J. Edgar

Scénář:

Dustin Lance Black

Kamera:

Tom Stern

Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)

Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)

filipvrbik

Povedený životopisný snímek- bohužel jsem J.Edgar Hoovera neznal,tak aspoň tento film mi o něm něco řekl...80% (jde dát filmu s DiCapriem vůbec míň?) ()

Terezinka198

Leo má prostě neodolatelný šarm, osobnost a talent přesvědčit mě, že každá role mu pasuje. To se vidí jen málokdy. Příběh vskutku zajímavý, poutavý, ani na chvíli jsem se nenudila. Kdyby mě někdo sem a tam nevyrušoval, dokonce bych měla i všechny smysly napnuté. Leo ve stáří bude rozhodně vypadat neuvěřitelně sexy. Nakonec bych ráda citovala matku J. Edgara Hoovera: „Všichni jsme hříšníci, Edgare.“ ()

Santino7

Skvelé obsadenie, skvelý námet, avšak vo výsledku sa z toho vykľul značne nesúrodý a chaotický mišmaš. Nemôžem si pomôcť, no životopis s takýmito možnosťami zobrazujúci jednu z podstatných osobností amerických dejín, zakladateľa tak známej a dôležitej inštitúcie by som si skrátka predstavoval o čosi prepracovanejší. Mal som solídny problém to vôbec dopozerať. 40% ()

toi-toi

Trochu iný životopis na skvelú tému, ktorý však nemal najmenšiu možnosť zhrnúť celú kariéru kontroverzného tučka z FBI. Starý pán Clint dokáže točiť omnoho lepšie a s lepším castingom (Arnie Hammer nie je herec. Postavu Clydea by lepšie zahralo upchatý odtok). J. Edgar príliš pripomína Benjamina Buttona, nielen maskami, ktoré sú to o čosi horšie ale i štylizáciou a kameou. Napriek tomu tento film potreboval vzniknúť a musel existovať. To, že sa ho chopili Clint s Leonardom a Dustinom L. Blackom bolo iba dobré rozhodnutie. ()

j0nathan

V první řadě přichází špatná volba obsazení hlavní role. Ačkoliv se DiCaprio snaží, seč může, jeho Edgar pro mě nebyl nijak výrazný, vyjímečný ani zvláštní, jak by měl být. Prostě se na tu roli nehodil. V druhé řadě to byly stařecké masky. Jejich prohlížení nedokonalosti a nepřirozenosti mě odvádělo od děje filmu a dialogů. I přes ty všechny nedostatky jsem se docela bavil a chtěl jsem o J. Edgar Hooverovi vědět víc a to mě taky celou dobu drželo u filmu. Bohužel i přesto je film pro mě docela zklamáním. ()

divisak

Pro Eastwooda typicky do nejmenšího detailu vyšperkovaný snímek, který v kombinaci povahy nepříliš sympatického J. E. Hoovera a potemnělého zobrazení působí spíše chladně. Ale jinak dílo, které nezapře pevnou ruku mistra. Trošku mě mrzí, že DiCaprio neměl až tolik prostoru, jak jsem zprvu očekával. Jistě, hraje výborně, ovšem v mezích, což je dáno zpracováním látky a jeho hlavního představitele. Takže, část filmu odříká za svým kancelářským stolem a mezi tím ubíhají historické scénky, čímž dle mého nedostal tolik volnosti jako v The Aviator (samozřejmě jsem si vědom tématické rozdílnosti). Když já mu toho zlatého plešouna tolik přeju… ()

panmroz

Vůbec ne špatné. Jen trochu legrační masky všech mimo titulního hrdiny, podivná (a dle mého zbytečná) linka s neujasněnou sexuální orientací (těch linek je tam už tak poměrně přehršel, tedy to nemá být o tom, že by mě to nějak uráželo nebo co, jen je to spíš tak oboustranně naťuklý a konec), perfektní vizuál i hudba, a DiCaprio vypadající jako Toby Jones (jakože se dalo ušetřit za masky ale ony asi stejně stojí o něco míň než Toby Jones,...ale zas DiCaprio by stál míň...no...už se stalo). ()

WinstonS

Maskéra seřezat mýdlem v ručníku, ani vteřinu jsem nevěřil, že Tolson a Hoover mohou mít víc než 30 let. Asi nejslabší výkon Lea v poslední době, kdy sází jednu pecku za druhou, tady se snažil, ale se zmateným scénářem toho moc dělat nemohl. O Hooverovi jsem toho přečetl dost a myslím, že v jeho životě byly daleko zajímavější pasáže než ty, které si vybral Eastwood. I když chápu, že shrnout tak pozoruhodnou postavu do 137 minut je docela těžké. Mimochodem, hláška Nixona poté, co se dozvěděl o Hooverově smrti, je přesná, skutečně takhle zaregoval. ()

