John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

Seti

Valmont a markýza de Merteuil představují ztělesněnou pýchu, marnivost, zradu a přetvářku. Jejich intriky zabalené do vytříbené mluvy a jejich falešné úsměvy na mě působily až obdivuhodným dojmem. Naprostí profesionálové jenž svému cíli podřídí a obětují cokoliv včetně svých citů. Celé rozehrané divadlo je pak okořeněno samotným vztahem mezi oběma "hráči", který zůstává nevyřčen, avšak působí jako katalyzátor všeho dění. V momentě kdy Valmont "uklouzne" a následně si uvědomí svoji roli v markýzině hře, je pohled do jeho plakajících očí nepřekonatelný! Co se hereckého obsazení týče, tak nezbývá něž uznale pokývat hlavou, protože se režisérovi podařilo dokonale skloubit zkušené harcovníky tehdejší doby s nastupující generací (oh, Uma Thurman!) a výkony všech byly přesné. Ano velmi povedené zpracování. ()

Jaccobos

Myslím, že Napsat, že Dangerous liaisons je romantický film je střela hodně vedle. Myslím si, že filmy o zkaženosti jsou k natočení jednodušší, než filmy, které prezentují pozitivní hodnoty, ale pokud jde o probarvení zkaženosti, je to film číslo jedna. Já ale preferuji filmy, kde je obojí vyvážené. Nicméně mistrovské... a vhodně zvolená hudba. ()

radecacek

Pro mě zatím s přehledem nejlepší verze (viděl jsem zatím tři verze včetně asijské) zfilmované knihy /adaptace hry. Uma byla neskonale krásná, Malkovich byl úžasně psychopatický a celý film byl naprosto skvělý. ()

Zagros

Předloha od Choderlose de Laclose nenechává divadelníky ani filmaře spát a berou si ji jako inspiraci často. Zkažené mravy bohatých lidí, kteří se nudí a ozvláštňují si život milostnými pletkami, manipulací s druhými a sexem, je jistě představa lákavá a láká i diváky. Každý si rád představuje, co by asi dělal, kdyby nemusel řešit pozemské starosti a jen si užíval. Sám přemýšlím, jestli bych byl taky zhýralec a manipuloval s lidmi… nejspíš ne. Zpět k samotnému filmu. Nebezpečné známosti z roku 1988 jsou dle mě jedním z nejlepších převedení na plátno. Je pravda, že srovnání moc nemám. Například Valmonta jsem neviděl a ani Forman na režisérské židli mě neláká. Vycházím spíš ze svých představ a ty tvůrci trefili poměrně dobře. Povedla se celková atmosféra a ač mi byly postavy nesympatické, film měl bavil a se zájmem jsem jej dosledoval až do konce. K mým oblíbeným ale patřit nikdy nebude, protože ty postavy mě štvaly opravdu hodně, zejména John Malkovich byl hnusák (skvělý herecký výkon). Je to jeden z případů, kdy ocením dobrý film vysokým hodnocením, i když se mně samotnému nelíbil. ()

Hopper

Komorná dráma s hviezdnym obsadením s hereckými výkonmi, na ktoré Valmont a aj moderný remake nedosahujú ani omylom. ()

Sgt.Pepper

Velký příběh přepsán do skvělého scénáře vždy potřebuje výjimečné herecké výkony..tady to platí na 100%..hlavní trojice se předhání ve svém hereckém umění..ze souboje nakonec o kousek vychází vítězně John Malkovich, možná protože "it's beyond his control"..sice půvabu Michelle Pfeiffer, ani chladnosti Glenn Close se nevyrovná, ale síly do toho dal nejvíc..krásná hudba a výprava..win or die.. ()

Shakeus

Skvělé prostředí oživlé historie se spoustou intrik a zajímavých postav ve zfilmovaném románu. Malkovich je jako Valmont bravurní a film díky němu hodně rychle uteče, takže škoda, že není delší. Krásně se také kouká i na mladé Michelle Pfeiffer a Umu Thurman v dobových šatech :) ()

