Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

Webb

Pěkný snímek, který byl natočen podle knížky "Vyhoďme ho z kola ven" od amerického beatníka Kena Keseyho. Perfektní herecké výkony J. Nicholsona, Louise Fletcher (zasloužené Oscary) a DeVita (kteří zahráli opravdu přesvědčivě) a udělali z tohoto filmu již legendární a nezapomenutelnou podívanou. M. Forman zde vyjádřil psychické stavy a názory tamní doby, přiblížil nám také společenskou situaci. [7,5/10] (Fantasy, N. V. Zvaluw) (Barevný /// Produkce: Michael Douglas, Saul Zaentz /// Scénář: Bo Goldman, Lawrence Hauben podle románu Kena Keseyho /// Kamera: Haskell Wexler /// Hudba: Jack Nitzsche /// Oscar: Saul Zaentz, Michael Douglas (nejlepší film), Miloš Forman (režie), Lawrence Hauben, Bo Goldman (scénář), Jack Nicholson (herec), Louise Fletcher (herečka) /// Nominace na Oscara: Brad Dourif (herec ve vedlejší roli), Haskell Wexler, Bill Butler (kamera), Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn (střih), Jack Nitzsche (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

čo povedať k tomuto geniálnemu dielu. najlepší formanov americký film (podľa mňa, samozrejme), adaptácia knihy Kena Kesseyho "Bol som dlho preč", Louise Fletcher podala brilantný Oscarový výkon v roli vrchnej sestry, no stala sa smutným príkladom toho, ako výber roly môže ovplyvniť karéru - i keď sa jedná bezpochyby o úžasnú herečku, už po nej ani pes neštekol (teda, hrá v podstate doteraz, no rozhodne nie úmerne svojmu talentu). Ale nielen ona podala skvelý výkon, tento film má skvelých výkonov presne toľko, koľko je postáv. Geniálna práca s hercami, akcie, ktoré sú až mrazivo uveriteľné, dramaturgia scenára, kde sa minikatarzné úsmevné momenty striedajú s mrazivými, danny devito asi v najlepšej úlohe, akú som u neho videl, skrátka film, aký vznikne raz za čas, aby človeka totálne dostal a ohúril. nezabudnuteľná symfónia na tému osobnej slobody, možnosti voľby a právo na vlastné rozhodnutie. PS: to TRON: Ja pokladám Louise Fletcherovú za veľmi sexi !!! ()

Anderton

Vrchol Formanovej kariéry ako v USA, tak v Čechách. Film, ktorý je v každej filmovej zložke dokonalý, predovšetkým ale dáva vyniknúť skvelým hercom, na čele s Nicholsonom. Jedna z nie príliš častých šťastných konštelácií hercov, producentov, režiséra a predlohy, keď z malého filmu vznikne jeden z vrcholov kinematografie. Prelet nestráca na svojom kúzle nič ani po niekoľkých vzhliadnutiach. Toto videl asi každý tunajší divák minimálne trikrát. Po dlhej diváckej odmlke som si všímal aj ostatných hercov, ktorí sa neskôr výrazne presadili, ako Dannyho De Vita, alebo Christophera Lloyda a ich skvelé výkony. Nicholsonov Randle je rebel s príčinou. Film trochu pripomenie (alebo aj viac) Newmanovho Frajera Lukea. ()

Frajer42

Nedovedu si vysvětlit, že se moje hodnocení tolik odlišuje od toho davového. Exisují dvě vysvětlení: 1) Jsem idiot, film jsem nepochopil, tudíž ho nedovedu patřičně docenit, 2) Nejsem idiot, film jsem pochopil, ale přesto si troufnu tvrdit, že jsem viděl desítky lepších dramatických filmů, které mě minimálně nenechaly zcela chladným jako tento kousek......Hodnocení odpad by bylo velmi přísné a tento film si ho zcela jistě nezaslouží, protože tu bylo něco, co drželo moji pozornost na plátně. Přííběh? Ten asi jen těžko, byl méně než průměrný. Herecké výkony? Ano, Jack Nicholson za něco stál. Ostatní se pohybovali lehce nad průměrem. Když jsem zde uviděl velmi vysokou úspěšnost tohoto filmu, tak jsem se snažil hledat pozitivní věci. Nenašel jsem jich více než za * *. Třeba jsem jen nebyl vhodně naladěn a svoje hodnocení časem upravím. A třeba taky ne. EDIT: Po druhém zhlédnutí, tentokrát v původním znění s titulky musím přihodit ne jednu, ale hned dvě hvězdy! ()

boshke

Opravdový filmový skvost. Po Nicholsonově hereckém předkrmu z Osvícení jsem si dal hlavní chod v podobě jeho McMurphyho. A spokojenost byla maximální... 100% ()

