Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Pepy

Nejlepší snímek od českého režiséra, Miloše Formana, který si určitě každý zapamatuje. Po celou dobu sledování, to na mě působilo velmi emotivně a hlavně konec, který opravdu stál za to. Jack Nicholson, tady překvapil asi každého, vždyť za to byl odměněn i oscarem! Pokud se vžijete do jeho role, tak je hned jasné, že tohle je ten správný sympaťák, který všechno dokončí na 100%. Výborné zpracování celého filmu, mi ukázalo, že Češi se umí také překonávat. ()

Genero

To je vážně blázinec. Člověk si užívá plnými doušky života, občas si s někým vymění několika ranami pěstí názor nebo sáhne na mladé masíčko a už ho cpou do pakárny. Ale pořád lepší, než makat s negrama na plantáži. Problém ale pro Randalla nastává, když se střetne s místní autoritou s legračním jménem Ratshitová, protože on autority nemá rád. A jak nám pan Forman pěkně ukázal, boj s autoritářstvím je marný jak v životě, tak v ústavu. O koncertu Velkého Jacka žádná, ten se pro cvokhaus narodil, ale radost pohledět i na ostatní magory, výmluvně mlčícího náčelníka a jistě i Velkou sestru Ratchedovou s pravítkem v prdeli, která je mezi magory magor největší. ()

Lacike

Za mňa najlepší Formanov film, najlepší Nicholsonov výkon. Exceluje tu jak v komediálnej tak dramatickej polohe. Celé je to koncipované ako klasický väzenský film, len sa to odohráva na psychiatrii, takže človek nemá nielen slobodu ale ani žiadne práva. Všetko závisí od toho, čo mu dovolia ošetrovatelia. No a tá hlavná v podaní Louise Fletcherovej, je ultimatívna megamrcha, ktorú budete nenávidieť. Viac ma srala už len v Star Treku, kde hrala rovnakú mrchu a mala podstatne väčší priestor. Vo filme je kopa skvele zahraných vedľajších postáv. Trochu zvláštne je, že viacerých tých magorov hrajú komici. No samostatnou kapitolou je mlčiaci indián, ktorý nakoniec pohne tým, čím hlavný hrdina pohnúť nedokázal. Ale nikdy to nevzdal a aspoň to kurva skúsil. Skvelý film, ktorý dodnes nezostarol. CZ dabing s Rösnerom je tiež geniálny. Zlaté časy CZ dabingu, ktoré sa vyrovnali originálu.  10/10. ()

rawen

Je neuvěřitelné jak věrně Forman ztvárnil předlohu "Vyhoďme ho z kola ven" od Kena Keseyho... Především dokonalé herecké obsazení. 10/10 PS: všimněte si, že když ke konci filmu hrají chovanci ústavu karty, řeknou během rozhovoru dvakrát zřetelně "hovno" - česky :) ()

HateBreeder

Mistrovské dílo, pane Formane, skutečně PERFEKTNÍ!!! Když jsem viděl tento film, byl jsem snad poprvé (co se týká prezentace české kinematografie v zahraničí) hrdý že mám český původ. Už Formanovy české filmy byly příslibem do budoucna a nikdo nepochyboval o tom, že se jméno Miloš Forman nějakým způsobem zapíše do filmových dějin. No sice k tomu nedošlo v České republice, ale vzhledem s událostem, které nastaly po 68 roce se není čemu divit. Náš milý Miloš emigroval do USA - Mekky filmového průmyslu a to by bylo, aby se tam takový filmový génius ztratil. Nejdříve zrealizoval komerčně méně ůspěšné filmy a pak se pustil na tento skvost. Ano tenhle film ho skutečně proslavil i za velkou louží. Neobyčejně dojemný a tragický příběh si získal srdce američanů a nejen jich, také čeští občané, když viděli Přelet nad kukaččím hnízdem poprvé v kinech, museli být pyšní na to, co se tomuto Čáslavskému rodákovi podařilo. Film má geniální scénář, - do hlavních rolí byli obsazeny tehdy ještě neznamé tváře (až na Nicholsona, pochopitelně) a právě tento snímek mnohým dopomohl k dalším úspěchům. No herecké výkony byly skvělé, a to všechny, sice je pravda, že Nicholson i tady hrál úplně jinou ligu, ale bylo by vůči ostatním nefér, kdybych vyzdvihl jen jeho. Třeba Danny De vito, Brad Dourif, Louise Fletcher, Chris Lloyd, no zkrátka celá parta zde podala sve životní výkony. Hudba nádherně dotvářela ponurou atmosféru psychiatrické léčebny, a v člověku tak prohlubovala pocity zoufalství, smutku, vzteku, strachu, ale také špetky naděje, radosti a přátelství. Všechny tyto pocity budete mít, pokud se na tento neuvěřitelně krásný film podíváte. Samotný závěr patří k mým nejsilnějším scénám a je mnohými označován za nejemotivnější závěr v historii filmu. Film si po právu odnesl 5 Oscarů, včetně těch nejcennějších a to za film, herce a herečku v hlavní roli a pochopitelně za neskutečný výkon Miloše Formana za kamerou - režii. Také po tomto úspěchu se Formanovy podařilo natočit řadu dalších skvělých filmů a řada dalších jistě ještě příjde, ale myslim si, že Přelet nad kukaččím hnízdem bude navždy jeho nedostižným vrcholem. 100% ()

