Reklama

Reklama

Muž, který zastřelil Liberty Valance

  • Česko Muž, který zastřelil Libertyho Valance (více)
Trailer
USA, 1962, 118 min

Režie:

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

Hrají:

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Když se legenda stane faktem, platí legenda… Kariéra velkého amerického režiséra Johna Forda (1894–1973) začínala v době rozkvětu němého filmu a končila v šedesátých letech, kdy hollywoodský studiový systém procházel vleklou krizí a zástup mladých tvůrců čekal na svoji příležitost. Stálou součástí jeho rozsáhlé tvorby byl žánr typický pro americkou kinematografii jako žádný jiný – western. A jedním z posledních velkých Fordových westernů se stal film Muž, který zastřelil Libertyho Valance (1962). Snímek byl v době své premiéry většinou kritiky odmítnut jako mistrovo šlápnutí vedle, ale čas dal za pravdu těm, kdo v něm od počátku viděli důstojný příspěvek legendárního filmaře k pomalu se měnícímu žánru. Muž, který zastřelil Libertyho Valance je totiž poněkud atypický zástupce westernu. Černobílý snímek, natočený převážně ve studiu, bez širokých plání i bez režisérovy oblíbené lokace, jíž bylo Údolí monumentů, je vyprávěn jako vzpomínka na starou událost, kdy mladý právník Ransom Stoddard (James Stewart), který sice neuměl zacházet se zbraní, ale odvahy měl na rozdávání, zastřelil místního zločince Libertyho Valance (Lee Marvin), jehož se všichni báli. Že skutečnost byla jiná, to v té době věděl jediný muž, chovatel koní a zručný pistolník Tom Doniphon (John Wayne)… O rozpačitém přijetí filmu svědčí i jediná oscarová nominace (navíc neproměněná), kterou dostala legendární Edith Headová za černobílé kostýmy. V roce 2007 byl snímek pro své nepopiratelné kvality zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (112)

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Čekala jsem to podstatně horší. Abyste mi rozuměli, western rozhodně nepatří mezi můj oblíbený žánr a často se stává, že u více než dvě hodiny trvajících eposů mezi všemi těmi pistolníky trpím. Chybou tohoto filmu je, že je jeho konec v podstatě snadno odhadnutelný. Vázne tu akce, napětí, chybí atmosféra. James Stewart se sice snaží seč může a jeho postava patří k tomu nejlepšímu, co je v Liberty Valanceovi k vidění (John Wayne také není špatný), ale i tak mě tento snímek, jako skoro všechny klasické westerny, které jsem prozatím viděla, nedokázal filmově uspokojit. Já a western se prostě míjíme a jen výjimečně mě nějaký film tohoto druhu dokázal přesvědčit o opaku. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Nic není dost dobré pro muže, který zastřelil Libertyho Valance!... aneb koho by zajímala pravda, když pravdou se už dávno stala legenda. Na svou dobu velmi neotřelý pohled na nejednoznačnost morálky a odvahy. Mám slabost pro westerny s Johnem Waynem, nedisponoval sice sofistikovaností Jimmyho Stewarta, ani noblesou Gregoryho Pecka, a zřejmě ani neotesanou přímočarostí jiných borců, ale jen on má pro mě tu přesně vyváženou směsici všeho, a právě jeho hrdinové mě určitým, jasně definovatelným způsobem dojímají. Nejvíce zřejmě pěstitel kaktusových růží Tom, který stylem, který mu nebyl ani trochu vlastní, zastřelil toho gaunera, a jen tak tak nebyl pohřben bosý, protože jeho boty byly pěkné a skoro nové. A taky: koho by nedostal naivitou svítící budoucí politik ve chvíli, kdy v umaštěné kuchyňské zástěře jde vstříc jisté smrti? Ve skutečnosti jsou k politování všichni: senátor, který se Valancemu postavil statečně a čelem, ale kariéru a zbytek života vystavil na lži a nezaslouženém úspěchu, přestože respektu by se dobral i sám, i jeho paní, která nikdy nevstřebala Tomovo zlomené srdce... Ale Tom nejvíc. Film za 80%, otázky, které předkládá, jej výrazně povyšují. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Další western v podání Johna Forda a Johna Waynea. Wayne hraje stále totéž, což jej pasuje na mého neoblíbeného herce. Zato mu sekunduje (trochu nepřesně, protože hraje prim) Jimmy Stewart. Opět v roli právníka, který tvrdošíjně hájí právo (podobně jako v Pan Smith přichází nebo Anatomie vraždy). Zatímco všichni na onom Divokém západě znají pouze zákon pušky, Stewart třímá v ruce ústavu. Western, který má velmi slušný timing a místo střílení se více mluví, ale k dobru věci. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Odvážný a šlechetný mladý právník (hraje celkem starý Stewart) dorazí na negramotný divoký západ s osvětou, vyměnit zbraně za law books. Mile starosvětský, idealistický tón doplněný o vysoká sdělení na téma civilizační změna, význam demokracie a občanská povinnost. Ač docela baví, nejvíc ze všech libový gauner Lee Marvin, tak ve finále spíše chladný dojem. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

James Stewart si primo z filmu Franka Capry prinesl batuzek s pozitivnim idealismem i do westernu, kde narazil na westernove guru s pistoli Johna Wayena, ktery z meho pohledu at se snazi o jakkoliv pozitivni postavu, vzdycky bude strasne nesympaticky. Hlavni hvezdou a nejzajimavejsi postavou tak pro me zustava Vera "Psycho" Miles. Jinak podobnym neakcnim westernum, kde se vsichni non-stop nestrili jak pominuti fandim, jen by nebylo na skodu, kdyby se tvurci trosku vic snazili aby to cele nevypadalo jako umely westernovy placek nekde v hollywoodskem studiu. 6/10 ()

Galerie (38)

Zajímavosti (13)

  • Roku 2007 byl tento western zařazen do Národního filmového registru USA mezi hodnotné filmy, které je třeba zvlášť uchovávat. (Mariin)
  • V scéne, kedy Liberty Valance opúšťa jedáleň, hrá v pozadí pieseň "Little Brown Jug" od Glenna Millera (posledná skladba, ktorú zložil). James Steward pred tým hral v biografii Príbeh Glena Millera. (Gor'seye)
  • Poslední film Stuarta Holmese. (Kulmon)

Reklama

Reklama