Přežijí jen milenci

• Velká Británie Only Lovers Left Alive (více)

Adam - talentovaný hudebník ve stylu 60. let, žije v ponurém Detroitu. Zoufalý z toho, kam ten svět spěje, čím dál častěji přemýšlí o sebevraždě. V teplém Tangeru žije jeho tajemná, stylová přítelkyně Eva, co miluje poezii a ráda večeří s Christopherem Marlowem. Adamu i Evě je více než tisíc let. Před několika staletími, se dohodli, že kvůli čerstvé krvi nebudou zabíjet lidi a dobývat krev budou v nemocnici. Není to tak dávno, co se rozhodli žít odděleně. Moc dlouho jim to ale nevydrželo a Eva už vystupuje z letadla v Detroitu. Oba cítí, že se má stát něco nebezpečného. Brzy přijíždí do města i mladší sestra Evy - nekontrolovatelný šílený upír, který neumí ovládat své emoce. Ve městě začínají podivná úmrtí a tak musí Adam i Eva uprchnout do Alžírska. Problémy teprve začaly a vypadá to, že konec světa přeci jenom nastane a smrt není daleko... Smrt? Není příliš brzy? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Deschain

Ach, ten smiešny emo Adam, nekonečný zdroj zábavy. Kvitujem Jarmuschovu záľubu v hudbe, táto mi zo všetkých jeho doteraz videných filmov sadla najviac. Wissem urobil skvelú tému. A tento Jarmusch je pre mňa zatiaľ naj. (Lumiere - 16.3.2017) ()

eraserhead666

Co je horší než puberťačka? Upírská puberťačka. Jedním slovem lahůdka. Sladká a chutná jako krev. A ta hudba... Prostě nemám slov. ()

Othello

Viděli ste plakáty, viděli ste film. Překrásně rámované záběry s úžasnou mizanscénou jsou podstatně víc než celý ten příběh nepříběh s tak neprostupnými postavami, že se ani nikomu nechce jimi prostupovat. Ten smutný typ filmu, že kdyby nebyl nutně artový, lyrický a nezávislý, tak by byl o 45 minut kratší a minimálně respektu hodný. Přitom je vtipný, jak to, co filmu skutečně chybí nejvíce je to, co se často vytýká filmům českým, tedy absence dramaturga, který by měl koule slavnému uznávanému režisérovi říct "Hele nemáš pocit, že tohle už je trochu za hranou nudy k posrání?" ()

Necrotongue

Filmy Jima Jarmusche mi v jedné věci opravdu vadí, touto záležitostí je strašlivá utahanost děje. Jarmusch dokáže do každého svého snímku začlenit tak velkou porci nezáživnosti, že se musím alespoň po nějakou dobu nudit. Kromě tohoto problému se mi zdál být námět hodně zajímavý, herecké výkony velmi slušné a zaujala mě i kritika stavu věcí vezdejších. Nebýt zoufalého tempa, hodnotil bych čtyřmi kousky. ()

JASON_X

Zrovna nedávno jsem si stěžoval, že už jsem hodně dlouho neviděl film, který by mě opravdu hodně nadchnul, esteticky i obsahově zároveň, a ze kterého bych byl upřímně potěšený až nadšený. A tohle je on! Compadre Jarmusch se vrátil na plné koule a nekompromisně si potvrdil svoje místo v mé režisérské Top 10. Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších upírských filmů, který jsem kdy viděl... a že jsem jich už viděl. Pozérské? Afektované? Emo? Ať si. Mně se to zatraceně líbilo. Jarmuschovi upíři mají umělecké sklony a nedbale elegantní image dekadentních rockových hvězd, milují staré věci, třeba staré župany, staré hudební nástroje, nebo starou hudbu a poesii, jejich bejváky jsou plné gramofonových desek a jiného retro harampádí, rádi vzpomínají na svá dávná přátelství s básníky a hudebníky, romantiky i nihilisty (i když lidi moc nemusí a nazývají je "zombie"), po probuzení si říkají "dobrý večer" a "už je venku tma?", plánují sebevraždu dřevěnými kulkami, pijí krev z malých sklenek na stopce a po pár decentních ale lačných doušcích se na několik okamžiků dostávají do euforie, jež si nezadá s euforií poživačů opia... Ovšem když svou dávku nemají, upadají do apatie a sklíčenosti, a jejich abstinenční příznaky jsou podobny příznakům abstinujícího heroinisty. Ústřední herecké duo (Adam a Eva) je fantastické, celým filmem se line geniální, povětšinou nostalgická kytarová hudba (divák možná vzpomene geniální kytaru Neila Younga v Dead Manovi) a děj se odehrává ve dvou příhodných městech - marockém Tangeru, proslulém doupěti beatniků, hippies a jiných alternativců, a v severoamerickém Detroitu, opuštěném, vymírajícím a zdevastovaném městě duchů, ke kterému jsem nedávno náhodou taky něco napsal... ( http://www.csfd.cz/film/293808-requiem-za-detroit/ ) ()

Morholt

Co se upírů týče, jsem staromilec. Mají bydlet na hradě někde v Evropě, proměňovat se v netopýra, bát se kříže a česneku, do domu vstupovat jen na pozvání a hlavně, hlavně mají sát krev. Nejlépe z nevinných pannen, které předtím zprzní. Takže upíři, co bydlí ve Státech či v Alžírsku, sbírají kytary, hluboce prodebatovávají existenciální otázky a krev si chodí kupovat do nemocnice, to není zrovna můj šálek kávy. A pokud je to zabalené do umaštěného papíru nezávislého filmu, zákonitě by se mi to mělo hnusit. A mě se vlastně Only Lovers Left Alive vůbec nelíbilo. Přesto jsem na to jako v hypnóze čuměl od začátku do konce. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. 85% ()

Sawy

"Jednou bude slavná." "Doufám, že ne. Na to je až moc dobrá..." Tohle jde Jarmuschovi nejlépe. Vzít si nějaký jasně strukturovaný a definovaný žánr, obrátit ho naruby, opatřit pro sebe typickou melancholií a nepopsatelným smutkem a výsledek předhodit divákovi, aby se s ním popasoval jak nejlíp umí. Stejně jako western v Mrtvém muži nebo útěkářský film v Mimo zákon je i upírský žánr v Only Lovers Left Alive spíš jen záminkou pro typicky Jarmuschovskou esej na téma hudby, literatury, závislosti, opuštění a osamělosti ve světě. Vylidněné detroitské ulice jsou pro daný příběh nádhernou kulisou, stejně jako jsou Tom Hiddleston a Tilda Swinton naprosto skvostnou ústřední dvojicí. Adam a Eva. Cyklická kompozice. Summertime Blues. Nádherný film. 90 % ()

ScarPoul

Film, ktorý sa poetikou približuje k predchádzajúcemu Jarmuschovmu počinu The Limits of control. Film je zasadený do rôznych prostredí z ktorých ide rovnaká strnulosť a neživotnosť. Či už sme v Detroite, alebo v Tangeri. Zápletka je stratená v zobrazovaní všednosti u nevšedných postáv upírov v 21. storočí. Z toho jeden je obklopený literatúrou a druhý hudbou a hudobnými nástrojmi. Jarmusch je pre mňa tvorca s veľmi výraznou poetikou. Only lovers left alive nie je štúdiou samoty, ani upírského folklóru a už vôbec nie lásky. Je to príbeh ľudí snažiacich sa vymaniť z rutiny, všednosti ale sú obmedzovaní svetlom, tmou, ľuďmi, jedlom. Keď sa na to pozrieme so širšieho spectra je to príbeh veľmi smutný, ale predsa nie depresívny. Je to príbeh plný zaujímavej hudby, strnulých výrazov, ale predsa je pod tím skrytá veľká dávka emócií. V konečnom dôsledku obidvaja príjmajú emócie z iných prostriedkov. Eva s toho čo napísali ľudia a Adam skrze ľudskú ( Zombie) hudbu. Evina sestra Ava zase príjma emócie z ľudí počas vysávania( stáva sa tak čiernou ovcou rodiny, ktorú vlastne nikdy nevidíme). A takto to ide stále dokola a dokola. Sťahovanie, usádzanie, hľadanie zmyslu života a hodnôt, všetko uzavreté do úzkych priestorov auta, domu, alebo nočných uličiek, kedy postavy blúdia( vo vnútri aj navonok) a hľadajú to, čo sa nedá nájsť. Mohol by byť Jarmusch ešte viacej poetickejší? Jasné nedáva vám to na tanieri. Ako vždy, je to u neho "kto hľadá, ten nájde". Ale nie je to práve preto dôvod prečo je dodnes Jarmusch najzaujímavejší tvorca nezávislého filmu? Čakanie na film sa oplatilo. A po všetkých tých upírskych splaškoch čo sa prezentujú ako príbehy, je toto film ktorý skutočne pohľadí. Na emočnej aj intelektuálnej úrovni. Ak mu to teda dovolíte. ()