Dzeyna

Hrozně "nadupanej" film. Nechápu, jak v roce 1975 mohl být natočen tak skvělý snímek, asi to bude režisérem a vynikajícími herci. Po celou dobu jsem se bavila a byla jsem vtažena velmi silně do děje, jen škoda, že to skončilo celkem špatně. Nejde to jinak, než dát plný počet hvězd. Poklona Miloši Formanovi a všem zúčastněným. ()

Kothy

Kvalitní film od Miloše Formana s Jackem Nicholsonem. Opět bych ho ale nedal na 4. místo. Tenhle film ukazuje, co se s vámi stane v blázinci, kde vás léčí elektrickými šoky. "Hoď ho tam, náčelníku." ()

swamp

Taky vás někdy napadlo, jaké by bylo k zbláznění žít v blázinci s blázny a sám jím nebýt?! Formana/Keseyho to napadlo a natočil příběh o muži, kterému se něco podobného stane..Randle Patrick McMurphy (skvělý Jack Nicholson) se celou dobu snaží změnit normální chod ústavu útěky a změnami pravidel. Je to příběh o “svobodě“, víře a přátelství.. SPOILER smrt McMurphyho v závěru je pro něj vlastně vysvobozením! ()

meave

Knihu som nečítala, ale určite po nej siahnem. Vo filme je všetko - boj za seba, za druhých, láska v rôznych podobách, obludnosť systému, radosť zo života aj jeho márnosť. Príbeh, ktorý ma vynáša hore a hned zase zráža k zemi. A to všetko výborne predvedené. Vynechám ospevovaných a dodám - Danny DeVito sa mi nikdy nepáčil viac. Pre mňa jednotka. ()

eileen

Když mě někdo o půlnoci vzbudí a zeptá se, jaký je můj nejoblíbenější film, určitě řeknu Přelet nad kukaččím hnízdem. Viděla jsem ho snad 20x a pokaždé se mi líbí víc a víc, je tam silný příběh, fantastická hudba (hra na pilu skvěle dokresluje prostředí "cvokárny"), řekla bych nadpřirozené herecké výkony všech, skvělá režie a geniální, děsně silný konec. A Nicholson má spoustu skvělých rolí, ale pro roli McMurphyho se narodil a tento výkon už nikdy nemůže překonat. ()

nascendi

Už knižná predloha Kena Keseyho, ktorá vyšla pod názvom Bol som dlho preč bola taká pútavá, že mi ju nevďačný vypožičiavateľ zabudol vrátiť. Film je rovnako silný a predchnutý humanizmom a "človečinou". Film, ktorého každú minútu som prežil so zatajeným dychom, film, v ktorom iba zlomyseľný kritik nájde nejaké nedostatky, film, ktorý ma uchvátil napriek tomu, že nie je v ňom postava, s ktorou by som sa mohol, čo i len čiastočne, stotožniť. Asi najlepší film Miloša Formana. Film, ktorý je treba vidieť. ()

Slartibarkfast

Ano.. tak tomuhle říkám film s velkým F. Brilantní výkony herců a režie z filmu udělaly celosvětový fenomén a každý, kdo ho viděl, ví proč. Ponuré scény, smích, hrůzu, nespravedlnost i žal. To všechno prožíváme společně s hlavními herci. Ani konec není nějak přikrášlen a syrově nám předhazuje krutý osud McMurphyho. Jistě jeden z nejlepších filmů všech dob a podle mně právem v top 3. Určitě tenhle film mohl dopadnout hůř, ale líp už asi těžko.. Je přilepený na stropě filmové špičky a jen tak se svého postu nevzdá. 105% ()

PetrPan

Jack Nicholson ve své nejlepší roli, ale mně se víc líbil ten Indián:) Jinak jeden z těch fantastických filmových skvostů number one. ()

Ratemus

Forman je prostě jeden z nejlepších a tohle byl jeho nejlepší počin. Nicholsonova absolutně nejlepší životní role, na tomhle filmu se nedá vůbec nic vytknout, prostě mistrovské dílo. ()

