„Si chlap. Vieš udrieť. Ale aj odpustiť.“ Už 11 rokov pred Tisícročnou včelou Juraja Jakubiska vznikla strhujúca, televízna, epická mini-séria o jednej slovenskej dobe a jednej slovenskej rodine, sledujúca jej vzostup, ale i krutý, bolestivý pád. Moje milované Červené víno (čítal som aj knihu, ale toto ma bavilo viac) sa odohráva naprieč desaťročiami, čo umožnilo vyniknúť nielen práci maskérov, ale i scenáristov. Tým to dovolilo zakomponovať do megapríbehu v podstate všetko, čo patrí k životu. To dobré, aj to zlé. Sme svedkami pôrodov i pohrebov, šťastných, veselých, i temných a bezútešných okamihov. Snímka, nakrútená začiatkom 70. rokov s výkvetom vtedajšej slovenskej hereckej špičky, sa plným právom stala televíznou klasikou a trvalkou RTVS. Verejnoprávna televízia ju vysiela asi stokrát ročne a ja si to skoro vždy zas a znova pozriem, ak aj nie celé, tak vždy aspoň pár minút. A s každým ďalším pozretím je to lepšie a lepšie. Pár vecí ma irituje (stále dookola sa motajúce ťahanice a pletky s údernou dvojkou Bolebruch/Pančucha), ale inak je to pecka. Áno. Tisícročná včela je atmosférickejšia. Ale Červené víno je príbehovejšie.(9.9.2017)

Prvý diel s trochu pomalým dejom, ale v druhom už nie je núdza o dramatické situácie z dediny na pozadí vojnového odobia. Tretí diel, povojnový, sa venuje aj deťom, ktoré vyrástli, a majú svoje vlastné osudy spojené so školou, prácou a láskou. Kolektivizácia, voľby a ďalšie politické radovánky mi do filmu akosi nesedeli. Všetci herci podávajú bezchybné výkony, dedinské prostredie a atmosféra sú vytvorené dokonale. Vo filme je dostatok minút aj na román, na vývoj postáv a množstvo udalostí, ktoré treba zachytiť v dlhom časovom období. –––– Vojnu trafil šľak. –––– Pi, kartuj, bi ma, len ľúbiť ma neprestaň.(1.1.2014)

Krásne prevedenie tohto románu. Patrí medzi tie lepšie filmy Československej tvorby 70. rokov. Fantastické herecké výkony tých najlepších hercov danej doby. Úchvatní Štefan Kvietik, Ivan Rajniak, Jozef Čierny či Karol Machata. Veľmi úžasná a oddaná herectvu Emília Vášáryová spolu so Zdenou Grúberovou či Evou Krížikovou. Tiež herecké obsadenie Zuzany Kocúrikovej alebo Michala Dočolomanskeho. Skvelý film, úžasní herci, prostredie. 5*(1.6.2015)

Videl som trojdielny film, kde druhá časť bola tvorená veľkou časťou prvého dielu, nedivím sa, že to neskôr upravili. Červené víno je podľa mňa akýsi obraz slovenskej spoločnosti, niečo ako film Je třeba zabít Sekala v Českej republike. Je to dosť smutné dielo, no ukazuje zlo v našich dušiach, závisť, pýchu, naprieky, vykorisťovanie, neschopnosť byť verný a iné vlastnosti. Mrzelo ma, že chlap nezbehol vo vojne proti slovanským národom, že tu urobili zlého zo zajatého srbského väzňa, no dá sa to brať ako ľudský poklesok a to, čo urobil ten Slovák ako pochopiteľné, vzhľadom na to, že mal doma rodinu, no to, čo urobil chlap vo filme Živý bič, mi bolo sympatickejšie, aj keď vždy niekto zlyhal, v jednom filme chlap, v druhom žena. Tu mohol byť rád za svoju ženu, no aj syna. Zlí náboženskí predstavitelia sú symbolom toho, ako hnali do vojny ľudí, no ani to kradnutie nebolo veľmi rozumné, aj keď akoby nastolením nového sveta, ktorý píšu víťazi a porátanie sa s nespravodlivosťou. V niektorých chvíľach film nabral aj pozitívnu atmosféru, no znova to pochovali zlé vlastnosti ľudu a politické rozbroje. Kvietik tu hral jednu zo svojich životných rolí, ozaj mu to išlo svojho času, no tretí diel v sebe akoby nemal iskru, aj keď je už pozitívnejší. Nie vždy správny, no silný film, ktorý stojí za to vidieť.(21.8.2013)

Drsný příběh o osudech jedné rodiny z první poloviny dvacátého století z oblasti jižního Slovenska. Život v té době rozhodně nebyl jednoduchý a s hlavními hrdiny se nemazlí. Jedna nesnáz stíhá druhou, a když už se pomalu blízká na lepší časy, přijde další pohroma. Přesto hrdí vinaři statečně bojují a s pomocí rodiny a dobrých lidí přežívají. Kromě toho, že je mi tohle prostředí velmi blízké, bych na seriálu ocenil především obsazení a herecké výkony představitelů. Jednotlivé složité charaktery postav dokázali všichni vyjádřit skvěle, i když to nebylo vůbec jednoduché. I ti „kladní“ měli své stinné stránky a ve „zlých“ se občas hnulo svědomí.(20.4.2017)

• - Herec Štefan Kvietik, ktorý stvárnil hlavnú úlohu vinohradníka Urbana Habdžu, bol v mladosti aj neskôr s vinohradníctvom v kontakte a mal aj predkov, ktorí sa vinárstvom zaoberali. (Raccoon.city)

• - Kameraman Tibor Biath nebol spokojný s farbou vína. Na obraze malo trochu inú farbu, ako malo mať. Keď to videl prvýkrát v projekcii, farba vína jednoducho nebola živá, preto tam pridávali farebný prášok do pečiva. Toto víno hercom vôbec nechutilo. (Raccoon.city)

• - Režisér Andrej Lettrich získal za trojdielnu verziu Štátnu cenu Klementa Gottwalda v roku 1973. (Raccoon.city)