Reklama

Reklama

Tora! Tora! Tora!

  • USA Tora! Tora! Tora! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tohle mě absolutně minulo. Nemohu se ubránit srovnání s seriálem Roky prelomu, kde se také neustále jen tlachá. Zde tlachá pár politiků a mnoho vojenských hodnostářů. O atmosféře té doby se z filmu dozvíme pramálo. Netrvám na tom, že válečný film musí být akční, ale tohle bylo nudné vážně převelice. ()

Maq 

všechny recenze uživatele

Můžete si o tom přečíst dvoustránkový článek v rodinném časopise, anebo - pro ještě povrchnější zájemce - je tady tahle filmová rekonstrukce. Střízlivá, věcná, s minimem patosu, nenasere, informuje... a máte to i s obrázky. --- Když už žijeme ve světě, kde se čte míň a míň, a povrchnost vítězí na všech frontách od politiky až po lásku, tak bych vlastně uvítal víc takových osvětových filmů, do kterých se autorsky nevkládají žádné pičoviny, nýbrž "pouze" přístupnou formou informují pracující o jejich historických a kulturních kořenech. --- Jedna věc pro mne představovala určité zklamání: ve filmu víceméně zcela chybí popis procesu, v průběhu kterého Japonsko znenáhla dospělo k osudovému rozhodnutí napadnout Anglosasy. Tahle část příběhu mi připadá zdaleka nejzajímavější. ... Ale kecám, to by nebyl hezký film, a diváci by ho odmítli. Takže - zpátky ke knížkám! ()

Reklama

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Je to válečný film o napadení Pearl Harboru Japonci a tím vtažení SPOJENÝCH STÁTŮ do 2.svět.války. Film vypráví více s pohledu Japonců, ale o to je zajímavější. Vynikající jap.herec So JAMAMURA poukazuje na skutečnost, že i mezi nimi byli "lidé" a že měli cit i se statečnými nepřátelskými chlapci. Válka je ovšem válka. Ta nezná slitování na žádné straně. Utkvěl mi hluboko v myslí výrok admirála Jamamota : " Obávám se, že jsme tímto útokem na Pearl Harbor probudili spícího obra." ()

Machrovic 

všechny recenze uživatele

Srovnávat Pearl Harbor s Tora! Tora! Tora! je jako srovnávat lejno s diamantem. Pokud lze tento film vůbec srovnávat, pak jedině s tímto dokumentárním snímkem: Pearl Harbor, den potupy http://us.imdb.com/title/tt0450084/ SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Přebírám velení nad spojenou flotilou. // Ale z Tokia teď vane špatný vítr. // Tenhle přístav je past. // Věří vůbec někdo někomu? // Ti piloti si dělaj co se jim zlíbí. // Pokud všichni na světě bratry jsou, proč musí vlny a vítr neklidný být? // Zaútočí na nás v neděli 30. listopadu. // Vystupte na horu Niitaka, 1208. // V Pearl Harboru nezbyla ani jedna letadlová loď. // Enterprise! - Pitomče! To byla naše vlajková loď. // Mluvil jsi s prezidentem? - Ne. S Harry Hopkinsem. - A přečetl si to? - Ne. Nemá klíč. // Už je deset pryč. Generál Marshall chodí brzo spát. // Koukni máme telefon! A dokonce funguje. (obsluha armádního radaru) // (Flying school !!!) // Závidím mladým. Všichni věří, že náš plán vyjde. // Kaminskij, chci potvrzení, jasný potvrzení. ("ráno mě neotravujte") // Co je to za pitomce? Nahlásím ho za porušení bezpečnosti! (a pak japonské letadlo shodilo bombu) // Vážně skvělý způsob jak vletět do války. // Chtěl jste potvrzení, kapitáne? Podívejte se! To je to vaše potvrzení! // Kde jsou americké letadlové lodě? // Tahle válka teprv začíná a před náma je velká cesta. // Je to jako probudit spícího obra a vyprovokovat ho k boji. // Dosáhli jsme jenom toho, že jsme probudili spícího obra a naplnili (jsme ho) ohromným odhodláním. ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Je zajímavé, že dvě země, které v době konfliktu stály proti sobě, tedy USA a japonské císařství byly s to sednout za stůl, či se postavit za kameru a natočit film o téhle neblahé kapitole svých dějin.Ani jedna země nemá být nač hrdá.Je to celé ostudné, a sice jak ze strany agresora, tak ze strany toho, kdo byl napaden.Je jistě komplikované udržet v plné pohotovosti celou flotilu lodí a hlavně ohromné množství lidí, ale jestliže mám zprávy od rozvědky, tak je jistě nutné dělat něco jiného, než američtí velitelé různých stupňů v Pearl Harbor dělali.Ale to už je pasé.Film je jistě dobrou výpovědí o události, která zásadně změnila běh 2.svétové války.Technicky jsou bojové scény udělány podle mého názoru dobře.Ty počítačové hrátky u remaku na mne příliš nepůsobily. Srdcervoucí cajdákovité scény nejdříve na obloze s ženskou ve stíhačce, poté ve skladu padáků jsou ohavné.Tenhle film z r.70 vysoko převyšuje svůj remake. Tak si říkám, že bychom mohli spolu s Němci, Francouzi, Italy a Angličany natočit cosi o tom, co předcházelo dohodě v Mnichově. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (29)

  • Japonskou část filmu měl původně režírovat Akira Kurosawa. (Kulmon)
  • Před natáčením se pečlivě dohledávaly a pročítaly všechny možné dokumenty k událostem zobrazeným ve filmu. Našly se i původní výkresy k lodím Nagato a Akagi. Na písečné pláži, která se nacházela v areálu vojenské letecké základny Ašija (na půl cesty mezi Fukuokou a Kokurou), byly postaveny detailní repliky bitevní lodi Nagato (přesná kopie – ikdyž jen waterline a zvenčí), a tři čtvrtiny trupu Akagi. (Marthas85)
  • Kromě herců pak ve filmu hráli i studenti a také současní členové japonského námořnictva. Některým studentům musel být vyplacen přídavek za to, že si nechali ostříhat dlouhé vlasy (éra hippies se nevyhnula ani Japonsku). (Marthas85)

Související novinky

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)

Reklama

Reklama