PROROK14

Toto treba vidieť, a zahrať si Jackovu rolu. Veľmi silný koniec ale treti najlepší film??....myslím že až tak zase nie. Ale že je to hodnotný film s perfektným Nicholsonom to sa mu musí nechať. ()

BoPo

3. miesto v top filmoch? To je prehnané. Partička psychicky narušených je vybraná a zahraná skvele. Nicholson sa na svoju postavu hodí ako málokto. Vrchná sestra s ním drží krok. Ale film ako celok, až tak dobrý nie je. Z môjho pohľadu preceňovaný film. ()

maseer2

Nicholson nezáří o nic míň než v Shining a Forman je Pan režisér.. jeden z nejsilnějších a nejemociálnějších filmů vůbec ! ()

Tommassi3

"Myslíte si, že jste nějací blázni ?? Ne, sakra !! Vy nejste blázni !! Aspoň nejste větší blázni než ti, co si chodí venku po ulicích.." Za mě rozhodně Přelet nad kukaččím hnízdem platí za jednoznačně nejlepší film našeho Miloše Formana, který spolu s famózním Jackem Nicholsonem v životní roli v tomhle oscarovém koncertu nestrpí výhrad, a určitě i veliký skvost světové kinematografie.. A ten legendární náčelník Willa Sampsona jen dává vzpomenout na Formanovy začátky a jeho schopnost práce s neherci.. Tak moc děkujeme, pane Douglasi..;) ()

Borrtex

Dokonalý film, s opravdu nečekaným závěrem. Skvělé herecké výkony, samá překvapení, ale na 5* to prostě nebylo. 70%. ()

Johny_fork

Forman rozehrál na malého prostoru herecký koncert, fantastický Nicholson, ale nejen on. Film, který ve mně vyvolává emoce, jako málokterý. ()

Pink.Panther

Asi není lepší film na téma svobody, limitace společnosti dogmaty establishmentu. V polovině sedumdesátých let opadlo nadšení z rebelie šedesátek a tento film v sobě obsahuje deziluzi z oslabující kontrakultury i zkušenost s totalitním systémem. Dokonalá režie s jasným uměleckým záměrem, nenápadně ale jistě provází diváka příběhem až k emocemi nabité závěrečné sekvenci, která je oslavou svobody. Majstrštyk, nezávislé filmové drama, které nenechá nikoho chladným. ()

JohnCZ

Výborný herecký koncert nejen Jacka Nicholsona, ale i všech pacientů psychiatrické léčebny včetně ďábelské mrchy "Velké sestry" v podání Louise Fletcher. One Flew Over the Cuckoo's Nest je jeden z mála takto starých filmů, který působí po těch letech stále svěže. Dokáže být vtipný, ale zároveň hodně smutný, negativně, ale i pozitivně naladěný. Miloš Forman zabodoval. ()

svik

Hodnotím 1b.......... U tohoto filmu se nedo říci to, že jsem od něj něco nečekal --naopak čekal sem mnoho a dostal sem docela dost. Z nízkorozpočtového filmu se občes podaří udělat zázrak a to se stalo i v tomto případě. Ani se nedivým že Nicholson dostal za tento brilantní výkon oscara. Celkový nápad a skvělý scénář navnadil skěle stísněnou a nečekanou atmosféru. Také se mi líbilo že mohu porovnávat změnu tváří a hereckých výkonů s nynější dobou --to jako třeba u DeVita --ten je prostě k sežrání. Nicholson je herecký talent sám o sobě je to skvělý a osobitý herec zahraje všechno jako Tom Hanks. Celkový pohled --skvělý pocit z více než 2hodinového dívání. ()

villon17

Nepřehmátla jsem se, opravdu dávám 3. Prostě se mi to nelíbilo. Důvody? Celkový dojem. Nezajímavé, neoslovilo mě to. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009