• Rusko

• Rusko

Метро

Katastrofický / Thriller

Rusko, 2013, 132 min

Když jsem viděl ten ovládací panel, který křtil snad ještě soudruh J.V. Stalin, tak jsem se divil, že jim tam to metro vůbec ještě jezdí. Každopádně když se vyvalila voda, nechal jsem panel panelem a užíval si souboj stařičké mašiny s nezkrotným živlem. A že ta bouračka stála za to. Následná cesta skupinky přeživších pasažéru se mi líbila taky a to včetně minipříběhu dvou cestujících. Rusům se to tentokrát povedlo a i přes všechny mouchy to vidim na 80%.(14.11.2013)

Rusi v každom žánri dokazujú, že dokážu byť protipólom Hollywoodu. Paradoxne ten umelý lesk hollywoodu je na tom filme to najhoršie. Poniektoré spomalené zábery akoby točil M. Bay. Ak by dokázal režisér trochu pritvrdiť, ukázať viac špiny a drsnejšiu tvár tejto katastrofy, tak by bol výsledok podstatne lepší. Blonďavá "mámuška" je na tento druh filmov trochu zbytočne sexi, krvavé detaily katastrofy vidíme len letmo a rodinné nezhody, ktoré katastrofa zahojí je ako cez kopirák z bežných filmov tohto žánru. Asi najviac mi to pripomenulo klasiku Poseidon (ten starší) a Denné svetlo so S. Stallonem. V originálnej verzii v ruštine sa to príjemne pozeralo, ale v dabovanej verzii by som to ani ja nevidel vyššie ako na priemerné tri hviezdy. 60%.(1.2.2014)

Urobiť film o poruchách v Rusku je niekedy ľahšie než sa môže zdať a ešte je to aj uveriteľné, lebo tá krajina je obrovská a vydávala peniaze na megalomanské projekty, ale išlo sa tempom a spôsobom, ktorý na ľudí veľmi nehľadel. Film ako taký je napínavý, znesiteľný a hystéria nie je prehnaná. Avšak pri toľkých mŕtvych je tá hudba nevhodná a navyše aká je asi šanca, že zrovna najvzrušujúcejšiu časť udalostí obstarajú muži, ktorí sú si v niečom blízki? No, malá. To s tou dopravou celkom dobre vymysleli, no to s tým pádom vody v pravom okamihu pre záchranu tých ľudí, či vynorenie sa spod vody chlapca, keď si ostatní začínali myslieť, že sa utopil, senzáciechtiví novinári alebo inhalátor, to už je taký nevkus akoby prebratý z amerických filmov. Ono toho vo filme veľa nebolo napriek dĺžke, ale tiež to ako katastrofický film nebol trapas aj keď záver je taký trocha moralistický a jednoduchý, no pochopiteľný. Tiež dodám, že nenechajte sa oklamať súpravou metra vyrážajúcou spod zeme pri Kremli na plagáte k filmu. Čo chválim je istá priamočiarosť a rozmýšľanie v niektorých momentoch. Ešte keby tam boli nejaké prvky povahy Rusov, ktoré by boli originálne a nie iba negatívne, keď sa na to človek pozrie s nadhľadom, tak by som to možno hodnotil lepšie.(24.3.2015)

• kingik

Katastrofálně katastrofický film po rusky. V Moskvě vlivem spodních vod zkolabovalo metro. Prostory jsou zaplaveny. Rozhostila se panika. Hrstka lidí z vagonu mezi nimiž je táta s malou dcerou, kterého podvádí jeho atraktivní žena, shodou okolností je zde i její nový nabíječ, astmatička, agilní mladík, sociálně slabá žena a hodný tlouštík, se vydávají na pochod chodbou metra, aby zase spatřili slunce nad Moskvou. K charakterům postav nelze divácky přilnout. Jsou dost přehrávaně zahrané, působí nablble a navrch se chovají idiotsky, ale pár vyjímek se našlo a mezi dvěma soky v lásce to pořádně nevraživě jiskřilo. Sošná Světlana Chodčenkova, jejíž půvabů si všimli i v Hollywoodu a která oslnila ve Wolverinovi, je tady v role nevěrnice dost upozaděná a už ne tak prvoplánově sexy a tudíž se ani kvůli ní nevyplatí oprášit znalosti ruského jazyka. Podle mě ztvárnila svůj charakter dost nudně. Od technického zpracování nešlo čekat zázraky a hlavně vizuál je na slušné úrovni. Ve více jak dvouhodinovém filmu jsem však hodně postrádal nějaké bombastické scény a větší vyhrocení nastalé situace. To se nekonalo a film plyne vlažným tempem, kdy střídá nudu s několika napínavějšími momenty. Konec v ničem nepřekvapil. Film bych výrazně zkrátil, protože nejednou jsem pocítil výrazné přepálení stopáže. Tvůrci zřejmě nevěděli kdy skončit. Film se vám bude líbit pokud neodsuzujete ruštinu a nemáte přehnané nároky na katastrofické filmy.Tenhle daná kritéria pro takové snímky podle mě příliš uspokojivě nesplnil. Zajímavé pro mě bylo, že se i v současném Rusku se oslovují jménem a příjmením. Doufám, že američané v blízké době nebudou usilovat o remake. Oni jsou v důsledku nedostatku námětů schopní všeho. Mé hodnocení: 40%(8.8.2013)

,,TATI, TO DNES NEPŮJDU DO ŠKOLY?“...... /// Klasika katastrofickejch scénářů – seznamka s hlavníma postavama, do toho záběry tunelu, kterej pamatuje minimálně Druhou světovou. Pětadvacet minut a obdivovatelé vody v kolejišti spolu s milovníky rozmrdanejch vlakovejch souprav sice nepřehlídnou, že CGI je z toho slabšího soudku, ale tam dole to většinu času má solidní atmosféru. Vona totiž ta, co se chová jako píča není v kanále, ale ve městě. Lidskej druh bojuje o přežití v podzemním aquaparku (je tam prostě voda), všechno funguje jako v Rusku (jinej kraj….. no a co, Korejci maj taky svoje chybičky…), a přestože ty drsněji vyhrocený situace patřej spíš do rodinnýho dramatu, souhlasím s tím, že to zase taková trapárna nebyla. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Potrpím si na podzemní romantiku. 2.) Odcházím do Moskvy jezdit metrem. 3.) Thx za titule ,,xpandelx a boriskotleba“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(15.4.2013)

• - Speciálně pro potřebu filmu byl vytvořen 117metrový tunel, detailně napodobující podzemní dráhu. Natáčelo se také ve skutečných vagonech metra. (Dlee)

• - Představitel jedné z hlavních rolí Alexej Bardukov ztvárnil jednu z postavi i v českém filmu Anglické jahody (2008). (Davebohemia)

• - Film sa natáčal podľa rovnomenného románu Dmitrija Safonova. (sashazv)