Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (více)

Mezi zdmi a pod podlahami našich domů se skrývá jejich svět. Japonský animovaný film volně vycházející ze známé pohádky Mary Nortonové. Japonské animační studio Ghibli představuje nejen v domácím prostředí, ale i na celém světě absolutní špičku na poli tvorby animovaných filmů pro celou rodinu. Společnost, k níž vzhlíží profesionálové z oboru včetně vedení studia Pixar, si vydobylo celosvětovou slávu okouzlujícími snímky, které převážně vyvěraly z autorské imaginace zakladatele Hajaa Mijazakiho, ale často také čerpaly inspiraci z japonských i světových knih pro děti a mládež. Jak napovídá název, Arrietty ze světa půjčovníčků vychází z mezinárodně populární série britské spisovatelky Mary Nortonové, jež česky vyšla jako Pidilidi. Do scénáře filmu ji adaptoval Mijazaki a režie se ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, jenž se předtím podílel na většině produkcí studia počínaje legendární Princeznou Mononoke. Vyprávění filmu se soustředí na vykreslení fantaskního světa půjčovníčků. To jsou malinkatí lidé žijící v prostorech mezi zdmi či pod podlahami starých domů, kteří si vše, co potřebují k životu, půjčují od jejich obyvatel. Mladá Arrietty takto se svými rodiči žije v domě, kde bydlí babička mladého chlapce Šóa. V den, kdy Šó přijede, zrovna Arrietty čeká její první výprava s tatínkem pro zásoby do světa velkých lidí. (Česká televize)

Tyckin

Druhé shlédnutí - krásná aminace, líbivá hudba, roztomilá a půvabná Arrietty, překrásný domeček pro "panenky", hodnej a vykrmenej kocourek, velmi dojemný závěr. Haru byla sice na konci zaslouženě zralá na psychiatrii, ale vráně dala pořádnou nakládačku že :-) Holt filmy ze studia Ghibli jsou něco extra, to musí každý uznat. ()

Fíla

Dokonalý animovaný film. Jednoduchý příběh, výborná stopáž a nádherně namalovaný film. Velice krásná Arrietty a smutný chlapec, který má nemocné srdce a Arrietty mu dá důvod znovu žít, dá mu sílu pro jeho další cestu. Nemohu hodnotit jinak, než stoprocentně. Někoho to za srdce nevezme, ale nás slabší povahy, to rozseká. ()

Aljak

Milá japonská rozprávka o liliputánskej rodinke žijúcej pod podlahou domu. Už ani poriadne neviem ako som sa k tomu dostal, ale bolo to veľmi pekné. Tá japonská animácia má proste niečo do seba a má to úplne inú atmosféru ako tie nové americké animované filmy. Zachovalo si to proste svoju identitu a to je len dobre! Čo sa týka príbehu tak aj ten sa mi veľmi páčil, zaujímavé poňatie námetu o 3-člennej rodinke malých ľudí, ktorí žijú v obave, že ich niekto objaví. Dokonca aj tie proporcie dosť zodpovedali realite a nič také tam nebolo prehnané. No a tie rozhovory Arrietty so Šóom boli normálne miestami až dojemné - taká pekná empatia vznikla medzi nimi. Koniec som očakával inší, aj keď ani tento nebol na zahodenie. ()

Tsukikage

Moc se mi to líbilo, jakoostatně všechny miyazakiho filmy. Supervykreslený svět malých lidiček. Občas mě některé reakce fakt překvapily, takhle bych se nikdny nechoval. Celé mě to vede k zamyšlení. Co kdyby byli všichni lidi takhle malí. Asi bychom nedoletěli do vesmíru, asi bychom se nepotopili až na dno moře, asi by nám všechno trvalo pomaleji, ale na druhou stranu bychom měli víc věcí, stačilo by nám míň jídla a všeho, bohužel bychom museli vyhubit vic druhů. Ale otázka je, přežili bychm vůbec? Já si myslím, že určitě. Upřímě věřím v člověka a jeho sílu a chytrost. A co kdyby nás polovina byla malých a druhá velkých. Museli bychom si dávat veliký pozor, aby jedni ty druhé nevyhladili a přežili oba národy do nových dní. Vlastně tahle situace tu, při vzniku lidstva, už byla. Zjednodušeně existovali dva druhy opic: velcí a malí. Z koho myslíte, že jsme se vyvinuli?..............................................(mezera pro přemýšleni)............................................... Ti z vás, co tipovali nebo věděli, byli to ti malí. To oni se zvládli adaptovat a vyvinout se. No zkrátka tenhle film je něco víc než jenom pohádka. ()