Paity

Mlaďounká Uma Thurman a skvělí (jak jinak) John Malkovich. To jsou dvě lákadla na tuhle dramatickou parádu, které by měl každý věnovat pozornost. ()

pjotr76

Nelze, ani zdaleka porovnat s originálem s Gerardem Philipem a Jeanne Moreau, jinými slovy, viděl li bych tento film bez znalosti původního francouzského filmu hodnotil bych za čtyři možná za pět. Takhle pouze tři, neb při vší úctě k Malkovichovi a Close, na herecký koncert z roku 1959 prostě nemají. ()

Yarushka

Úžasni herci a dokonale zasazeni do rolí. Taktiky, strategie v lásce úžasně zakomponovány do příběhu. Výsměch hlavních postav z neštěstí, který jim plánují je jedna z dalších věcí, co mě uchvátila. Kostýmy, hudba a kulisy..skvělé..:) ()

Prochy38

Whaw. Tak toto intrikami propletené historické drama nebylo vůbec zlé. Je pravda, že jsem se ze začátku motal v postavách a v tom, kdo komu má ublížit. Celé je to ale postavené na dokonalých hereckých výkonech J. Malkoviche a G. Close. No a další těhdy začínající hvězdy taky nezklamaly (K. Reeves, U. Thurman i M. Pfiefer). Zajímavé a fakt dobře zahrané. Kostýmy by si zasloužily cenu! ()

derryl

Skvost, který neztratil nic na své aktuálnosti. Zrada, pomsta, pokřivená láska a vztahy, sex a všudypřítomné intriky. Tento příběh má obrovskou vypovídací hodnotu, ačkoliv se doba posunula a změnila, vše o čem pojednává se týká každého z nás. Jaká z postav byla kladná, která zasloužila obdiv, která jednala morálně? Byla v ní taková postava? Můžeme zavírat nad takovým jednáním oči? Tyto otázky mi běžely hlavou. Důležité je, hledat na ně odpověď a nezavírat oči. ()

ekomo

Velmi pravděpodobně nejlépe situovaná podoba Nebezpečných známostí, i když Formanův Valmont ji dost konkuruje. V tomto podání se evidentně neohlíželo až tak na kostými, jako spíše na přesvědčivost hereckých výkonů, a jde to skutečně velmi poznat. Vždyt také od tohoto filmu jsem začal velmi bedlivě sledovat herce Johna Malcowiche, který skutečně umí zahrát jakýkoli charakter postavy. ()

conery1

Celé to stojí na výborných hereckých výkonoch. A o čom to vlastne je? O manipulujúcich a manipulovaných úbožiakoch . Ako žili tak i skončili. ()

sona123

Můj oblíbený film, kterému jsem, hned vedle Lolity, nebo souběžně s ní, v mládí propadla (Irons nebo Malkovich, těžko říct). Malkovichův Valmont je bezchybný - a bezcitný. Ti ostatní více či méně zdařile sekundují, ale bohužel, tohle je one-man show. Tohle Frears umí a ostatní se od něj můžou učit (promiň, Miloši, ty jsi králem jinde). Je to klasika, pohrával si s ní kdekdo, ale kápl na to až Frears. No jo, jsem ženská a tyhle ďábelský chlapy určitě můžu (nebo se jimi aspoň nechat bezpečně svádět zdálky, oddělena obrazovkou). ()

fredisek

Koho milujete, koho máte rádi, koho nenávidíte a koho chcete prostě využít? Neskutečně skvěle propracované postavy, které jsou svině, nebo naivky (nebo od každého trochu). Za což ovšem film vděčí Choderlosi de Laclos. Jeho kniha mě dostala. Proto nemohu film hodnotit nijak vysoko. Je to průměr a finále je v knize mnohem dramatičtější. Čekal jsem i větší provokaci, útočnost, afekt. Nedočkal jsem se. Ta vysoká hra, do které se pouští postavy, aby se vysmály mravům, nebo prostě slabším jedincům, je přitažlivá ve své neučesané knižní verzi. Filmový příběh je chůze po rovině, předloha je plná kopců, překážek, propastí. ()

Theresia

Jednou z věcí, která je mi krajně nepříjemná je, když hodnotím opravdu bravurní filmový kousek, který mě málem zničil, navodil pochmurnou náladu, zaútočil na mě svojí chladnokrevnou krutostí, a přesto mu musím uznat, že je po všech stránkách vynikající! Nezbývá mi než Nebezpečným známostem dát 3/4*. ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky