Reklama

Reklama

Nezapomenutelný Jan Tříska v titulní roli Shakespearovy tragédie inscenované na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Shakespearova hra vznikla na sklonku jeho vrcholného „tragického období“ a její autor v ní navázal mimo jiné na kronikářské pověsti o vladařích staré Británie. Vyjádřil v ní i svůj pocit z konce jedné epochy, kdy se hroutí všechny tradiční hodnoty a se změnou poměrů nastupuje bouře a chaos. V tomto smyslu lze také Krále Leara interpretovat jako Shakespearovu hru apokalyptickou, v níž se téma soukromé prolíná s tématem veřejným a v níž se rodinné drama proměňuje ve výpověď mnohem širšího významu... „Lear je člověk řízený nikoli svým intelektem, nýbrž svými vášněmi a city,“ řekl o postavě pošetilého krále a otce Jan Tříska, který představení odehrál bezprostředně poté, co byl hospitalizován s posunutou ploténkou v motolské nemocnici - odpoledne ještě absolvoval vyšetření na počítačovém tomografu a večer už hrál s plným nasazením. „A protože byl celý život rozmazlovaný od všelijakých sluhů a přisluhovačů, vede si na stará kolena velmi nemoudře. Zaslouží si však i naše pochopení: ne náhodou sám o sobě říká - jsem člověk, jemuž je ukřivděno víc, než on kdy křivdil jiným… Což je pravda, protože málo platné, je to sice protivný dědek, ale nelze mu upřít jistou velikost: vždyť on těm svým třem dcerám opravdu úplně všechno rozdal.
Vedle Jana Třísky, který v Learovi vystupoval po dvě sezóny bez alternace, uvidíte dále Jiřího Langmajera jako Edgara: právě nasazení, s jakým Jiří Langmajer Třískovi sekundoval, mu tento rok pomohlo k získání hlavní role v Hamletovi, další klíčové inscenaci Shakespearovských slavností. Dále hrají Jan Kačer (Glostr), David Prachař (Šašek), Adrian Jastraban (Edmund), Klára Sedláčková (Kordelie), Eva Elsnerová (Goneril), Jitka Schneiderová (Regan), Igor Chmela (Cornwall), David Suchařípa (Kent) a další. Záznam inscenace z Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě byl pořízen ve druhém roce její existence, krátce předtím, než se na podzim roku 2003 přestala hrát. Vyprodaná představení pod širým nebem, na která chodilo v Praze denně přes 500 diváků a na Brněnský Špilberk dokonce až 1500, probíhala ve výjimečné atmosféře. Jan Tříska byl za titulní roli nominován na Cenu Thálie a získal Cenu Alfréda Radoka. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (23)

zdepapepa 

všechny recenze uživatele

Můj první český divadelní Lear a vypadá dobře. Prostředí skutečně dává dojem britských hradů a exteriérů. Rušivé okolní zvuky naštěstí přehluší obrovitost venkovního prostředí. Překlad Martina Hilského zcela očekávaně na jedničku. Z kostýmů jsem až tak odvařený nebyl, napůl to vypadalo, že král Lear má svou osobní skupinu ninjů/samurajů a napůl byli všichni jakýmisi fanoušky Artura Denta a všichni v županech. Kamera si občas nepochopitelně šlehne kokain a pak má skoro víc střihů než Liam Neeson přeskakující plot, ale většinu času kouká tam, kde koukat má. Herecké výkony povedené, i ta nejmenší role u mě má jako vždy respekt z důvodu zapamatování textů, ale jasně dominuje ústřední Jan Tříska, ale překvapili i ostatní, třeba Adrian Jastraban, kterého znám jen z Ulice nebo Jří Langmajer skvěle hrající chudáka Toma, kde člověk dokáže pohodlně určit, kdy se ještě učí bláznit a kdy blázní naplno. Všichni svoje hlasy otočili na hlasitost a výraz 11, takže je mezi nimi pak pěst na oko klidný Oswald, u čehož se stále ještě rozhoduji jestli je plus nebo mínus. Všichni mi do rolí sedli, Cordelie byla správně kouzelná, Šašek správně šaškoval, Pánové Huba a Brichcín to zkrátka správně zrežírovali. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Smrt Jana Třísky ve mě vyvolala dávnou vzpomínku na jeho úžasný herecký koncert v tomto slavném Shakespearově dramatu. Tahle role je sama o sobě hodně dramatická, ale v jeho podání mě z ní doslova mrazilo v zádech. Asi o maličko víc když jsem to viděl naživo než posléze při sledování televizního záznamu. Ale to je asi logické. Některé emoce lze jen těžko přenést z živého představení na televizní obrazovku. I tak neskutečný zážitek. A nejen díky jeho odvaze hrát v 67letech úplně nahý. ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Nějak mi to nesedlo - Tříska je bez debat strhující, ostatní jsou jen velmi dobří, ale za celou dobu mně to vůbec nedokázalo vtáhnout a druhá půlka to moc nevylepšila. Scéna je fantastická, předloha geniální, leč zážitek z tohoto představení neúplný. Něco je asi špatně. Každopádně i tak moc doporučuju, povinnost, jen si vyberte ke sledování vhodný čas (tedy večer). 75%. Na Třískův geniální výkon každopádně nelze jen tak zapomenout. ()

progression 

všechny recenze uživatele

Legendární Hubovo a Brichcínovo zpracování Krále Leara z prostředí Pražského hradu s Janem Třískou v hlavní roli jsem bohužel naživo neviděl. Televizní záznam samozřejmě nemůže plně zachytit atmosféru konkrétního představení, přesto se jedná o neskutečný zážitek. Viděl jsem ho před lety a velice rád jsem si záznam opět připomenul. Je jen ohromná škoda, že při příležitosti, kdy si divák pořád uvědomoval, že tohoto hereckého velikána s nezaměnitelným hlasem i mimikou už nikdy naživo neuvidí. Představení samozřejmě "kraloval" hodnostně i herecky, ale většina ostatních (včetně mladší generace) nezůstávala o moc pozadu. To se to asi hraje s takovou hereckou osobností. Působivé prostředí Pražského hradu evokovalo historické reálie Shakespearova příběhu a herci hráli opravdu jako o život, na čemž měl určitě lví podíl skvělý překlad Martina Hilského. Třískův výkon byl opravdu strhující, až z něj chvílemi "mrazilo". Tato Třískova role podle mého názoru patří k jeho nejpůsobivějším a skutečně nezapomenutelným. "Obávám se", že moje hvězdičkové hodnocení se u tohoto hereckého koncertu také nikdy nezmění. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Blázníš, blázne? Já nejsem blázen!". Tříska, Tříska, hromada herců z umělohmotných seriálů, kteří dokazují, že to v nich skutečně je, ale v televizi potlačováno, zase Tříska, Langmajer, Jastraban, Tříska, Suchařípa, chvílemi i Kačer a ještě Tříska. Vše do dokonalosti dolaďuje fantastická scéna. "Což člověk není víc než jen tohle?? Bourci nedlužíš hedvábí, dobytku kůži, ovci vlnu ani kočce pižmo...my tři jsme nepůvodní, vylepšení civilizací, ty jsi však člověk ve své podstatě, obnažené lidství je jen ubohá, dvounohá bytost...pryč se vším, co je vypůjčené!" ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Jan Tříska účinkoval v inscenaci bezprostředně poté, co byl hospitalizován s posunutou ploténkou v motolské nemocnici. Ještě odpoledne absolvoval vyšetření na počítačovém tomografu a večer už představení odehrál s plným nasazením. (washek)

Reklama

Reklama