Inherent Vice

• Česko Skrytá vada (více)

Ve filmu Skrytá vada, který se odehrává v roce 1970, exceluje Joaquin Phoenix v hlavní roli Larryho "Doca" Sportella, soukromého očka z kalifornského města Gordita Beach. Jeho bývalá přítelkyně Shasta Fay Hepworthová Doca přesvědčí, aby vyšetřil zmizení bohatého realitního makléře, kvůli kterému ho opustila. Doc během svého podivného pátrání v marihuanovém rauši odhalí síť vzájemně propojených spiknutí, do nichž je namočená policie, neonacisté, gangsteři, drogoví dealeři, zubaři, rehabilitační zařízení, rockeři, federální vláda i tradiční novoanglický establishment. (Cinemax)

flyboyeda

Ulet, roztomile zmastena konverzacni parada, skvely Joaquin Phoenix vytvoril dalsi unikatni charakter, vyborne mu sekunduje Josh Brolin. Nenapadna, o to prekvapivejsi psychedelicka zabava, kde zas tolik nezalezi na tom, ztratite li se v deji samotnem. ()

vesper001 odpad!

Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní / Romantický film to není. Tohle je na Oscara. Resp. na ránu Oscarem do hlavy. ()

dr.fish

Nejsem žádnej upjatej divák, Strach a hnus v Las Vegas miluju, ale tohle mi přišlo hlavně úplně zbytečný. Místy sice zajímavé chvilky, ale ve filmu prostě nebyla ta správná nálada, která by způsobila, že bych se dobře bavil. Něco tomu ukrutně chybělo...40% ()

Cedr

Bezkonkurenčně nejlepší film roku a nejlepší neo-noir možná až od dávných dob Chinatownu. Adaptace románu nejlepšího žijícího amerického autora Thomase Pynchona se povedla na výbornou. Atmosféru, humor i paranoiu knihy Anderson zachytil až překvapivě skvěle. Pasáže knihy z úst vypravěčky spolu s vynikajícím soundtrackem dávají filmu to pravé kouzlo. S poněkud odvážným obsazením to mohlo dopadnout všelijak, ale sázka na ansámbl velkých jmen se vyplatila. I menší role (Martin Short) sedly naprosto dokonale. Dvě nominace? Akademie ať se jde bodnout. Křišťálově čistých 10/10. ()

chelseaman22

Definitivně nejpřitažlivější film letošního roku. Poněkud vyhulený Doc si skvěle notuje s detektivem, jenž s vášní konzumuje banány v čokoládě na špejli. Ale v případě, že za DOCem přijde buchta, jíž v minulosti Doc střílel do břicha, tak se situace radikálně mění a zápletka začíná. Doc neomezuje konzumaci zelené, ze šuplete vytahuje diář a jdeme pohonit pár boháčů, jež natajňačku zašila LAPD na psychinu. Fantastické! 79% ()

Triple H

Krásna filmárčina (kamera, kostýmy, hudba) v zamotanom deji, ktorý je problém usledovať. Priznám sa, že všetko som na jedno posedenie nepobral, ale nevadí mi to. Atmosféra je krásne nostalgicko-romantická (či ako to povedať) a po dlhej dobe mi nejaký film privodil pocity ako keby som mal znova 17 a s otvorenými ústami sledoval niečo čo moje zmysly dovtedy ešte nepoznali a čo mi bude víriť hlavou ešte dlhé týždne. Iste, miestami sa to vlečie, ale takto vychutnávkovo spravený film má svoje plusy niekde úplne inde ako v strhujúcom deji. Nechcem znieť elitársky, lebo na elitárstvo môj mozog naozaj nestačí, ale Anderson IMHO dospel do štádia, kedy točí filmy úplne inej ligy a akosti než väčšina ostatných režisérov. A nepôsobí na mňa ako pozérsky kvázi-umelec, čo niekde v karavane onanuje nad svojimi zapeklitými metaforami, ale ako osobitý tvorca, ktorý je skrátka aj po rokoch v blízkosti mainstreamu stále svoj. Ktovie ako to s ním nakoniec je, ale Inherent Vice bol pre mňa veľmo príjemný zážitok. P. S.: Pôvodne zamýšľaný Downey by ako Sportello fungoval parádne a filmu by oproti komplikovanejšiemu Phoenixovi (ktorý však nič nekazí a ako dej postupuje, je stále lepší a lepší) dodal pre diváka vstřícnější odľahčený tón. ()

