Juan spolu s niekoľkými odhodlanými priateľmi čistí okolité ulice rodného mesta od krvilačných zombie. Napriek tomu, že sa situácia zdá bezvýchodisková, dostáva skvelý nápad v podobe založenia s.r.o. s menom "Zabijeme Vašich príbuzných". Odstupom času si však všetci začínajú uvedomovať, že pokiaľ si chcú zachrániť holé životy, musia svoje rodisko raz a navždy opustiť. V Juanových žilách ale koluje revolucionárska krv, vďaka ktorej je pre záchranu vlasti ochotný urobiť čokoľvek! (*CARNIFEX*)

Trailer

Fr

,,JE TO NĚCO JAKO BRANNÉ CVIČENÍ, ALE TENTOKRÁT PROTI NÁM NESTOJÍ AMÍCI, ALE SKUTEČNÍ NEPŘÁTELÉ, KTEŘÍ ŽIJÍ KOLEM NÁS. POKUD JE NÁM ZNÁMO, NEDAJÍ SE ZASTAVIT. MAJÍ HLAD, ALE NESPOKOJÍ SE S KOČKAMA....“ /// Vodlehčená zombárna, kde vtipný maj bejt trapáci co v ní hrajou, socialistická Kuba či snad honění péra na střeše? Mládenci bacha! – já su kurevsky rozmazlenej!! Protože u takovejhle píčovin očekávám hlavně zábavu, úvodní půlhoďka mě moc nenadchla. Naštěstí pak to leze nahoru. Tohle není Amerika, takže žádný brokovnice, kulomety…., ale pádla, prak, harpuna… - tož Kuba no. Ucházející chorea v akci (bavme se o vtipu a ne efektech) celkem bavěj (ti dva se mi zdaj dokonce i menší trapáci) a nadrženější publikum nenechá v klidu Andrea Duro. Třeba jim pak ani nebude vadit, že na efektech se šetřilo (vídíte, že mě jen tak nějaká bába nevojebe – já si toho všiml!). Ale co, rozpoznat to dobré od špatnýho bejvá v komunistický zemi vždycky těžký. Stejně jako vohodnotit tuhle kravinu. 2a½! - dám 2*, páč jak jsem říkal, su rozmazlenej Chilleramou (a klidně zmíním i Detention). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ještě jsem nikoho neviděl na Kubě podnikat. 2.) Revoluce nebo smrt – v tomhle ještě nemám jasno. 3.) Thx za titule ,,MEVRT“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ** AKCE ** NAPĚTÍ ne ()

ricci.s

Pohodová, nenáročná, exotická oddychovka, nič viac a nič menej. Najmä v druhej polovici som sa bavil viac než dosť, a bolo cítiť, že sa bavili aj všetci zúčastnení. Režisér sa totiž koncentroval len na komediálnu stránku, takže šlo len o to, ako čo najoriginálnejšie a najvtipnejšie odkrágľovať nejakého zombíka (scénka s drôtom nemala chybu). Už len stačilo, keby tvorcovia pridali viac gore a trochu popracovali na maskách. Keďže som však čakal úplnú blbosť, môžem len zatlieskať príjemnému prekvapeniu. Veľmi silná troječka. ()

Malarkey

Juan de los Muertos je podobně jako takový Soumrak mrtvých další z mála zombie komedií, která už svojí vlastní podstatou musí bavit. Prostředí Havany nebo neobvyklé postavy, kterým právě Juan vysloveně dominuje svojí postavou anti-hrdiny, jsou hlavním důvodem, proč stojí za to tenhle film vidět. Dokonce i inteligentní humor, který si vysloveně hned několikrát dělá legraci z Kuby, dokáže hodně pobavit. Na druhou stranu mi vadilo, že film tak nějak vůbec nic nevysvětluje. V podstatě nemá žádný příběh, žádné vysvětlení a žádný průběh. Juan mrtvoly ve vodě vnímá jak já psí hovno na chodníku a zvyknout si, že co Kubánec, to vlastně lempl, taky není nic jednoduchýho. Fakt horší, jak celej jih Evropy. A to už je hodně, co říct. ()

J*A*S*M

Juan of the Dead. We kill your loved ones. How can I help you? Zombie subžánr je odjakživa velmi otevřený tomu, aby do něj filmaři procpali různá sociálně-politická témata, kritiku, satiru. Proto se příliš nedivím, že v tomto kubánském komediálním (až parodickém) hororu vystupují právě zombíci (dle kubánských médií disidenti podporovaní vládou USA :-)). Přestože je na filmu znát nízký rozpočet (zombie apokalypsa není něco, co přesvědčivě natočíte za pár šupů), vůbec to nevadí, protože za kamerou evidentně nestáli blbci, kteří nemají co říct. Zombíci vypadají fajn, postavy jsou fajn, humor je fajn a prostě celé je to velmi fajn. A ke konci se dočkáte i jednoho krásného vyznání lásky :-D. Palec nahoru, doporučuju. I want to leave this place and travel around the world. If anyone asks me where I'm from, I'll say I'm from Cuba. If they ask me what Cuba is, I'll say it's a small socialist island in the Caribbean. If they ask me what socialism is, I'll say it's a social system established by Fidel Castro 50 years ago. If they ask me who Fidel Castro is, I'll stay there forever. ()

kulyk

Hrábnout do zombič žánru a vytasit se s novotou je stále těžší. Na to jeden potřebuje buď neotřelou fantazii, nebo zcela jiné, v zápaďákově neokoukané prostředí. A odlišnější kulturu. Povedlo se. Juan, tento týpek s ručkama jako hůlčičkami, výrazem, balancujícím na hraně mezi protřelostí a debilitou a povahou, při které bude na své Kubě vždycky libre, se stal poměrně nečekaně kukuřičkou na lejnu žánru. Pokud se zkusíte uvolnit a vnímat tok času trošku pozvolněji, v Evropě by jeden řekl ,,jižansky", můžete si vychutnat fórky a nadsázku v odlišném tempu i intenzitě, než bývá u euroatlantických komedií zvykem. A jakmile zazní ,,disidenti" nebude již pochyb, že i kdyby jen pro tenhle vtip stál nečekaný Bruguésovo majstrštyk za to. ()

• Film byl poprvé představen na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 10. září 2011. (Stoka)