Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Alementina

A pointa? Jarmusch asi nikdy nebude muj salek caje, protoze ja mam radeji kafe. Klidne si tu nekdo muze pet ody na nezavisly film, existencionalismus apod., ale kdyz se 2 hodiny v kine nudim, tak se proste nudim. PS: Tech "pravych" Shakespearu bylo uz ve filmech tolik, ze mi to prijde prehrany, si mel alespon vybrat mene ohraneho autora. ()

erased

Od konce promítání filmu v pražské Lucerně uběhlo dvanáct hodin a z té dokonalé post-rockandrollové-upírsko-gotické litanie se pořád ne a ne vzpamatovat. Svůj podíl na tom má samozřejmě celou noc dokola pouštěný hypnotický soundtrack a výborně zvolené místo promítání... Definitivní povýšení Hiddlestona do role současného sex symbolu #1, neortodoxně krásná Eva, opájení se rudou drogou, undergroundová hudba v zašlém Detroitu, kvanta kulturních odkazů (Aww, little Jack White) i lamentování nad současnou společností, tím vším se Jarmusch trefil přesně do černého a vyhnal tak ve mě na povrch toho dlouho potlačovaného adolescentního hipstera, který by už do konce věků nepotřeboval vidět ani slyšet nic jiného, jak spokojeně se v té melancholii vyžívá. A přestože by se obešel bez humorné části s Avou i žíznivé pasáže zpátky v Tangeru, byl by klidně schopný tuto domýšlivou a snobskou baladu poslouchat i mnohem déle, než ty příjemně se táhnoucí dvě hodiny. "How can you have lived for so long and still not get it. This self-obsession is a waste of living! It could be spent on surviving things, appreciating nature, nurturing kindness, and friendship... And dancing!" ()

ABLABLABLA

Proč všichni měli takové otřesné vlasy, které vypadaly jako by je nečesali celých těch tisíc let. Poslední záběr byl fajn, ale jinak sorry.. já v tom neviděla nic jiného než dvouhodinovou nudu, která nepojednávala o ničem duchaplném a v níž se nic nedělo kromě jedné věci, kdy jsme mohli zhlédnout, jak nějaká sračka ve městských řekách doslova ohryzala na kost člověka za 10 sekund. Akorát jsem si říkala, že by bylo fajn, kdybych měla tolik knih co Eve... ty jsem jí neskutečně záviděla. Byli zde krásně vykresleni upíři, prostě úplně jinak než jsme většinou zvyklí a docela sympaticky. A taky snad poprvé v něčem Tom Hiddleston vypadá na svých 33 let a relativně sexy, narozdíl od všech svých předchozích rolí, v nichž disponuje jako úlistný, nepohledný a starý. P.S. Tildě bych ale fakt věřila, že je ve skutečnosti upír. ()

kaylin

Film „Přežijí jen milenci“ je stylizovaný, má své vlastní tempo, svou specifickou hudební a zvukovou stránku, své specifické herectví, pomalé, unavené, odevzdané, v kterém vynikají rychlejší momenty, kterých není mnoho. Hororová atmosféra je minimální, o tom žádná, ale například scéna v letadle je velmi dobře natočené, i když celkem logicky podle stylu vyznívá do ztracena. Dobrý film, ale ne snadno snesitelný. ()

DH3Factor

Pomalá snová výprava do života upírů ztracených v 21. století, vhodná především pro nihilisty, existencialisty a melancholické umělce. Celý vizuál ponořený do odstínů sépie, prodchnutý tesklivými tóny týrané elektrické kytary, na mě působil zvláštním halucinogenním dojmem. Bratříčka Stmívání od toho tak rozhodně nečekejte. (bohudík) Režisér ve filmu nabízí své vize a skrze zatrpklého romantika pomýšlejícího na sebevraždu a jeho "aklymatizovanou" manželku, ukazuje některé neduhy lidstva a s grácií řeší několikatero záhad okolo Shakespeara či Darwina. Přežijí jen milenci je kouskem u kterého musíte chytit tempo a nechat se unášet, jinak se u toho unudíte k smrti. Když se Vám to povede, tak věřím, že si tuhle vcelku originální nezávislovku užijete. Není to však film který je potřeba vidět víckrát. ()

