Neviňátka

Georges Auric

Jim Clark

Kostýmy:

Sophie Devine

Skvelá atmosféra a hudba. Páčil sa mi aj prehnaný herecký prejav pani Kerr, takisto aj jej kostýmy. A mladý Stephens, ktorý nie je ani uvedený v obsadení, bol jednoznačne najlepší. Aspoň pre mňa. Zaujímavý film, ale ten príbeh a to rozuzlenie som čakala strhujúcejšie. 3,5* (Filmová výzva 2017 - kajda.l)(26.12.2017)

Mrazení v zádech, neschopnost se, byť i jen maličko, pohnout. Dokonale vygradované, příjemně strašidelné bez hloupých lekaček a připitomělého konce.___Ještě jsem neviděl, aby nějaký dětský herec s takovým přehledem přehrál dospělého, jak se to povedlo Milesovi Martina Stephense (zahrál si mluvčího "zatracených dětí" v postavě Zellabyho syna Davida ve známém Village of the Damned). Nad guvernantkou Miss Giddens měl ohromně navrch, to všechna čest. Přitom vůbec nepůsobilo směšně, že malý chlapec mluví jako dospělý muž.____Chytlavá písnička provázející celým příběhem.____Perfektní srozumitelná angličtina (i od dospělých), takže tenhle film můžu vřele doporučit těm, co se učí anglicky.____Podobný námět bude asi divák znát z filmu Ti druzí, ovšem tohle je o malounko starší povídání.Oh, look. It's a lovely spider... and it's eating a butterfly.(11.8.2008)

Starosvětská duchařská historka Henryho Jamese, jedna z nejlepších nekomediálních rolí Deborah Kerr a precizní scénář Trumana Capotea. Jack Clayton natočil film, který lze brát buď jako duchařský horor (pak je zřejmě nejlepší, jaký jsem viděl), anebo jako drama úzkosti ženy, které se věci vymykají kontrole (rovněž skvělé). Původně jsem dal čtyři hvězdičky, ale protože zážitek z filmu nevyprchal ani po deseti dnech od jeho vidění a příkladně tu melodii, kterou trylkuje David82, nemůžu dostat z hlavy, podíval jsem se na Neviňátka znovu jinýma očima, něco o nich zjistil a potvrdil si domněnku, že je v nich víc, než se na první pohled zdá. Více zde. 90%(12.10.2010)

Film je sice stylizován jako horor, ale jeho podstata tkví ve viktoriánském potlačování sexuality, jíž propadli oba dva mrtví milenci (a jíž se tolik bojí nová vychovatelka). Jiní autoři ovlivnění psychoanalýzou a surrealismem by byli odlehčenější a vtipnější, tvůrci Neviňátek jsou bergmanovsky temnější.(11.11.2010)

Mistrovský kousek, který jen obtížně hledá konkurenci. Po jeho zhlédnutí budete ještě dlouho dumat nad tím, jak to s těmi duchy doopravdy bylo. Malá nápověda: všimněte si, jaké šaty nosí hlavní hrdinka nejprve na začátku a poté na konci filmu... Za zmínku ještě stojí fakt, že inspiraci odtud čerpal i Alejandro Amenábar pro svůj horor The Others, a do dnešních dnů bylo podle něj natočeno hned několik remaků!(11.1.2011)

• - Claytonova verze byla ihned po premiéře označena za nejlepší z dosavadních adaptací Jamesovy předlohy. Nejen filmových, ale i operních a divadelních. (Pavlínka9)

• - Film je natočen podle románu Henryho Jamese „Utažení šroubu“ (1898). (Pavlínka9)

• - Neviňátka vznikla jen pět let po snímku The Bad Seed (1956), kde se poprvé představilo v hlavní roli „ďáblovo dítko“. (Pavlínka9)