnout o moc lépe, velmi přínosná záležitost. ()

poli00

Myslím, že zajímavý dokumentární seriál, který nám za téměř hodinu je schopný o každém porevolučním roku až dodnes říct co se týče filmů téměř vše. Ukáže nám jak dobré, tak i ty méně zdařilé a mě se to líbí. 75% ()

Allan

Známý nešvar nikoli jen komentátorů čsfd: po prvním díle hned asi 50 hodnocení mezi jednou a dvěma hvězdičkami. Není mi úplně jasné, jak někdo může celou dokumentární dvacetidílnou sérii šmahem shodit se stolu jen proto, že za ní stojí Vachler. Typicky český přístup - viděl jsem prvních 10 minut a to mi stačí, abych si udělal perfektní úsudek. Supr, no... ()

E lan

Velmi zajímavý a poučný počin, pro věrné příznivce českého filmu možná ještě o jednu hvězdičku více. ()

Shakaar

Řekl bych že hodně zaujala ranná 90. léta a i následující roky. Dokument ztrácí bohužel náboj s přibívajícími roky. Stejně totiž jako zajímavých filmů (jako je Akumulátor 1, Jízda, Amerika a další), příbývali ani ne tak špatné filmy, spíše stejní režiséři a herci. Prostě se ukazuje aktualní realita českého filmu. Kvalitní filmy se relativně ještě točí, ale není tu žádná inovace. Hosté v dokumentu se vymlouvají na nejruznější problematiku, přičemž zároveň přiznávají, že umělecky stvárněné a hlavně scenaristicky kvalitní filmy ubývají a nastupují filmy s úkolem hlavně vydělat na hloupých občanech. Nadruhou stranu v průběhu 20 let tato situace nejednou nastala. Prostě je to určitý směr a ten se může změnit až se objeví nový tvůrci a nebudou se točit takoví jako je Zelenka, Hřebejk, Ondřej Trojan, sem tam příjde s nějakou hovadinu Troška s Pomejem. Hodně se kritizuje, že následně uvedli známnější filmy. To už je spíše v kompetenci televize a ne tvůrců co k tomu pustí. Já jen můžu říct, že bych se díky tomu nikdy nepodíval z dnešního pohledu trochu extravagantní tvorbu českých tvůrců po roce 89. ()

dawid

Hodnotit ještě nechci, protože po třech dílech je můj pohled minimálně rozpačitý... První díl byl prázdným (i když občas zajímavým) vzpomínáním. Do dalších dvou dílů se dostalo silné téma Barrandova (chtělo by to ještě jednoho Marhoula do ČT), ale také například "režisér" Soukup, který si stěžoval, jak těžké je natočit komedii (na rozdíl od psychologického dramatu). Je to hezké české, ale taky - až na epizodu Barrandov - takové bezzubé. Uvidíme co bude... ()

topi80 odpad!

Česká televize se nám pochlubila, do jaké černé díry padají naše peníze. Kolik z těch filmů za ty prošustrované peníze stálo? Deset? Nebo dokonce dvacet? Rozhodně asi méně, než by odpovídalo samochvále ubrečených rádobyrežisérů a rádobyherců v pořadu... ()

ondey

Tak zaprvý je asi důležitý, aby takový dokument existoval. Proto potlesk Vachlerovy, že se do něj pustil. Informace jsou podaný lehkou a příjemnou formou, celkově působí zajímavě a příjemně se na to kouká. A já jsem za ty informace vděčný :) ()

Andinistka

Úterý večer mám vždy vyhrazený na Rozmarný léta, je skvělý, že u nás konečně vznikl dokument zabývající se českou filmovou polistopadovou tvorbou. Osvěžila sem si spoustu filmů, který se mi už vytratily z paměti, jiný si zase připomněla nebo se dozvěděla o filmech nových, z nichž některý určitě budou stát za vidění. Nerozumím zdejším nízkým hodnocením, já si každej díl dost užívám:). ()

route60

Tady čtu jak se jedna o strašný dokument o posledních 20 létech Českého filmu ale není to vůbec tak zlé jak někteří láteří, že jsou tam zbytečné keci? že Vetchý psal na zeď a podobně ale bylo tomu tak a to vše k tomu patřílo ať se vám to zamlouvá či né, 70% ()

Idealista

Kdybych neviděl od Vachlera tváře českého fimu , tak by mne ten to výsledek tolik neštval . Měl jsem k nim dost výhrad , ale pořád to mělo určitou výpovědní hodnotu a kvalitu ( správný tvůrce by se měl zlepšovat a né naopak ) . Očekávám od takového tématu že bude na něj nahlíženo z širšího pohledu . Neškodil by tam pořádný krityk či film. publicista . Taky by se mohli rozebírat víc poměry v českém filmu . Prostě tomu chybí hloubka . Poznámka : už upoutávky mě pořádně nas....hlaně ten Liška na záchodě ......Jo skoro tam ten to pořad patří ! ()

Romadoor

Po cca 5 dílech: Po prvních zhruba 2 dílech (celkově už mi roky zase trochu splývají) jsem si říkal, že to je nějaká nepochopená groteska - zvlášť po vystoupení O.Vetchého, který si všechny stokoruny z výplaty vyzdobil doplněním přídomku "vrah" ke Klémovi (nic proti tomu aktu, ale do tohohle pořadu se to myslím úplně nehodilo) nebo Ani Geislerové (Aňa (17.4.1976) dle svých slov o dění u nich doma v podvečer 17.11.1989: Aňo poď na demonstraci! - Nejdu, dytˇ je povolená...)....no tak třeba je to pravda, ale uvěřitelně to neznělo. Každopádně s přibývajícími díly se pro mě jako zcela průměrného diváka kupí zajímavé (L.Zedníčková), přesvědčivé (V.Marhoul), ale i neméně tragikomické (J.Pomeje) výpovědi...a když J.Krampol vyprávěl o tom, že scénář k druhému dílu Nahoty na prodej (moje srdeční záležitost) byl snad ještě lepší než ten první, skoro jsem brečel zoufalstvím, že se to nepovedlo..... ()

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

20 filmových sezón od 4. ledna na ČT1

04.01.2011

Nový projekt České televize s názvem “20 filmových sezón v České televizi“ nabízí divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po… (více)