RelaxMan

Když z filmu o upírech necítím hororovou atmosféru, tak je někde něco špatně. No a tu jsem cítil i u filmů, u kterých bych to vůbec nečekal, např. u " Twilight ságy " nebo u " Temných stínů ". Romantice se tenhle film taky vyhnul velkým obloukem. Film je sice po řemeslné stránce dobře natočen, i když z toho smrdí těžká nezávislost, ale to někdy není to nejdůležitější. Všichni herci hrají dobře, dokonce i rusák Yelchinů, což je u něj menší zázrak, ale prostě to kvalitu filmu nezvýší. Film je totiž místy nudný, dialogy nezajímavé a i celková jeho délka mu dost ubližuje. Naštěstí závěr filmu to u mě zachránil a tak si to ty 3 průměrné hvězdy zaslouží. Na čtvrtou hvězdu to u mě bohužel nemá ( pozn. tím nemyslím kultovní CZ seriál ). ()

Gwaihir

Když jsem se dozvěděl, že se Jim Jarmusch rozhodl natočit svůj další snímek z prostředí, které je v současné době tak trochu zprofanováno tvorbou cílenou na dospívající generaci, byl jsem hodně zvědav na to, jak motiv upírské romance pojme a skutečně jsem se právě na jeho pohled těšil. Po zhlédnutí filmu pak rozhodně nemohu jinak, než být spokojen, protože podobné ztvárnění jsem si od mistra minimalismu představoval. Dostalo se mi totiž neuvěřitelně uhrančivého vyprávění melancholického příběhu charizmatického milovníka strunných nástrojů a jeho okouzlující několikanásobné manželky, který se ve velmi pomalém tempu nese na psychedelických vlnách elektrických kytar a odehrává v opravdu zajímavé retro atmosféře plné vtipných narážek a krásných záběrů. 85 % (ČSFD premiéra) ()

rawen

Hipsterské Stmívání? Možná trošku, ale především naprosto opojná atmosférická lahůdka mistra "pomalých" filmů. Tilda Swinton je dokonalá upírka a nevypadá na svých 54 let, ostatní herci tam taky padnou. Co ale film táhne nejvíc je jeho neodolatelně líné tempo ruku v ruce se skvěle vybranou hudbou. Pro někoho možná nuda, pro mě jako člověka, který se rád porochní v umění radost. A trochu té zbytečné pózy a uberintelektuálního mlácení prázdné slámy filmu klidně odpustím. 8/10 ()

BoPo

Vždy som si hovoril, že by už niekto mohol upírsky život zobraziť z tej čisto "reálnej" stránky. Ako by vlastne vyzeral ten nekonečný život. Pocity, problémy, starosti. Zažiť všetko miliónkrát by určite ubilo akékoľvek nadšenie. Monotónnosť každodennosti, ktorú narúša len vývoj smrteľníkov (nové technológie a spol). Odbúrať z toho ten nános trapnej romantiky či naopak precoolovanej akčnosti. Přežijí jen milenci sa tej mojej predstavy držia. Len škoda, že na tú "reálnosť" nebola nabalená aj nejaká zaujímavá zápletka. ()

bouncer

Opět si mě Jarmusch podmanil - pomalu plynoucí upírská romance zapadá do jeho díla a tak já přihodím dalších 5 hvězd do mé Jarmuschovi sbírky. Velmi vlažné tempo nepůsobí nudně, naopak až hypnoticky, a nechává vyniknout všechny ty úžasné detaily, s kterými si Jim hrál (snad celé roky) - úžasná hudba (na které to stojí), dokonalá ústřední dvojice (geniální nápad spojit Toma a Tildu), báječné lokality (vylidněné předměstí Detroitu je pro postava Adama jako stvořené), nanuky, nástroje, zábavné historické fikce. ()

Terva

CITÁT - Škoda, že jsem Adama nepoznal dřív, než jsem napsal Hamleta.......... Upíři tak trochu jinak a přesto stejně. Jen očima Jima Jarmusche je vidět krev opravdu hustou a nekontaminovanou. Nádherný příběh, krásná až magická hudba, povedené herecké obsazení a dekorace. Dekorace zaplňují velkou část místností. Všímavá duše si všimne leččehos. Třeba i fotky Jima Jarmusche na stěně slávy. CITÁT - Mám pocit, že hodiny se už pomalu zastavují................... Jednoznačně nejlepší příběh, který jsem od tohoto mistra viděl. ()

Seabeast

Koukám, že se jedná o mé první setkání s Jarmuschem a je-li tohle "typický" Jim Jarmusch, tak je mi líto, ale naprosto mě to minulo účinkem. Nechalo mě to zcela chladným a prakticky se ta upíří apatie přenesla nějak i na mě a já jen čekal, kdy to skončí. Mělo to velmi hořkou příchuť, ubíjející až vražedné tempo (ovšem "pomalejší" filmy mi vůbec nevadí) a některé scénky vám sem tam vykouzlily úsměv, ale nic víc. Tahle rozpravka o životě, nesmrtelnosti a lásce mi nepřinesla žádný prožitek a to mám melancholické příběhy velmi rád. Přitom to celé začínalo poměrně slibně za doprovodu charismatického Toma Hiddlestona a Tildy Swinton, ale bohužel... ()

Lyli

Tohle bylo vážně divný. Vážně, vážně dost divný. A i přes tu hromadu divnosti, jde vlastně o celkem neotřelou romantiku. Podivný sloupec nesouvisejících událostí. Spousta slov, která nic neznamenají, a i tak se mi to vlastně líbilo. Možná za to může hruď pana Toma, možná hudba a jedna velká láska... No, přemýšlet o tom radši moc nebudu. Divně hezký film. A teď si s tím poraďte. ()

Padme_Anakin

Pomalu a postupně jsem se nechala vtáhnout a pohltit zvláštní atmosférou, melancholickou náladou a krásnou hudbou. Tyhle dva jsem si nemohla nezamilovat, kultivovaní upíři, knížky, kytary, zdvořilé nakupování zdravotně nezávadné krve v nemocnicích a v neposlední řadě láska, která trvá.. ()

Hem.m

Hnedka během několika minut jsem poznal, že tento film je od tvůrce "Mrtvého muže". Atmosféra z tohoto filmu sála na tolik, že se to nedalo zakrýt, ale na rozdíl od již zmiňovaného filmu, mě tento nadchl. Hudba, kde mě naprosto uchvátili zvuky kytary, atmosféra, proplouvání filmem. Jednoduše skvělý zážitek z filmu, který si bohužel neodnese asi každý. ()

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

Jim Jarmusch a upíří romance... Cože?

31.01.2012

Pokud jste nevěřili, že se konec světa opravdu blíží, tahle zpráva to definitivně potvrzuje. Král nezávislého filmu se po několika letech vrací za kameru a natočí... upíří romanci kříženou s… (více)