Pitam

Nádhera! Jednoduchý, ale přitom velmi silný a dojemný příběh podpořený krásným soundtrackem. Už samotná úvodní skladba "The neglected garden" od Cecile Corbel mě zasáhla, a to nejen tím, jak její text trefně dokresluje atmosféru celého vyprávění. Arrietty je zkrátka přesně ten typ filmu, díky kterému tolik miluji anime od studia Ghibli. Jeho styl je zde velmi patrný a i když v tomto případě nebyl režisérem samotný mistr Miyazaki, má v sobě to magické cosi, pro něž se mi vždy při sledování na tváři objeví úsměv a nezmizí ještě dlouho po skončení, neboť má mysl se díky němu vrací zpět kamsi do dětských let a objevuje dávno zapomenuté představy, ve kterých je možné cokoliv. Zas a znovu žasnu, jak ta hravost a čistá radost z prostých věcí kolem nás dokáže zahřát u srdce. V tu chvíli se nechci ptát, zda to, co vidím ve filmu, má cokoliv společného s realitou či snad logikou, ale stačí mi jen propadnout se do podivuhodného světa fantazie a nechat se jím unášet s výrazem šťastného dítěte. Právě v tom je pro mě síla Arrietty – při jejím sledování se stávám zase dítětem a rád věřím všemu, co se odehrává před mýma očima. O to je pak těžší (a smutnější) návrat do reality. Ale za těch pár desítek minut dojemné a nepředstírané radosti patří tvůrcům můj velký dík... ()

C0r0ner

Je to Ghibli, tak se tomu musí přihodit pár hvězdiček, aby se neřeklo, že jo... (ovšem ne v mém případě). Kdyby neexistovali Pidilidi, možná by se mi to líbilo víc, ale takhle je to stěží průměr, protože příběh sice milý, ale jinak celkem nezajímavý. 50% ()

zette

Krasny pribeh, animace vedena do posledniho detailu (ta kuchynka byla bozi). Skoda, ze se zadna nase televize neujme vysilani techto japonskych animovanych filmu, ktere jsou pro starsi deti jako stvorene. ()

pakobylka

Půvabná poetická vyprávěnka o nesnázích malých i velkých světů - o všech úskalích, která číhají na bytosti roztomile droboučkých i poněkud kolohnátských rozměrů ... pokud obývají jeden dům. Nespornou výhodou těch druhých v pořadí ovšem zůstává hrubá síla, kterou mohou kdykoli použít ... proti těm prvním. Ne snad ze zlé vůle ... částečně z nevědomosti - a částečně z hlouposti ... která je jim vlastní. Nicméně pohádkové kulisy dávají tušit, že příběh nemůže skončit jinak nežli dalším jitrem, které spolu se sluncem přináší i novou naději. Pro všechny zúčastněné. ()

forsythia

Překrásný animovaný svět a moc milý příběh. Já vím, že tihle lidičkové u nás doma bydlí. Dost často se mi totiž ztrácejí špendlíky a kostky cukru. A dětem nádobíčko pro panenky. Zase jsem se zasnila. ()

