Všemocný

• Austrálie

Limitless

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 105 min

"Si chytrý, ale nerob tú chybu chytrých ľudí, ktorí si myslia, že nikto nemôže byt chytrejší." Choďte na Limitless ako na nenápadný, tuctový marcový thriller, ktorý si nemohol dovoliť väčšiu hviezdu než Bradleyho Coopera, a dostanete sviežu oddychovku s dobrými dialógmi, nápadmi v scenári i vizuálnom pojatí (chalani z Google Streetview majú čo vylepšovať) a hlavne skvelým Cooperom, ktorý sólo bez zaváhania utiahne nabušený celovečerák. Keď sa vo vás navyše zrodí slabosť pre mladú Nicole Kidman menom Abbie Cornish, nemáte čo riešiť.(23.3.2011)

Bavilo mě to, ale konec - respektive vyvozenej závěr - jsem asi nepochopila nebo mi přišel minimálně pochybnej. Čekala jsem asi něco krapet jinýho, než čeho se mi nakonec dostalo (ničeho). Škoda. Protože Bradley hraje až se mu za patama kouří, Abbie Cornish je sympaťačka a De Niro s Annou Friel palec nahoru. Navíc námět by se klidně dal považovat za originální, svěží a vtipnej, film rychle ubíhá, nenudí a chválím i hudbu. No není to nic světobornýho, ale obstojnej film, co zabaví. Čtvrtou * přihazuju za to, že mi Bradley zahrál Rachmaninovo preludium cis moll. Víc jsem si ani nemohla přát.(13.11.2011)

Hi-tech vizuální zpracování. To bylo první, co mě napadlo, když kamera v první scéně letěla vzhůru po patrech proskleného mrakodrapu, a každá další minuta mě v tomto označení více utvrzovala. Tomuhle říkám nápaditý obraz a Cameronovi s Avatarem bych tenhle film omlátila o hlavu, aby viděl, že krásný a zajímavý vizuál lze dosáhnout i bez megalomanských kompozic. Překvapivě však kamerová stránka není jediné, co mě na Limitless upoutalo, ale je to i příběh. Už dlouho se mi u filmu nestalo, že bych si říkala, jak je ten děj odvíjející se mi před očima jiný od toho, co jsem kdy viděla. Možná tedy i toto bylo ovlivněno obrazem, který může klidně určovat nové standarty pro jednadvacáté století, ale je-li tomu tak, je mi to jedno, protože já Burgerovi během sledování věřila, že skutečně stvořil něco výjimečného. Hraběnka Bathory se tak pravděpodobně poprvé v dějinách filmu dočkala satisfakce potvrzením, že krev může mít skutečně zázračné zdravotní účinky, a použití bruslí nebo jehly jako zbraní mě velmi pobavilo. A stejně tak mě bavil celý film, až mi pak bylo líto, že scénář některé věci mírně nedomyslel. (Pokud má ona pilulka takové zázračné schopnosti, proč hlavní hrdina sám neobjeví kouzlo její výroby a neudělá si zásoby do konce života?) Závěr, který mi lehce připomněl Scorseseho Casino, také nebyl zrovna na místě a v očekávání něčeho výraznějšího, zapamatovatelnějšího, ale i více v souladu s příběhy jiných uživatelů oné drogy mě zklamal. I tak mi ale Limitless zůstane v hlavě jako sympatický, moderní film s velmi motivačními účinky, který mě teď, dvanáct hodin před uzávěrkou mé univerzitní eseje, snad donutí, abych ji konečně dopsala. | O osm hodin později: S mnohem menší dávkou entuziasmu esej dokončena.(24.3.2011)

Vynikající, originální a svěží. Takových filmů je pomálu. Neil Burger natočil velmi zábavný snímek, ve kterém exceluje stále lepší a lepší Bradley Cooper a kde se sype jeden nápad za druhým. Skvělé hudební podkresy, úžasné kamerové hrátky a vizuálně vymazlené obrazy. Kontrast a kompozice jednotlivých scén ( hlavně těch " drogových " ) je prostě špičková. Průlety a celivost z toho dělají lahodnou třešničku na dortu. Scénář ke konci trochu hapruje ale nenudí a táhne do slavnostního konce. Osobně jsem neměl páru, jak by to mohlo skončit. Paráda... a jak říkám, víc takových.(22.1.2012)

Ľudia dnešného sveta do seba ládujú dobrovoľne skôr tony neskutočných oblbovákov (legálnych aj nelegálnych) ako nejaké zmúdrujúce tabletky. Napriek tomu má film švih. V súlade s mediálnym ladením posledného polstoročia síce vsugerúva predstavu, že dôsledkom využitia absolútnej kapacity mozgu bude len snaha zarobiť neskutočne obrovitánske množstvá peňazí, pričom práca s burzovými analýzami akoby v sebe skrývala nejaký obzvlášť vzrušujúci potenciál. Po zmúdrení tiež bude dosiahnuté stretnutie s množstvom prvotriednych partnerov, ochotných na divoký sex hneď po krátkej inteligentnej konverzácii. Dôležitý je však druhý plán, nenápadne upozorňujúci na skutočnosť spoločnosti, riadenej chémiou nabudenými a čím ďalej tým viac geneticky modifikovanými pakami.(27.3.2013)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. března 2011 v New Yorku. (Varan)

• - Po odehraných rvačkách jsou na Eddieho (Bradley Cooper) pravém zápěstí vidět výrazné zarudlé a jen těžko přehlédnutelné pohmožděniny, které se v průběhu filmu volně objevují a zase mizí. (Conspi)

• - Gennady Blind Thug (Ray Siegle) má ve filmu zbraň Heckler & Koch USP Compact ráže 9x19mm. (dc125)