Všemocný

• Austrálie

• Nizozemsko

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 105 min

dva dni od pozretia filmu v kine som vahala, ake mu dam hodnotenie, vahala som medzi dve a tri. milujem audiovizualne orgie, ale tu mi to vadilo, cize jedno minus. Scenar ma tak nejak nicim nezaujal, mala som pocit, ze uz som to niekde videla aspon trikrat, a dokonca lepsie. Moj oblubeny Bradley bol nejaky toporny, oci ma boleli uz len pri pohlade na jeho oci a cele ma to proste nejakym zvlastnym sposobom iritovalo. Ale aby som bola objektivna, velkym plusom je, ze som sa nenudila a druhym velkym plusom bola vtipnost sceny po vlamani sa do jeho bytu, kde sme sa pucili cele kino. Neviem, ci to bol zamer alebo nie, ale ja to ako svetly bod vecera rozhodne vnimam :)(27.3.2011)

Někdo tu v komentáři psal, že člověk s takovou kapacitou a IQ by neřešil nějakých pár milionů na burze. Naprosto souhlasím! Přesně to vystihuje celý (naštěstí jediný) výrazný problém filmu. Jinak je to totiž absolutní divácké potěšení. Už od úvodní "průletové" sekvence. Jenže scénáristé se nedokázali vyhnout některým úskalím, jenž podobný námět do cesty staví (ono to asi nešlo vzhledem na cílovou skupinu filmu, resp. důvod, proč do něj někdo vrazil peníze). Pokud se ale divák od této vady na kráse dokáže oprostit, čeká jej "cool hustá" jízda. A tu máme všichni rádi, byť někteří se to stydí přiznat :-) Faustovské téma bude zkrátka asi ještě dlouho aktuální, minimálně do té doby, dokud se NZT nebude prodávat v lékárnách vedle aspirinu. Protože co se mě týče, nad lákavou Vernononovou nabídkou bych neváhala ani na chvíli! A nějaké vedlejší účinky? Koho to zajímá... "I was blind but now I see."(27.3.2011)

• Tuxedo

Triviální a hloupý film, neúspěšně se schovávající za masku sofistikovanosti. Odhlédnu-li od toho, nakolik se dal celý nápad rozvést v autorském snímku a akceptuji, že tvůrci se uvolili cestou žánrového snímku, v němž originální nápad zužitkuje coby pouhou „atrakci“, ani tehdy není Všemocný dobrý film, leč stále stejně triviální. Tvůrci si zkrátka s „atrakcí“ nevěděli rady. Aby ne, když scenáristka filmu má obvykle na starosti komedie s Lindsay Lohan (nic proti Mezi námi děvčaty) či Benem Stillerem (vše proti Těsně vedle) a Neil Burger není vizionář, ale pokorný rutinér. Titulní hrdina není sympatický a navzdory všeobecnému mínění ani dobře zahraný (sympatie vůči Bradleymu Cooperovi pro mě i nadále zůstávají záhadou), svou stoprocentní mozkovou kapacitu vynakládá v lepším případě pro své obohacení, v horším pro sbalení své sousedky a úklid obýváku (!) a prakticky po celou dobu filmu zůstává nečinný. V momentě, kdy se stupňuje bezvýchodnost situace a hrdinovi začínají dýchat na záda úplně všichni a všechno (mlčenlivý vrahoun s kudlou, ruští lichváři, Robert De Niro, projevující se příznaky dlouhodobého užívání drogy, konfrontace se starým já atd. atd.), hrdinu jakoby všechny tyto trable míjeli nebo je neuměl řešit (což z něj v kontrastu s jeho inteligenčním kvocientem činí troubu rovnou pětinásobného), takže je za něj postupně vyřeší raději sama scenáristka. Snad by to tolik nevadilo, kdyby se film zároveň nesnažil neustále proklamovat vlastní inteligenci a nadřazenost a neuchyloval se k vnitřnímu popisu hrdinovy geniální mysli coby svérázného druhu pavoučího smyslu (když dané téma neznám nebo si jej ani neumím přibližně představit, tak o tom nepíšu, paní scenáristko – první lekce všech kurzů tvůrčího psaní). Velká škoda, že film, který vypráví a oslavuje inteligenci, nenatočili ke všemu inteligentní lidé – David Fincher (Hra je výborný příklad výtečně zrežírovaného filmu s chatrným scénářem), Christopher Nolan, Park Chan-wook… Zkrátka takoví, kteří dovedou natočit autorský a žánrový film, chytrý i zábavný v jednom balení. Snaha inteligenci alespoň předstírat je zkrátka marná. 5/10(5.4.2011)

Droga přináší euforii, závislost ztrátu důstojnosti - záleží jen na vás, bez čeho se snáze obejdete.. Slibně nakročený thriller s "googlovskou" prací kamery začal někde od půlky nedostatkem obsahové invence skomírat - v tom místě scénáře asi autorova dealera čirých lentilek sebrala policie.. Palec nahoru pro Bradleyho Coopera, který v první třetině filmu dokázal, že se umí herecky pohybovat i na opačném pólu sebevědomého seladonství a řekněme si otevřeně, tato "čistá" část jeho já byla ve své lidskosti plné chyb mnohem sympatičtější..(24.2.2012)

Ani bych nečekal tak stylově a invenčně natočenou zábavu od autora schematického ´Iluzionisty´. A v případě Bradleyho Coopera jenom tolik, že od krajně nesympatického floutka ve ´Wedding Crashers´ se vypracoval až ke spolehlivému hlavnímu tahounovi filmu. Charisma spojené s hereckým nadáním – o Bradleyho budoucnost nemám strach.(27.7.2011)

• - Plakátu k filmu Noc patří nám (2007) si na krátký okamžik lze všimnout v momentě, kdy Eddie vchází do Lindyiny (Abbie Cornish) pracovny. (Conspi)

• - Pre film boli zapožičané dva luxusné autá Maserati Gran Turismo kupé, ktoré museli po natáčaní vrátiť. (Greenpeacak)

• - Některé scény byly natáčeny na digitální zrcadlovku Canon EOS 5D Mark II. (imagoo)