Jedna mezi oči

Bullet to the Head

Bez súcitu

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2012, 91 min

Sly odkládá odchod do důchodu na neurčito a raději trénuje na další Expendables. Bullet to the Head je scénáristicky vytříbená asi jako pátá Smrtonosná past (takže v tomto směru si nemají Sly s Willisem co závidět), ale nabízí solidní akci a prvotřídní souboje svalů. S takovou akční jednohubkou nemám absolutně žádný problém, ale věřím, že ještě o něco kvalitnější podívanou nám nabídne Escape Plan. A když ne, tak si v klidu počkáme na třetí Expendables.(31.5.2013)

Film ktery dela cest svemu jmenu kazdou chvilku tu nekdo schyta kulku do palice Sly je spravne drsnej tak jak ho mame radi s nicim se tu nesere krev pekne strika a fanousek oldschol drsny akce si libuje je to zkratka podobne jako Arnoldova Konecna nostalgicka akcni vzpominka na zlata 80 a 90 leta pravda strih je trochu rychlejsi asi jako ve stylu prvnich Expendables ale neni to jeste nic ultra zbesilyho ty krvavy efekty co jsem uz zminil se opravdu povedli a je skoda ze tento film nebo Last stand propadli v kinech a oceni ho tak jen skalni fanousci zanru ale me je to fuck Sung Kang Stallonemu zdatne sekunduje zkousi na nej nejruznejsi chytry kecy ale Sly ho vzdycky nekompromisne uzemni a kupodivu mi tu nevadil ani Momoa kteryho fakt nemusim nebot je pro me jednim ze symbolu zprzneni Conana a ac je docela vysokej a narachlej tak z jeho ksichtem teplouse a modela ho fakt jako akcniho hrdinu neberu ale tady se celkem snazil zahral fakt bezcharakterniho hajzlaka hodne tu zabiji a na konci spolu se Slyem svedou i velice solidni souboj takze resume povedena vzpominka na casy davno minule a jeste jednou hanba ceskym distributorum kteri se tento kousek nerozpakovali vubec neuvest do kin sice to propadlo stejne jako Konecna ale na to se muzu vyprdet v dobe cim dal tim vic zahnivajicich a stojatych vod dnesnich akcnich filmu je fajn ze tihle stari pardalove jako Arnie a Sly a spol vedi co svym skalnim fanouskum naservirovat palec nahoru!(11.3.2013)

Jak si někdo mohl myslet, že tohle vydělá nějaký penízky navíc? Rozhodně to není pro každého, ale pouze pro malé osazenstvo příznivců akčního žánru, kterých však i nadále ubývá. Tento film ukázal, že Svatá trojice (Schwarzenegger, Stallone, Willis) už samostatně nejsou v kurzu a jen těžko si některé jejich filmy, krom týmovky Expendables, zaplatí. Přitom zdejší hlavní trojice je super. Sly je namakej, Suan Kang je dobrák od kosti a Jason Momoa je vynikající záporák. Film nedokáže uspokojit akčněji naladěné fanoušky, ale závěrečný fight mezi Slyem a Momoou si tu hvězdičku navíc zaslouží...70%(27.5.2013)

Když do baru vstoupí vyrýsovaný chlápek neurčitého věku nápadně připomínající Sylvestera Stallona a poručí si neexistující "Bullet" whisky, měli byste se mít na pozoru. Říká si Jimmy Bobo a jeho profese je nájemný vrah. Z tvůrčího krematoria hlásí návrat veterán mezi režiséry specializující se na akční thrillery - Walter Hill. Své síly spojil s akční legendou Sylvesterem Stallonem. A co z jejich spojení vzešlo? Vezměme to postupně. Najatý nájemný vrah Jimmy a jeho parťák se po jedné zmrvené akci, kdy dojde k profesionálnímu selhání jednoho z nich (hádejte třikrát, kdo ve sprše ušetří prostitutku), uchýlí do baru v New Orleans, kde následně dojde k smrtelnému pobodání Jimmova dlouholetého partnera jiným nájemným vrahem. Od této chvíle se Jimmy zaplete s gangem z místního podsvětí, kterému šéfuje chromý černoch Morrel v doprovodu úlisného právnického poskoka, jenž řídí a zasahuje až do vlivných politických kruhů. Kompromitující soubor na flash disku, usvědčující úplatného senátora z nekalých praktik, je pak hlavní trofejí ve hře, ze které téměř nikdo nevyvázne bez kulky v hlavě. Do celé záležitosti se navíc vloží detektiv korejského původu Kwon z Washingtonu, se kterým Jimmy chtě nechtě spojí síly. Poté, co detektivovi zachrání život, uzavřou spolu dohodu. Akční thriller s pádným názvem Kulka do hlavy příliš neoslní svojí originalitou děje ani postav. A vzhledem k tomu, že většina postav je zhusta záporných (výjimku tvoří pouze asijský detektiv Kwon a Jimmyho dcera a majitelka tetovacího salonu v jedné osobě) se nedá nikomu spolehlivě fandit. Neklesejme však na mysli. O něco větší pozornost chce urvat solidní porce akce v naturalistickém pojetí s velkým množstvím průstřelů hlav i jiných částí těla. Samotný Stallone do toho občas utrousí nějakou vtipnou repliku, čímž částečně vyrovnává deficit věkem snižující se pružnosti, což je nejvíce patrné v závěrečném souboji na hasičské sekery s podstatně mladším kolegou Jasonem Momoem. Film odsýpá svižně, nechybí mu spád a snaha po atraktivnosti, ačkoliv se jedná o luxusní béčkové balení s "oldschoolovým" nádechem. Proslulý producent Joel Silvera ostatně ani jiné filmy produkovat neumí. Jako takový hezký bonus se dá brát atraktivní Sarah Shahi v roli hitmanovy hodné dcery, aby se tedy negativita jeho postavy o něco snížila a současně byla polidštěna. Z filmu jsem měl nakonec překvapivě lepší pocit, než z nedávných spřízněných "béček" Konečná a Postradatelní 2, ale přece jen ten nádech "oldschoolově" schematického stylu, snažící se o něco víc, než na co má prostředky, mě moc neohromil, pak ještě film nastolil jakousi svoji vnitřní logiku, na kterou je nutné přistoupit. Pokud originalita chyběla celku, tak v jednotlivostech film originalitou oplýval. Za zmínku stojí originální "buddy movie" koncept mezi nájemným vrahem a detektivem, anebo třeba charaktery vedlejších postav, kdy nevíte, kterou dříve tvůrci odstraní ze scény. Asi největší škoda, že také tvůrci mně vpravili kulku do hlavy a otvor po ní způsobil poměrně rychlý únik filmu z mé paměti. Nicméně, akční jízda je to více než dobrá. Klady: dynamický spád děje + nadhled + pěkný vizuál + Stallone a všichni herci ve vedlejších rolích + odhalený zadek Sarah Shahi + solidní porce akce + originálnost v jednotlivostech + originální pojetí vztahu detektiv a nájemný vrah. Zápory: až příliš nenáročné akční "béčko" - nepříliš originální scénář - nepříliš přehledné přehuštění děje vedlejšími postavami - Stallone už není tolik pružný jako dřív - "oldschoolový" nádech - film dlouho nezůstane v paměti. 70%(17.3.2013)

• Psema

Direct-to-DVD blábol, který se nějakým omylem dostal do amerických kin. Zoufale nezáživný scénář by ani nevadil (i když těch jalových hlášek, "šokujících" zvratů a debilních dialogů bych byl rád ušetřený), horší je, že Hill už asi úplně zapomněl režírovat a točí zhruba stejně jako kluci od Walker Texas Rangera. Takže jeden úder sekerou se stříhá rovnou natřikrát, přestřelky jsou bez napětí, protože se jede na záběr-protizáběr a o nějakém napětí ani neslyšel. Nejvtipnější jsou pak ryze amatérské rádoby efektní zoomy, které už se odnaučili i čeští amatéři, kteří objevili Sony Vegas. Vlastně ani nevím, proč ty dvě. Možná proto, že Sly intonující jako Rocky v zabijáckým balení mi přišel hrozně vtipnej, možná proto, že Sung Kang fakt neumí hrát. Anebo to bude tím Momoovým lišáckým úsměvem pod fousy a zjevením Slatera, od kterýho jsem věděl, že je ten film je definitivně na kulku do hlavy.(26.5.2013)

• - Pôvodný režisér Wayne Kramer obsadil do jednej z hlavných úloh Thomasa Janea. Po jeho odchode požadoval producent Joel Silver preobsadiť Janea hercom inej farby pleti. Úlohu nakoniec získal Sung Kang. (m.a.t.o.)

• - Bulleit Bourbon, který Sylvester Stallone popíjí, skutečně existuje. Vyrábí se už 150 let a samozřejmě pochází z Kentucky. Používá se při soutěži Diageo Reserve World Class, a dokonce je k sehnání i v ČR. (Locksley)

• - Film nebol premietnutý pre kritikov. (beso74)