Mikita

A tak se opírám o zeď v potemělé uličce a dumám. Takovou upířinu jsem nečekala. Poklidně plynoucí otázky života, lásky, etiky, přátelství, rodinných vztahů. A není vysátí člověka k smrti milosrdnější než prokletí v podobě věčného života? Jeden prožívá nekončící nesmrtelné peklo, druhý si užívá život i po staletích. Ale když přijde na řadu opravdu hrozící smrt, opravdu si ji přejeme? Přežíváme pro sebe či pro druhé? Jaký život chceme vést? Jaká je síla lásky po staletích? A ta hudba. Ta šílená a specifická hudba. Sakra, ten film mě dostal. Kdy se to stalo? Vždyť jsem si neustále říkala, kdy se začne něco dít ... ()

slunicko2

Dekadence stáří. 1) Nemá smysl, abych tu opakoval to, co velmi kvalitně postřehli komentátoři UncleG, Matty a Radek99. Jedině ve hvězdičkování se odliším, protože ať už je film jakkoli ušlechtilý, málem jsem u něho usnul. 2) Tato love story with vampires (Jarmusch) má silný enviromentální akcent: lidská krev je již kontaminovaná drogami, průmyslově zpracovávanou potravou, znečištěným prostředím. Je třeba se vrátit ke zdrojům. 3) 32letý přitažlivý Tom Hiddleston (Adam) i 24letý Anton Yelchin (Adamův lidský přítel Ian) sice mohli být více sexy, ale o tom snímek 60letého Jima Jarmusche (scénář a režie) není. 4) Jo a Hamleta napsal upír, to jsem fakt nevěděl. ()

topi

Je libo nanuk z lidské krve? Je libo pokochat se krásnými starými kytarami, nebo jinými starými hudebními nástroji a zesilovači a dalšími kousky zapadlé elektroniky? Je libo ucítit krásu starých knižních svazků a lp desek? Je libo pocítit přítomnost antikvariátních koutů, zažloutlých fotografií a starožitných uměleckých předmětů? Je libo nechat se unášet rozvláčným tempem po nočních ulicích a barech? Potom si pusťte tenhle zcela nevšední film, který oplývá navíc nádherným vizuálem a melancholickou skličující atmosférou, podpořenou zádumčivou hudbou loutnisty Jozefa Van Vissema a kapely Squrl. Tuhle stylovou upírskou romanci Jima Jarmusche si dám líbit. ()

togaf

Adam je první emo kluk, který se mi líbil, tedy ne fyzicky, ale byl to sympaťák, ty jeho deprese a posedlost hudbou... Pak je tu ještě Eva a její super dům a balení nejpotřebnějších věcí na cestu do pouhých dvou kufrů. Přežijí jen milenci jsou vlastně bez příběhu, ten se začne odvíjet až v poslední vteřině před titulkama. Detroitská atmosféra je skvělá, vtípky o Shakespearovi taky a potrhlá Evina sestra též. Prostě film, který se zřejmě nebude líbit každému, ale mě dostal. ()

Hamaradža

Film ako upír. Introvertná melanchólia, desivo elegantná, no chladnokrvná so srdcom z kameňa a napriek tomu krehkým. Vizuálne geniálne, Tilda sa pre túto rolu narodila. ()

JohnMiller

Každý film, ktorý mi niektorý kamarát odporučí a nešetrí chválami a superlatívmi, si vždy pozriem (Pokiaľ nie som tak opitý, že na to zabudnem) Hoci to niekedy trvá dlho, kým sa k tomu dostanem, vždy si ho pozriem. Tak to to bolo aj z Only Lovers Left Alive. Film mi nič nehovoril a viacmenej ani meno významného režiséra, Jim Jarmusch, akurát som vedel o jeho filmoch ako sú Dead man a Coffee and Cigarettes. A musím vám povedať, že lepší film s tematikou upírov som jakživ nevidel. Dokonca ma to bavilo viac ako Dracula (1992) od Francisa Coppoli a to už je čo povedať. Dneska to je vo filmovom priemysle, nekvalitnými upírskymi brakmi prepchaté. Za posledné roky tu boli iba twilightoviny, Bladeoviny, draculoviny a iné voloviny, časy kvalitných upírskych filmov ako napríklad Mask of the demon (1960) či Black Sabbath (1963) sú už dávno preč. Tak sa netreba čudovať, že sa k tomu potom divák, ako ja, stavia skepticky. Only Lovers Lef Alive je vizuálne nádherný. Môjmu oku lahodil už od prvých momentov. Nádherne a umelecky vystavené exteriéry majú obrovský umelecký nádych. Hudba ktorá bola použitá v celej snímke bola perfekcionisticky hodnotná, žiadne plytké backround omáčky ale skutočná hudba. Aj keby to nemalo žiadny dej, by som to zhltol aj z navijakom. Výber hercov bol neskutočný. Neuveriteľne si sadli do svojich rolí, aj ich výzor bol úplne upírsky. V podstate išlo o symbolické načrtnutie života upírov, ktorý už nežijú v stredoveku, sú dostatočne inteligentný aby pochopili, že dneska sa už na ulici nedajú len tak loviť ľudia, hneď by im na to prišli. Tak majú konexie z nemocnicami a od nich odkupujú krv. Hlavná postava je umelec, ktorý miluje hudbu a všetko okolo toho. Miluje ju tvoriť a skladať ale sám pod svojim menom ich nemôže distribuovať, hoci je viac, než dobrá. Keby sa stal slávnym, čo je viac než pravepodobné, hneď by naňho prišli. A tak si svoje nahrávky drží doma v sejfu. Zbiera staré, kvalitné, ručne robené gitary a iba prežíva doma, dovtedy kým ho nenavštívi jeho láska s ktorou sa nevidel už niekoľko desaťročí... A ďalej si to pozrite. Film ma veľmi milo prekvapil. Som rád, že ešte dneska tvoria svetoznámi režiséri, umelecky hodnotné filmy. ()

