Muž, který zastřelil Liberty Valance

• Česko Muž, který zastřelil Libertyho Valance (více)
Trailer
USA, 1962, 118 min

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey (více)

Když se legenda stane faktem, platí legenda… Kariéra velkého amerického režiséra Johna Forda (1894–1973) začínala v době rozkvětu němého filmu a končila v šedesátých letech, kdy hollywoodský studiový systém procházel vleklou krizí a zástup mladých tvůrců čekal na svoji příležitost. Stálou součástí jeho rozsáhlé tvorby byl žánr typický pro americkou kinematografii jako žádný jiný – western. A jedním z posledních velkých Fordových westernů se stal film Muž, který zastřelil Libertyho Valance (1962). Snímek byl v době své premiéry většinou kritiky odmítnut jako mistrovo šlápnutí vedle, ale čas dal za pravdu těm, kdo v něm od počátku viděli důstojný příspěvek legendárního filmaře k pomalu se měnícímu žánru. Muž, který zastřelil Libertyho Valance je totiž poněkud atypický zástupce westernu. Černobílý snímek, natočený převážně ve studiu, bez širokých plání i bez režisérovy oblíbené lokace, jíž bylo Údolí monumentů, je vyprávěn jako vzpomínka na starou událost, kdy mladý právník Ransom Stoddard (James Stewart), který sice neuměl zacházet se zbraní, ale odvahy měl na rozdávání, zastřelil místního zločince Libertyho Valance (Lee Marvin), jehož se všichni báli. Že skutečnost byla jiná, to v té době věděl jediný muž, chovatel koní a zručný pistolník Tom Doniphon (John Wayne)… O rozpačitém přijetí filmu svědčí i jediná oscarová nominace (navíc neproměněná), kterou dostala legendární Edith Headová za černobílé kostýmy. V roce 2007 byl snímek pro své nepopiratelné kvality zařazen do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Trailer

Rob Roy

Ford se přímo mazlí s vedlejšími postavami a humorem. Jemným, aby z filmu nebyla fraška, ale zároveň velmi zábavným, hřejivým a milým. A tím nemyslím jen v tomhle filmu, ale např. i ve Stopařích, či How Green Was My Valley. Někde jsem četl, že Fordovy filmy se pohybují na hranici sentimentu, stačilo by jen trošku přidat a spadly by. Jenže tam nikdy nespadnou a proto jsou to lidské, silné příběhy, které dokážou dojmout a oslovit. Možná proto jsou tolik považované za něco jako "národní americké bohatství." Není to Peckinpah, není to syrové, ale skvělá filmařina určitě. ()

Aleee89

Čekala jsem to podstatně horší. Abyste mi rozuměli, western rozhodně nepatří mezi můj oblíbený žánr a často se stává, že u více než dvě hodiny trvajících eposů mezi všemi těmi pistolníky trpím. Chybou tohoto filmu je, že je jeho konec v podstatě snadno odhadnutelný. Vázne tu akce, napětí, chybí atmosféra. James Stewart se sice snaží seč může a jeho postava patří k tomu nejlepšímu, co je v Liberty Valanceovi k vidění (John Wayne také není špatný), ale i tak mě tento snímek, jako skoro všechny klasické westerny, které jsem prozatím viděla, nedokázal filmově uspokojit. Já a western se prostě míjíme a jen výjimečně mě nějaký film tohoto druhu dokázal přesvědčit o opaku. ()

Slasher

Odvážný a šlechetný mladý právník (hraje celkem starý Stewart) dorazí na negramotný divoký západ s osvětou, vyměnit zbraně za law books. Mile starosvětský, idealistický tón doplněný o vysoká sdělení na téma civilizační změna, význam demokracie a občanská povinnost. Ač docela baví, nejvíc ze všech libový gauner Lee Marvin, tak ve finále spíše chladný dojem. ()

D.Moore

Pravděpodobně lepší film než na tři hvězdičky, jenže ten zmršený novácký dabing mi ho úplně zkazil. Něco tak otřesného jsem už dlouho neslyšel. Snad si časem seženu DVD a na Muže, který zastřelil Liberty Valance se podívám s titulky, vychutnám si herectví pánů Wayna, Stewarta a Marvina (který nebude mít trapný hlas), možná dokonce zaslechnu hudbu a snad se také zasměju vtipům, jež dabing proměnil v neskonale trapnou záležitost. Televizní ostuda, třikrát fuj. ()

Mariin

Western či spíše morální drama klasika Johna Forda spadá do jedné velké epochy amerického westernu, v níž se právě tento režisér zapsal zlatým písmem spolu s Howardem Hawksem a Johnem Sturgesem. Také tento příběh (podle literární předlohy Dorothy Johnsonové), odehrávající se v době přechodu od pionýrských principů k moderní společnosti, ukazuje, jak si předkové Američanů museli právo vybojovat. Když nebylo možno uplatnit střelbu paragrafů, nezbývalo než se bránit střelbou z pistolí a vzpeřít se násilí. Morální dilemata, lidská síla i slabost, láska i oběť, statečnost i strach, to vše tu nacházíme jako ve skutečném životě. Přímý antipól pozdějších evropských westernů pro zábavu ze střílení... ---- --- Otázka demýtizace legendy a hlásání pravdy, jak to skutečně bylo, není pro mne zdaleka tak důležitá, jak tento prvek závěru filmu někteří kritici zdůrazňují. Dějiny lidstva i dějiny osobní (každého jednotlivce) jsou a budou psány i ovlivňovány legendami...Z mého pohledu banditu zastřelil i Ranson Stoddard a legenda může být v tomto smyslu "pravdivější" než racionálně, pozitivisticky definovaná skutečnost (ostatně vzory a příklady světců jsou po staletí předávány hlavně na základě legend, nikoliv na základě nezáživných historických rozborů, "jak to (asi) skutečně bylo"). ()

• Roku 2007 byl tento western zařazen do Národního filmového registru USA mezi hodnotné filmy, které je třeba zvlášť uchovávat. (Mariin)
  • Poslední film Stuarta Holmese. (Kulmon)
  • Poslední Fordův černobílý film. (Kulmon)