majo25

Druhý najlepší počin od štúdia Ghibli, ktorý som videl. Veľmi zaujímavý námet, ktorý ma od začiatku chytil, v niečom pripomímanúci rodinný film Ronja, lúpežníkova dcéra. Zaujímavý možno tým, že predloha nie je typicky japonská. Animácia nie je síce dokonalá, na druhej strane klasicky detailisticky prepracovaná. Na animovaný film je pôsobivá aj atmosféra. ()

bartias

Kreslená adaptace dětské knížky Pidilidi má okouzlující atmosféru ve stylu Hayaa Miazakiho. Idylická kresba studia Ghibli se přesně hodí k fantastickému světu plného nečekaných nástrah i vychytávek. Zvlášť první výprava do obyčejné jídelny má v tomhle filmu přímo epické proporce a je stejně napínavá jako nějaký horolezecký thriller. Nad tím vším doslova září roztomilá hlavní hrdinka Arrietty s ohromnou klamerkou místo spony do vlasů. Zamilujete si ji. 9/10 ()

mr.filo

Proč nemůžu dát více hvězdiček? :) velmi by si to zasloužil, protože reálie i děj je fantastický. Ach, ta animace! ()

chelseaman22

Pidilidi jsou čórky, jež poctivým spolumajitelům Samsungu berou to málo, co si ve fabrice vydělají (zejména odcizují jednu kostku cukru či jeden kolík do vlasů dle aktuálního trendu). Půvabným faktorem je náctiletý JOKOoNo, jež nejspíše pojde, a proto se nebojí zčuchnout se s jednou z čórek, aby naštval svou domácí, jež zprznila ten nonšalatně francouzsky nazvaný kyš. A když se mu podaří dostat tetku do cvokhauzu, tak se nějak nepochopitelně může sladká patnáctka s rodinou nalodit do konve a hurá po proudu! 95% Celosvětový výdělek k 21. 7. 2014: $145,570,827, což je 6,34 násobek budgetu ()

Skuby47

Skvostný pohádkový příběh o soužití posledních malých skřítků v domě lidí. Kouzelná, technicky dokonalá animace, poetická, přívětivá atmosféra, krásná hudba, působivé ztvárnění miniaturního světa skřítků i dojemného přátelství Arrietty a nemocného chlapce Šoa. Co dodat? Snad jen to, že by se takových pohádek mělo točit co nejvíc. ()

jedna_vrana

Arretty: „Musím už ísť. Kedy máš operáciu?“ Shô: „Pozajtra. Budem v poriadku. Dala si mi odvahu žiť.“ Poetický film, ktorý dokazuje, že animáky nie sú len pre deti. Na tento príbeh sa totiž nádherne pozerá, príjemne počúva a na konci zostanete vnútorne obohatení. Arietty a jej rodičia žijú „na dlh“, požičiavajú si zo sveta ozajstných ľudí všetko, čo potrebujú k životu. A to samotné je pekná metafora. Kto z nás už má spočítané kocky cukru a ak sa o ne (aj keď nevedomky) podelí, aké milé. Ľudskému mláďaťu však chýba niečo iné – mamino objatie a otcovo povzbudenie. Arrietty a Shô sú rovesníci, čo znamená, že sa musia ich cesty pretnúť. ()

Montezuma3

Paráda. Jsem netušil, že cesta do kuchyně pro kostku cukru může být taková zábava. Jen škoda že to není aspoň ještě o půl hodinky delší. A děj ke konci snad o něco lépe zauzlovanější. ()

Kicune

Arrietty je další plnohodnotný film studia Ghibli. Průměrný mezi studijními anime, ovšem nadprůměrný mezi zbytkem. Příběh pidislečny Arrietty (a její rodiny), která se seznámí s chlapcem (člověkem) je kouzelný, dobrodružný, trochu znepokojivý a moc příjemný na pohled. Navozená atmosféra je podobná jiným „ghibliovkám“ – trocha sem od Totora, trocha tam z Howla. Film je méně dětský než Ponyo, ovšem do dospěláckosti Mononoke má hodně daleko. Jako samostatný funguje výborně a jako ostatní navodí neuvěřitelně příjemnou náladu. ()