Lucjen

Upíri boli vždy hororovou tématikou. Až do momentu, kedy sa S. Meyer rozhodla napísať "strhujúci" príbeh o láske medzi krehkou dievčinou a "krvilačným" upírom resp. diskoguľou. Neskutočne naivná blbôstka, ktorá odštartovala úplne inú éru krvesajúcich bytostí. Zas aby som Belle a Edoví nekrivdila, s obrovským, ešte raz, obrovským nadhľadom ma to bavilo. Only Lovers Left Alive sa nevracia k hororu, to je úplne mylné zaradenie. Toto je veľmi špecifický, nezaraditeľný žáner. Omamná, až halucinogénna atmosféra nastupuje pomaly, no nakoniec ma úplne pohltila. K takýmto snímkom sa ťažko niečo píše. Na každého môže zapôsobiť inak. Pre niekoho nevydarený umelecký pokus, pre mňa presný opak. Jediný problém celého filmu je, že sa sám v sebe príliš hrabe, úplne zbytočne sa zo seba snaží spraviť filozofické dielo, aj keď to nepotrebuje. Svoje znechutenie z ľudského pokolenia si Jarmusch mohol nechať pre seba a neprenášať ho na Adamovu postavu. Odkazy na historické postavy sa mi naopak páčili. K hereckým výkonom - neviem či existuje nejaký manuál na to, ako zahrať upíra, no ak áno, Hiddleston, Swinton a Wasikowska ho určite čítali. Len málo chýbalo do piatej hviezdičky. ()

Carth

Jak kdyby někdo natočil film, kterej může bavit jen mě. Děje pramálo (a to jsem asi ještě přehnal), ale tohle je jeden z těch případů, kdy to vůbec nevadí. Protože dialogy, protože naprosto geniální atmosféra, protože úžasná hudba, protože Hiddlestonův rocker a protože Wasikowska za bicíma. A kdyby byli Edward a Bella fandové Jacka Whitea, tak bych je asi taky snášel líp. :-) ()

Vědma

Film, ve kterém nic nevybuchuje, nikdo nestřílí, nikdo nekřičí, jen klidně a tiše plyne a na rozdíl od některých, kdy si říkám kdy už bude konec a dívám se zoufale na hodinky, tenhle by mohl plynout klidně ještě déle. Příběh o upírech se musí sakra dobře uchopit, tady o to ale zase až tak moc nejde. Jim Jarmush je prostě mistrem melancholie a umí skvěle vytvářet pocit bezvýchodné, osudem určené rezignace. .Zrovna jako u Mrtvého muže i tady mu moc pomáhá kytara. Ale zase - jsou tady záblesky neprvoplánového odlehčujícího humoru. Tom Hiddleston je tvárný herec, na kterém je znát herecké vzdělání a divadelní praxe, aniž by jakkoliv přehrával a věřila jsem mu ta staletí, kterými prošel a tu únavu a obrovské vědomosti, které za tu dobu nabyl.(Což je mu ke cti, jsou lidé, kteří by prožili věky a zůstali stejně blbí jako na začátku.) ()

