Projekt X

Project X

Projekt X

Komedie / Krimi

USA, 2012, 84 min (SE: 93 min)

Všichni povinně sraz v domě Thomase Kuba. Pořádá narozeninovou párty, kterou se svými třemi kámoši zdokumentuje. Na střední platí za opomíjené nuly, ala tahle pařba z nich udělá (mediální) hvězdy. Nebude to jen pořádný odvaz, ale mega kalba, která se totálně vymkne kontrole. Mladíci nedbající následků si však náramně tuhle noc užijí a překročí snad všechny zákony severní Pasadeny, kdy návštěvnost téhle kalby daleko překročí kapacitu domu mladíkových rodičů. Producent filmu Todd Phillips už nějaké zkušenosti s pařbami má, a tak není divu, že dal vzniknout dalšímu odvázanému filmu, tentokrát však s náctiletými v hlavních rolích. Vše je do jisté míry podřízeno autentičnosti párty, kterou kazí jen účast povědomých herců ve vedlejších rolích (například pidimužík Martin Klebba) nebo občasné excesy, ale jinak by se taková párty při troše dobré vůle mohla klidně odehrát, tedy v našich podmínkách asi ne. Rovněž diskutabilní je zvýšená míra holčin vypadajících jako top modelky, ale zase bylo na co koukat, zvláště když byly nahoře bez. Někteří herci dokonce mají stejná občanská jména, jako jejich filmové postavy (Thomas Mann, Kirby Bliss Blanton nebo Dax Flame). Neznám žádnou teenage komedii natočenou v dokumentárním stylu, a z tohoto hlediska se tedy skutečně jedná o ojedinělý projekt. Na druhé straně tvůrci nevyužili úplně na doraz všech nabízených možností, z filmu se vytratily hlášky a spousta gagů jen tak prošumělo. Na debut Nima Nourizadeha, je to však natočeno velmi zkušeně až neotřele, a vedle zmíněného tvůrce úspěšných "dospěláckých" komedií Phillipse, si produkční dohled vzal také legendární úspěšný výrobce akčních fláků Joel Silver. Film svoji kvalitu má, ale rozhodně bych ho neřadil k nejvtipnějším ze své kategorie a možná filmu chyběl nějaký extra mega vrchol. ale s nijakou zápletkou to šlo stěží provést. V závěru se navíc film stal trochu nepřehledným, a možná zbytečně přestřeleným v tom horším slova smyslu. Rozhodně však je to párty, ze které pařmeni a pařmenky možná budou čerpat nějakou tu inspiraci, ale je to na vlastní nebezpečí. Ono podpálit dům rodičů, už přestává být legrace. I když jste na tuhle narozeninovou párty nebyli zvaní, neprohloupíte, když se na ní vetřete. 70%(10.7.2012)

Paradoxem roku 2012 je, že největší filmový zážitky prožívám doma a největší zklamání v kině. Ležim doma s chřipkou a Projekt X mě postavil na nohy, postavy jsou uvěřitelné, herci příjemní a zábavní, scénář má brutální spád a skvělý finiš. Perfektně sem se pobavil a oddychnul si. Vždycky jsem chtěl žít v americe protože takové věci, se můžou dít jenom tam. ( jsem si vědom toho, že to není podle skutečnosti ) , ale stejně, čím sem starší, tím potom paradoxně víc toužím. JUST EPIC!!!!! 95%.(21.9.2012)

Tak ako som tento aj minulý rok zahajoval trashom, tak som po vzore toho predošlého, chcel aj rok 2013, zakončiť nejakým pasujúcim párty filmom, ktorý by ma kvalitne nažhavil na silvestrovskú noc. A opäť mi to vyšlo. Tentokrát ide samozrejme len o primitívnu puberťácku zábavku, postrádajúcu intelekt aj svedomie, ale je tam všetko: Sex, drogy, chlast, nahé sedemnástky, plameňomet aj auto v bazéne. Cielovej skupine samozrejme nedochádza, že to na čom sa v záverečnom popise budúcich osudov hlavných postáv smeje, vtipné neni a že zničiť všetko okolo aby ste sa stali populárnymi, vám na konci maturitného ročníka už moc nepomôže, ale ak to zoberiete ako ja a začnete tým večer plný ... (povedzme) zábavy, na tie tri hviezdy, by vám to poslednú noc roku mohlo postačiť(6.1.2014)

Pokud bychom si dnešní "facebookovou" generaci vykládali jako směsku do zemdlení kalících, nezodpovědných a zdegenerovaných teenagerů, opravdu se možná jedná o malé generační dílko. V několika okamžicích se dokonce takovému existenciálnímu zážitku blíží (viz bezdějové prostřihy na párty jak z videoklipů). O to horší je poslepování uzívaného příběhu tří looserů do kompaktního filmu - vlastně všechny pokusy o nějakou narativní výstavbu (romantická zápletka, shánění trávy, linie se sousedem) a vlastně i o křečovité gagy (liliput v troubě apod.) působí zcela zbytečně a narušují jinak perfektní koncept "found-footage" pařby, o kterou jde především. Být to natočené ve stylu Život v jednom dni, tak věřím, že by výpovědní hodnota směřovala výše než jen k průměrně bavící jednohubce. 6-7/10 P.S. Kdy už konečně někoho napadne do teenagerských komedií necpat ty nesnesitelné vedlejší postavy vulgárních primitivů? Neznamená, že když to funguje u Apatowa, tak to musí fungovat všude...(10.6.2012)

Dobrý pokus. Výsledek je ovšem rozporuplný. Mladý borec se chce stát oblíbeným a tak u sebe doma uspořádá akci. Ale není to ledajaká akce. Jeho kámoši totiž zařídili, že o ní ví celé město. Jenže večírek se samozřejmě zvrhne... Celé je to točené ruční kamerou z pohledu první osoby. A teď mé výtky. Tak nejdřív mi přišlo hodně divné, že po tom, co ti borci za celou noc vypili, se pořád drželi na nohou. V Americe se sice prodává tvrdý chlast jenom do 20% a pivo má jenom 2%, ale i tak. Pak taky samozřejmě naprosto naivní americká idylka, že totální loser sbalí tu nejhezčí holku na škole. No a to jak tam pak naběhl ten borec s plamenometem, to už byla úplná kravina. A že ho jeho otec na konci za totální demolici jejich baráku ještě pochválil, už snad ani nekomentuju. Prý tam bylo kolem 2000 lidí, tak určitě. "Go home, Robert!" :D(21.2.2013)

• - Scenárista Michael Bacall sa priznal, že žiadnu bláznivú vec, ktorá sa vo filme objavila, nikdy nespravil. (Greenpeacak)

• - Názov Project X nesie aj jedna hardcore-punková kapela, ktorej členovia sú prívrženci životného štýlu Straight Edge, princípom ktorého je odmietanie užívania alkoholu, tabakových výrobkov a iných drog, teda pravý opak toho, čo môžeme vidieť vo filme. (Sufferer)

• - Během divoké pařby si lze všimnout, jak se u bazénu v několika záběrech mihne Chet Hanks, syn slavného otce Toma Hankse. (Sufferer)