Qitek

Informativně velmi těžko uchopitelný film. Divácky nepodbízivý a dějově, jak už bylo několikrát i dopředu řečeno, ne zas tak snadno a lehce a teď mi to řekli tady srozumitelně a jasně u téhle paní na kávě a s brkem v ruce a nějakým tím thc v krvi  i možná víc pochopitelně a... Tak nějak jako moje věta plyne film. A i přes to, že má 149 minut, může někoho vyloženě umlátit řečmi, nebo může někoho absolutně fascinovat. To jak si P.T. Anderson pohrává s pestrou škálou postav a jak bravurně každou scénu (podotýkám, že každá scéna je z 99% dialog s celé stopáže filmu) ozvláštní naprosto bravurní, tam vtipnou, tam bizarní, tam nečekanou, tam dramatickou, tam naproto samoúčelovou vsuvkou. Herecky naprosto precizní, stejně jako režie. P.T.A. je král. Je to master svého druhu. Jedinečný, nenapodobitelný a hlavně originální ve všech svých směrech. Ale někdy je to náročný no ()

Johnny.ARN

Dobrá vyhulenina. Nejak sledovať dejové linky sa ani nepokúšajte, nedá sa to. Skôr sú tam excelentné výkony Brolina a hlavne Phoenixa, ktorý si tento film ide ako pán. Občas sa tam mihne nejaká sexi cica, ktorú drsne pretiahne na gauči, občas niečo pobrebtá Roberts a tak to ide dve a pol hodiny. Síce to nemá konca kraja a vy sa po tých dvoch hodinách už len divíte, prečo to pokračuje ďalej a čo tam ešte chcú vymyslieť, keď prípad je vyriešený, ale stále je čím prekvapiť a čo vyhuliť. Neverím, že režisér si už pri písaní scenára a pri samotnom točení spolu s hercami niečo nedal. A dobová atmosféra skvelá. 4 z 5 ()

Helmutek

Dorgy jsou špatné, áááno... Film, kde jsem absolutně nechápal, o co jde a co se děje, ale stejně mě to strašně bavilo. Film, kde jsou všchni naprosto odporný (Phoenix smrdí snad i z tý obrazovky) - myšleno zanedbaný, zpocený, nemytý, nepřikrášlovaný - ale stejně se mi vlastně líbili (tady příkladem budiž třeba i ta scéna s docela hezkou nahatou Waterston, která všechnu něžnou krásu spolehlivě zabije tim, jak Phoenixe začne ohamtávat těma nechutně špinavejma nohama). Je to naprostej, ale fasicnující úlet - skoro bych řek možná až Andersonovsky absurdního směru, než mi došlo, že režisér Inherent Vice je taky Anderson (haha), takže jinak: tam, kde je Wes víc roztomilej a poetickej, tam je Paul Thomas zhulenej nebo zfetlej, a ne nutně jen tim vstřebatelnym směrem. Tak první půlku jsem se držet tempo snažil, pak už jsem to ale radši vzdal. A asi jsem udělal dobře, protože třeba jednu z těch posledních scén, kde Brolin doslova sežere (ještě tim jeho podobně nechutnym způsobem, jakym si olizuje prostředníčky nebo jakym si na špejli užívá banán v čokoládě) mísu Phoenixovy čerstvý trávy a pak beze slova odejde vykopnutejma dveřma, tu bych za příčetnýho mentálního rozpoložení rozlouskávat nechtěl. Skoro si řikám, jestli nakonec jeden z nich (Brolin/Phoenix) nebyl jen halucinací nebo marihuanovym přeludem - asi ne, ale hlavně to je vlastně jedno. O to podle mě v tom filmu nejde, a zbytek jsem si fakt užil - i tu linku absurdních divnohumornejch situací (jak se třeba Phoenix schoulí před procházejícíma poldama do klubíčka, scény v tý jeho "kanceláři", kundolízací podnik s "pussy menu" a právě probíhající akcí zlevněný lízačky, scéna u Blathnoye v ústředí Zlatýho tesáku, telefonáty s Brolinem, zákeřní zubaři nebo saxofonisti, který nejsou tim, čim se zdají být...), užíval jsem si i to neuvěřitelně luxusní obsazení (skvělej!!! Phoenix, nádherně nechutnej panpolicejníbrutalita Brolin, Wilson!, Del Toro!, Witherspoon!, Waterston atd. atd.) a užil jsem si i výbornej soundtrack. Zážitek i film je to zvláštní, ale jednoznačně zajímavej - moc podobnejch filmů neznám, takže já osobně jsem za každou takovouhle trochu jinou věc jedině rád. ()