ChillThomas

Grandiózní snímek ! J. Edgar Hoover .. nebyl žádný svatoušek a jsem velice rád, že to tady bylo zobrazeno .. čekal jsem, že to bude vlastenecký a budou se ho tu snažit očistit .. proto jsem to dlouho odkládal .. ale zmýlil jsem se, film je tak jak má být .. pravdivý životopis .. i když, některé věci tu být samozřejmě nemohli a na to že byl 48 let ředitelem celé FBI by se to vše ani nevešlo do 137 minut. I tak jsem si to užil. Když byl roku 1963 spáchán atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho Hoover vedl vyšetřovací komisi, která hodně zakrývala fakta, dodnes se mluví o tom, že FBI v čele s J.Edgarem a CIA s bývalým šéfem Dullesem a mafiánským bosem Shawem to spiknutí sami vytvořili,(k tomu doporučuji film JFK od Redleyho Scotta.) .Po smrti J.F. Kennedyho mu roku 1964 prezident Lyndon B. Johnson oficiálně povolil být doživotním ředitelem FBI. On by si to ale stejně nějak zařídil, jak i bylo ve filmu ukázáno vždy věděl na budoucí a současný prezidenty vše co by nejraději drželi v tajnosti, jak na jejich manželky syny, či na ně samotný, často to byly kuriózní věci které by ho stáli post prezidenta díky těmto (TOP SECRET FILES) tajnými informacím mohl s prezidenty hýbat jak s figurkami, Byl to hold potrhlý homosexuál co chtěl zničit demokracii jako takovou a lidé byly pod neustálou kontrolou jak v dílech Orwela .. no ale dnes je to však ještě horší. Super film od Clinta Eastwooda fakt klobouček dolů. !!! 90% .. ()

Hepy13

Proč jsem chtěl J. Edgara vidět? Jasně, především kvůli DiCapriovi, z něhož se stal opravdu velmi kvalitní herec. A jeden z mých nej. Kdo tenhle film drží nad vodou? Ano, DiCaprio zahrál tak dobře že představa jiného herce na jeho místě je pro mě nepředstavitelná! Ve filmu mi chybělo více ukázek z osobního života, např. nějaké ty sexuální skandály, ne že bych prahnul po tom vidět Leonarda v ženských hadrech, ale nějaký ten skandálek by určitě neuškodil. Také mi chyběl podrobnější karierní růst. Ocenil bych perfetkní maskérskou práci. Když to shrnu, Dicaprio mě opět nezklamal ale film ano. ()

Nolanofil

Po cca 60 minútach sledovania, som si v duchu vravel, že J.Edgar patrí medzi TOP 5 filmov za rok 2O11, ale nepatrí. Pre mňa výborné rozprávanie o vzniku FBI a prostriedkoch ktoré sa snaží J.E.H presadiť a systéme ktorý chce zaviesť... ale potom asi niekde po 75 minúte ma začal J.Edgar doslova nudiť. Stal sa z toho čistý priemer, ktorý iba miestami zaujal nejakou pomerne dôležitou scénou, tým že sa zaoberal prípadmi pre mňa neznámymi (okrem DILLINGERA) a že ku koncu sa dalo až moc veľa priestoru medzi J.E.H a jeho pravej ruke Clyde Tolsonovy. A samozrejme keď majú práve na sebe masky, ktoré nie sú najlepšie (hlavne Armie Hammer) herecké výkony sú o triedu nižšie. Neskutočne ma to sere, J.Edgar mohol byť výborný film, prvá 1-hodina je za 5* a ten zvyšok slabé a neisté 3***. Veľká škoda. ()

andio

Podle mě to je skvělá biografie J. Edgara Hoovera, podaná Leonarde DiCapriem v nejlepší možné podobě. Jistě ale musím vytknout ty staříkovské masky, u Edgara to ještě šlo, ale u Lyndona to bylo něco hroznýho. Rozhodně jsem se u toho ale bavil a J. Edgar mi příjde jako dobře zvolená osobnost. Zjistil jsem o něm několik věcí, které se mi nyní v hlavě lépe udrží. 7/10 ()

VictorMartel

Jak mohou lidé zapomínat na něco, co ani nezažili? („The American people had forgotten there ever was a threat. So when political adversaries attacked Palmer... for trying to protect this nation from communism... our countrymen allowed it to happen. Because like today, they've forgotten the bombs, the blood, the fear.“) Když v čase oběda 16. září 1920 pravděpodobně antikapitalističtí agitátoři bombovým útokem odpravili 38 osob před Morgan Bank, jako prokazatelně jinde zasahovali proti nejvlivnější kapitalistické chamrati (senátorům, ministrům, soudcům, velkopodnikatelům), nemělo se to samozřejmě jak vrýt do paměti oněch „lidí“, pohybujících se obvykle v úplně jiných zónách, vystavených všemožným externalitám, které právě vybuzovaly k teroru. Ostatně je to pokrytecká ekvilibristika: mnohem plošnější a trvalejší škoda je v mírumilovné buržoazní sociologii nazývána „externalitou“, zatímco relativně symbolická reakce na ni „terorem“. ()

