Projekt X

Project X

Projekt X

Komedie / Krimi

USA, 2012, 84 min (SE: 93 min)

• Zeck

Zážitek z filmu je asi podobný, jako kdybyste viděli amatérský záznam z vesnické diskotéky a pustili ho kámošovi, který na ní nebyl. Ono sledovat hodinu v kuse jak se někdo baví není zase tak zábavné, pokud jste divák a ne účastník. Chápu, že tvůrci a obzvláště komparz se museli při natáčení královsky bavit, ale krom deváťáků a nerdů, kteří žijí v naivní představě, že přesně takhle vypadají víkendy na střední, mě nenapadá žádná cílová skupina, která by se u tohoto mohla odvázat. Scénář absolutně neexistuje a jediné, co nám děj nabídne, je zcela tuctová zápletka žárlící kámošky. Dost málo na hodinu a půl dlouhý film, závěrečný zcela stupidně našroubovaný plamenomet do děje to absolutně nezachraňuje a celý film by se dal označit za přepálený videoklip k novému songu Snoop Dogga. Nudil jsem se téměř po celou stopáž, navíc hlavní aktéři nemohli být protivnější. 20%(3.6.2012)

LSD ve sprosté sošce trpaslíka, reálný trpaslík nacpaný do trouby a zkáza všude, kam se podíváš. Project X je splněným snem každého, kdo má rád opravdu divoké mejdany, hodně pěkné slečny a opravdu divoké mejdany. Nepsal jsem to už? :-) Tak teď chvilku reálně - všichni víme, že mnoho věcí/situací je ve filmu hodně nadsazených, ale komu to vadí, když ta párty vypadá opravdu drsně? Myslím, že tohle by se mohlo stát jakýmsi kultem a IMHO vcelku zaslouženě. Kdo od filmu o "párty, o které můžeme jen snít" čeká něco víc než jednu legendární kalbu, bude zklamán. 80 %.(29.11.2012)

európa v roku 2012 priniesla krutú generačnú výpoveď zo srbska v podobe filmu klip, usa zasa generačnú výpoveď na hollywoodsky štýl - projekt x by mohol byť oveľa lepším filmom (dokonca naozaj silným), keby nemal taký zmierlivý, sladký a hollywoodsky záver - v niečom je totiž revolučný, ako doťahuje formu "found footage" do bizarnej dokonalosti a zároveň vyhrocuje žáner "high school - comming out" filmov točiacich sa okolo párty a snahy mladých "looserov" zasunúť a stať sa populárnymi: toto je totiž akýsi generačný výkrik (a zároveň varovanie) o stave dnešnej mládeže: párty, ktorá prerastie do anarchie, ktorá vyzerá ako revolúcia (vodné delá, policajné eskadry, ohne, výbuchy, vrtuľníky) - a pritom decká sa chcú iba baviť - ako to úžasne pomenuje sám thomas na streche svojho domu: that´s what i needed! zároveň je to posun oproti bežným found footage filmom v tom, že tu naozaj sledujeme "pornografiu", pornografický prístup je tu na mometálne možnej maxime hollywoodskej produkcie: vyše hodiny sledujeme rôzne zábery a footag-e z párty bez deja, bez posunu, bez kauzality - iba surovú a "necenzúrovanú" divokú párty! aj keď niekedy sa človek usmeje a ostane mu "rozum stáť", tento film má bližšie k dráme než komédii (nebyť toho spomínaného nasladlého happy-endu)... zaujímavý "projekt"; v niečom je to taký predkrm pred spring breakers (a v niečom dezert po rôznych podobných chuťovkách 90-tych rokov ako party monster alebo nowhere)(1.2.2014)

Půlku filmu jsem doufal, že ti zmetci s těma kecy po tý párty budou mít takových průserů, že to ještě nezažili a já se jim budu konečně pořádně smát. Očekával jsem, že shoří dům, ale že bude hořet celá čtvrť? Klobouk dolů. Nápad tenhle film má dokonalej, zpracování taky nemá chybu, ale přesvědčte mě, že jste nebyli škodolibí a těm klukům jste ten průser nepřáli.(20.8.2013)

Project X v žádném ohledu není jakkoli výjimečný či zvlášť povedený film, ale když se ta cool párty rozjede, nuda nehrozí (alespoň pro cílovku). Je to zkrátka spíš taková velice nenáročná úsměvná pohoda než teenagerská alternativa komediálně kulervoucí Pařby ve Vegas. PS: Dobrovolně si pustit film o pařících středoškolácích a pak tu brečet, že film není chytrý / intelektuálně stimulující ... no, na to musí být člověk snad ještě větší vůl než libovolná postava z toho filmu :-)(1.6.2012)

• - Party se dehrává ze 13. na 14. května 2011. Lze tak soudit podle scény v čase 1:19:50. (imagoo)

• - Nima Nourizadeh sa dostal k filmu vďaka jeho práci na reklamách pre spoločnosť Adidas a nezanedbateľný vplyv na výber režiséra mal aj Todd Philips, ktorý veril, že Nourizadeho poňatie príbehu je podobné s jeho predstavami. (Greenpeacak)

• - Natáčanie začalo 14. júna 2010 v Los Angeles a prebiehalo v časoch od 17:00 do 5:00 počas 25 nocí. (Greenpeacak)