Pavlínka9

Když jsem poprvé viděla trailer, byla jsem nadšená a neskutečně jsem se u toho zasmála. Realita v podobě 149minut byla úplně jiná a vlastně jsem zjistila, že mi ten trailer přišel dost jiný než samotný film. Sexy Josh Brolin to aspoň zachraňoval, jelikož neskutečně smrdutá postava v podobě Phoenixe mi páchla až přes displej a přestože tam bylo pár vtipných momentů (ať už kravaty s obrázky nahých holek, pěkný holky, zajímavé služby v podobě lízání, banány v čokoládě, oblečení pouze v podobě korálů kolem krku, krásné počasí apod.), tak mě to vlastně vůbec nebavilo a kdyby tam umřely veškeré hlavní postavy, bylo by mi to jedno. 149 je opravdu hodně dlouhá doba, ale přišlo mi to celé neskutečně komplikované, neujasněné a hlavně celé ohromně zhulené :D :D Dvě hvězdičky a nic víc.. ()

noriaki

Možná je to tím že jsem nespal přes 30 hodin, ale vůbec netuším o čem to bylo. Vím jen že se mi to líbilo a to hodně. Paul Thomas Anderson vystavěl zhuleneckou, absurdní, paranoidní atmosféru hipísáckého neo-noiru, a i když bych čekal spíš neladící mišmaš, úplně mě tím pohltil. Po čase mi přestalo vadit že na plátně přibývají anonymní postavy, děj se čím dál víc topí v nelogičnosti a veškerá zápletka se pro mě rozpadla na sled různě laděných scének. Pevně věřím že příběh smysl dává a kdybych ho sledoval pozorněji, tak bych ho možná i pochopil. A nebo taky ne a nelitoval bych ani tak. Kvůli inteligentním dialogům a mírnému přesahu do sociologické studie společnosti se totiž dá Inherent Vice sledovat i jako a trefná výpověď o dávno zmizelé době začátku sedmdesátých let. ()

mickyreed

Je to boží, že se v dnešní době najde několik tvůrců, kteří dokážou točit filmy tak nějak "postaru" a je zkrátka radost to před sebou sledovat. Takže velký dík Paulu Andersonovi. K tomu všemu Joaquin se postupem času transformoval z vedlejšáka ve fakt brilantního herce, kterej sám bez problémů utáhne celej film a kterej se nerochní v žádnejch velkejch no-brain blockbusterech, kde by plýtval talentem ... prostě borec. ()

geklon

PTA jede. Druhej film, kterej jsem od něj dokázal kousnout v kuse a jsem z něj hotovej. Magnolie je jeden z mých nejoblíběnějších filmů z konce 90. let. Dlouho jsem jeho další filmy nechtěně ignoroval. Až teď. A zase naprostej hukot. Takhle jsem se naposledy bavil u Děsu a Hnusu. Parametry kulťárny, kazí jen nekonečná stopáž. Ale přehlídka známejch ksichtů v kostýmech z konce 60. let jen dokresluje, výborně napsanou předlohu. Sportelo je navíc jeden z nejlepších soukromejch detektivů snad navždy. A tím končím svůj dlouhosáhlej hipízáskej monolog. ()

PetrVabruscak

První projekce za tři, druhá za čtyři, třetí za pět hvězd. Vypěstoval jsem si na tomhle filmu neuvěřitelnou závislost a hanbim se, že jsem jeho krásu nepoznal napoprví. Retro skladby, hippies, hypnotická atmosféra a plejáda zajímavých postav bylo asi to, proč jsem se k filmu nevrátil pouze jednou. To byla zas jednou kriminálka jak víno, do které všechno zapadlo, tak jak mělo. Při dlouhé stopáži (Inherent Vice vydá délkou a obsahem za víc než 1 film) má člověk dost času na to, aby se neztratil. Doc Sportello a Yeti rulezz! ()