KOZEL84

Já si teda dovolím tvrdit,že je to nezajímavé právě pro zájemce o danou tematiku,protože kromě toho že sem se dozvěděl,že to nebyl žádný úctyhodný gentleman,ale pěkná svině (a to bylo zajímavé),všelijaký úchyl a taky teplouš (já už bych se snad divil,kdyby byl normální),sem se nedozvěděl nic.A to ještě hodně nepřesvědčivé,křečovité,zbytečně roztáhlé a komorní nic.Clint zklamává potřetí v řadě (o to víc,že tohle vypadalo nejzajímavěji) a ještě do toho namočí chudáka Leoše.Ty příšerné masky snad ani nekomentovat,páč to někdy vypadá jako by se na svoje dílo po dokončení tvůrci ani nedívali (nebo jestli maskérům řekl:''dobrá práce kluci,tady máte výplatu''?).On Freemanův Mandela byl taky hrozný krasavec.Jestli on se Clint neměl radši vybodnout na obě své kariéry po Gran Torinu a bylo by to aspon' ve vší parádě.Takhle sklouzává od ''těším se' k ''no to zas bude'' a vedle Mannových Public Enemies (jeden z případů),by tohle bylo snad až na odpad.2aPůl. ()

barteca

Poklona Eastwoodovi jak systematicky mapuje kontroverzní místa americké historie, v tomto případě vznik fašistické FBI. Hoover jako Himmler. FBI jako SS. Di Caprio je jedinečný. Eastwoodův rukopis dobarvuje i jeho rozeznatelná melancholická hudba. ()

zahadum

Sterilný film o čudákovi ktorý v podstate vybudoval FBI, vidíme jeho nástup na úrad..vidíme jeho súkromný život ktorý sa vlastne týkal skoro len toho čo chcela jeho mama. Bol to smutný človek ktorý v každom odporcovi " demokracie " USA videl komunistu a revolucionára...tak ako je dnes každý odporca stáda považovaný za teroristu....čo sa týka filmu...no neviem...masky hrozné...celé to ladenie do tmava a bezfarbenie bolo až príliš sterilné...nepáčilo sa mi to...fajn bola výprava a všetky tie dobové prvky....Leo spravil maximum pre postavu ktorá bola tak nudne nevýrazná.....Naomi bola zbytočne obsadená do role ktorá ponúkala tak málo na prejav....celkovo slabý film. ()

sandinista

A další slepé místo v mapě mých vědomostí je zaceleno. Vím, že postava J. Edgara Hoovera byla upravena pro filmové zpracování, ale mně to stačilo, abych si udělal obrázek o poměrech v Americe první poloviny 20. století. ()

Pfff

Ajajaj! Tady je plno věcí špatně. A to včetně Leonarda. Možná by měl přestat brát role "velkých" mužů. Tak v první řadě masky! Proboha...za tohle by někdo měl dostat minimálně pořádně ostrý vytýkací dopis! Celou dobu mi byli k smíchu a proto jsem se nedokázala plně soustředit na vyprávění. Hrůza, chudák Armmie Hammer z toho vyšel jednoznačně nejhůř! Neznám historické souvislosti, takže nevím nakolik se shoduje vyprávění se skutečností, ale pan Eastwood asi neměl Edgara moc rád, protože jestli byl opravdu takový jak ho ve filmu popisuje, tak se teď chudák obrací v hrobě. Leonardo podle mě přehrává a je to všechno hrozně...AMERICKÉ! Zlatej Letec... Jinak to byli vážně všichni významní muži ameriky buzny? Nic proti nim,ale už mi vážně začíná vadit, protože to cpou všude jakoby to byla nějaká nová kvóta jakože ve filmu musí hrát minimálně jeden zástupce rasové menšiny, tak tam musí být i zástupce té sexuální? ()

Sedmé Star Wars mají záporáka

Sedmé Star Wars mají záporáka

28.02.2014

Fanoušci Star Treku už dozajista zvládli vydýchat, že jim J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Super 8) pláchl do předaleké galaxie. Star Wars: Epizoda VII se připravuje a sepisuje pěkných pár… (více)

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Eastwood režíruje Beyoncé?

Eastwood režíruje Beyoncé?

24.01.2011

Navíc v muzikálu, konkrétně ve čtvrté filmové verzi slavného A Star is Born? Zní to jako absolutní šílenství, ale Clint má poslední dobou žánrové tanečky rád a k hudbě má taky vztah – konec konců pro… (více)