Muž, který zastřelil Liberty Valance

Western

USA, 1962, 118 min

John Ford

Předloha:

Dorothy M. Johnson (povídka)

John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O'Brien, Andy Devine, Ken Murray, John Carradine, Jeanette Nolan, John Qualen, Willis Bouchey, Carleton Young, Woody Strode, Denver Pyle, Strother Martin, Lee Van Cleef, O.Z. Whitehead, Robert Donner, Anna Lee, Chuck Roberson, Earle Hodgins, Sam Harris, Harry 'Snub' Pollard, Robert F. Simon, Danny Borzage, Chuck Hamilton, Michael Jeffers, Max Wagner, Paul Birch, Jack Tornek, Tom Smith, Robert Robinson, William Henry, Chet Brandenburg, Charles Seel, Buddy Roosevelt, Ethan Laidlaw, Jack Pennick, Cap Somers, Dorothy Phillips, Herman Hack, Phil Schumacher, Gertrude Astor, Chuck Hayward, King Mojave, Blackie Whiteford, Duke Fishman, Carl M. Leviness, Charles Morton, Jack Kenny, Scott Seaton, Joseph Hoover, Jack Perrin, Shug Fisher, Ben Frommer, Eva Novak, Montie Montana, Ron Nyman, Rod McGaughy, Noble 'Kid' Chissell, Ralph Volkie, Russell Custer, Oscar Blank, Richard LaMarr, John Rice, Tex Holden, Rudy Bowman, George Bruggeman, Larry Finley, Lars Hensen, Dick Cherney, Sid Troy, George Tracy, Jack Williams, John Barton, Bud Cokes

John Ford, Willis Goldbeck

Otho Lovering

Scénografie:

Hal Pereira, Sam Comer (set dekoratér), Darrell Silvera (set dekoratér)

Kostýmy:

Edith Head, Ron Talsky

Pravděpodobně lepší film než na tři hvězdičky, jenže ten zmršený novácký dabing mi ho úplně zkazil. Něco tak otřesného jsem už dlouho neslyšel. Snad si časem seženu DVD a na Muže, který zastřelil Liberty Valance se podívám s titulky, vychutnám si herectví pánů Wayna, Stewarta a Marvina (který nebude mít trapný hlas), možná dokonce zaslechnu hudbu a snad se také zasměju vtipům, jež dabing proměnil v neskonale trapnou záležitost. Televizní ostuda, třikrát fuj.(18.1.2014)

Nostalgické ohlédnutí za starým západem a vyrovnávání se s jeho legendami přišlo ve westernech do módy až o několik let později a bylo v režii mladších tvůrců. Tento pohled od klasika žánru mě překvapil, samozřejmě mile. Zajímavé bylo rovněž obsazení Johna Wayna do vedlejší role, byť se mu to kompenzovalo uvedením jeho jména v titulcích na prvním místě. Nic naplat, hlavní hvězdou, a potvrzuje to i název filmu, byl Jimmy Stewart. A byl dobrý.(21.2.2013)

Western černobílý jak smrtky poslední případ. Ze začátku hodně naivní, později ale zlo vystrčí drápky a rozjede se poctivá napínáková soustava. Film je zajímavý třeba i tím, že místo koltů se tady snaží hlásit o slovo politika, což mě příliš neoslnilo. Nicméně co naplat, právě možná díky tomu na něj jen tak nezapomenu. Pochybuju, že takových westernů někdo natočil víc.(1.11.2014)

Dobry western musi mat dobrych zaporakov a v tomto pripade to bol prave Liberty Valance v podani Lee Marvina vdaka ktoremu ma tento film celkom bavil, ale zaujimave bolo divat sa aj na to, ako si s nim poradi advokat James Stewart a velmi rychly strelec John Wayne. Film ma aj vela dialogov, teda nie je to len o nasili ale aj o ceste, akou sa bude James Stewart uberat alebo aj o politickych zmenach v krajine behom niekolkych rokov. ________ John Wayne - (Tom Doniphon) +++ James Stewart - (Ransom Stoddard) +++ Vera Miles - (Hallie Stoddard) +++ Lee Marvin - (Liberty Valance) +++ Edmond O´Brien - (Dutton Peabody - novinár) +++ Andy Devine - ((Maršál Link Appleyard) +++ Ken Murray - (Doc Willoughby) +++ John Carradine - (Maj. Cassius Starbuckle) +++ Woody Strode - (Pompey) +++ Produkcia: John Ford +++(3.2.2011)

Ak legendu dostihne pravda, napíšeme legendu. Pravdivé pozadie jednej z legiend divokého západu (neviem, či sa jedná o "reálnu" legendu, alebo typizovanú fikciu), príklad, ako to asi vyzerá na pozadí mnohých legiend. Steward sa snaží dostať na územie, kde sa viac strieľa, ako rozpráva, základy práva a prináša do mestečka vzdelanie. Sekundujú mu drsný sympaťák Wayne a vo vedľajšej úlohe poteší Lee Marvin. Ak dávate pozor, všimli ste si v cameo úlohe Lee Van Cleefa. Politické téma príbeh vhodne dopľňa bez toho, aby rušil základnú dejovú kostru, ktorej je zároveň súčasťou.(20.7.2012)

• - Poslední film Stuarta Holmese. (Kulmon)

• - Poslední Fordův černobílý film. (Kulmon)

• - V scéne, kedy Liberty Valance opúšťa jedáleň, hrá v pozadí pieseň "Little Brown Jug" od Glenna Millera (posledná skladba, ktorú zložil). James Steward pred tým hral v biografii Príbeh Glena Millera. (Gor'seye)