silentname

Po rokoch som si opätovne pozrel One Flew Over the Cuckoo's Nest" a stále by som vnútorne ohodnotil film ako jeden z najlepších, čo som videl. Od prvého momentu ako sa stretneme s McMurphym v podaní Jacka Nicholsona, bolo mi jasné, že to bude vynikajúce. Zhostil sa role tak seriózne a s takou dávkou energie a entuziazmu. A je to vysoko cítiť. Okrem toho mi bol od začiatku sympatický. No nejde len o neho. Scénky, kde sú naši zverenci spolu sú často jedny z najlepších. Scénky ako rybačka, sledovanie baseballu na vypnutom televízore, alebo basketbalový zápas sú pre mňa skutočne highlighty. Padne tam niekoľko skvelých hlášok a hlavne to pôsobí celú dobu veľmi úprimne a skutočne. A milujem fakt, že McMurphy vráti všetkým zverencom chuť do života. Zrazu sa na veci sú schopní dívať z trošku iného uhlu. Chief je podľa mňa takisto fantastická postava. Keďže som už film nevidel prvýkrát, mohol som sledovať jeho reakcie počas filmu a skutočne dával do toho maximum. Jeho herecké momentky sú pre mňa skvelé. A potom je tu Louise Fletcher ako sestra Ratchedová. A keď som to celé sledoval, tak som úplne súhlasil s McMurphym, keď povedal, že má rada keď môže hrať hru tak, aby mohla vždy vyhrať. A že si to užíva. Pre mňa bola miestami až strašidelná. Úprimný úsmev sme na nej mohli vidieť až úplne na konci filmu po tom nepríjemnom incidente. A možno si sama vnútorne vstúpila do svedomia, lebo v jednom momente skutočne situáciu podcenila a otočilo sa to proti nej. Myslím si, že Miloš Forman tu natočil jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl a rozhodne aj po 45-tich rokoch vie rovnako silne zapôsobiť. Fenomenálny film s veľkou dávkou skvelých postáv, vynikajúcej atmosféry, ktorý môžem iba odporúčať. Hodnotenie: A+ ()

WANDRWALL

Jelikož jsem se dost věnoval knize a pročítal i životopis autora K.Keseye, tak tenhle film musím hodnotit pod úroveň knihy. Ani v něm nevidím to, co o tomhle filmu napsala řada renomovaných kritiků, přesněji těch lidí, co jsem rád že jsou a jejichž názory mě obohacují, a jsou pro mě majáky pro můj mravní kodex. Pro film je ale dobře, že M.Forman s tímhle filmem v U.S.A. prorazil a díky němu mohl natočit tak skvělé filmy jako je "Muž na měsíci" či "Amadeus". ()

Vitason

Formanova režie je velice klidná. Prakticky nehybnou kamerou naznačuje uzavřenost vztahů hlavních postav. Prostor jednání je jasně daný. Vše je skoro vždy ohraničeno čtyři stěnami, které fungují jako hranice mezi dvěma světy. A to mezi světem bláznů a tím normálním světem. Režisér ukazuje, že oba světy si jsou velice podobné. Ne-li stejné. Vykreslení hlavního ženského charakteru vrchní sestry Ratched ukazuje, že lidé z normálního světa nejsou o nic větší blázni než pacienti zdejšího oddělení. Slečna Ratched je až pedantsky upnutá na svůj čepec, protože to je její uniforma, která jí dává moc. V normálním životě se může chovat jinak, ale jí právě uniforma rozlišuje od bláznů a je pro ní symbolem kontroly. Je perfekcionistka, chladná ve svém jednání, vždy dbalá pravidel, proto se jí Randall tolik hnusí. Randall je totiž pravým opakem. Je svobodomyslný, impulsivní, ale je to i člověk s dobrým srdcem. Vše šlo podle představ slečny Ratched dokud do jejího oddělení nevnesl Randall svůj optimismus. Randall všem ukáže ,že nejsou takoví blázni za které jsou považováni. Pacienti jsou ustrašení a uzavření před okolním světem, protože v něm byli označeni za nenormální. Oni to pokorně přijali a nechali se zahnat za plot, který funguje jako symbol svobody. Mohlo by se zdát, že pacienti izolovaní od okolního světa jsou morálně čistí, ale trpí lidskými hříchy jako lidé za plotem. Přes plot pozorují lidi a závidí jim, i když nemají odvahu přidat se na jejich stranu. Je až ironické sledovat situaci, když pacienti sledují v televizi debatu o pádu berlínské zdi, která tvoří snad ještě silnější hranici než jejich plot a je tu větší šance na prolomení oné hranice. Představa, že se západní a východní svět spojí ,ale oni zůstanou izolovaní na trochu jiné hranici je až nemyslitelná. Režisérův ústup do pozadí vytváří plochu pro neuvěřitelné herecké výkony. Ať už energický výkon Jacka Nicholsona, nebo Louise Fletcherové, která představuje dokonale ztělesnělé zlo v rouchu beránčím. Všechny tyto složky, citlivou režií začínaje a hereckými výkony konče vytvářejí úžasnou optimistickou podívanou z nepříliš veselého prostředí. ()

Bachy

Film se malinko liší od knížky, ale vůbec to ve výsledku nedělá škodu. Nehci hodnotit, zda lepší je knížka či film. Obojí mi dalo hodně. Nicholsonův výkon je tu nepopsatelně úžasný, o tom se již napsalo mnoho a mnoho. Rád bych vyzdvihl roli, která mě osobně seděla nejvíc. Martini Dannyho DeVita je bezkonkurenční. Jeho hra basketbalu mě spolu se scénou, kdy si kormidelník začne zpívat I am Pepey the sailorman vzala z celého filmu nejvíc. Nenacházím mínus. Snad jen u toho závěrečného útěku mi hudba malinko připoměla melodii z "Plyn už syčí z trouby ven", ale to je moje vadná hlava. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009