Dont

Kromě skvělého obsazení (tady nemůžu opominout Toma Hiddlestona, který mě konečně upoutal i v jiné roli než jako Loki) a hodně neotřelého nápadu s mírumilovnými upíry se film může pochlubit i docela sugestivní atmosférou a svébytným stylem. Jen ten scénář mi přišel slabší a celkový dojem zůstal v kontrastu k výraznému tématu překvapivě poněkud nevýrazný. ()

halogenka

Jarmuschova upírská hipsteřinka s královnou indie Tildou, super muzikou, atmosférou jako prase a vlastností nenápadně se vám dostat pod kůži tak, že po dvou týdnech od zhlédnutí budete mít pocit, že jste viděli něco opravdu überhustého. ()

lucifrid

Tohle byl můj první Jarmusch a ačkoli jsem nevěděla, do čeho jdu, dostal mě. Z kina jsem odcházela oblouzněná, s naprosto nepopsatelnými pocity. Příběh je hodně hluboký, ale zároveň vlastně i mělký. Buď si ho zamilujete, nebo ho prohlásíte za naprostou hovadinu. Tom s Hildou jsou dokonalou castingovou trefou a John Hurt je skvělou třešničkou na dortu. Moc filmů ve mně takhle silné pocity nezanechalo a úžasný soundtrack v tom měl nemalou roli. Sociologický přesah a naznačená kritika společnosti sice film povyšují z melancholického dramatu na něco víc, ale je to něco, co se mihne jen tak mimochodem, při filmu to neruší, jen ho to hezky doplňuje. ()

radektejkal

V krátkodobém horizontu (podobně jako "Hranice ovládání") jsem nepředpokládal, že tenhle film podívám. Bylo ale kolem něj tolik vzruchu (Hovory o filmu v rozhlase s pozitivním resumé; děs u přátel, kteří přijeli na víkend, a nejen to). Tak jsem jej předsunul s tím, že potom budu muset slézt z plotu, na jednu nebo na druhou stranu. Poměrně velice rychle jsem sešplhal na tu kladnou stranu... Příběh druidky Evy a středověkého vědce Adama není v postmodernm světě ničím nepřístojným ani nečekaným (nedávno jsem dokonce musel vyslechnout rozhovor manželů-hajných na samotě o tom, kdy a kde už spolu žili). Aby to mohlo být "racionálně" možné vystupují jako upíři (i když toto slovo v průběhu celého filmu nezazní), o ostatních se mluví jako o zombies. Je to sice stavba nepříliš ušlechtilá, ale Jarmuschovy umožnila pohrát si s mnoha detaily, které vedle hudby, jíž dává hodně prostoru (a pro mě je to ideální filmová hudba), tvoří jednotlivé obratle páteře jeho filmu. Když už mluvím o detailech uvedu jich pár: oslovení "my lady" jsem dlouho neslyšel, ale je moc pěkné - zvuk bílého trpaslíka Lucy (in the sky with diamonds) - dřevěná kulka (v češtině bezděčně evokuje "kůl") - dva akty Adama a Evy - přehlídka parádních kytar s instruktáží - projížďka nočním MC (Motor City) - atd. Pozn. 1: Taky si myslím, že Marlow napsal nejen Fausta, ale i Hamleta (pokud to ovšem nebyl Bacon). Pozn. 2: Teorie z rozhlasového pořadu se mi nepotrvrdily. Ostatně nic mě ne(do)nutí zabývat se jakýmikoli metaforickými přesahy. Pozn. 3: Závěr filmu mi také nepřišel příliš optimistický: "Přežijí jen ti, kteří pijí cizí krev". A propos: viděl jsem nedávno případný vtip. Žena otvírá dvěře dvěma upírům, kteří ji osočují: "Jen se nevymlouvejte, že se nám nepletete do řemesla. My dobře víme, že pijete manželovi krev." Pozn. 4: Ještě mám v živé paměti "Stranger than paradise" a domnívám se, že Jarmusch ani zde neopustil své původní tvůrčí principy, snad kromě úspornosti a úpornosti dějové zkratky. ()

Mikarda

Dvě bledé postavy proplouvají filmem, jež absolutně postrádá solidní příběhovou kostru, nicméně je protkán líbeznými tóny, které poznamenají každou lidskou/upírskou/zombie duši. Příběh opravdu na ničem nestaví a nenabízí žádná překvapení. Jedinými obohacujícmi jiskřičkami byl úsměv Wasikowske rozvalující se na gauči a závěrečné "Excuse moi?". Z kina jsem odešla rozvláčná, uvolněná, nebyla jsem obohacena příběhově, ale zato pocitově + emocionálně, a to se pěkně prosím také počítá. Tak to dnes bude za tři, hlavní představitele si budu i nadále pamatovat, malá role "Čechova" klasicky potěšila, už by mohl dostat něco většího ;-) ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)