venison

Naprosto zabijácká stopáž :-D Každopádně hodně zábavně natočeno - v podstatě taková sedmdesátková parodie na chandlerovky :-D Skvěle přirozeně a vtipně ztvárněné hlavní postavy Joaquinem Phoenixem a Joshem Brolinem :-D Celkově styčný kriminální poříběh moc nezaujal, ale to pojetí stálo za to ;-) ()

hroubek

Hodně moc jsem se těšil na nový film Paul Thomase Andersona, zvláště s takovýmhle luxusním obsazením. Anderson má svoje filmy vypiplané do posledního detailu a sám si stříhá trailery a dohlíží si na plakáty, propagaci atd. O to více zamrzí, že takovouhle péči nevěnoval lepšímu vystavění příběhu. Chápu, že je film adaptací kultovní knihy, ale nejsem si moc jisty, jestli film dokážou ocenit i nečtenáři. Ve filmu je tolik postav a zápletek, že se měl co dělat, abych se orientoval v ději, jelikož si náš hlavní hrdina rád dopřeje nějakou drogu, takže jsem občas nevěděl co se vůbec děje. Je moc fajn, že film má luxusní retro atmosféru a odkazuje na noirové detektivky ze 30. let, ale co naplat, že nedokáže pořádně prodat postavy a příběh. Joaquin Phoenix je skvělý, ale moc jsem jeho postavu nechápal. Owen Wilson hraje zcela netradiční roli a já byl s jeho výkonem hodně spokojený. Benicio Del Toro a Josh Brolin nejsou vůbec špatný, jen by potřebovali více prostoru. Ve filmu je spoustu krásných žen, který nám dokážou zvýšit tep a to ať už jde o Reese Witherspoon, Katerine Waterston nebo Jena Malone nebo v opravdu v malé roličce Maya Rudolph. Na rovinu se přiznám, že mě spoustu věcí uteklo, ale i tak jsem si užil spousty scén. Inherent Vice není pro každého a myslím si, že spoustu lidí odradí a bude se vracet, ke starším kouskům od PTA. ()

Mishqo

50-60% ... Niekto to skúsil aj o rok neskôr s detektívnou variácou "American Hustle", no tentokrát to moc nominácií na Oscara nevydalo a už vôbec nie zhmotnenú sošku. Bolo to príšerne zdĺhavé, nudné a nezaujímavé; až na pár výnimiek - sem tam nejaká vtipná scéna, hercom nemôžem nič vytknúť. Na vine je hlavne ten zfušovaný scenár. Zhúlený súkromný detektív riešiaci v podstate ani neviem čo, lebo to nemá ani hlavu ani pätu. Ani by ste mu neverili, že je súkromný detektív (no možno to je práve tá podstata). :D A to ja mám filmy s atmosférou 60./70. rokov veľmi rád, no tento ma príšerne sklamal. A aj filmy od Paula Thomasa Andersona ma zatiaľ vždy chytili. Toto bol prvý, ktorý nie. ()

Yoda sama

Opäť iná liga, než čokoľvek čo daný rok vzniklo. Dohnať PTA proste nejde. Tá réžia a strih, kedy sa drogy odrážali na stave vizuálu, hudba, casting. A hlavne scenár. Niekde som čítal, že "to nieje o príbehu, ale o atmosfére". Samozrejme, že to je o atmosfére, ale čumieť poldruha dvoch hodín na Docove kotlety by ma bez tých skvelých dialógov, aké tu neboli od čias Pulp Fiction a toho bordelu, ktorý sa tváril ako príbeh a ktorý som na moje vlastné prekvapenie ako tak pochopil a pobavil sa na ňom, to by nešlo. IV je jeden svojho druhu, zlý, škaredý a ťažký na pozeranie. A to, že som sa na ňom nasmial a bavil ma viac, ako Fast 7 napríklad, to je zarážajúce (?). Musím to dať čo znovu čo najsôr. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

16.08.2017

Vetřelec vs. Katherine Waterston

Vetřelec vs. Katherine Waterston

18.12.2015

Pokračování Promethea nás čeká v říjnu 2017 a bude se jmenovat Alien: Covenant. To nejsou žádné nové informace a pár týdnů už známe i zápletku, která se bude točit kolem nové vesmírné lodě a jejího… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky