Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

cariada odpad!

Neskutečně nudné a dlouhé jak týden před výplatou. Nechápu tak vysoké hodnocení mě to k smrti nebavilo. ()

annihilation

Snímek "Přežijí jen milenci" je dílo s tak pronikavou atmosférou, že téměř samo o sobě dýchá. Vtáhne vás do sebe svým (ta)jemným kouzlem a před očima vám rozplete nekonečný příběh dvou milenců - upírů - symbolicky pojmenovaných Adam a Eva, které skvěle ztvárnila výrazná Tilda Swinton a krásný Tom Hiddleston. Konečně upíři přestávají být zobrazením temnoty, sexuální energie a nebezpečí, ale nesmrtelností zmoudřelými bytostmi s upřímným zájmem o umění, přírodu a vědu. Účelem nekonečného života přestává být klišé o lačnosti po zabíjení, ale zájem o vzdělání. Před divákem se navíc rozevře intimní krajina dvou protichůdných osobností, které se díky této skutečnosti magneticky přitahují. Introverze využitá jako klíč k umělecké tvorbě se střetává s extroverzí, která smysl života nachází ve vztazích s ostatními bytostmi. Vyvstává otázka, která z těchto dvou životních cest je ta správná, která opravdu něco přináší. Dohromady, jakožto zvnitřnění podstaty dvou milenců, se splétají do dokonalého prožitku a rozumového vnímání reality. Všechny myšlenky Jim Jarmusch podává pomocí jednoduché zápletky, ve které inteligentně naráží lidskou osamocenost a nepochopení, rodinné problémy, bolest ze ztráty, znuděnost svou existencí a samozřejmě trvalou lásku. Navíc vše je natočeno s dokonalou lehkostí a vzletností, každý detail je precizně propracovaný, každá scéna má smysl, každá myšlenka je vyvážena lehkým humorem a navíc je film doplněn o naprosto fantastickou hudbu. Co chcete víc? Honičky v rychlých autech? Střílení? Lacinou nahotu? Plno filmových triků? To by přeci nebylo fér. ()

dubinak

Zatím nejstylovější a nejnekomerčnější upířina, co jsme tu za těch pár posledních let měli. Nejen, že tu exceluje Swinton s Hiddlestonem, ale i designeři a maskéři, jejichž práci oceňuju hned na druhém místě, protože prostě miluju ty zatemněné, zabordelené, ale neskutečně osobité místnosti, v kterých tráví naši hrdinové celé dny. Hltala jsem každé slovo, pozorovala každý Tildin výraz, protože ona je tu neskutečně kouzelná a tato role jí sedla jako ulitá. Další věcí je tu Adamova hudba, která hladila po duši a zásadní úkaz na celém tomto snímku: láska. V životě jsem neviděla (to ani ve filmu) krásnější milenecký vztah. Tolik úcty k tomu druhému, jemná, citově zabarvená slova, radost z každé maličkosti a hlavně to, jak se sebe navzájem neustále dotýkali. Ale ne nijakým pohoršujícím způsobem. Prostě jemnost sama. Výborné. ()

boogieman

Skvelá mizanscéna a parádna hudba, spolu s kvalitným nasnímaním a až meditačným zobrazením látky dodáva tomuto filmu špeciálnu atmosféru, ktorá mi bude ešte dlho hrať v hlave. Veľmi pekné.4,5*. ()

laik_60

Upírska epopeja. :) Milovníci upírov si možno prídu na svoje. Ja som to vydržal do konca len vďaka squelej hudbe. ()

C0r0ner

V životě jsme neviděl tak utahanou režii, Vážně. Že by byl Jarmusch mým oblíbeným režisérem, se říct nedá a tímhle filmem dojem rozhodně nezlepšil. Celé se to neskutečně táhlo a ruku na srdce, nebýt té upírské linky, tak by to skončilo někde u jedné hvězdičky. Naštěstí to také zachraňuje ústřední duo, které bylo excelentní. 55% ()

necisty

Profesionálně natočený vyspělý film s oblíbenou tématikou. Jen... o čem to vlastně bylo :D? ... ČSFD projekce Lucerna ()

Gabbo

Klasický Jarmusch - minimalistická, tak akorát pomalu plynoucí romance dvou upírů, kteří nesají lidem krev - “We're not in the 15th century”. Důraz na postavy a dialogy a to vše je doplněno naprosto úžasnou hudbou. Tom Hiddleston a Tilda Swinston jsou neskutečně originální, divný a přitom sexy párek upírů, kteří pobaví svými hlaškami a vtípky na známé vědce a umělce minulosti. Zaujalo mě ale také zasazení příběhu do vylidněného Detroitu, jako obrazu dekadence civilizace a nazývání smrtelníků zombie. A naprosto skvělé zobrazení rauše po požití krve, parafráze závislosti upíra na krvi, jako feťákovi na droze. ()

zette

Velmi dobre zvolene destinace, ve kterych se tento tajuplny snimek natacel. Hlavne Detroit a jeho zbidacena periferie do pribehu skvele zapada. Vyborna je i hudba a cely soundtrack v cele s pisni Hal od Yasmine Hamdan. Pochvalit musim take herecky vykon Tildy Swinton, ktera dala vzpomenout na kralovnu z Letopisu Narnie. Jima Jarmusche mam rad, jinak me ale tento film zanrove minul a krome vyse zminenych malickosti me film nijak zvlast nezaujal. ()

Gaaron

Tilda byla skvělá, Tom byl skvělý, hudba byla naprosto perfektní, atmosféra úžasná... sám se divím, proč mi z toho ve výsledku pořád vychází pouhý průměr. možná to poněkud násilné metaforické spojení upíří melancholie a umírající civilizace. a emo-tlachání. a Shakespeare z šestákové frašky, nemluvě o dalších nepatřičně prvoplánových fórcích. tak třeba zase příště, Jime. ()

Martrix

Tvorbu Jima Jarmusche neznám, takže neřeším, jestli zkomerčněl, nebo změnil styl k lepšímu. Způsob jakým udělal tento film se mi líbí. Skvělí herci, parádní hudební podmaz, zajímavé lokality, interiéry, detaily, atmosféra... . Od první chvíle je jasné, že nejde o to přinést do upírského žánru něco nového, děsivějšího, nebo modernějšího. Ten příběh je tak jednoduchý a natolik univerzální, že bylo nutné ozvláštnit jej. Proto ti upíři. Jinak to mohli být feťáci, nebo úplně obyčejní lidé... ale to by nemohla být Tilda v roli upírky tak dokonalá; mezi ty výjevy, které Jarmusch předložil, zapadá parádně. V polovině filmu vypadl el. proud a tu druhou jsem dokoukal až o dva dny později...přesto ani toto přerušení nic neubralo na atmosféře, kterou se povedlo v Přežijí jen milenci vybudovat. Jestliže kostru tohoto filmu netvoří nijak zvlášť zajímavý scénář, tak ta výplň a to co je vidět na povrchu, to bohatě vynahrazují. Forma 70% vs obsah 30%. A to není kritika. ()

dresi

Dílo génia. Žánr převrácený naruby s neuvěřitelným stylem. Kouzelný zážitek, který chci prožívat pořád dokola. Díky Jime. ()

animaxis

Hodně zajímavý film. Líbilo se mi do sebe tak nějak všechno splívá. Děj, hudba, atmosféra, krev. Rozhodně dobrý a originální nápad. Každá postava ve filmu má svůj charakter a ten je většinou dobře promyšlený. Nejvíce mě zaujal upír Adam. Ten měl zajímavou minulost, líbilo se mi jak se zajímal o hudbu a byl celý takový trochu melancholický. Postava Evy je také dobrá, ale nepřišla mi tolik zajímavá. Děj filmu je dobrý a dvě hodiny mi rychle utekly. Herecky je to zvládnuto výborně a řekl bych že Tom Hiddleston tu hraje svojí nejtajemnější roli. Hudba tu moc není, ale ta elektrická kytara se sem perfektně hodila. Váhal jsem jestli mám dát pět hvězdiček a možná je časem i dám, ale možná mi tam chybělo trochu víc děje. Ale ten je ve filmu dobrý i tak, takže jsem spokojen. ()

Icefist

Mému zážitku pravda nepřidalo, že jsem dorazil na poslední chvíli, po práci a nevyspalý z předchozí noci, ale i kdybych byl plný sil, tak nevím, zda by se hodnocení v mém případě zvedlo. Tempo bylo totiž hodně rozvláčné a stopáž tím pádem ubíjející. Na druhou stranu chápu, že přesně tohle se může někomu zamlouvat. Co můžu pochválit je pravidelný přísun vkusného humoru, kdy hlavně za něj fláknu 50 %. Oblíbená část- nanuky ()

Jermann

S kým jiným si postesknout a kvalitně poklábosit na téma pokřivených lidských hodnot a na hlavu postaveného směru pokroku naší civilizace, než s tisíciletými upíry se zálibou v kultuře a přírodě. Kvalifikovanější nadhled prostě nenajdeš. Už je to nějaký ten pátek, co se mi někdo trefil do noty tak přesně, jako právě včera Jarmush touto pomalou melancholickou seancí. Ospalá atmosféra nočního Detroitu/Tangeru a zabydlených hnízdeček věčných samotářů mnou prostoupila hned v prvních minutách a jen tak na ni nezapomenu. ()

SHI-SHA

VE ZKRATCE (protože místní komentáře jsou sáhodlouhé a zbytečné). Film je v podstatě o ničem. Nemá absolutně nějakou konkrétní dějovou linku. Naprosto žádná akce; specifikace "horor" je naprosto bezpředmětná. Pokud vám nic z toho nevadí a rádi se necháte příjemně nudit, zjistíte, že není vůbec špatný. Každopádně nejde o snímek vhodný do kina. ()

papaJA21

Hodně jsem se tomu filmu vyhýbal. Další film o upírech, ufff. Ale JJ nezklamal. Film má pomalé tempo, jako už všechny poslední jarmuschovy filmy a nezaměnitelnou atmosféru. Jestli si někdo umí vybírat herce do svých filmů je to právě Jarmusch. V tomto je naprosto geniální. Ať je to De Bankole, Bill Murray nebo zde krásná Tilda Swinton a Tom Hiddleston. O samtném filmu se toho moc říct nedá, děj a samotná upíří podstata je téměř vedlejší. Podstatná je atmosféra plynoucího času, Pocit lásky, sounáležitosti. Marnivost života a lpění na něm. A jako vždy geniální soundtrack. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)